Tour of Turkey: Matteo Rabottini gets maiden win as stage five goes to the breakaways
  September 18, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, April 28, 2011

Tour of Turkey: Matteo Rabottini gets maiden win as stage five goes to the breakaways

by Ben Atkins at 9:18 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Tom Peterson takes the lead as the peloton is left far behind

matteo rabottini

Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri Sottoli) took his first professional victory in the fifth stage of the Tour of Turkey between Denizli and Fethiye, as a breakaway made it to the finish this time. The 23-year-old Italian attacked the rest of a ten-man group with just over a kilometre left in the 221km stage to go and managed to hold on to the finish. Alexandr Efimkin (Team Type 1-Sanofi Avensis), who finished third on yesterday’s stage, went one better today as he made a late bid to catch Rabottini, but fell short by a wheel’s length; Enrico Magazzini (Lampre-ISD) was third.

After just 20km a breakaway group of nine riders formed, consisting of: Rabottini, Magazzini, Peterson, Cameron Wurf (Liquigas-Cannonale), Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto), Andrey Zeits (Astana), Thibaut Pinot (FDJ), Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) and Eloy Ruiz Pinto (Andalucia-Caja Granada).

Peterson, Wurf, Zeits and Pinot had all been in the long breakaway in the previous day’s stage and so would have been extra determined to succeed this time.

Peterson was the highest ranked rider in the group, just seven seconds behind Bartosz Huzarski (NetApp), so the American quickly moved into the virtual race lead.

Just a few kilometres later Dehaes lost contact with the other eight, to be replaced in the break by Alexandr Efimkin (Team Type 1-Sanofi Avensis) and Lucas Euser (Spidertech p/b C10). Efimkin was another rider to feature on stage four, the previous day, having finished in third place after a late bid for the line on the uphill finishing straight.

After 56km the lead of the group, which now numbered ten, had risen to 8’37”; Huzarski’s NetApp team was working on the front of the peloton but with ten riders ahead all working together, and ten teams behind not willing to help the chase, the men in blue and white were unable to stop the gap from growing.

The gap stayed fairly constant over the stage’s rolling mid-section but, with Caja Rural and Androni Giocattoli lending a hand, it had reduced to 7’40” with 47km to go. With the general rule about a peloton being able to pull back a minute every ten kilometres though, and with the course descending towards the southern coast, this meant that the breakaway was almost certain to make it to the finish.

In the next 15km or so the peloton managed to chip the deficit down to a little over seven minutes but, with 25km to go, and with the gap still at 6’55”, the cause was officially declared lost. The chasers on the front of the peloton took their feet off the gas and the gap began to rise once more.

With 10km to go the ten riders’ lead was up to 9’52” and, with 7km to go, it topped 11 minutes and was still rising.

With plenty of time in hand on the peloton, the ten riders now started to think of the stage finish, and began to examine one another.

The first rider to show his had was Efimkin who jumped with 5km to go; the Russian had Peterson glued to his back wheel though, and Wurf pulled everyone back on. Zeits was the next rider to try something, but his attempts to escape from the front position merely sped up the ten-rider string.

With 3km to go Ruiz Pinto saw the others slow down and launched an attack himself; the other nine simply looked at one another for a few seconds, allowing the Spanish rider to open a sizeable gap.

Mostly under the impetus of Wurf once more, the other nine riders gradually reeled in Ruiz Pinto; as he was about to be caught with just over a kilometre to go though, Rabottini shot out of the group. The young Italian flew past the slowing Ruiz Pinto just as he passed under the red kite and, with the others hesitating once more he looked to have done enough.

In the last few hundred metres Efimkin jumped from the chasing group; he ate up the metres between himself and Rabottini in double quick time and almost managed to pip the Italian on the line, just as Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) had done to Huzarski the day before.

Rabottini saw Efimkin coming though, and managed to wring out one last drop of energy to hold him off and take the victory by just over a wheel; Magazzini led the other riders over the line behind them.

Original breakaway member Dehaes finally led the peloton over the line 11’55” back, surely kicking himself for dropping out of the group so early on.

Peterson could only manage fourth on the stage but, as the best placed rider of the ten, he takes the race lead with just three stages to go.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey stage five results: Denizli to Fethiye (221 km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 05:51:25
rus RUS 2 Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
ita ITA 3 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 00:00:03
usa USA 4 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 5 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
usa USA 6 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) s.t.
aus AUS 7 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) s.t.
ned NED 8 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) s.t.
kaz KAZ 9 Andrey Zeits (Astana) 00:00:14
esp ESP 10 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:00:25
bel BEL 11 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 00:11:55
ita ITA 12 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) s.t.
ned NED 13 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ltu LTU 14 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
esp ESP 15 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 16 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
slo SLO 17 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
esp ESP 18 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
ita ITA 19 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
ned NED 20 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
kaz KAZ 21 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
fra FRA 22 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
kaz KAZ 23 Assan Bazayev (Astana) s.t.
col COL 24 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
bul BUL 25 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
bel BEL 26 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
fra FRA 27 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
ukr UKR 28 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
esp ESP 29 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
bel BEL 30 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 31 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 32 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
fra FRA 33 Julien Fouchard (Cofidis) s.t.
aus AUS 34 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
pol POL 35 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) s.t.
hun HUN 36 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) s.t.
sui SUI 37 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
bel BEL 38 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
esp ESP 39 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
bel BEL 40 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
kaz KAZ 41 Roman Kireyev (Astana) s.t.
ita ITA 42 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
svk SVK 43 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 44 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ukr UKR 45 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
bul BUL 46 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 47 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
aus AUS 48 Allan Davis (Astana) s.t.
ukr UKR 49 Oleg Chuzhda (Caja Rural) s.t.
nzl NZL 50 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 51 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
esp ESP 52 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 53 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 54 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
lux LUX 55 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ned NED 56 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 57 Damien Monier (Cofidis) s.t.
esp ESP 58 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
ita ITA 59 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 60 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 61 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
kaz KAZ 62 Sergey Renev (Astana) s.t.
col COL 63 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
esp ESP 64 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 65 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
esp ESP 66 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
aus AUS 67 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
cze CZE 68 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
swe SWE 69 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ukr UKR 70 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 71 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
den DEN 72 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
usa USA 73 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) s.t.
arg ARG 74 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 75 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
col COL 76 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 77 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) s.t.
esp ESP 78 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
bul BUL 79 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
slo SLO 80 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
den DEN 81 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 82 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
esp ESP 83 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
rsa RSA 84 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
col COL 85 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
pol POL 86 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
esp ESP 87 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 88 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
ita ITA 89 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
bel BEL 90 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 91 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 92 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
ukr UKR 93 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
ukr UKR 94 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
can CAN 95 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) s.t.
tur TUR 96 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
usa USA 97 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
ita ITA 98 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 99 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 100 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
can CAN 101 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) s.t.
usa USA 102 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 103 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 104 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 105 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
svk SVK 106 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 107 Francis Mourey (Française Des Jeux) s.t.
aus AUS 108 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 109 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:12:11
chn CHN 110 Feng Han (Skil-Shimano) 00:12:16
fra FRA 111 Yoann Bagot (Cofidis) 00:12:19
fra FRA 112 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
rus RUS 113 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
ita ITA 114 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:25
hun HUN 115 Balint Szeghalmi (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 116 Andreas Schillinger (Team Netapp) s.t.
bel BEL 117 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) 00:12:34
bra BRA 118 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 119 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
ita ITA 120 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:37
ita ITA 121 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
aus AUS 122 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 123 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) 00:13:06
cze CZE 124 Jan Barta (Team Netapp) 00:13:17
ita ITA 125 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 00:13:38
bel BEL 126 Sven Vandousselaere (Omega Pharma-Lotto ) 00:20:03
can CAN 127 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
tur TUR 128 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) s.t.
tur TUR 129 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) s.t.
ger GER 130 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
ned NED 131 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 132 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
jpn JPN 133 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
bel BEL 134 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) s.t.
cze CZE 135 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 136 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 137 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 138 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 139 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 140 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 141 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
ned NED 142 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
slo SLO 143 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
tur TUR 144 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
tur TUR 145 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
bul BUL 146 Vladimir Koev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 147 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
lux LUX DNF Laurent Didier (Saxo Bank-Sungard)  
ita ITA DNF Omar Lombardi (Colnago-CSF Inox)  
ita ITA DNF Roberto Ferrari (Androni Giocattoli)  
esp ESP DNF Vicente Reynes Mimo (Omega Pharma-Lotto )  

General classification following Presidential Tour of Turkey stage five

Country Result Name Team Time
usa USA 1 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) 22:49:41
aus AUS 2 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:00:27
rus RUS 3 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:00:29
kaz KAZ 4 Andrey Zeits (Astana) 00:01:42
fra FRA 5 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:02:02
pol POL 6 Bartosz Huzarski (Team Netapp) 00:11:45
aus AUS 7 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:11:48
ita ITA 8 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) 00:11:52
esp ESP 9 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
esp ESP 10 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
fra FRA 11 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
ltu LTU 12 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
bul BUL 13 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
bel BEL 14 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
fra FRA 15 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
sui SUI 16 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
bel BEL 17 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 18 Damien Monier (Cofidis) s.t.
esp ESP 19 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:11:58
kaz KAZ 20 Assan Bazayev (Astana) s.t.
esp ESP 21 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
cze CZE 22 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
aus AUS 23 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
usa USA 24 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
swe SWE 25 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
nzl NZL 26 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 27 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:05
ita ITA 28 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:12:12
fra FRA 29 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
esp ESP 30 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:12:18
can CAN 31 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) 00:12:20
kaz KAZ 32 Alexandr Dyachenko (Astana) 00:12:22
ita ITA 33 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:12:23
fra FRA 34 Julien Fouchard (Cofidis) 00:12:28
rsa RSA 35 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:12:30
ita ITA 36 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 00:12:35
kaz KAZ 37 Sergey Renev (Astana) 00:12:37
fra FRA 38 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:13:02
ita ITA 39 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:13:04
col COL 40 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:13:25
bra BRA 41 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) 00:14:07
can CAN 42 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:14:12
ukr UKR 43 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) 00:14:43
col COL 44 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:15:08
fra FRA 45 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) 00:15:41
cze CZE 46 Jan Barta (Team Netapp) 00:16:05
fra FRA 47 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:16:21
esp ESP 48 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:17:59
pol POL 49 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:43:33
esp ESP 50 Diego Milan (Caja Rural) 00:43:37
usa USA 51 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) 00:46:59
bel BEL 52 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 00:47:08
ita ITA 53 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:47:22
ned NED 54 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:47:35
esp ESP 55 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:49:18
ita ITA 56 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 00:51:20
ned NED 57 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) 00:58:45
fra FRA 58 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
slo SLO 59 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
esp ESP 60 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 61 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
ita ITA 62 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ger GER 63 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
esp ESP 64 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) 00:58:51
esp ESP 65 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
ita ITA 66 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
lux LUX 67 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 68 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bul BUL 69 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ned NED 70 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 71 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
bul BUL 72 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:58:58
ger GER 73 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 74 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 00:59:00
ukr UKR 75 Oleg Chuzhda (Caja Rural) 00:59:01
kaz KAZ 76 Valentin Iglinskiy (Astana) 00:59:17
esp ESP 77 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:59:20
ukr UKR 78 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) 00:59:23
fra FRA 79 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
kaz KAZ 80 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
ita ITA 81 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
den DEN 82 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) 00:59:26
ukr UKR 83 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
ita ITA 84 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:59:27
den DEN 85 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 86 Nicolas Vogondy (Cofidis) 00:59:30
aus AUS 87 Allan Davis (Astana) 00:59:34
ned NED 88 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) 00:59:40
esp ESP 89 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 00:59:43
ger GER 90 Andreas Schillinger (Team Netapp) 00:59:56
fra FRA 91 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) 01:00:02
col COL 92 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:00:18
ukr UKR 93 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
kaz KAZ 94 Roman Kireyev (Astana) s.t.
bel BEL 95 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
tur TUR 96 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 97 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
usa USA 98 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 99 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:00:38
ita ITA 100 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 101 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
rus RUS 102 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 01:00:49
esp ESP 103 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 01:00:53
col COL 104 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:01:07
usa USA 105 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) 01:01:55
chn CHN 106 Feng Han (Skil-Shimano) s.t.
svk SVK 107 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 01:02:01
ita ITA 108 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:02:39
hun HUN 109 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) 01:02:48
ita ITA 110 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 01:02:56
esp ESP 111 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 01:02:59
ukr UKR 112 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) 01:03:16
hun HUN 113 Balint Szeghalmi (Lampre-ISD) 01:04:20
aus AUS 114 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) 01:04:57
bel BEL 115 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 01:05:06
aus AUS 116 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) 01:06:09
arg ARG 117 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) 01:06:27
can CAN 118 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 01:07:35
fra FRA 119 Yoann Bagot (Cofidis) 01:07:36
fra FRA 120 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 121 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 01:08:02
tur TUR 122 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) 01:08:26
ned NED 123 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 124 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:08:36
cze CZE 125 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:08:46
jpn JPN 126 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:09:23
slo SLO 127 Dean Podgornik (Team Manisaspor) 01:09:46
ita ITA 128 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
svk SVK 129 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
slo SLO 130 Jure Kocjan (Team Type 1) 01:10:19
bel BEL 131 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) 01:10:25
bel BEL 132 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 01:11:54
ita ITA 133 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 01:11:57
ger GER 134 Timo Seubert (Team Netapp) 01:14:56
ita ITA 135 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 01:15:05
bel BEL 136 Sven Vandousselaere (Omega Pharma-Lotto ) 01:15:50
tur TUR 137 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) 01:17:54
ned NED 138 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 01:18:00
ger GER 139 Eric Baumann (Team Netapp) 01:18:04
ita ITA 140 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
tur TUR 141 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:18:14
ned NED 142 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
ita ITA 143 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
tur TUR 144 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:18:34
ita ITA 145 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:19:02
ita ITA 146 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:21:54
bul BUL 147 Vladimir Koev (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:22:22

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC