Barta takes overall classification in Settimana Coppi e Bartali
  August 29, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, March 24, 2012

Barta takes overall classification in Settimana Coppi e Bartali

by Shane Stokes at 2:22 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Time trial victory moves him above team-mate Huzarski

Jan BartaHaving already proven its worth thanks to its team time trial victory and race leadership with Bartosz Huzarski, the NetApp squad clocked up more success today in the Settimana Coppi e Bartali race when Jan Barta won the individual time trial.

The Czech rider covered the 14.3 kilometre Crevalcore test in sixteen minutes 46 seconds, some four seconds faster than the Italian Adriano Malori (Lampre ISD).

Former Giro d’Italia victor Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) did what he could to try to take the stage win but had to be happy with third overall, nine seconds back, while the talented young Liquigas Cannondale competitor Moreno Moser, nephew of legendary competitor Francesco Moser, was fourth.

Huzarski had started the day with a ten second lead over Danilo di Luca (Acqua & Sapone) and was eleven ahead of Diego Ulissi (Lampre ISD). All finished outside the top placings, with Ulissi being best in ninth, 22 seconds back.

Huzarski was a further four seconds behind in eleventh, and this was enough to enable Barta to leapfrog over him and win the race outright. Ulissi remained third, while Di Luca – who could only place 35th – dropped to tenth overall.

Garzelli and his team-mate Francesco Reda finished up fourth and fifth.

The result is a major vindication for the NetApp team, which earlier this year received a wildcard for the Giro d’Italia ahead of the likes of the Acqua & Sapone team. Two stage wins and first and second overall shows that the team must be taken seriously, and will give its riders additional confidence as it prepares for the Grand Tour.

“I take my hat off to the team for their achievement,” said NetApp sports directeor Jens Heppner. “We showed ourselves to be the dominant team here, but most of all I’m pleased for the boys who managed to make the breakthrough and have realized they can ride with the best. This success will mean we can go into the coming races with much more confidence.”

Team manager Ralph Denk said it was a very significant result for the German squad. “This is a historic victory. It is the first tour victory in our team’s history,” he enthused. “The team’s strong performance is not only good for team morale but, most importantly, it shows us where we stand with our team right now and that we are up to the challenges that lie ahead.”

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Settimana Coppi e Bartali, Italy (2.1) Stage 6 Results: Crevalcore to Crevalcore TT (14.3km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
cze CZE 1 Jan Barta (Team NetApp) 00:16:46
ita ITA 2 Adriano Malori (Lampre - ISD) 00:00:04
ita ITA 3 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 00:00:09
ita ITA 4 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) 00:00:11
ita ITA 5 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:13
ita ITA 6 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) 00:00:21
ger GER 7 Paul Voss (Endura Racing) 00:00:22
est EST 8 Tanel Kangert (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 9 Diego Ulissi (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 10 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:00:26
pol POL 11 Bartosz Huzarski (Team NetApp) s.t.
kaz KAZ 12 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) 00:00:27
can CAN 13 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:00:28
swe SWE 14 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) 00:00:29
col COL 15 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) 00:00:31
aus AUS 16 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:34
rus RUS 17 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) 00:00:35
kaz KAZ 18 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) s.t.
aut AUT 19 Daniel Schorn (Team NetApp) 00:00:36
ita ITA 20 Fabio Felline (Androni - Venezuela) 00:00:37
esp ESP 21 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) s.t.
can CAN 22 David Boily (Spidertech Powered By C10) s.t.
aut AUT 23 Matthias Brandle (Team NetApp) 00:00:38
ven VEN 24 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 25 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) 00:00:43
swe SWE 26 Alexander Wetterhal (Endura Racing) s.t.
ita ITA 27 Daniele Righi (Lampre - ISD) 00:00:44
arg ARG 28 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) s.t.
arg ARG 29 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:00:47
ita ITA 30 Simone Ponzi (Astana Pro Team) 00:00:50
rus RUS 31 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) 00:00:51
rus RUS 32 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) 00:00:52
sui SUI 33 Andreas Dietziker (Team NetApp) s.t.
col COL 34 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) 00:00:54
ita ITA 35 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 36 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
bel BEL 37 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
slo SLO 38 Tomaz Nose (Adria Mobil) 00:00:55
ita ITA 39 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) s.t.
cro CRO 40 Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 41 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:00:56
ita ITA 42 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) s.t.
gbr GBR 43 Russell Downing (Endura Racing) 00:00:58
bel BEL 44 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
pol POL 45 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:00:59
aho AHO 46 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:02
ita ITA 47 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) s.t.
bel BEL 48 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 49 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 50 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) 00:01:03
aus AUS 51 Zakkari Dempster (Endura Racing) s.t.
ita ITA 52 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) s.t.
irl IRL 53 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:04
col COL 54 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 55 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) 00:01:05
nor NOR 56 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) 00:01:06
ita ITA 57 Marco Frapporti (Team Idea) s.t.
sui SUI 58 Marcel Wyss (Team NetApp) s.t.
est EST 59 René Mandri (Endura Racing) 00:01:09
col COL 60 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) 00:01:10
usa USA 61 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) 00:01:11
jpn JPN 62 Kohei Uchima (Team Nippo) 00:01:12
nor NOR 63 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) 00:01:13
esp ESP 64 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) s.t.
kaz KAZ 65 Andrey Zeits (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 66 Alessandro Bisolti (Team Idea) 00:01:16
ita ITA 67 Andrea Palini (Team Idea) s.t.
ita ITA 68 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
bel BEL 69 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:18
ita ITA 70 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) 00:01:19
ukr UKR 71 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:01:20
ita ITA 72 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) 00:01:21
ita ITA 73 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) s.t.
bel BEL 74 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:01:22
ita ITA 75 Luca Barla (Team Idea) s.t.
ita ITA 76 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ven VEN 77 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 00:01:23
slo SLO 78 Kristjan Fajt (Adria Mobil) s.t.
nor NOR 79 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) 00:01:24
bel BEL 80 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:25
slo SLO 81 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 82 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:01:26
slo SLO 83 Simon Pavlin (Adria Mobil) 00:01:27
col COL 84 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
usa USA 85 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) 00:01:28
usa USA 86 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
usa USA 87 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:31
ita ITA 88 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) 00:01:33
col COL 89 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) 00:01:34
kaz KAZ 90 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) 00:01:35
ita ITA 91 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) s.t.
cro CRO 92 Radoslav Rogina (Adria Mobil) 00:01:36
col COL 93 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) s.t.
rus RUS 94 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) s.t.
col COL 95 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) 00:01:37
mda MDA 96 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) s.t.
uzb UZB 97 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:01:38
ven VEN 98 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 99 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) 00:01:40
rus RUS 100 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) s.t.
ita ITA 101 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 00:01:42
rus RUS 102 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:01:43
ita ITA 103 Christian Cominelli (Team Idea) 00:01:47
ita ITA 104 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:01:48
ita ITA 105 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:01:49
ita ITA 106 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ukr UKR 107 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) 00:01:52
ita ITA 108 Cesare Benedetti (Team NetApp) 00:01:53
ita ITA 109 Henry Frusto (Team Nippo) 00:01:58
col COL 110 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) 00:01:59
ita ITA 111 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) 00:02:02
ger GER 112 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 113 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
bel BEL 114 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:10
col COL 115 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:02:11
aus AUS 116 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:02:13
ita ITA 117 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) 00:02:18
nor NOR 118 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) 00:02:45
ita ITA 119 Simone Boifava (Team Idea) 00:03:17
nor NOR 120 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) 00:04:26
ita ITA DNS Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD)  
ukr UKR DNS Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD)  
cze CZE DNS Leopold Konig (Team NetApp)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
cze CZE 1 Jan Barta (Team NetApp) 14:00:21
pol POL 2 Bartosz Huzarski (Team NetApp) 00:00:13
ita ITA 3 Diego Ulissi (Lampre - ISD) 00:00:21
ita ITA 4 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 00:00:26
ita ITA 5 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:29
ger GER 6 Paul Voss (Endura Racing) 00:00:30
ita ITA 7 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) 00:00:34
col COL 8 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) 00:00:39
ven VEN 9 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) 00:00:47
ita ITA 10 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 00:00:51
ita ITA 11 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) 00:01:04
ita ITA 12 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) 00:01:19
col COL 13 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) 00:01:20
ita ITA 14 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) 00:01:29
bel BEL 15 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:41
slo SLO 16 Tomaz Nose (Adria Mobil) 00:01:43
cro CRO 17 Kristijan Durasek (Adria Mobil) 00:01:44
ita ITA 18 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
aho AHO 19 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:46
ita ITA 20 Fabio Felline (Androni - Venezuela) 00:02:06
est EST 21 Tanel Kangert (Astana Pro Team) 00:02:16
col COL 22 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) 00:02:37
ita ITA 23 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
aut AUT 24 Matthias Brandle (Team NetApp) 00:02:38
ita ITA 25 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) 00:02:48
esp ESP 26 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) 00:03:05
ita ITA 27 Alessandro Bisolti (Team Idea) 00:03:16
irl IRL 28 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:03:42
ita ITA 29 Simone Ponzi (Astana Pro Team) 00:04:18
usa USA 30 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) 00:04:29
col COL 31 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) 00:04:30
ita ITA 32 Adriano Malori (Lampre - ISD) 00:04:43
aus AUS 33 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:04:48
col COL 34 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 35 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:05:14
rus RUS 36 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) 00:05:16
est EST 37 René Mandri (Endura Racing) 00:05:19
ita ITA 38 Christian Cominelli (Team Idea) 00:05:23
ven VEN 39 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) 00:05:24
ita ITA 40 Henry Frusto (Team Nippo) 00:05:33
bel BEL 41 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:05:43
ita ITA 42 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) 00:05:54
ita ITA 43 Cesare Benedetti (Team NetApp) 00:05:59
kaz KAZ 44 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 00:06:18
cro CRO 45 Radoslav Rogina (Adria Mobil) 00:06:36
ita ITA 46 Luca Barla (Team Idea) 00:06:54
ita ITA 47 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:07:00
ita ITA 48 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) 00:07:51
esp ESP 49 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) 00:08:00
col COL 50 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:08:14
ita ITA 51 Daniele Righi (Lampre - ISD) 00:08:18
rus RUS 52 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) 00:08:36
col COL 53 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) 00:08:43
ita ITA 54 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:09:27
ven VEN 55 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 00:09:33
ita ITA 56 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) 00:10:16
usa USA 57 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:12:32
slo SLO 58 Kristjan Fajt (Adria Mobil) 00:13:27
swe SWE 59 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) 00:13:54
slo SLO 60 Matej Gnezda (Adria Mobil) 00:14:39
ita ITA 61 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:14:42
ita ITA 62 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) 00:14:59
bel BEL 63 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:16:13
ita ITA 64 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) 00:16:19
can CAN 65 David Boily (Spidertech Powered By C10) 00:16:49
mda MDA 66 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) 00:17:25
ita ITA 67 Marco Frapporti (Team Idea) 00:17:42
ita ITA 68 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) 00:18:46
ita ITA 69 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:19:10
nor NOR 70 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) 00:19:13
sui SUI 71 Marcel Wyss (Team NetApp) 00:19:16
col COL 72 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) 00:19:29
col COL 73 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) 00:19:54
kaz KAZ 74 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:19:55
rus RUS 75 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) 00:22:02
bel BEL 76 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:22:03
usa USA 77 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:22:22
arg ARG 78 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) 00:23:06
ita ITA 79 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) 00:23:27
aus AUS 80 Zakkari Dempster (Endura Racing) 00:24:50
aut AUT 81 Daniel Schorn (Team NetApp) 00:25:14
ita ITA 82 Andrea Palini (Team Idea) 00:26:34
sui SUI 83 Andreas Dietziker (Team NetApp) 00:27:03
usa USA 84 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) 00:27:48
gbr GBR 85 Russell Downing (Endura Racing) 00:28:02
ita ITA 86 Simone Boifava (Team Idea) 00:28:20
ita ITA 87 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:28:22
jpn JPN 88 Kohei Uchima (Team Nippo) 00:30:06
rus RUS 89 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) 00:31:09
bel BEL 90 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:31:37
ita ITA 91 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) 00:31:54
ukr UKR 92 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:33:08
rus RUS 93 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:33:17
slo SLO 94 Simon Pavlin (Adria Mobil) 00:33:24
uzb UZB 95 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:33:26
nor NOR 96 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) 00:33:43
ita ITA 97 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) 00:34:14
swe SWE 98 Alexander Wetterhal (Endura Racing) 00:34:41
aus AUS 99 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:35:15
rus RUS 100 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) 00:35:36
ita ITA 101 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 00:35:55
kaz KAZ 102 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) 00:36:05
col COL 103 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) 00:36:44
kaz KAZ 104 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) 00:37:13
ita ITA 105 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 00:37:39
ita ITA 106 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 00:37:46
bel BEL 107 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:38:10
can CAN 108 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:38:56
ita ITA 109 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) 00:39:11
ukr UKR 110 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) 00:39:23
ita ITA 111 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) 00:39:41
ita ITA 112 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:39:42
pol POL 113 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:39:53
nor NOR 114 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) 00:40:05
arg ARG 115 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:42:37
col COL 116 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) 00:42:51
bel BEL 117 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:44:04
ger GER 118 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:45:05
nor NOR 119 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) 00:48:16
nor NOR 120 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) 00:48:50

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC