Vuelta a Castilla y León: Swift powers to final stage win, Tondo takes overall
  November 17, 2018 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, April 17, 2011

Vuelta a Castilla y León: Swift powers to final stage win, Tondo takes overall

by VeloNation Press at 12:35 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Talented Sky rider adds another win to his palmares

Ben SwiftTeam Sky's Ben Swift notched up his third victory of the season today in the 167.7 kilometer final stage of the Vuelta a Castilla y León today, beating Spaniard's Fransico Ventoso (Movistar) and Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi) into second and third place respectively.  Xavier Tondo finished with the peloton to secure the race's overall victory to reap the rewards of his impressive time trial performance yesterday.

The 109 rider peloton set off under sunny skies in Madrigal de las Altas Torres on what was the final day of the 2011 Vuelta a Castilla y León.  Rabobank's Bauke Mollema trailed overall leader Tondo by 9 seconds, meaning the Dutch squad would have to be aggressive to unseat the Movistar leader.

Wind saw early attacks fail, but combined efforts from Euskatel-Euskadi, Saxo Bank-Sungard and Rabbobank managed to split the peloton in two.  After twenty kilometers of racing the front group was 50 riders strong, but the main chasers put the effort to see most of the race come back together six kilometers later.  Some still dangled off the back with close to 30 seconds of work left to reach the main peloton.

At the 31 kilometer mark a group of five were allowed to take their chances, it included Saxo Bank-Sungard's Richie Porte, Chris Froome (Team Sky), Jonathan Hivert (Saur Sojasun), Giampaolo Cheula (GEOX-TMC) and Giovanni Baez (UNE-EPM).  Egoitz Garcia (Caja Rural) was the next to bridge across, with Federic Canuti (Colnago-CSF Inox), Rubén Perez (Euskatel-Euskadi) and Sergio Sousa (Barbot-Efapel) making it nine-strong at the 39 kilometer mark with a slight advantage over the peloton.

Ten kilometers later the escape had push their advantage out to 40 seconds, with the Andalusia Caja Granada and Movistar teams driving the chase behind.  The gap continued to come down until they were caught at kilometer 62.

For the next 25 kilometers nobody could break free, but after a crash followed by a stiff pace another group of nine forced a gap.  The move again saw an attentive Sergio Sousa (Barbot - Efapel), who had the company of Volodymir Gustav (Saxo Bank-Sungard), Alex Dowsett (Team Sky), Matthias Brandle (GEOX-TMC), José Alberto Benitez (Caja Granada Andalusia), Fabricio Ferrari (Caja Rural), Victor Hugo Pena (Colombia's Passion), Yannick Talabardon (Saur Sojasun) and Paolo Locatelli (Colnago - CSF Inox).  The leaders quickly built up a 2 minute lead, that reached a maximum advantage of 3 minutes and 16 minutes with 54 kilometers left to race.

Behind, the Movistar, Rabobank and Burgos 2016 teams worked hard to bring down the gap.  In 10 kilometers the chasers had eaten away a third of the escape's advantage.  With 20 kilometers remaining the gap to the leaders was reduced to under a minute, and it was down to less than 30 seconds 14 kilometers from the finish.

The escape dangled off the front of the peloton as the chasers hurtled towards the finish line in Medina del Campo.   Just 2 kilometers from the line the break was caught, and the sprinters began to sense a chance at victory.  It was Team Sky who played their cards right, with Russell Downing launching Swift perfectly to easily take the stage win.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Vuelta A Castilla Y Leon, Spain (2.1) Stage 5 Results: Madrigal de las Altas Torres to Medina del Campo (167.7km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
gbr GBR 1 Ben Swift (Team Sky) 03:30:00
esp ESP 2 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar) s.t.
esp ESP 3 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ned NED 4 Theo Bos (Rabobank) s.t.
ita ITA 5 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 6 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 7 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 8 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
esp ESP 9 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 10 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
por POR 11 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 12 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 13 Pascual Orengo Lopez (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
col COL 14 Camilo Andres Suarez Albarracin (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
aus AUS 15 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 16 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
esp ESP 17 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
fra FRA 18 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) s.t.
esp ESP 19 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) s.t.
fra FRA 20 Jérome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
col COL 21 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 22 Xavier Tondo Volpini (Movistar) s.t.
por POR 23 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 24 Pablo Lastras Garcia (Movistar) s.t.
ned NED 25 Bauke Mollema (Rabobank) s.t.
gbr GBR 26 Russell Downing (Team Sky) s.t.
ita ITA 27 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 28 Juan Manuel Garate (Rabobank) s.t.
esp ESP 29 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 30 Serge Pauwels (Team Sky) s.t.
aus AUS 31 Graeme Brown (Rabobank) s.t.
esp ESP 32 Javier Francisco Aramendia Lorente (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ita ITA 33 Dario Cioni (Team Sky) s.t.
fra FRA 34 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) s.t.
ita ITA 35 Gianluca Brambilla (Colnago-CSF Inox) s.t.
ned NED 36 Laurens Ten Dam (Rabobank) s.t.
fra FRA 37 Ludovic Turpin (Saur-Sojasun) s.t.
col COL 38 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
esp ESP 39 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) s.t.
col COL 40 Nairo Alexander Quintana Rojas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 41 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 42 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) s.t.
col COL 43 Hector Leonardo Paez Leon (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
gbr GBR 44 Christopher Froome (Team Sky) s.t.
esp ESP 45 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 46 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) s.t.
por POR 47 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 48 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 49 Darwin Atapuma Hurtado (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 50 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
esp ESP 51 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 52 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
ita ITA 53 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) s.t.
por POR 54 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) s.t.
aus AUS 55 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 56 Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
col COL 57 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 58 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 59 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 60 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
ned NED 61 Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
esp ESP 62 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 63 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:00:12
esp ESP 64 Jorge Azanza Soto (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ita ITA 65 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:00:15
esp ESP 66 Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 67 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 68 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 69 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 70 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 71 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
CHI 72 Carlos Oyarzun (Movistar) s.t.
ukr UKR 73 Volodymyr Gustov (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 74 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 75 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) s.t.
por POR 76 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 77 David De La Cruz (Caja Rural) s.t.
col COL 78 Juan Mauricio Soler (Movistar) s.t.
ned NED 79 Tom Jelte Slagter (Rabobank) s.t.
esp ESP 80 Daniel Navarro Garcia (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 81 Carlos Sastre (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 82 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 83 Alberto Contador Velasco (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 84 Diego Gallego Arnaiz (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 85 Jesús Hernández Blazquez (Saxo Bank-Sungard) s.t.
rsa RSA 86 Jacques Janse Van Rensburg (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
ita ITA 87 Giampaolo Cheula (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 88 Pierre Cazaux (Euskaltel - Euskadi) s.t.
col COL 89 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 90 Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
col COL 91 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 92 Sergio Pardilla Bellon (Movistar) s.t.
sui SUI 93 Marcel Wyss (Geox-TMC Transformers) s.t.
blr BLR 94 Branislau Samoilau (Movistar) s.t.
URG 95 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
col COL 96 Alex Cano Ardila (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 97 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) s.t.
col COL 98 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 99 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
aut AUT 100 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) s.t.
gbr GBR 101 Peter Kennaugh (Team Sky) 00:00:29
por POR 102 Carlos Baltazar (Barbot-Efapel) 00:00:33
esp ESP 103 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:00:41
esp ESP 104 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) 00:01:07
fra FRA 105 Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) 00:01:25
gbr GBR 106 Alex Dowsett (Team Sky) 00:01:29
ita ITA 107 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:01:34

Final general classification:

Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Xavier Tondo Volpini (Movistar) 17:01:40
ned NED 2 Bauke Mollema (Rabobank) 00:00:09
esp ESP 3 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) 00:00:17
ita ITA 4 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:00:40
fra FRA 5 Jérome Coppel (Saur-Sojasun) 00:00:47
col COL 6 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) s.t.
ita ITA 7 Dario Cioni (Team Sky) 00:00:54
esp ESP 8 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:00:58
esp ESP 9 Juan Manuel Garate (Rabobank) 00:00:59
ned NED 10 Laurens Ten Dam (Rabobank) 00:01:16
esp ESP 11 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
col COL 12 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:21
ned NED 13 Steven Kruijswijk (Rabobank) 00:01:22
gbr GBR 14 Christopher Froome (Team Sky) 00:01:32
col COL 15 Nairo Alexander Quintana Rojas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:42
col COL 16 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 17 Sergio Pardilla Bellon (Movistar) 00:01:44
col COL 18 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:45
col COL 19 Darwin Atapuma Hurtado (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:46
fra FRA 20 Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) 00:02:00
ita ITA 21 Giampaolo Cheula (Geox-TMC Transformers) 00:02:27
esp ESP 22 Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel - Euskadi) 00:02:42
ita ITA 23 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) 00:02:47
esp ESP 24 Alberto Contador Velasco (Saxo Bank-Sungard) 00:02:52
col COL 25 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:03:21
ned NED 26 Tom Jelte Slagter (Rabobank) 00:03:42
esp ESP 27 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) 00:04:13
esp ESP 28 Jesús Hernández Blazquez (Saxo Bank-Sungard) 00:04:18
esp ESP 29 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:04:43
por POR 30 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) 00:04:54
col COL 31 Hector Leonardo Paez Leon (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:05:03
esp ESP 32 Javier Francisco Aramendia Lorente (Euskaltel - Euskadi) 00:05:14
esp ESP 33 Pablo Lastras Garcia (Movistar) 00:05:15
ita ITA 34 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:05:25
col COL 35 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) 00:05:41
esp ESP 36 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:07:02
col COL 37 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:07:57
por POR 38 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) 00:08:46
esp ESP 39 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:09:44
col COL 40 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:04
col COL 41 Alex Cano Ardila (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:19
col COL 42 Camilo Andres Suarez Albarracin (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:33
esp ESP 43 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) 00:10:35
esp ESP 44 Egoitz García (Caja Rural) 00:11:59
gbr GBR 45 Russell Downing (Team Sky) 00:12:00
ita ITA 46 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) 00:12:09
esp ESP 47 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:12:13
fra FRA 48 Ludovic Turpin (Saur-Sojasun) 00:12:15
CHI 49 Carlos Oyarzun (Movistar) 00:12:20
esp ESP 50 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:12:28
esp ESP 51 David De La Cruz (Caja Rural) s.t.
esp ESP 52 Carlos Sastre (Geox-TMC Transformers) 00:12:29
gbr GBR 53 Peter Kennaugh (Team Sky) 00:12:44
URG 54 Fabricio Ferrari (Caja Rural) 00:12:46
aut AUT 55 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) 00:13:09
rsa RSA 56 Jacques Janse Van Rensburg (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:13:11
esp ESP 57 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 00:13:45
aus AUS 58 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) 00:13:47
esp ESP 59 Diego Gallego Arnaiz (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:13:51
esp ESP 60 Daniel Navarro Garcia (Saxo Bank-Sungard) 00:13:53
fra FRA 61 Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) 00:13:59
esp ESP 62 Jorge Azanza Soto (Euskaltel - Euskadi) 00:14:11
gbr GBR 63 Ben Swift (Team Sky) 00:16:07
esp ESP 64 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar) 00:16:45
bel BEL 65 Serge Pauwels (Team Sky) 00:16:56
fra FRA 66 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) 00:17:06
por POR 67 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) 00:17:18
por POR 68 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:17:33
esp ESP 69 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:17:56
col COL 70 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) 00:17:58
esp ESP 71 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) 00:18:34
gbr GBR 72 Alex Dowsett (Team Sky) 00:18:49
blr BLR 73 Branislau Samoilau (Movistar) 00:19:51
col COL 74 Juan Mauricio Soler (Movistar) 00:20:11
fra FRA 75 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:20:45
ita ITA 76 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) 00:24:28
ita ITA 77 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) 00:24:31
esp ESP 78 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:24:42
sui SUI 79 Marcel Wyss (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 80 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) 00:24:47
aus AUS 81 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) 00:24:58
esp ESP 82 Pascual Orengo Lopez (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:25:05
fra FRA 83 Pierre Cazaux (Euskaltel - Euskadi) 00:25:08
por POR 84 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) 00:25:12
esp ESP 85 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 86 Diego Milan (Caja Rural) 00:25:20
esp ESP 87 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) 00:25:27
esp ESP 88 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:25:46
ukr UKR 89 Volodymyr Gustov (Saxo Bank-Sungard) 00:26:12
esp ESP 90 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) 00:26:17
esp ESP 91 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:26:19
esp ESP 92 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:26:33
ita ITA 93 Gianluca Brambilla (Colnago-CSF Inox) 00:26:35
esp ESP 94 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:26:50
esp ESP 95 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:26:58
esp ESP 96 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:27:34
esp ESP 97 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) 00:28:11
ita ITA 98 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:28:43
esp ESP 99 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:29:06
esp ESP 100 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) 00:29:21
fra FRA 101 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:29:25
ned NED 102 Theo Bos (Rabobank) 00:29:27
ita ITA 103 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) 00:30:01
esp ESP 104 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) 00:30:27
por POR 105 Carlos Baltazar (Barbot-Efapel) 00:31:08
esp ESP 106 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:32:11

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC