Vuelta a Burgos: Dani Moreno unchallenged in going two out of two
  September 15, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, August 02, 2012

Vuelta a Burgos: Dani Moreno unchallenged in going two out of two

by Kyle Moore at 3:36 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Spaniard takes stage two, Henao second again on punchy uphill finish

Dani MorenoDani Moreno (Katusha) made it two for two in the Vuelta a Burgos on Thursday, taking control inside the final 400 metres on another category-three uphill finish. Moreno grabbed stage one by a nose ahead of Sergio Henao (Sky Procycling) to take the first leader’s jersey. Henao was second again on stage two, but wasn’t able to mount the same challenge on Thursday, with a full two seconds between the pair.

Simon Clarke (Orica-GreenEdge) took third, with Giovanni Visconti (Movistar) fourth. Olympic silver medalist Rigoberto Uran (Sky Procycling) is racing in Spain, and sprinted to fifth.

An early breakaway was brought back with 15km to go, but the peloton stayed together with everyone eyeing the final ascent of the Alto del Castillo, the second category-three hilltop finish in a row. Katusha and Movistar controlled under the ten-kilometre banner until FDJ-BigMat took control.

Sky Procycling came to the front with six kilometres to race, controlling into the final thousand metres. Wearing the sprinter’s jersey with Moreno in the leader’s colours, Henao made a bid, but Moreno came around with 250 metres left. The Spaniard produced a turn of speed that no one could equal. Moreno again appreciated his team-mates for setting him up.

“I want to thank my team-mates because they allowed me to be in fourth or fifth position when the last climb started,” Moreno explained. “Especially [Joaquim Rodriguez] was incredible. He was great when he launched my sprint, he imposed a very tough pace, and I had to do nothing but give my best in the last 300 metres.

“Actually these stages were very suitable to my characteristics, but I admit I’m very satisfied with my shape at this time. Tomorrow should be for sprinters, but the day after tomorrow there will be the stage I won last year. Since we’ve done a great job until now, we can try to repeat the victory in the general classification after Joaquim’s win in 2011.”

After an early escape failed, David Belda (Burgos BH-Castilla y Leon) and Romain Sicard (Euskaltel-Euskadi) got away and built a lead of 2’08”. The gap came down a bit after 60 kilometres were gone, allowing Carlos Verona (Burgos BH-Castilla y Leon), Javier Ramirez (Andalucia) and Aritz Etxebarria (Orbea) to join up.

There wasn’t much harmony in the quintet, and their lead never exceeded two minutes as Katusha kept them close. With 40km to go, Movistar, Colombia-Coldeportes, and Androni-Giocattoli started pitching in with the chase.

With 20km to go and the breakaway so close, several riders jumped from the peloton, but as the speeds got higher, everyone was pulled back. With riders coming back in pairs, Ramirez put in an acceleration before being hauled back with 10km to race. Team Sky seemed to have Henao set up, but the young Colombian was no match for Moreno.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Vuelta a Burgos (2.HC) Stage 2 Results: Burgos to Burgos, 141 km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Daniel Moreno Fernandéz (Katusha Team) 03:11:14
col COL 2 Sergio Luis Henao Montoya (Sky Procycling) 00:00:02
aus AUS 3 Simon Clarke (Orica - GreenEDGE) 00:00:07
ita ITA 4 Giovanni Visconti (Movistar Team) 00:00:09
col COL 5 Rigoberto Uran (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 6 David De La Fuente Rasilla (Caja Rural) s.t.
den DEN 7 Matti Breschel (Rabobank Cycling Team) s.t.
ita ITA 8 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 9 Johan Esteban Cháves Rubio (Colombia - Coldeportes) s.t.
fra FRA 10 Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
ita ITA 11 Eros Capecchi (Liquigas - Cannondale) s.t.
fra FRA 12 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) s.t.
esp ESP 13 Gorka Verdugo Marcotegui (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 14 Javier Moreno Bazan (Movistar Team) s.t.
ned NED 15 Robert Gesink (Rabobank Cycling Team) s.t.
ned NED 16 Tom Dumoulin (Argos-Shimano) s.t.
ita ITA 17 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 18 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 00:00:16
bel BEL 19 Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 20 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:00:17
ger GER 21 Paul Martens (Rabobank Cycling Team) s.t.
bel BEL 22 Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
por POR 23 Andre Cardoso (Caja Rural) s.t.
pol POL 24 Maciej Paterski (Liquigas - Cannondale) s.t.
esp ESP 25 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 26 Sergio Pardilla Bellon (Movistar Team) s.t.
esp ESP 27 Ivan Velasco Murillo (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 28 David Arroyo Duran (Movistar Team) s.t.
esp ESP 29 Carlos Barbero (Orbea - Oreka SDA) s.t.
ita ITA 30 Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 31 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
fra FRA 32 Jeremie Galland (Saur - Sojasun) s.t.
uru URU 33 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
fra FRA 34 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
fra FRA 35 Rémi Pauriol (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
jpn JPN 36 Yukihiro Doi (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 37 Nacer Bouhanni (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
bel BEL 38 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
rus RUS 39 Alexandr Kolobnev (Katusha Team) s.t.
bel BEL 40 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
col COL 41 Jarlinson Pantano (Colombia - Coldeportes) s.t.
ned NED 42 Bauke Mollema (Rabobank Cycling Team) s.t.
esp ESP 43 Marcos Garcia Fernandez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 44 David Lopez Garcia (Movistar Team) s.t.
esp ESP 45 Moises Duenas Nevado (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 46 Pablo Lechuga Rodriguez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 47 Fabio Taborre (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 48 Ángel Vicioso Arcos (Katusha Team) s.t.
fra FRA 49 Arnold Jeannesson (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
col COL 50 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) s.t.
esp ESP 51 Mikel Astarloza (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 52 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 53 Francisco Javier Moreno Allue (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
esp ESP 54 Angel Ruiz Madrazo (Movistar Team) s.t.
ita ITA 55 Franco Pellizotti (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
ven VEN 56 Jonathan Monsalve (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
esp ESP 57 Joaquin Rodriguez Oliver (Katusha Team) s.t.
col COL 58 John Darwin Atapuma Hurtado (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 59 Carlos Alberto Betancur Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
bel BEL 60 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 61 Ruben Plaza Molina (Movistar Team) s.t.
por POR 62 Hernani Broco (Caja Rural) s.t.
fra FRA 63 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
aus AUS 64 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) s.t.
ita ITA 65 Fabio Felline (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
esp ESP 66 Juan José Oroz Ugalde (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 67 Thomas Damuseau (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 68 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 69 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 70 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:00:32
esp ESP 71 Haritz Orbe Urrutia (Orbea - Oreka SDA) 00:00:36
esp ESP 72 Pablo Torres (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 73 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) 00:00:38
esp ESP 74 Efren Carazo (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:00:40
esp ESP 75 Javier Quesada Chacon (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 76 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
ita ITA 77 Cristiano Salerno (Liquigas - Cannondale) s.t.
col COL 78 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) s.t.
bel BEL 79 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 80 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) s.t.
swe SWE 81 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 82 Juan Antonio Flecha (Sky Procycling) s.t.
fin FIN 83 Jussi Veikkanen (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:45
fra FRA 84 Arnaud Courteille (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:47
aus AUS 85 Wesley Sulzberger (Orica - GreenEDGE) 00:00:50
esp ESP 86 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:00:52
ita ITA 87 Emanuele Sella (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
bel BEL 88 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:55
esp ESP 89 Sergio Carrasco Garcia (Andalucia - Caja Granada) 00:00:57
esp ESP 90 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural) s.t.
bel BEL 91 Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:00
pol POL 92 Sylvester Szmyd (Liquigas - Cannondale) 00:01:05
cro CRO 93 Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) s.t.
svk SVK 94 Juraj Sagan (Liquigas - Cannondale) s.t.
esp ESP 95 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) s.t.
ger GER 96 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 97 Alberto Losada Alguacil (Katusha Team) s.t.
ita ITA 98 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 99 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) s.t.
ned NED 100 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) s.t.
rus RUS 101 Petr Ignatenko (Katusha Team) s.t.
ger GER 102 Grischa Niermann (Rabobank Cycling Team) s.t.
fra FRA 103 Maxime Mederel (Saur - Sojasun) s.t.
gbr GBR 104 Ben Swift (Sky Procycling) 00:01:10
fra FRA 105 Benoit Vaugrenard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:12
gbr GBR 106 Ian Stannard (Sky Procycling) 00:01:15
esp ESP 107 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 108 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) s.t.
fra FRA 109 Jean-lou Paiani (Saur - Sojasun) 00:01:30
esp ESP 110 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 111 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:34
fra FRA 112 Geoffrey Soupe (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:38
ita ITA 113 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 114 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) s.t.
can CAN 115 Christian Meier (Orica - GreenEDGE) 00:01:52
aus AUS 116 Travis Meyer (Orica - GreenEDGE) s.t.
esp ESP 117 Xavier Florencio (Katusha Team) s.t.
esp ESP 118 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 119 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) s.t.
chn CHN 120 Ji Cheng (Argos-Shimano) s.t.
ned NED 121 Coen Vermeltfoort (Rabobank Cycling Team) 00:01:59
esp ESP 122 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:02:03
por POR 123 Joni Silva Brandao (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:02:05
aus AUS 124 Cameron Meyer (Orica - GreenEDGE) 00:02:07
esp ESP 125 Omar Fraile Matarranza (Orbea - Oreka SDA) 00:02:13
fra FRA 126 Paul Poux (Saur - Sojasun) 00:02:16
fra FRA 127 Romain Sicard (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 128 Aitor Galdos Alonso (Caja Rural) s.t.
esp ESP 129 Antonio Piedra Perez (Caja Rural) s.t.
ita ITA 130 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:02:26
nzl NZL 131 Julian Dean (Orica - GreenEDGE) 00:02:27
ita ITA 132 Antonio Santoro (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:02:34
fra FRA 133 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) 00:02:53
ita ITA 134 Davide Martinelli (Sky Procycling) s.t.
fra FRA 135 Cyril Bessy (Saur - Sojasun) s.t.
rus RUS 136 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) s.t.
esp ESP 137 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
usa USA 138 Danny Pate (Sky Procycling) s.t.
aus AUS 139 Mitchell Docker (Orica - GreenEDGE) 00:03:06
ita ITA 140 Marzio Bruseghin (Movistar Team) 00:03:35
esp ESP 141 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:04:20
esp ESP 142 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) s.t.

General classification after stage 2:

Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Daniel Moreno Fernandéz (Katusha Team) 06:12:39
col COL 2 Sergio Luis Henao Montoya (Sky Procycling) 00:00:02
den DEN 3 Matti Breschel (Rabobank Cycling Team) 00:00:09
ita ITA 4 Giovanni Visconti (Movistar Team) 00:00:11
col COL 5 Johan Esteban Cháves Rubio (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 6 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 7 David De La Fuente Rasilla (Caja Rural) 00:00:15
col COL 8 Rigoberto Uran (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 9 Gorka Verdugo Marcotegui (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ned NED 10 Tom Dumoulin (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 11 Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
ned NED 12 Robert Gesink (Rabobank Cycling Team) s.t.
ita ITA 13 Eros Capecchi (Liquigas - Cannondale) s.t.
esp ESP 14 Javier Moreno Bazan (Movistar Team) s.t.
fra FRA 15 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) s.t.
ita ITA 16 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) s.t.
fra FRA 17 Nacer Bouhanni (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:17
aus AUS 18 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) s.t.
ita ITA 19 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 00:00:18
ita ITA 20 Fabio Taborre (Acqua & Sapone) 00:00:19
ita ITA 21 Franco Pellizotti (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
bel BEL 22 Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:22
por POR 23 Andre Cardoso (Caja Rural) 00:00:23
esp ESP 24 Sergio Pardilla Bellon (Movistar Team) s.t.
esp ESP 25 Carlos Barbero (Orbea - Oreka SDA) s.t.
fra FRA 26 Rémi Pauriol (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
esp ESP 27 David Arroyo Duran (Movistar Team) s.t.
bel BEL 28 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 29 Jeremie Galland (Saur - Sojasun) s.t.
ita ITA 30 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
fra FRA 31 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
col COL 32 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ned NED 33 Bauke Mollema (Rabobank Cycling Team) s.t.
rus RUS 34 Alexandr Kolobnev (Katusha Team) s.t.
col COL 35 Jarlinson Pantano (Colombia - Coldeportes) s.t.
uru URU 36 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
fra FRA 37 Arnold Jeannesson (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
esp ESP 38 Ivan Velasco Murillo (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ita ITA 39 Fabio Felline (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
col COL 40 Carlos Alberto Betancur Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 41 Pablo Lechuga Rodriguez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 42 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) s.t.
col COL 43 John Darwin Atapuma Hurtado (Colombia - Coldeportes) s.t.
esp ESP 44 Ruben Plaza Molina (Movistar Team) s.t.
esp ESP 45 Moises Duenas Nevado (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 46 Joaquin Rodriguez Oliver (Katusha Team) s.t.
esp ESP 47 David Lopez Garcia (Movistar Team) s.t.
ven VEN 48 Jonathan Monsalve (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
fra FRA 49 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 50 Thomas Damuseau (Argos-Shimano) s.t.
jpn JPN 51 Yukihiro Doi (Argos-Shimano) 00:00:36
col COL 52 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) s.t.
col COL 53 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:00:38
por POR 54 Hernani Broco (Caja Rural) 00:00:40
col COL 55 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) 00:00:42
bel BEL 56 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:43
esp ESP 57 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) 00:00:56
ita ITA 58 Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 59 Mikel Astarloza (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 60 Juan José Oroz Ugalde (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ita ITA 61 Emanuele Sella (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:00:58
pol POL 62 Maciej Paterski (Liquigas - Cannondale) 00:01:04
esp ESP 63 Marcos Garcia Fernandez (Caja Rural) s.t.
bel BEL 64 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 65 Pablo Torres (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:05
fra FRA 66 Arnaud Courteille (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:06
esp ESP 67 Alberto Losada Alguacil (Katusha Team) 00:01:11
ita ITA 68 Cristiano Salerno (Liquigas - Cannondale) 00:01:19
esp ESP 69 Javier Quesada Chacon (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 70 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 71 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) s.t.
esp ESP 72 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 73 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) 00:01:21
esp ESP 74 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural) 00:01:23
fra FRA 75 Maxime Mederel (Saur - Sojasun) 00:01:31
rus RUS 76 Petr Ignatenko (Katusha Team) s.t.
esp ESP 77 Ángel Vicioso Arcos (Katusha Team) 00:01:32
esp ESP 78 Sergio Carrasco Garcia (Andalucia - Caja Granada) 00:01:36
ita ITA 79 Massimo Codol (Acqua & Sapone) 00:01:44
fin FIN 80 Jussi Veikkanen (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:50
fra FRA 81 Benoit Vaugrenard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:51
bel BEL 82 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:52
aus AUS 83 Wesley Sulzberger (Orica - GreenEDGE) 00:01:55
aus AUS 84 Simon Clarke (Orica - GreenEDGE) 00:02:04
esp ESP 85 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) 00:02:05
esp ESP 86 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:02:09
esp ESP 87 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ger GER 88 Paul Martens (Rabobank Cycling Team) 00:02:10
gbr GBR 89 Ben Swift (Sky Procycling) 00:02:12
ger GER 90 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:02:17
fra FRA 91 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:02:20
svk SVK 92 Juraj Sagan (Liquigas - Cannondale) 00:02:21
col COL 93 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) 00:02:31
esp ESP 94 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
cro CRO 95 Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) 00:02:32
aus AUS 96 Cameron Meyer (Orica - GreenEDGE) 00:02:36
fra FRA 97 Romain Sicard (Euskaltel - Euskadi) 00:02:42
ita ITA 98 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) s.t.
gbr GBR 99 Ian Stannard (Sky Procycling) 00:02:55
pol POL 100 Sylvester Szmyd (Liquigas - Cannondale) 00:02:58
esp ESP 101 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:03:01
esp ESP 102 Antonio Piedra Perez (Caja Rural) 00:03:03
esp ESP 103 Juan Antonio Flecha (Sky Procycling) 00:03:07
esp ESP 104 Xavier Florencio (Katusha Team) 00:03:19
esp ESP 105 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:03:32
can CAN 106 Christian Meier (Orica - GreenEDGE) 00:03:45
fra FRA 107 Geoffrey Soupe (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:04:05
esp ESP 108 Angel Ruiz Madrazo (Movistar Team) 00:04:13
fra FRA 109 Cyril Bessy (Saur - Sojasun) 00:04:20
fra FRA 110 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) 00:04:33
esp ESP 111 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) 00:04:59
aus AUS 112 Mitchell Docker (Orica - GreenEDGE) s.t.
ita ITA 113 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:05:01
aus AUS 114 Travis Meyer (Orica - GreenEDGE) 00:05:55
bel BEL 115 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:06:08
esp ESP 116 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:06:25
nzl NZL 117 Julian Dean (Orica - GreenEDGE) 00:06:29
esp ESP 118 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) 00:06:58
ita ITA 119 Marzio Bruseghin (Movistar Team) 00:07:10
por POR 120 Joni Silva Brandao (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:07:25
bel BEL 121 Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:07:59
rus RUS 122 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) 00:08:13
usa USA 123 Danny Pate (Sky Procycling) s.t.
esp ESP 124 Efren Carazo (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:08:22
swe SWE 125 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 126 Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:08:42
ger GER 127 Grischa Niermann (Rabobank Cycling Team) 00:08:47
fra FRA 128 Jean-lou Paiani (Saur - Sojasun) 00:09:12
chn CHN 129 Ji Cheng (Argos-Shimano) 00:09:34
esp ESP 130 Francisco Javier Moreno Allue (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:09:35
esp ESP 131 Haritz Orbe Urrutia (Orbea - Oreka SDA) 00:09:55
esp ESP 132 Omar Fraile Matarranza (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 133 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:10:11
esp ESP 134 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) 00:10:24
ned NED 135 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) s.t.
esp ESP 136 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) 00:10:34
ita ITA 137 Davide Martinelli (Sky Procycling) 00:10:35
esp ESP 138 Aitor Galdos Alonso (Caja Rural) 00:11:34
fra FRA 139 Paul Poux (Saur - Sojasun) 00:11:35
ned NED 140 Coen Vermeltfoort (Rabobank Cycling Team) 00:11:38
ita ITA 141 Antonio Santoro (Androni Giocattoli - Venezuela) 00:11:52
esp ESP 142 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:13:39

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC