Viviani takes second stage win and overall victory in the Giro della Provincia di Reggio Calabria
  November 23, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, February 12, 2012

Viviani takes second stage win and overall victory in the Giro della Provincia di Reggio Calabria

by Shane Stokes at 3:54 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Strong early season form continues for Italian

Elia VivianiClocking up yet another victory in what has been a superb start to his season, Elia Viviani (Liquigas Cannondale) grabbed his second consecutive stage win at the Giro della Provincia di Reggio Calabria and sealed the overall victory.

The talented Italian sprinter powered home at the head of a large front group, with Daniele Colli (Team Type 1 – Sanofi) and Maximilian Richeze (Team Nippo) closest to him.

“The aim of the day was getting to the finish line first and bringing home the general classification,” he said after the stage. “The second stage victory was like the icing on the cake, and is once again thanks to the great work of my team-mates. Their confidence and that of the DS Volpi was a very important boost.”

His victory saw him end the two day race eight seconds clear of Colli and a further eight up on both Elia Favilli (Farnese Vini - Selle Italia) and Maximilian Richeze (Team Nippo). He’s now clocked up five wins this season, with his two stages plus the overall in this weekend’s race adding to earlier victories in the GP Costa degli Etruschi and on stage six of the Tour de San Luis.

Today’s 191.6 kilometre stage from Lamezia Terme to Reggio Calabria saw a break of five riders make a bid for the day’s honours. Paul Bailetti (Utensilnord named), Hideto Nakane (Team Nippo), Enrico Rossi (Meridiana Kamen Team), Davide Ricci Bitti (Farnese Selle Italy) and Vegard Stake Laengen (Team Type - Sanofi) clipped clear inside the first half hour of racing and opened a lead of over four minutes.

The peloton chased hard, with Viviani’s Liquigas Cannondale squad doing the bulk of the work and reeling in both the break plus the subsequent moves.

That paved the way for the race leader’s victory and overall classification win. “If this double success makes me happy, it makes me even more pleased due to the awareness of my [good] condition,” he said. “My climbing has improved a lot and, in view of the upcoming targets, that signal was expected.”

His plan now is to focus on the London track World Cup, running between February 17th and 19th, where he will continue building towards the velodrome events in the Olympic Games. After that, he will return to the road and compete in Paris-Nice.

In addition to the London Games, he also wants to ride the Tour de France and to perform well there. “These are two important tests for my season,” he explained, although today’s display shows that he isn’t waiting until later in the year to hit winning form.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Giro Della Provincia Di Reggio Calabria (2.1) Stage 2 Result: Lamezia Terme to Reggio Calabria

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) 04:45:58
ita ITA 2 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
arg ARG 3 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) s.t.
ita ITA 4 Roberto Cesaro (Meridiana Kamen Team) s.t.
ita ITA 5 Gianluca Maggiore (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 6 Elia Favilli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 7 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 8 Davide Vigano (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 9 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 10 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 11 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
esp ESP 12 Francisco Javier Moreno Allue (Androni - Venezuela) s.t.
aut AUT 13 Georg Preidler (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
col COL 14 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 15 Marco Frapporti (Team Idea) s.t.
ita ITA 16 Federico Rocchetti (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 17 Antonio Santoro (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 18 Aristide Ratti (Team Idea) s.t.
ita ITA 19 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 20 Davide Cimolai (Lampre-ISD) s.t.
pol POL 21 Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) s.t.
sui SUI 22 Rubens Bertogliati (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
col COL 23 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 24 Giuseppe De Maria (Team Idea) s.t.
mda MDA 25 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 26 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
nor NOR 27 Vegard Laengen Stake (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 28 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:00:07
ita ITA 29 Damiano Cunego (Lampre-ISD) s.t.
arg ARG 30 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:00:10
ita ITA 31 Maurizio Biondo (Meridiana Kamen Team) s.t.
jpn JPN 32 Kohei Uchima (Team Nippo) s.t.
ita ITA 33 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:15
ita ITA 34 Luca Mazzanti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
col COL 35 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 36 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 37 Daniele Pietropolli (Lampre-ISD) s.t.
col COL 38 Jeffry Johan Romero (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 39 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ger GER 40 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 41 Francesco Di Paolo (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 42 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 43 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 44 Valerio Agnoli (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 45 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 46 Federico Canuti (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 47 Jarlinson Pantano (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 48 Fortunato Baliani (Team Nippo) s.t.
ita ITA 49 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 50 Salvatore Mancuso (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 51 Johan Esteban Cháves Rubio (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 52 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 53 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 54 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 55 Manuele Mori (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 56 Tiziano Dall'antonia (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 57 Massimo Graziato (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 58 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:00:25
ita ITA 59 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:00:26
ita ITA 60 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:00:34
ita ITA 61 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 62 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) s.t.
ukr UKR 63 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) 00:00:40
ita ITA 64 Matteo Bono (Lampre-ISD) 00:00:43
ita ITA 65 Luca Barla (Team Idea) 00:00:48
ita ITA 66 Daniele Righi (Lampre-ISD) 00:00:51
ita ITA 67 Daniele Ratto (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 68 Fabio Felline (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 69 Enrico Rossi (Meridiana Kamen Team) s.t.
ita ITA 70 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
rus RUS 71 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:00:57
col COL 72 Carlos Julian Quintero (Colombia - Coldeportes) 00:01:01
ita ITA 73 Moreno Moser (Liquigas-Cannondale) 00:01:10
col COL 74 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) 00:03:16
usa USA 75 Edward King (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 76 Alessandro Bisolti (Team Idea) s.t.
ita ITA 77 Simone Boifava (Team Idea) 00:12:35
ita ITA 78 Christian Cominelli (Team Idea) s.t.
ita ITA 79 Andrea Palini (Team Idea) s.t.
ita ITA 80 Roberto De Patre (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 81 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 82 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 83 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
uzb UZB 84 Ruslan Karimov (Team Idea) s.t.
ita ITA 85 Luca Dodi (Team Idea) s.t.
jpn JPN 86 Kenichi Sakakibara (Team Nippo) s.t.
ita ITA 87 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 88 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 89 Fabio Piscopiello (Utensilnord - Named) s.t.
slo SLO 90 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
slo SLO 91 Blaž Bonca (Meridiana Kamen Team) s.t.
ita ITA 92 Henry Frusto (Team Nippo) s.t.
ita ITA 93 Mariano Giallorenzo (Meridiana Kamen Team) s.t.
can CAN 94 David Mclean (Meridiana Kamen Team) s.t.
jpn JPN 95 Ryohei Komori (Team Nippo) s.t.
ita ITA 96 Alberto Di Lorenzo (Meridiana Kamen Team) s.t.
cro CRO 97 Bruno Radotic (Meridiana Kamen Team) s.t.
ita ITA 98 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) s.t.
aus AUS 99 Fabio Calabria (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
BRA 100 Rafael Andriato De Mattas (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 101 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
rus RUS 102 Alexander Serebryakov (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
cro CRO 103 Luka Grubic (Meridiana Kamen Team) s.t.
hun HUN 104 Bernard Bendeguz (Ora Hotels) s.t.
hun HUN 105 Peter Simon (Ora Hotels) 00:17:44
hun HUN 106 Miklos Durucz (Ora Hotels) s.t.
hun HUN 107 Marton Solymosi (Ora Hotels) s.t.
hun HUN 108 Istvan Molnar () s.t.
hun HUN 109 Krisztian Lovassy (Ora Hotels) 00:17:47
ita ITA DNF Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela)  
ita ITA DNS Alessandro Donati (Acqua & Sapone)  
ita ITA DNS Andrea Masciarelli (Acqua & Sapone)  
ita ITA DNF Antonio Parrinello (Androni - Venezuela)  
jpn JPN DNF Hideto Nakana (Team Nippo)  
cro CRO DNF Jasmin Becirovic (Meridiana Kamen Team)  
svk SVK DNF Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale)  
ita ITA DNF Marco Zanotti (Utensilnord - Named)  
hun HUN DNF Máté Radonics ()  
ita ITA DNF Omar Bertazzo (Androni - Venezuela)  
ita ITA DNF Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) 08:21:38
ita ITA 2 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) 00:00:08
ita ITA 3 Elia Favilli (Farnese Vini - Selle Italia) 00:00:16
arg ARG 4 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) s.t.
ita ITA 5 Roberto Cesaro (Meridiana Kamen Team) 00:00:20
ita ITA 6 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 7 Marco Frapporti (Team Idea) s.t.
aut AUT 8 Georg Preidler (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 9 Davide Cimolai (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 10 Federico Rocchetti (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 11 Giuseppe De Maria (Team Idea) s.t.
col COL 12 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 13 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 14 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 15 Antonio Santoro (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 16 Aristide Ratti (Team Idea) s.t.
col COL 17 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 18 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
esp ESP 19 Javier Moreno Bazan (Movistar Team) s.t.
pol POL 20 Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 21 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
sui SUI 22 Rubens Bertogliati (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 23 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
mda MDA 24 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) s.t.
nor NOR 25 Vegard Laengen Stake (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 26 Damiano Cunego (Lampre-ISD) 00:00:27
ita ITA 27 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 28 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:35
col COL 29 Jeffry Johan Romero (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 30 Luca Mazzanti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 31 Valerio Agnoli (Liquigas-Cannondale) s.t.
ger GER 32 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 33 Jarlinson Pantano (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 34 Fortunato Baliani (Team Nippo) s.t.
ita ITA 35 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 36 Tiziano Dall'antonia (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 37 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 38 Daniele Pietropolli (Lampre-ISD) s.t.
col COL 39 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 40 Francesco Di Paolo (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 41 Johan Esteban Cháves Rubio (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 42 Manuele Mori (Lampre-ISD) s.t.
col COL 43 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 44 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 45 Federico Canuti (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 46 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 47 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 48 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:00:45
ita ITA 49 Davide Vigano (Lampre-ISD) 00:00:46
ita ITA 50 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 51 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) 00:00:54
ita ITA 52 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ukr UKR 53 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) 00:01:00
ita ITA 54 Luca Barla (Team Idea) 00:01:08
ita ITA 55 Enrico Rossi (Meridiana Kamen Team) 00:01:11
ita ITA 56 Fabio Felline (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 57 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) 00:01:13
rus RUS 58 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:01:17
col COL 59 Carlos Julian Quintero (Colombia - Coldeportes) 00:01:21
ita ITA 60 Moreno Moser (Liquigas-Cannondale) 00:01:30
ita ITA 61 Massimo Graziato (Lampre-ISD) 00:01:48
ita ITA 62 Daniele Righi (Lampre-ISD) 00:01:56
ita ITA 63 Matteo Bono (Lampre-ISD) 00:02:18
ita ITA 64 Gianluca Maggiore (Utensilnord - Named) 00:02:48
ita ITA 65 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:03:03
col COL 66 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) 00:03:36
ita ITA 67 Alessandro Bisolti (Team Idea) s.t.
usa USA 68 Edward King (Liquigas-Cannondale) s.t.
arg ARG 69 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:06:09
jpn JPN 70 Kohei Uchima (Team Nippo) s.t.
col COL 71 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) 00:06:14
ita ITA 72 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 73 Salvatore Mancuso (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 74 Daniele Ratto (Liquigas-Cannondale) 00:06:50
ita ITA 75 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 76 Maurizio Biondo (Meridiana Kamen Team) 00:08:38
rus RUS 77 Alexander Serebryakov (Team Type 1 - SANOFI) 00:12:55
ita ITA 78 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) s.t.
ita ITA 79 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:13:14
ita ITA 80 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) 00:15:23
can CAN 81 David Mclean (Meridiana Kamen Team) 00:17:03
ita ITA 82 Roberto De Patre (Farnese Vini - Selle Italia) 00:17:06
ita ITA 83 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 00:18:34
ita ITA 84 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 85 Luca Dodi (Team Idea) s.t.
slo SLO 86 Blaž Bonca (Meridiana Kamen Team) s.t.
ita ITA 87 Andrea Palini (Team Idea) s.t.
ita ITA 88 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
jpn JPN 89 Kenichi Sakakibara (Team Nippo) s.t.
ita ITA 90 Fabio Piscopiello (Utensilnord - Named) s.t.
cro CRO 91 Bruno Radotic (Meridiana Kamen Team) s.t.
aus AUS 92 Fabio Calabria (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 93 Alberto Di Lorenzo (Meridiana Kamen Team) s.t.
BRA 94 Rafael Andriato De Mattas (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 95 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 96 Simone Boifava (Team Idea) 00:21:03
ita ITA 97 Christian Cominelli (Team Idea) s.t.
uzb UZB 98 Ruslan Karimov (Team Idea) s.t.
ita ITA 99 Henry Frusto (Team Nippo) s.t.
ita ITA 100 Mariano Giallorenzo (Meridiana Kamen Team) s.t.
hun HUN 101 Bernard Bendeguz (Ora Hotels) s.t.
slo SLO 102 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
jpn JPN 103 Ryohei Komori (Team Nippo) s.t.
cro CRO 104 Luka Grubic (Meridiana Kamen Team) s.t.
hun HUN 105 Peter Simon (Ora Hotels) 00:26:12
hun HUN 106 Marton Solymosi (Ora Hotels) s.t.
hun HUN 107 Miklos Durucz (Ora Hotels) s.t.
hun HUN 108 Istvan Molnar () s.t.
hun HUN 109 Krisztian Lovassy (Ora Hotels) 00:26:15

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC