Theo Bos closes Ivaïlo Gabrovski’s Tour of Turkey victory with Istanbul sprint
  April 25, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, April 29, 2012

Theo Bos closes Ivaïlo Gabrovski’s Tour of Turkey victory with Istanbul sprint

by Ben Atkins at 10:40 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Presidential Tour of Turkey
 
Rabobank sprinter bookends the race after a big crash disrupts the finale

Theo Bos Tour of TurkeyTheo Bos (Rabobank) finished the 2012 Tour of Turkey the way he started it as he outsprinted the field in the eighth and final stage in Istanbul. The Dutch sprinter was the fastest of a depleted peloton, which had been reduced by a crash in the final three kilometres; a number of sprinters were taken down, or delayed, by the incident, but the Rabobank team was in front at the time and managed to avoid it.

Second to Bos was British neo-pro Andy Fenn (Omega Pharma-Quick Step), ahead of Dutch veteran Stefan van Dijk (Accent.jobs-Willems Verandas). The three led in the peloton at the end of the largely ceremonial 120.4km final stage.

“Tomorrow I’ll have a good feeling in the plane. As a team it was good. With Mark [Renshaw] as the last man it worked out perfectly for me,” he said after the stage.

Although his Rabobank team-mate Graeme Brown was brought down in a crash near the end of the race, both he and Renshaw avoided it and thus kept the stage bid on track. He said that he had a moment of concern when the sprint opened, but that things worked out fine.

“When Mark went, I knew it was good because he went really hard. But I was afraid he went too early,” he said. “In each lap we told ourselves to be careful not to go too early as there was a little bit of headwind and it was a little bit downhill, and maybe the bunch could come from the back.”

That proved not to be the case, though, and so he picked up his second win of this year’s race.

With the entire peloton - including those behind the crash - awarded the same time, Ivaïlo Gabrovski (Konya-Torku Seker Spor) confirmed his overall victory in the race. The Bulgarian, who grabbed the race lead after his victory in the third, and hardest, stage to Elmali, finished 1’33” ahead of Kazakh Alexsandr Dyachenko (Astana), and 1’38” ahead of Bulgarian compatriot Danail Petrov (Caja Rural), to take the biggest win of his 12-year career.

“Everybody else wanted this jersey,” he said, describing the pressure. “Every day until today it was very hard. I can breathe now but I doubted everyday. Thanks to my efforts, thanks to my team, we manage to win this race. I was first in 2007, I won it again. I’m very happy.”

Bunch maintains control of breakaway move:

The stage started in Istanbul’s stunning Sultanahmet square, the race basking in sun and situated close to many historical buildings. The first action of the day came with an almost immediate attack from Romain Bardet (AG2R La Mondiale), who crossed the first Bosphorus Bridge in the lead. As the ever-aggressive Frenchman was in fifth overall, however, the Konya-Torku Seker Spor team chased him down.

After that, though, the four-man group of Vladimir Gusev (Katusha), Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step), Damien Gaudin (Europcar) and Ivan Stevic (Salcano-Arnavutkoy) was allowed to get away.

The group of four led the race across the second Bosphorus Bridge, from the city’s European to Asian side, and was 32 seconds ahead as it crossed the finish line after 23km, to start the first of eight 12.2km laps. With four laps to go, the gap reached its maximum of 3’25”, before the Rabobank and Argos-Shimano teams began to give chase.

Farnese Vini-Selle Italia, Lotto-Belisol, Lampre-ISD and Accent.jobs-Willems Verandas all took their turns in the chase and, as they crossed the line with just one lap to go, the four riders’ advantage was down to just 45 seconds.

Then with eight kilometres to go Trentin broke free of the other three leaders, hoping to match Omega Pharma-Quick Step teammate Iljo Keisse’s victory yesterday, but he was chased down and caught just two kilometres later.

Bardet made another attempt with four kilometres to go. However he too was rapidly closed down. The peloton sped into the final three kilometres, but some of those hoping to fight for the victory were foiled when a huge crash hit the peloton. Points classification leader - and four times stage runner-up in the race - Matt Goss (GreenEdge) was among those to come down.

Lotto-Belisol led into the final two kilometres, but Rabobank swept past as the line approached and led out Bos for his second - and the team’s third - stage victory.

Afterwards, Goss spoke with frustration at what had happened. “I got involved in that final crash. It’s like I said at the Tour Down Under: some riders seem to close their eyes and go for sprints with no respect for the others,” he said. “That crash has nothing to do with me. But it’s part of racing, I guess. I just have to be used to it.

“This is not the way I wanted to finish. I wanted to go home on a good note. Since Mark Renshaw led out instead of sprinting for himself, I keep the green jersey, I’m happy with that. Fortunately, I’m not injured by the crash and I can go to the Giro next week.”

Another who missed out on a stage win was Astana leader Alexandre Vinokourov. He rode aggressively and is gaining strength after his crash in last year’s Tour de France.

“We didn’t win a stage so we can’t be totally happy, but Alexandr Dyachenko’s second place and our team victory are satisfactions,” he said. “The Tour of Turkey is really a beautiful race.”

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey (2.HC) Stage 8 Resut: Istanbul to Istanbul, 114 km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ned NED 1 Theo Bos (Rabobank Cycling Team) 02:32:35
gbr GBR 2 Andrew Fenn (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ned NED 3 Stefan Van Dijk (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 4 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 5 Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
ita ITA 6 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) s.t.
ger GER 7 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
arg ARG 8 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) s.t.
ita ITA 9 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 10 Jonas Van Genechten (Lotto - Belisol Team) s.t.
ita ITA 11 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 12 Francesco Chicchi (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
rus RUS 13 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) s.t.
ita ITA 14 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
usa USA 15 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ned NED 16 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
aus AUS 17 Mark Renshaw (Rabobank Cycling Team) s.t.
kaz KAZ 18 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) s.t.
col COL 19 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) s.t.
por POR 20 Manuel Antonio Leal Cardoso (Caja Rural) s.t.
bel BEL 21 James Vanlandschoot (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
rus RUS 22 Maxim Belkov (Katusha Team) s.t.
aus AUS 23 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
fra FRA 24 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 25 Francesco Lasca (Caja Rural) s.t.
fra FRA 26 Florian Vachon (Bretagne Schuller) s.t.
lux LUX 27 Jean-pierre Drucker (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
aus AUS 28 Brett Lancaster (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 29 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) s.t.
tur TUR 30 Ahmet Akdylek (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
ukr UKR 31 Vitaliy Buts (Lampre - ISD) s.t.
esp ESP 32 Jordi Simón (Andalucia - Caja Granada) s.t.
aut AUT 33 Marco Haller (Katusha Team) s.t.
ukr UKR 34 Yuri Metlushenko (Konya Torku Seker Sport) s.t.
tur TUR 35 Fatih Harmanci (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
por POR 36 Andre Cardoso (Caja Rural) s.t.
bel BEL 37 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
srb SRB 38 Gabor Kasa (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
kaz KAZ 39 Andrey Zeits (Astana Pro Team) s.t.
bul BUL 40 Danail Andonov Petrov (Caja Rural) s.t.
uru URU 41 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
kaz KAZ 42 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) s.t.
can CAN 43 Will Routley (Spidertech Powered By C10) s.t.
bel BEL 44 Olivier Kaisen (Lotto - Belisol Team) s.t.
esp ESP 45 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
rus RUS 46 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
pol POL 47 Michal Golas (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ukr UKR 48 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) s.t.
usa USA 49 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
usa USA 50 Joey Rosskopf (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
can CAN 51 Hugo Houle (Spidertech Powered By C10) s.t.
fra FRA 52 Florian Guillou (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 53 Marco Zanotti (Utensilnord - Named) s.t.
fra FRA 54 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
kaz KAZ 55 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) s.t.
irl IRL 56 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
slo SLO 57 Blaz Jarc (Team NetApp) s.t.
rus RUS 58 Vladimir Gusev (Katusha Team) s.t.
pol POL 59 Karol Domagalski (Caja Rural) s.t.
col COL 60 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
fra FRA 61 Romain Hardy (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 62 Romain Bardet (Ag2R - La Mondiale) s.t.
kaz KAZ 63 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) s.t.
svk SVK 64 Marek Canecky (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
iri IRI 65 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) s.t.
iri IRI 66 Mehdi Sohrabi (Lotto - Belisol Team) s.t.
ger GER 67 Bjorn Thurau (Europcar) s.t.
esp ESP 68 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
slo SLO 69 Andi Bajc (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
ita ITA 70 Marco Bandiera (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
col COL 71 Wilson Alexander Marentes Torres (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 72 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) s.t.
bul BUL 73 Ivailo Gabrovski (Konya Torku Seker Sport) s.t.
esp ESP 74 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 75 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) s.t.
bel BEL 76 Nikolas Maes (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
kaz KAZ 77 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) s.t.
bel BEL 78 Jerome Baugnies (Team NetApp) s.t.
ned NED 79 Jens Mouris (GreenEdge Cycling Team) s.t.
tun TUN 80 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
chn CHN 81 Ji Cheng (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 82 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 83 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) s.t.
fra FRA 84 Romain Lemarchand (Ag2R - La Mondiale) s.t.
eri ERI 85 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) s.t.
bel BEL 86 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
can CAN 87 Simon Lambert-lemay (Spidertech Powered By C10) s.t.
col COL 88 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) s.t.
ger GER 89 Andre Greipel (Lotto - Belisol Team) s.t.
aus AUS 90 Robbie Mcewen (GreenEdge Cycling Team) s.t.
ger GER 91 Andreas Schillinger (Team NetApp) s.t.
fra FRA 92 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) s.t.
tur TUR 93 Bunyamin Ozdemir (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
tur TUR 94 Mustafa Sayar (Konya Torku Seker Sport) s.t.
arg ARG 95 Enzo Josue Moyano (Caja Rural) s.t.
esp ESP 96 Gustavo Cesar Veloso (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 97 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ukr UKR 98 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) s.t.
ned NED 99 Dennis Van Winden (Rabobank Cycling Team) s.t.
fra FRA 100 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
ita ITA 101 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
rus RUS 102 Vladimir Isaychev (Katusha Team) s.t.
ukr UKR 103 Serhy Hrechyn (Konya Torku Seker Sport) s.t.
ukr UKR 104 Volodymyr Bileka (Konya Torku Seker Sport) s.t.
ukr UKR 105 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) s.t.
fra FRA 106 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 107 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
pol POL 108 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) s.t.
bel BEL 109 Andy Cappelle (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 110 Massimo Graziato (Lampre - ISD) s.t.
esp ESP 111 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
ned NED 112 Boy Van Poppel (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
usa USA 113 Jonathan Patrick Mccarty (Spidertech Powered By C10) s.t.
can CAN 114 David Veilleux (Europcar) s.t.
aus AUS 115 Michael Hepburn (GreenEdge Cycling Team) s.t.
ita ITA 116 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 117 Diego Caccia (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 118 Gianfranco Visconti (Utensilnord - Named) s.t.
rsa RSA 119 Jay Robert Thomson (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
cze CZE 120 Frantisek Rabon (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ita ITA 121 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
esp ESP 122 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
rus RUS 123 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) s.t.
bel BEL 124 Sander Cordeel (Lotto - Belisol Team) s.t.
tur TUR 125 Hüseyin Özcan (Konya Torku Seker Sport) s.t.
fra FRA 126 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 127 Stiven Fanelli (Utensilnord - Named) s.t.
fra FRA 128 Tony Hurel (Europcar) s.t.
fra FRA 129 Jérôme Cousin (Europcar) s.t.
pol POL 130 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 131 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 132 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 133 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ger GER 134 Timo Seubert (Team NetApp) s.t.
ned NED 135 Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) s.t.
ukr UKR 136 Denys Kostyuk (Lampre - ISD) s.t.
can CAN 137 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) s.t.
den DEN 138 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) s.t.
ita ITA 139 Filippo Fortin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
arg ARG 140 Lucas Sebastian Haedo (Team Saxo Bank) s.t.
aus AUS 141 Matthew Goss (GreenEdge Cycling Team) s.t.
jpn JPN 142 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 143 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
ned NED 144 Ramon Sinkeldam (Argos-Shimano) s.t.
ned NED 145 Albert Timmer (Argos-Shimano) s.t.
ger GER 146 Marcel Kittel (Argos-Shimano) s.t.
srb SRB 147 Ivan Stevic (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
ita ITA 148 Davide Vigano (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 149 Matteo Trentin (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ned NED 150 Tom Veelers (Argos-Shimano) s.t.
rus RUS 151 Alexander Porsev (Katusha Team) s.t.
ned NED 152 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) s.t.
ned NED 153 Ronan Van Zandbeek (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 154 Iljo Keisse (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
aus AUS 155 Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) s.t.
ita ITA 156 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 157 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 158 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) s.t.
den DEN 159 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) s.t.
swe SWE 160 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) s.t.
tur TUR 161 Mirac Kal (Konya Torku Seker Sport) s.t.
ned NED 162 Jetse Bol (Rabobank Cycling Team) s.t.
can CAN 163 Martin Gilbert (Spidertech Powered By C10) s.t.
ita ITA DNF Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named)  
aus AUS DNS Hilton Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis)  
usa USA DNF Kiel Reijnen (Team Type 1 - SANOFI)  
bra BRA DNF Rafael Andriato De Mattas (Farnese Vini - Selle Italia)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
bul BUL 1 Ivailo Gabrovski (Konya Torku Seker Sport) 28:48:10
kaz KAZ 2 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) 00:01:33
bul BUL 3 Danail Andonov Petrov (Caja Rural) 00:01:38
esp ESP 4 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:01:44
fra FRA 5 Romain Bardet (Ag2R - La Mondiale) 00:02:01
rus RUS 6 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) 00:02:23
fra FRA 7 Florian Guillou (Bretagne Schuller) 00:02:29
ita ITA 8 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:02:58
pol POL 9 Michal Golas (Omega Pharma - Quickstep) 00:03:02
can CAN 10 Will Routley (Spidertech Powered By C10) 00:03:14
por POR 11 Andre Cardoso (Caja Rural) 00:03:23
rus RUS 12 Vladimir Gusev (Katusha Team) 00:03:46
kaz KAZ 13 Andrey Zeits (Astana Pro Team) s.t.
esp ESP 14 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) 00:03:52
eri ERI 15 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) 00:03:56
bel BEL 16 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:04:10
kaz KAZ 17 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:04:25
fra FRA 18 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) 00:04:41
uru URU 19 Fabricio Ferrari (Caja Rural) 00:05:11
fra FRA 20 Thierry Hupond (Argos-Shimano) 00:05:28
irl IRL 21 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:05:32
esp ESP 22 Jordi Simón (Andalucia - Caja Granada) 00:05:58
tun TUN 23 Rafaa Chtioui (Europcar) 00:06:05
col COL 24 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) 00:07:24
bel BEL 25 Nikolas Maes (Omega Pharma - Quickstep) 00:07:29
ger GER 26 Bjorn Thurau (Europcar) 00:08:02
srb SRB 27 Gabor Kasa (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:08:07
bel BEL 28 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:08:16
ukr UKR 29 Vitaliy Buts (Lampre - ISD) 00:09:26
fra FRA 30 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) 00:09:27
rus RUS 31 Maxim Belkov (Katusha Team) 00:09:37
ukr UKR 32 Denys Kostyuk (Lampre - ISD) 00:10:59
slo SLO 33 Andi Bajc (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:11:12
fra FRA 34 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) 00:14:35
esp ESP 35 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:14:50
aus AUS 36 Matthew Goss (GreenEdge Cycling Team) 00:14:58
ita ITA 37 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) 00:15:04
ita ITA 38 Davide Vigano (Lampre - ISD) 00:15:08
aus AUS 39 Mark Renshaw (Rabobank Cycling Team) 00:15:17
arg ARG 40 Lucas Sebastian Haedo (Team Saxo Bank) 00:15:28
fra FRA 41 Florian Vachon (Bretagne Schuller) 00:15:57
esp ESP 42 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:16:26
slo SLO 43 Blaz Jarc (Team NetApp) 00:18:24
esp ESP 44 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:18:51
ned NED 45 Dennis Van Winden (Rabobank Cycling Team) 00:19:55
col COL 46 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) 00:19:57
ita ITA 47 Diego Caccia (Farnese Vini - Selle Italia) 00:20:20
rus RUS 48 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) 00:20:28
fra FRA 49 Sébastien Turgot (Europcar) 00:20:50
ita ITA 50 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) 00:21:26
can CAN 51 David Veilleux (Europcar) 00:21:59
fra FRA 52 Jérôme Cousin (Europcar) 00:22:03
ned NED 53 Albert Timmer (Argos-Shimano) 00:24:14
ita ITA 54 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) 00:25:19
fra FRA 55 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) 00:25:25
ger GER 56 Andreas Schillinger (Team NetApp) 00:26:10
aus AUS 57 Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) 00:26:14
ukr UKR 58 Volodymyr Bileka (Konya Torku Seker Sport) 00:26:35
col COL 59 Wilson Alexander Marentes Torres (Colombia - Coldeportes) 00:26:42
kaz KAZ 60 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) 00:28:44
fra FRA 61 Romain Lemarchand (Ag2R - La Mondiale) 00:28:45
pol POL 62 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) 00:29:19
kaz KAZ 63 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) 00:29:57
ita ITA 64 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) 00:29:59
esp ESP 65 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:30:18
swe SWE 66 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) 00:30:33
ukr UKR 67 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:31:06
srb SRB 68 Ivan Stevic (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:31:11
ita ITA 69 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
bel BEL 70 James Vanlandschoot (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:31:17
den DEN 71 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) 00:33:13
por POR 72 Manuel Antonio Leal Cardoso (Caja Rural) 00:33:31
esp ESP 73 Gustavo Cesar Veloso (Andalucia - Caja Granada) 00:33:40
rus RUS 74 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:34:19
ita ITA 75 Marco Bandiera (Omega Pharma - Quickstep) 00:34:51
gbr GBR 76 Andrew Fenn (Omega Pharma - Quickstep) 00:35:18
ita ITA 77 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:35:41
ger GER 78 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:35:44
ger GER 79 Andre Greipel (Lotto - Belisol Team) 00:36:02
den DEN 80 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:36:28
svk SVK 81 Marek Canecky (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:36:54
ukr UKR 82 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) 00:37:14
fra FRA 83 Tony Hurel (Europcar) 00:37:49
bel BEL 84 Olivier Kaisen (Lotto - Belisol Team) 00:37:51
ned NED 85 Stefan Van Dijk (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:37:56
aus AUS 86 Brett Lancaster (GreenEdge Cycling Team) 00:38:13
col COL 87 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) 00:38:21
ita ITA 88 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) 00:38:31
aus AUS 89 Robbie Mcewen (GreenEdge Cycling Team) 00:39:05
rus RUS 90 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) 00:39:28
ita ITA 91 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) 00:40:22
usa USA 92 Joey Rosskopf (Team Type 1 - SANOFI) 00:40:55
bel BEL 93 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:41:46
ned NED 94 Boy Van Poppel (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:42:20
pol POL 95 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:42:31
fra FRA 96 Damien Gaudin (Europcar) 00:42:42
ita ITA 97 Matteo Trentin (Omega Pharma - Quickstep) 00:42:46
iri IRI 98 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) 00:42:48
usa USA 99 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:42:49
fra FRA 100 Romain Hardy (Bretagne Schuller) 00:43:36
ita ITA 101 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:46:30
arg ARG 102 Enzo Josue Moyano (Caja Rural) 00:46:50
rus RUS 103 Vladimir Isaychev (Katusha Team) 00:47:30
col COL 104 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) 00:47:41
can CAN 105 Hugo Houle (Spidertech Powered By C10) 00:48:05
ger GER 106 Timo Seubert (Team NetApp) 00:48:55
bel BEL 107 Iljo Keisse (Omega Pharma - Quickstep) 00:49:21
aus AUS 108 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:49:31
ned NED 109 Ramon Sinkeldam (Argos-Shimano) s.t.
ned NED 110 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) 00:49:44
ned NED 111 Tom Veelers (Argos-Shimano) 00:50:03
ger GER 112 Marcel Kittel (Argos-Shimano) s.t.
ita ITA 113 Massimo Graziato (Lampre - ISD) 00:50:31
ukr UKR 114 Serhy Hrechyn (Konya Torku Seker Sport) 00:51:15
ned NED 115 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) 00:52:51
fra FRA 116 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
ukr UKR 117 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) 00:52:53
jpn JPN 118 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) 00:52:57
esp ESP 119 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:53:35
lux LUX 120 Jean-pierre Drucker (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:53:40
ukr UKR 121 Yuri Metlushenko (Konya Torku Seker Sport) 00:53:52
pol POL 122 Karol Domagalski (Caja Rural) 00:54:11
arg ARG 123 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) 00:54:30
can CAN 124 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:54:46
cze CZE 125 Frantisek Rabon (Omega Pharma - Quickstep) 00:57:01
ned NED 126 Theo Bos (Rabobank Cycling Team) 00:59:20
ita ITA 127 Francesco Lasca (Caja Rural) 00:59:45
ita ITA 128 Stiven Fanelli (Utensilnord - Named) 01:01:53
tur TUR 129 Fatih Harmanci (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:02:06
ita ITA 130 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 01:02:15
aut AUT 131 Marco Haller (Katusha Team) 01:02:25
ita ITA 132 Filippo Fortin (Team Type 1 - SANOFI) 01:03:03
rsa RSA 133 Jay Robert Thomson (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 01:03:13
ita ITA 134 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) 01:05:24
ned NED 135 Jens Mouris (GreenEdge Cycling Team) 01:06:08
ned NED 136 Jetse Bol (Rabobank Cycling Team) 01:07:18
ned NED 137 Ronan Van Zandbeek (Argos-Shimano) 01:07:21
kaz KAZ 138 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) 01:07:45
bel BEL 139 Sander Cordeel (Lotto - Belisol Team) 01:08:06
chn CHN 140 Ji Cheng (Argos-Shimano) 01:08:15
ita ITA 141 Marco Zanotti (Utensilnord - Named) 01:08:48
bel BEL 142 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 01:09:04
ita ITA 143 Gianfranco Visconti (Utensilnord - Named) 01:10:26
usa USA 144 Jonathan Patrick Mccarty (Spidertech Powered By C10) 01:11:26
ita ITA 145 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 01:13:19
tur TUR 146 Ahmet Akdylek (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:13:55
ita ITA 147 Matteo Pelucchi (Europcar) 01:16:53
iri IRI 148 Mehdi Sohrabi (Lotto - Belisol Team) 01:19:02
can CAN 149 Martin Gilbert (Spidertech Powered By C10) 01:19:35
usa USA 150 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 01:19:39
ita ITA 151 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 01:20:35
bel BEL 152 Jonas Van Genechten (Lotto - Belisol Team) s.t.
ita ITA 153 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) 01:21:07
bel BEL 154 Andy Cappelle (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 01:21:12
ita ITA 155 Francesco Chicchi (Omega Pharma - Quickstep) 01:22:51
tur TUR 156 Bunyamin Ozdemir (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:24:45
ita ITA 157 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) 01:25:04
can CAN 158 Simon Lambert-lemay (Spidertech Powered By C10) 01:25:19
aus AUS 159 Michael Hepburn (GreenEdge Cycling Team) 01:25:47
ned NED 160 Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) 01:27:46
tur TUR 161 Mustafa Sayar (Konya Torku Seker Sport) 01:41:34
tur TUR 162 Hüseyin Özcan (Konya Torku Seker Sport) 01:54:21
tur TUR 163 Mirac Kal (Konya Torku Seker Sport) 02:00:30

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC