Bayern-Rundfahrt: Michael Rogers takes the race as Alessandro Petacchi wins his third stage
  November 28, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, May 27, 2012

Bayern-Rundfahrt: Michael Rogers takes the race as Alessandro Petacchi wins his third stage

by Ben Atkins at 4:08 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Australian takes his first stage race in two years as Team Sky controls the final day

alessandro petacchiA sprint finish at the end of the fifth and final stage of the Bayern-Rundfahrt, between Feuchtwangen and Bamberg, meant that race leader Michael Rogers (Team Sky) was able to secure the overall victory. The 167km stage was taken by Alessandro Petacchi (Lampre-ISD), with his third victory in the race; the Italian had also taken stages one and three and, with Rogers winning two and four, nobody else got a look in as they alternated victories.

Second behind Petacchi - as he had been on stage one - was Australian Allan Davis (Orica-GreenEdge), ahead of André Schulze (Team NetApp), but the day belonged to Rogers.

“It was a relatively calm stage,” said the Australian afterwards. “Three guys went away pretty early and the boys did their usual thing to work to pull it back for a bunch sprint. It’s great to get the wins here. I haven’t won a field race like on Thursday since 2006. That was a relief but wherever you win it’s always nice.”

Victory in the race is Rogers’ first since winning the 2010 Tour of California, almost exactly two years to the day before.
 
“I don’t feel like I’m at my peak yet,” he explained. “I’ve pretty much come straight off a heavy training camp with a few days’ rest. It’s quite exciting times if we can achieve results like this coming off the back of quite an intense camp. I think that’s a sign of the team’s strength. I’m looking forward to hopefully seeing more of Team Sky riding on the front.
 
“Having been professional for 12 years I’ve been part of some big and successful teams but it’s really nice when everyone’s riding well across the board. It means the morale of the team snowballs. Everyone is performing well and laughing and smiling. The further I go in cycling I realise that these are the moments that you really treasure.”

The day’s three fugitives were Karsten Kroon (Saxo-Bank), Cedric Pineau (FDJ-Big Mat) and Maximilian Werda (Thüringer Energie). Although they managed to open a lead of up to five minutes over the field, Team Sky kept them under control and was happy to let them swallow up the bonus seconds, and keep them from Rogers’ rivals.

Finally, the time came to bring them back however and, with 20km to go, the sprinters’ teams came forward to help Team Sky. Werda was the first to surrender, with just seven kilometres to go, with the other two following shortly afterwards. As he had been twice before in the race, Petacchi was the fastest man on the line.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Bayern Rundfarht (2.HC) Stage 5 Results: Feuchtwangen to Bamberg, 164.9 km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 03:48:06
aus AUS 2 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) s.t.
ger GER 3 Andre Schulze (Team NetApp) s.t.
tun TUN 4 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
aus AUS 5 Baden Cooke (Orica - GreenEDGE) s.t.
ger GER 6 John Degenkolb (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 7 Koldo Fernández De Larrea (Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 8 Tony Gallopin (RadioShack - Nissan) s.t.
bel BEL 9 Sven Vandousselaere (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 10 Rüdiger Selig (Katusha Team) s.t.
pol POL 11 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 12 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) s.t.
bel BEL 13 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 14 Alexander Krieger (Team Heizomat) s.t.
slo SLO 15 Blaz Jarc (Team NetApp) s.t.
ger GER 16 Christian Knees (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 17 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 18 Ralf Matzka (Thuringer Energie Team) s.t.
ger GER 19 Bjorn Thurau (Europcar) s.t.
blr BLR 20 Yauheni Hutarovich (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 21 David Boucher (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
ukr UKR 22 Yaroslav Popovych (RadioShack - Nissan) s.t.
ger GER 23 Tino Thomel (Team NSP - Ghost) s.t.
aus AUS 24 David Tanner (Team Saxo Bank) s.t.
rus RUS 25 Vladimir Gusev (Katusha Team) s.t.
ita ITA 26 Davide Malacarne (Europcar) s.t.
fra FRA 27 Jérome Coppel (Saur - Sojasun) s.t.
ger GER 28 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
blr BLR 29 Kanstantsin Siutsou (Sky Procycling) s.t.
ger GER 30 Michael Schwarzmann (Team NetApp) s.t.
fra FRA 31 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
ger GER 32 Christian Mager (Team Heizomat) s.t.
esp ESP 33 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 34 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun) s.t.
gbr GBR 35 David Millar (Garmin - Barracuda) s.t.
aus AUS 36 Richie Porte (Sky Procycling) s.t.
ger GER 37 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
aus AUS 38 Michael Rogers (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 39 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
ger GER 40 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 41 Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ned NED 42 Joost Posthuma (RadioShack - Nissan) s.t.
fra FRA 43 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 44 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
bel BEL 45 Johan Vansummeren (Garmin - Barracuda) s.t.
esp ESP 46 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 47 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 48 Andreas Stauff (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
swe SWE 49 Thomas Löfkvist (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 50 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) s.t.
den DEN 51 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) s.t.
ger GER 52 Jasha Sütterlin (Thuringer Energie Team) s.t.
fra FRA 53 Yuriy Krivtsov (Lampre - ISD) s.t.
esp ESP 54 Haimar Zubeldia Agirre (RadioShack - Nissan) s.t.
lux LUX 55 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) s.t.
ger GER 56 Jakob Steigmiller (Thuringer Energie Team) s.t.
fra FRA 57 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
ita ITA 58 Giampaolo Caruso (Katusha Team) s.t.
cze CZE 59 Leopold Konig (Team NetApp) s.t.
fra FRA 60 Paul Poux (Saur - Sojasun) s.t.
bel BEL 61 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
rus RUS 62 Vladimir Isaychev (Katusha Team) s.t.
ger GER 63 Robert Retschke (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ned NED 64 Thomas Dekker (Garmin - Barracuda) s.t.
bel BEL 65 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
aut AUT 66 Marco Haller (Katusha Team) s.t.
fra FRA 67 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 68 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 69 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) s.t.
den DEN 70 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) s.t.
ger GER 71 Andreas Klier (Garmin - Barracuda) s.t.
ger GER 72 Alexander Nordhoff (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 73 Raphael Freienstein (Team Heizomat) s.t.
ger GER 74 Fabian Wegmann (Garmin - Barracuda) s.t.
fra FRA 75 Christophe Kern (Europcar) s.t.
bel BEL 76 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 77 Fabian Thiel (Thuringer Energie Team) s.t.
fra FRA 78 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) s.t.
esp ESP 79 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 80 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 81 Cédric Pineau (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 82 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 83 Christophe Le Mevel (Garmin - Barracuda) s.t.
ita ITA 84 Davide Vigano (Lampre - ISD) s.t.
fra FRA 85 Anthony Charteau (Europcar) 00:00:23
ger GER 86 Steffen Radochla (Team NSP - Ghost) s.t.
ger GER 87 Holger Burkhardt (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 88 Danilo Hondo (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 89 Manuele Mori (Lampre - ISD) s.t.
ned NED 90 Karsten Kroon (Team Saxo Bank) 00:00:29
ned NED 91 Jens Mouris (Orica - GreenEDGE) s.t.
fra FRA 92 Thomas Bonnin (Argos-Shimano) 00:00:35
bel BEL 93 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:00:39
rus RUS 94 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:00:56
slo SLO 95 Grega Bole (Lampre - ISD) 00:01:03
ger GER 96 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:01:08
fra FRA 97 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 98 Anthony Roux (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:11
ger GER 99 Michael Kurth (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 100 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 101 Alex Schmitt (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 102 Fabian Bruno (Team Heizomat) s.t.
ger GER 103 Marius Jessenberger (Team Heizomat) s.t.
isr ISR 104 Ran Margaliot (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 105 Thomas Voeckler (Europcar) 00:01:18
ger GER 106 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:01:25
nzl NZL 107 Sam Bewley (Orica - GreenEDGE) 00:01:35
aus AUS 108 Stuart O' Grady (Orica - GreenEDGE) s.t.
ger GER 109 Jacob Fiedler (Team NSP - Ghost) 00:01:48
ita ITA 110 Davide Cimolai (Lampre - ISD) s.t.
ned NED 111 Sebastian Langeveld (Orica - GreenEDGE) s.t.
ger GER 112 Maximilian Werda (Thuringer Energie Team) 00:04:14
ger GER 113 Markus Eichler (Team NetApp) 00:06:21
ned NED 114 Rene Hooghiemster (Team NSP - Ghost) s.t.
ger GER 115 Bastian Bürgel (Thuringer Energie Team) 00:06:34
ger GER 116 Dominik Klemme (Argos-Shimano) s.t.
ger GER 117 Markus Fothen (Team NSP - Ghost) s.t.
ger GER 118 Jonas Schmeiser (Team NSP - Ghost) s.t.
usa USA 119 Danny Pate (Sky Procycling) s.t.
sui SUI 120 Michael Albasini (Orica - GreenEDGE) s.t.
ger GER 121 Benjamin Dietrich (Thuringer Energie Team) s.t.
ger GER 122 Sebastian Körber (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 123 Florian Frank Monreal (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 124 Jannick Geisler (Team Heizomat) s.t.
ger GER 125 Andre Benoit (Team Heizomat) s.t.
esp ESP 126 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) s.t.
sui SUI DNF Fabian Cancellara (RadioShack - Nissan)  
ger GER DNF Rene Obst (Team NSP - Ghost)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
aus AUS 1 Michael Rogers (Sky Procycling) 19:26:20
fra FRA 2 Jérome Coppel (Saur - Sojasun) 00:00:25
rus RUS 3 Vladimir Gusev (Katusha Team) 00:00:30
aus AUS 4 Richie Porte (Sky Procycling) 00:00:41
blr BLR 5 Kanstantsin Siutsou (Sky Procycling) 00:00:47
fra FRA 6 Tony Gallopin (RadioShack - Nissan) 00:01:13
ger GER 7 Christian Knees (Sky Procycling) 00:01:17
ned NED 8 Joost Posthuma (RadioShack - Nissan) 00:01:22
fra FRA 9 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:30
esp ESP 10 Haimar Zubeldia Agirre (RadioShack - Nissan) 00:01:33
ger GER 11 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) 00:01:38
gbr GBR 12 David Millar (Garmin - Barracuda) 00:01:42
ned NED 13 Thomas Dekker (Garmin - Barracuda) 00:01:45
pol POL 14 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) 00:01:52
swe SWE 15 Thomas Löfkvist (Sky Procycling) 00:01:56
fra FRA 16 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) 00:02:00
lux LUX 17 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) 00:02:05
cze CZE 18 Leopold Konig (Team NetApp) s.t.
ger GER 19 John Degenkolb (Argos-Shimano) 00:02:07
fra FRA 20 Paul Poux (Saur - Sojasun) s.t.
tun TUN 21 Rafaa Chtioui (Europcar) 00:02:11
fra FRA 22 Christophe Kern (Europcar) 00:02:12
den DEN 23 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:02:13
ukr UKR 24 Yaroslav Popovych (RadioShack - Nissan) 00:02:18
fra FRA 25 David Lelay (Saur - Sojasun) 00:02:22
aus AUS 26 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) 00:02:23
esp ESP 27 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 00:02:25
ger GER 28 Jakob Steigmiller (Thuringer Energie Team) 00:02:26
bel BEL 29 Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:31
bel BEL 30 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:34
bel BEL 31 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:37
slo SLO 32 Blaz Jarc (Team NetApp) 00:02:41
esp ESP 33 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) 00:02:44
esp ESP 34 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) 00:02:49
aus AUS 35 David Tanner (Team Saxo Bank) 00:02:51
fra FRA 36 Anthony Charteau (Europcar) 00:02:55
fra FRA 37 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) 00:03:01
fra FRA 38 Cédric Pineau (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:03:05
ger GER 39 Danilo Hondo (Lampre - ISD) 00:03:11
fra FRA 40 Alexandre Pichot (Europcar) 00:03:13
fra FRA 41 Christophe Le Mevel (Garmin - Barracuda) 00:03:19
ita ITA 42 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 00:03:21
ita ITA 43 Davide Malacarne (Europcar) 00:03:25
esp ESP 44 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:03:27
bel BEL 45 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:03:32
ger GER 46 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:03:34
ita ITA 47 Giampaolo Caruso (Katusha Team) 00:03:42
bel BEL 48 Johan Vansummeren (Garmin - Barracuda) 00:03:44
ger GER 49 Michael Schwarzmann (Team NetApp) 00:03:45
ita ITA 50 Manuele Mori (Lampre - ISD) 00:03:46
fra FRA 51 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun) 00:03:48
fra FRA 52 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 53 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) 00:03:54
fra FRA 54 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:04:14
esp ESP 55 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) 00:04:28
ned NED 56 Sebastian Langeveld (Orica - GreenEDGE) 00:04:31
ger GER 57 Alexander Krieger (Team Heizomat) 00:04:32
aut AUT 58 Marco Haller (Katusha Team) 00:05:05
slo SLO 59 Grega Bole (Lampre - ISD) 00:05:23
ned NED 60 Karsten Kroon (Team Saxo Bank) 00:05:28
fra FRA 61 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:06:09
ita ITA 62 Davide Vigano (Lampre - ISD) 00:06:18
bel BEL 63 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:06:41
ger GER 64 Fabian Wegmann (Garmin - Barracuda) 00:07:13
ger GER 65 Bjorn Thurau (Europcar) 00:07:31
sui SUI 66 Michael Albasini (Orica - GreenEDGE) 00:08:26
fra FRA 67 Yuriy Krivtsov (Lampre - ISD) 00:08:42
ger GER 68 Fabian Thiel (Thuringer Energie Team) 00:08:48
ned NED 69 Jens Mouris (Orica - GreenEDGE) 00:08:59
fra FRA 70 Anthony Roux (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:09:11
ger GER 71 Markus Fothen (Team NSP - Ghost) 00:09:18
esp ESP 72 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:09:24
den DEN 73 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) 00:09:35
esp ESP 74 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) 00:09:36
ger GER 75 Ralf Matzka (Thuringer Energie Team) 00:09:40
ger GER 76 Raphael Freienstein (Team Heizomat) 00:09:43
bel BEL 77 Sven Vandousselaere (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:09:47
bel BEL 78 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:09:58
ger GER 79 Andreas Klier (Garmin - Barracuda) 00:10:08
fra FRA 80 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) 00:10:23
blr BLR 81 Yauheni Hutarovich (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:10:50
rus RUS 82 Vladimir Isaychev (Katusha Team) 00:11:06
ger GER 83 Rüdiger Selig (Katusha Team) 00:11:07
ita ITA 84 Davide Cimolai (Lampre - ISD) 00:11:11
ger GER 85 Christian Mager (Team Heizomat) 00:11:23
nzl NZL 86 Sam Bewley (Orica - GreenEDGE) 00:11:28
ger GER 87 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) 00:11:44
fra FRA 88 Thomas Voeckler (Europcar) 00:12:08
aus AUS 89 Baden Cooke (Orica - GreenEDGE) 00:12:18
ger GER 90 Alexander Nordhoff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:12:33
esp ESP 91 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:12:34
ger GER 92 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:12:42
ger GER 93 Jasha Sütterlin (Thuringer Energie Team) 00:12:53
esp ESP 94 Koldo Fernández De Larrea (Garmin - Barracuda) 00:13:33
rus RUS 95 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:13:40
bel BEL 96 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:55
ger GER 97 Steffen Radochla (Team NSP - Ghost) 00:14:25
fra FRA 98 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) 00:14:26
ger GER 99 Jacob Fiedler (Team NSP - Ghost) 00:15:12
ger GER 100 Robert Retschke (Eddy Merckx - Indeland ) 00:15:40
ger GER 101 Andreas Stauff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:15:54
ger GER 102 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) 00:16:05
aus AUS 103 Stuart O' Grady (Orica - GreenEDGE) 00:16:47
fra FRA 104 David Boucher (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:16:58
ger GER 105 Marius Jessenberger (Team Heizomat) 00:17:16
usa USA 106 Danny Pate (Sky Procycling) 00:17:53
ger GER 107 Maximilian Werda (Thuringer Energie Team) 00:20:09
ger GER 108 Holger Burkhardt (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 109 Markus Eichler (Team NetApp) 00:20:29
ger GER 110 Bastian Bürgel (Thuringer Energie Team) 00:21:35
ger GER 111 Alex Schmitt (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:23:24
ger GER 112 Tino Thomel (Team NSP - Ghost) 00:23:27
fra FRA 113 Thomas Bonnin (Argos-Shimano) 00:24:10
ger GER 114 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:24:31
ger GER 115 Dominik Klemme (Argos-Shimano) 00:24:35
ger GER 116 Andre Schulze (Team NetApp) 00:25:14
ger GER 117 Michael Kurth (Eddy Merckx - Indeland ) 00:25:39
ned NED 118 Rene Hooghiemster (Team NSP - Ghost) 00:25:51
ger GER 119 Jonas Schmeiser (Team NSP - Ghost) 00:26:38
ger GER 120 Fabian Bruno (Team Heizomat) 00:27:30
ger GER 121 Jannick Geisler (Team Heizomat) 00:27:40
isr ISR 122 Ran Margaliot (Team Saxo Bank) 00:28:11
ger GER 123 Benjamin Dietrich (Thuringer Energie Team) 00:31:24
ger GER 124 Andre Benoit (Team Heizomat) 00:32:36
ger GER 125 Sebastian Körber (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:34:21
ger GER 126 Florian Frank Monreal (Eddy Merckx - Indeland ) 00:42:46

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC