Tour of Turkey: André Greipel takes easy sprint for stage six as peloton shatters
  November 23, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Friday, April 29, 2011

Tour of Turkey: André Greipel takes easy sprint for stage six as peloton shatters

by Ben Atkins at 10:00 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Alexandr Efimkin takes the lead as Tom Peterson loses time

andre greipelAndré Greipel took what turned out to be an easy victory in the sixth stage of the Tour of Turkey, between Fethiye and Finike, at the head of a peloton of just 30 riders. The big German sprinter outpaced Egoitz Garcia and former race leader Bartosz Huzarski (NetApp) at the end of the hilly 19main 4km stage around the southern Turkish coast.

"It was a different way of winning here today than last year when it was a bunch sprint, but I’m still a sprinter,” said Greipel after his victory. “Anyone from my team could have been in the breakaway today, and all of us jumped in the first moves. It took 50 kilometres until the breakaway went, and I was lucky to be the one.

“Actually, I was not so happy to be there because I was pretty tired from the day before,” he added, “but I realized that I was in a good situation with Alexander Efimkin riding for GC. I was able to just wait for the sprint.

“I expected attacks in the last ten kilometres but it went so fast that there was no time for attacking,” Greipel continued, “and the head wind would have made it difficult to stay away. Before the Tour of Turkey, I took some rest. Now I managed to win a stage here and I’m happy with it. There are two possible bunch sprints remaining. I’ll try to be up there."

After a frenetic start to the stage a group of twelve riders, including Greipel got away after 50km. Between them the breakaway riders managed to build a maximum lead of three minutes in the stage’s mid-section, but a concerted chase from the FDJ team created a number of splits in the peloton on the day’s biggest climb to Opet with 70km to go.

There were now thirty riders in the lead, with Greipel still there; also present was Alexander Efimkin (Team Type 1-Sanofi Avensis), who was third in the overnight standings but, crucially, not race leader Tom Peterson (Garmin-Cervélo) or second place Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale).

Fourth and fifth placed Andrey Zeits (Astana) and Thibaut Pinot (FDJ) had also made the front group and they and Efimkin had a number of teammates with them to help to keep them away.

In the group behind, which numbered just ten riders, Peterson’s teammate Ramunas Navardauskas was working manfully to keep the front group’s advantage to a minimum. He managed to hold it to a minute for some time before it began to drift outwards.

By the finish the leaders’ advantage had grown to 2’19”, where, with no other sprinters even approaching Greipel’s calibre, the German took an easy sprint victory.

With Peterson and Wurf losing 2’19” each, Efimkin takes the race lead, with Zeits and Pinot also jumping into the last two podium positions.

"I was having trouble sleeping all night because I lost yesterday,” said Efimkin. “I would nod off, then jolt awake and think: 'Damn, I lost.' When I woke up this morning: well... I still lost yesterday; but I was ready to go for stage six."

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Cycling Tour Of Turkey (2.HC) Stage 6 Results: Fethiye to Finike (194 km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ger GER 1 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) 04:27:06
esp ESP 2 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
pol POL 3 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
fra FRA 4 Francis Mourey (Française Des Jeux) s.t.
den DEN 5 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 6 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
ita ITA 7 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
cze CZE 8 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
ita ITA 9 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
rus RUS 10 Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 11 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 12 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
usa USA 13 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
bel BEL 14 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
col COL 15 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 16 Yoann Bagot (Cofidis) s.t.
esp ESP 17 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 18 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
aus AUS 19 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
esp ESP 20 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
fra FRA 21 Damien Monier (Cofidis) s.t.
fra FRA 22 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
kaz KAZ 23 Assan Bazayev (Astana) s.t.
fra FRA 24 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
kaz KAZ 25 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
kaz KAZ 26 Sergey Renev (Astana) s.t.
kaz KAZ 27 Andrey Zeits (Astana) s.t.
pol POL 28 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:00:07
sui SUI 29 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:00:16
fra FRA 30 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 00:00:25
ltu LTU 31 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) 00:02:19
ita ITA 32 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
aus AUS 33 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) s.t.
usa USA 34 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
svk SVK 35 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
aus AUS 36 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
fra FRA 37 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
BUL 38 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 39 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
ned NED 40 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:02:29
slo SLO 41 Andi Bajc (Team Manisaspor) 00:12:20
ita ITA 42 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
hun HUN 43 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) s.t.
bel BEL 44 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 00:19:11
bel BEL 45 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
BUL 46 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ned NED 47 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ger GER 48 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bel BEL 49 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ukr UKR 50 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
kaz KAZ 51 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
aus AUS 52 Allan Davis (Astana) s.t.
bel BEL 53 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 54 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 55 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 56 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
esp ESP 57 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 58 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 59 Roman Kireyev (Astana) s.t.
TUR 60 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
TUR 61 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) s.t.
nzl NZL 62 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 63 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) s.t.
swe SWE 64 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 65 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 66 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 67 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
esp ESP 68 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 69 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 70 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 71 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
ned NED 72 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
svk SVK 73 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
esp ESP 74 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
can CAN 75 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) s.t.
can CAN 76 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 77 Julien Fouchard (Cofidis) s.t.
ukr UKR 78 Oleg Chuzhda (Caja Rural) s.t.
ita ITA 79 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
ukr UKR 80 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
ukr UKR 81 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
bel BEL 82 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
rus RUS 83 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
bel BEL 84 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 85 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) s.t.
aus AUS 86 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) s.t.
col COL 87 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 88 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
BRA 89 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) s.t.
arg ARG 90 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 91 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 92 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 93 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ukr UKR 94 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 95 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
den DEN 96 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 97 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 98 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 99 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 100 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
rsa RSA 101 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
usa USA 102 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
usa USA 103 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) s.t.
ita ITA 104 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
ukr UKR 105 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 106 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:27:27
jpn JPN 107 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 108 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ger GER 109 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
ger GER 110 Andreas Schillinger (Team Netapp) s.t.
CHN 111 Feng Han (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 112 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 113 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
col COL 114 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ned NED 115 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 116 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 117 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
cze CZE 118 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
BUL 119 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 120 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) s.t.
slo SLO 121 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
TUR 122 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) s.t.
lux LUX 123 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 124 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 125 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ned NED 126 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 127 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
esp ESP 128 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ger GER 129 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
cze CZE 130 Jan Barta (Team Netapp) s.t.
ita ITA 131 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
slo SLO 132 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
ita ITA 133 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
TUR 134 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
TUR 135 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 136 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
ita ITA 137 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 138 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 139 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 140 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 141 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 142 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) s.t.
can CAN 143 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
hun HUN DNF Balint Szeghalmi (Lampre-ISD)  
bel BEL DNF Sven Vandousselaere (Omega Pharma-Lotto )  
aus AUS DNF Travis Meyer (Garmin-Cervelo)  
BUL DNF Vladimir Koev (Torquay Sheker Konya Vivelo)  

General classification after stage 6:

Country Result Name Team Time
rus RUS 1 Alexander Efimkin (Team Type 1) 27:12:12
kaz KAZ 2 Andrey Zeits (Astana) 00:01:13
fra FRA 3 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:01:33
usa USA 4 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) 00:01:50
aus AUS 5 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:02:17
pol POL 6 Bartosz Huzarski (Team Netapp) 00:11:12
esp ESP 7 Egoitz García (Caja Rural) 00:11:17
aus AUS 8 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:11:19
ita ITA 9 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) 00:11:23
fra FRA 10 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
bel BEL 11 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 12 Damien Monier (Cofidis) s.t.
esp ESP 13 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) 00:11:29
cze CZE 14 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
usa USA 15 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
ita ITA 16 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:11:36
sui SUI 17 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:11:39
fra FRA 18 Sandy Casar (Française Des Jeux) 00:11:43
kaz KAZ 19 Assan Bazayev (Astana) 00:11:49
esp ESP 20 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 21 Alexandr Dyachenko (Astana) 00:11:53
kaz KAZ 22 Sergey Renev (Astana) 00:12:08
fra FRA 23 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:12:33
ita ITA 24 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:35
esp ESP 25 Jesus Del Nero (Team Netapp) 00:13:42
ltu LTU 26 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 27 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
BUL 28 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
aus AUS 29 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) 00:13:48
ita ITA 30 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:14:02
col COL 31 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:14:39
esp ESP 32 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:17:30
bel BEL 33 Romain Zingle (Cofidis) 00:30:34
swe SWE 34 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) 00:30:40
nzl NZL 35 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
can CAN 36 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) 00:31:02
ita ITA 37 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:31:05
fra FRA 38 Julien Fouchard (Cofidis) 00:31:10
rsa RSA 39 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:31:12
ita ITA 40 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 00:31:17
col COL 41 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:32:07
BRA 42 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) 00:32:49
can CAN 43 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:32:54
ukr UKR 44 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) 00:33:25
fra FRA 45 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) 00:34:23
fra FRA 46 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:35:03
esp ESP 47 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:38:56
cze CZE 48 Jan Barta (Team Netapp) 00:43:03
pol POL 49 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:43:11
ned NED 50 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:49:35
ger GER 51 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) 00:58:06
fra FRA 52 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:58:54
den DEN 53 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) 00:58:57
esp ESP 54 Diego Milan (Caja Rural) 01:02:19
usa USA 55 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) 01:05:41
bel BEL 56 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 01:05:50
fra FRA 57 Yoann Bagot (Cofidis) 01:07:07
fra FRA 58 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 01:07:32
esp ESP 59 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 01:08:00
ita ITA 60 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 01:10:02
slo SLO 61 Andi Bajc (Team Manisaspor) 01:10:36
ita ITA 62 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:10:42
svk SVK 63 Marek Canecky (Team Manisaspor) 01:11:36
ita ITA 64 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:14:20
hun HUN 65 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) 01:14:39
ned NED 66 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) 01:17:27
esp ESP 67 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 68 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 69 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 70 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) 01:17:33
esp ESP 71 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
bel BEL 72 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ned NED 73 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 74 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
ger GER 75 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) 01:17:40
ita ITA 76 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 01:17:42
ukr UKR 77 Oleg Chuzhda (Caja Rural) 01:17:43
kaz KAZ 78 Valentin Iglinskiy (Astana) 01:17:59
ukr UKR 79 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) 01:18:05
kaz KAZ 80 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
ukr UKR 81 Valery Kobzarenko (Team Type 1) 01:18:08
den DEN 82 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) 01:18:09
fra FRA 83 Nicolas Vogondy (Cofidis) 01:18:12
aus AUS 84 Allan Davis (Astana) 01:18:16
esp ESP 85 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 01:18:25
BUL 86 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:18:30
fra FRA 87 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) 01:18:44
col COL 88 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:00
ukr UKR 89 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
kaz KAZ 90 Roman Kireyev (Astana) s.t.
bel BEL 91 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
TUR 92 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 93 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
usa USA 94 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 95 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:20
ita ITA 96 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 97 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
rus RUS 98 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 01:19:31
usa USA 99 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) 01:20:37
svk SVK 100 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 01:20:43
ita ITA 101 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 01:21:38
ukr UKR 102 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) 01:21:58
aus AUS 103 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) 01:23:39
bel BEL 104 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 01:23:48
arg ARG 105 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) 01:25:09
fra FRA 106 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) 01:25:43
lux LUX 107 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 01:25:49
BUL 108 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 109 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 01:26:18
ita ITA 110 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:26:21
ita ITA 111 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:26:25
ned NED 112 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) 01:26:38
bel BEL 113 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 01:26:44
ger GER 114 Andreas Schillinger (Team Netapp) 01:26:54
TUR 115 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) 01:27:08
esp ESP 116 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 01:27:51
col COL 117 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:28:05
CHN 118 Feng Han (Skil-Shimano) 01:28:53
ita ITA 119 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:29:37
esp ESP 120 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 01:30:07
ita ITA 121 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 01:33:47
can CAN 122 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 01:34:33
ned NED 123 Tom Veelers (Skil-Shimano) 01:35:24
ita ITA 124 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:35:34
cze CZE 125 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:35:44
jpn JPN 126 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:36:21
slo SLO 127 Dean Podgornik (Team Manisaspor) 01:36:44
ita ITA 128 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
slo SLO 129 Jure Kocjan (Team Type 1) 01:37:17
bel BEL 130 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) 01:37:23
bel BEL 131 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 01:38:52
ita ITA 132 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 01:38:55
ger GER 133 Timo Seubert (Team Netapp) 01:41:54
TUR 134 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) 01:44:52
ned NED 135 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 01:44:58
ita ITA 136 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:45:02
ger GER 137 Eric Baumann (Team Netapp) 01:45:12
TUR 138 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ned NED 139 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
ita ITA 140 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
TUR 141 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:45:32
ita ITA 142 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:46:10
ita ITA 143 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:48:52

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC