Circuit Cyclist Sarthe: Kreder grabs a repeat victory in Angers
  October 31, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Wednesday, April 04, 2012

Circuit Cyclist Sarthe: Kreder grabs a repeat victory in Angers

by Shane Stokes at 7:56 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling
 
Modolo takes over race lead after Galymzyanov crashes out

Raymond KrederOne year after clocking up his first professional win in the Circuit Cyclist Sarthe, Michel Kreder achieved the same feat again, powering first into Angers.

The Dutch Garmin Barracuda rider beat yesterday’s runner up Sacha Modolo and his Colnago CSF Bardiani team-mate Conny Colbrelli in the bunch bunch sprint, with Kreder’s brother Raymond picking up fourth.

The latter was actually Garmin Barracuda’s protected rider for the stage, as the day’s winner revealed aferwards. “In fact, I launched the sprint for my brother,” Michel Kreder said. “But the crash changed things and we modified our strategy.”

Stage one winner and overnight leader Denis Galymzyanov crashed approximately seven kilometres from the finish, and was forced to withdraw from the race.

New leader Modolo is now on the same time as yesterday’s main aggressor Mikhail Ignatyev (Katusha), with Kreder six seconds back in third.

Modolo’s directeur sportif Roberto Reverberi regretted a missed opportunity as regards the stage win, but has the jersey instead. “We had the victory in our grasp, we felt we could do it,” he said. “But we threw it to the wind, losing it through the attack of the Dutchman Kreder, who was also helped by a crash with 600 metres to go.”

The short 87.8 kilometre stage from Riaillé was marked by a breakaway move by David Le Lay (Saur-Sojasun) and Pierre Rolland (Europcar). They were away from kilometre 22, established an advantage of over two minutes, but the move was snuffed out twelve kilometres from the line.

The race continues this afternoon with a 6.8 kilometre time trial in Angers.

The win is Kreder’s third of the season. In February he picked up two victories in the Tour Méditerranéen, and also finished second overall there. That shows an all-round versatility that could serve him well in the current French race.


 

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Circuit Cycliste Sarthe, France (2.1) Stage 2 Results: Riaille to Angers (96 km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ned NED 1 Michel Kreder (Team Garmin - Barracuda) 02:03:44
ita ITA 2 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 3 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ned NED 4 Raymond Kreder (Team Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 5 Nacer Bouhanni (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
ita ITA 6 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 7 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 8 Romain Hardy (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 9 Samuel Dumoulin (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
bel BEL 10 Romain Zingle (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 11 Jimmy Engoulvent (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 12 Jimmy Casper (Ag2R - La Mondiale) s.t.
esp ESP 13 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team) s.t.
rus RUS 14 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) s.t.
bel BEL 15 Jan Bakelants (RadioShack - Nissan) s.t.
ger GER 16 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 17 Romain Matheou (Team Véranda Rideau-U) s.t.
rus RUS 18 Maxim Belkov (Katusha Team) s.t.
fra FRA 19 Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
por POR 20 Nelson Oliveira (RadioShack - Nissan) s.t.
lux LUX 21 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) s.t.
fra FRA 22 Julien Berard (Ag2R - La Mondiale) s.t.
fra FRA 23 Julien El Fares (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 24 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 25 Ronan Racault (Big Mat - Auber 93) s.t.
rus RUS 26 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 27 Manuele Boaro (Team Saxo Bank) s.t.
usa USA 28 David Zabriskie (Team Garmin - Barracuda) s.t.
bel BEL 29 Ben Hermans (RadioShack - Nissan) s.t.
fra FRA 30 Anthony Geslin (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
bel BEL 31 Sebastien Rosseler (Team Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 32 Geoffroy Lequatre (Bretagne Schuller) s.t.
rus RUS 33 Denis Menchov (Katusha Team) s.t.
esp ESP 34 Jesús Lopez Herrada (Movistar Team) s.t.
esp ESP 35 Ruben Plaza Molina (Movistar Team) s.t.
usa USA 36 Andrew Talansky (Team Garmin - Barracuda) s.t.
aus AUS 37 Luke Durbridge (GreenEdge Cycling Team) s.t.
lux LUX 38 Andy Schleck (RadioShack - Nissan) s.t.
fra FRA 39 Jonathan Thire (Big Mat - Auber 93) s.t.
nzl NZL 40 George Bennett (RadioShack - Nissan) s.t.
ned NED 41 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
sui SUI 42 Martin Elmiger (Ag2R - La Mondiale) s.t.
ned NED 43 Thomas Dekker (Team Garmin - Barracuda) s.t.
slo SLO 44 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 45 Remi Cusin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 46 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) s.t.
fra FRA 47 Florian Vachon (Bretagne Schuller) s.t.
bel BEL 48 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 49 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 50 Pierrick Fedrigo (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
rus RUS 51 Vladimir Karpets (Movistar Team) s.t.
ERI 52 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 53 Rudy Molard (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 54 Mickael Buffaz (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 55 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:20
fra FRA 56 Thierry Hupond (Argos-Shimano) 00:00:30
tun TUN 57 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
fra FRA 58 Mathieu Drujon (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 59 Paul Poux (Saur - Sojasun) 00:00:43
fra FRA 60 Nicolas Rousseau (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 61 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 62 Steven Tronet (Big Mat - Auber 93) s.t.
bel BEL 63 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 64 Cyril Gautier (Europcar) s.t.
ukr UKR 65 Volodymyr Gustov (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 66 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
fra FRA 67 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 68 Mathieu Halleguen (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 69 Nicolas Edet (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 70 Kévin Denis (Team Véranda Rideau-U) s.t.
fra FRA 71 Pierre Rolland (Europcar) s.t.
fra FRA 72 Franck Vermeulen (Team Véranda Rideau-U) s.t.
ltu LTU 73 Ignatas Konovalovas (Movistar Team) 00:00:57
ned NED 74 Pieter Weening (GreenEdge Cycling Team) s.t.
esp ESP 75 Jonathan Nicolas Castroviejo (Movistar Team) 00:00:43
fra FRA 76 Mathieu Perget (Ag2R - La Mondiale) 00:01:25
fra FRA 77 Tristan Valentin (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 78 Sylvain Georges (Ag2R - La Mondiale) s.t.
ukr UKR 79 Oleg Chuzhda (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 80 Arnaud Courteille (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 81 Justin Jules (Team Véranda Rideau-U) 00:00:43
fra FRA 82 Benoit Jarrier (Team Véranda Rideau-U) s.t.
fra FRA 83 Francis Mourey (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:22
fra FRA 84 Brice Feillu (Saur - Sojasun) 00:00:43
rus RUS 85 Petr Ignatenko (Katusha Team) 00:02:28
fra FRA 86 Thomas Damuseau (Argos-Shimano) 00:03:21
ger GER 87 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:03:42
ita ITA 88 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) 00:03:44
iri IRI 89 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) s.t.
ita ITA 90 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) s.t.
rus RUS 91 Pavel Brutt (Katusha Team) s.t.
ita ITA 92 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
fra FRA 93 Johan Le Bon (Bretagne Schuller) s.t.
bel BEL 94 Gregory Habeaux (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
bel BEL 95 Steven Caethoven (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 96 Christophe Kern (Europcar) s.t.
bel BEL 97 Evert Verbist (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:01:08
aus AUS 98 David Tanner (Team Saxo Bank) 00:06:35
arg ARG 99 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) s.t.
ita ITA 100 Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
jpn JPN 101 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 102 Freddy Bichot (Team Véranda Rideau-U) 00:06:55
aus AUS DNF Brett Lancaster (GreenEdge Cycling Team)  
rus RUS DNF Denis Galimzyanov (Katusha Team)  
aus AUS DNF Matthew Wilson (GreenEdge Cycling Team)  

General classification after stage two:

Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) 06:53:02
rus RUS 2 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) s.t.
ned NED 3 Raymond Kreder (Team Garmin - Barracuda) 00:00:06
ned NED 4 Michel Kreder (Team Garmin - Barracuda) s.t.
ita ITA 5 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 6 Nacer Bouhanni (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
esp ESP 7 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team) s.t.
ita ITA 8 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
fra FRA 9 Jimmy Engoulvent (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 10 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 11 Samuel Dumoulin (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 12 Romain Matheou (Team Véranda Rideau-U) s.t.
bel BEL 13 Romain Zingle (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 14 Jimmy Casper (Ag2R - La Mondiale) s.t.
fra FRA 15 Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 16 Ben Hermans (RadioShack - Nissan) s.t.
bel BEL 17 Jan Bakelants (RadioShack - Nissan) s.t.
por POR 18 Nelson Oliveira (RadioShack - Nissan) s.t.
fra FRA 19 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) s.t.
ger GER 20 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 21 Ruben Plaza Molina (Movistar Team) s.t.
fra FRA 22 Julien Berard (Ag2R - La Mondiale) s.t.
bel BEL 23 Sebastien Rosseler (Team Garmin - Barracuda) s.t.
ERI 24 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 25 Florian Vachon (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 26 Julien El Fares (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 27 Jonathan Thire (Big Mat - Auber 93) s.t.
rus RUS 28 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 29 Geoffroy Lequatre (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 30 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
usa USA 31 David Zabriskie (Team Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 32 Anthony Geslin (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
lux LUX 33 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) s.t.
aus AUS 34 Luke Durbridge (GreenEdge Cycling Team) s.t.
ita ITA 35 Manuele Boaro (Team Saxo Bank) s.t.
slo SLO 36 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
usa USA 37 Andrew Talansky (Team Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 38 Ronan Racault (Big Mat - Auber 93) s.t.
ned NED 39 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
rus RUS 40 Denis Menchov (Katusha Team) s.t.
sui SUI 41 Martin Elmiger (Ag2R - La Mondiale) s.t.
ned NED 42 Thomas Dekker (Team Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 43 Rudy Molard (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 44 Romain Hardy (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 45 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) s.t.
lux LUX 46 Andy Schleck (RadioShack - Nissan) s.t.
rus RUS 47 Maxim Belkov (Katusha Team) s.t.
nzl NZL 48 George Bennett (RadioShack - Nissan) s.t.
esp ESP 49 Jesús Lopez Herrada (Movistar Team) s.t.
bel BEL 50 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 51 Remi Cusin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
rus RUS 52 Vladimir Karpets (Movistar Team) s.t.
fra FRA 53 Pierrick Fedrigo (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 54 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:26
fra FRA 55 Thierry Hupond (Argos-Shimano) 00:00:36
fra FRA 56 Mathieu Drujon (Big Mat - Auber 93) s.t.
tun TUN 57 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
fra FRA 58 Benoit Jarrier (Team Véranda Rideau-U) 00:00:41
fra FRA 59 Justin Jules (Team Véranda Rideau-U) 00:00:49
fra FRA 60 Kévin Denis (Team Véranda Rideau-U) s.t.
fra FRA 61 Mathieu Halleguen (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 62 Nicolas Rousseau (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 63 Nicolas Edet (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 64 Steven Tronet (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 65 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
esp ESP 66 Jonathan Nicolas Castroviejo (Movistar Team) s.t.
bel BEL 67 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 68 Pierre Rolland (Europcar) s.t.
fra FRA 69 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 70 Brice Feillu (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 71 Paul Poux (Saur - Sojasun) s.t.
ukr UKR 72 Volodymyr Gustov (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 73 Cyril Gautier (Europcar) s.t.
fra FRA 74 Franck Vermeulen (Team Véranda Rideau-U) s.t.
fra FRA 75 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
fra FRA 76 Mickael Buffaz (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:00:12
ltu LTU 77 Ignatas Konovalovas (Movistar Team) 00:00:13
ned NED 78 Pieter Weening (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 79 Arnaud Courteille (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:27
ukr UKR 80 Oleg Chuzhda (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:01:31
fra FRA 81 Mathieu Perget (Ag2R - La Mondiale) s.t.
fra FRA 82 Tristan Valentin (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 83 Sylvain Georges (Ag2R - La Mondiale) s.t.
fra FRA 84 Francis Mourey (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:28
rus RUS 85 Petr Ignatenko (Katusha Team) 00:02:34
ger GER 86 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:03:48
bel BEL 87 Steven Caethoven (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:03:50
ita ITA 88 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) s.t.
fra FRA 89 Christophe Kern (Europcar) s.t.
iri IRI 90 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) s.t.
fra FRA 91 Johan Le Bon (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 92 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 93 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) s.t.
rus RUS 94 Pavel Brutt (Katusha Team) s.t.
bel BEL 95 Gregory Habeaux (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
bel BEL 96 Evert Verbist (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:06:14
arg ARG 97 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) 00:06:37
ita ITA 98 Matteo Pelucchi (Europcar) 00:06:41
aus AUS 99 David Tanner (Team Saxo Bank) s.t.
jpn JPN 100 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 101 Freddy Bichot (Team Véranda Rideau-U) 00:01:11
fra FRA 102 Thomas Damuseau (Argos-Shimano) 00:08:24

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC