Guardini grabs second second stage win, moves closer to debut season record
  April 19, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, April 30, 2011

Guardini grabs second second stage win, moves closer to debut season record

by Shane Stokes at 10:08 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Giro d'Italia, Race Reports and Results
 
Italian sprinter wins penultimate stage of Presidential Tour of Turkey

Andrea GuardiniFirst year professional Andrea Guardini continued his superb debut season when he clocked up his second stage victory in this year’s Presidential Tour of Turkey.

The 21 year old Italian hit the line first in Manavgat, beating Kenny Van Hummel (Skil-Shimano), Tyler Farrar (Garmin-Cervelo), Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto) and Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) at the end the 135 kilometre stage.

It followed on from his win on day one of the race, and marked his eighth victory of the season. He has a chance to add another when the Turkish race ends tomorrow with a 157.8 kilometre stage to Alanya.

Guardini has been a revelation this season, winning five out of the ten stages in the Tour de Langkawi, then snagging the final stage of the Tour of Qatar. His two victories in Turkey have moved him closer to the debut season record of eleven set by the Briton Mark Cavendish.

“It looks good to beat Van Hummel, Farrar, Greipel and Petacchi,” he said afterwards. “It was a difficult race to win today because of so many trains and so many sprinters who knew it was the second-last occasion for winning a stage. I fought to be well positioned in the last curve. Thanks to the help of Takashi Miyazawa who took over from Elia Favilli, I came out of this curve in tenth position and I found the gap to pass Van Hummel with less than 100 metres to go.

“Each of the last three sprints I’ve won has been nicer than the previous one: in Qatar, in Istanbul and here. I’m myself impressed by what I’m achieving.”

Guardini is arguably the most impressive young sprinter to emerge since Cavendish, and appears destined to fight it out with the Manxman and others in the years to come.

Russian rider Alexander Efimkin (Team Type 1) continues to lead overall, and is now just one day from taking what would be a massive victory for his Team Type 1 squad. He is one minute 13 seconds clear of Andrey Zeits (Astana) and a further 20 seconds ahead of Thibaut Pinot (FDJ). American rider Tom Peterson (Garmin-Cervélo) is fourth, one minute 50 seconds back.

He seemed to be growing in confidence, saying that it was the first day when he was not tired at the finish. He credited his team for helping him during the stage and also ensuring that breaks didn’t get too far.

“It was a perfect scenario for keeping the turquoise jersey because the teams of the sprinters were so motivated for a bunch gallop at the end. I don’t know about tomorrow but I’m already delighted to be the leader of this race today. It’s such a great feeling. Let’s enjoy the moment now and hopefully everything will go well.”

The stage featured a four man break which went clear 34 kilometres after the start. Yohan Bagot (Cofidis), Andrea Pasqualon (Colnago), Rob Goris (Willems) and Alexander Ryabkin (Caja Rural) cooperated together but were unable to open a lead greater than two minutes. They were reeled in 35 kilometres from the finish. A subsequent move by Sep Vanmarcke (Garmin-Cervélo), Paolo Locatelli (Colnago) and Kirilov Tchanliev (Konya) was also unsuccessful, leading to the bunch sprint and Guardini’s triumph.

Runner-up Kenny van Hummel said that he had no answer to the Italian’s final burst of speed. “My team-mates brought me where I wanted to be for sprinting… When Petacchi started on the right side, I had to do it from the left. I had more speed and I did everything right, but Guardini beat me and I couldn’t do anything against him. He’s so strong and so fast. He’s a great sprinter in the making. He’s gonna win a lot at the Giro d’Italia and at the Tour de France.”

Farrar felt he had a chance of winning, but bike problems cost him that opportunity. “I slipped a gear in the sprint…this is the second time I lost a race this year because of that. I had a good acceleration and I was well positioned but this mechanical ruined everything.”

Like Guardini, Van Hummel and the other sprinters, he will have another chance tomorrow. The final stage will see plenty of attacks, but is most likely to end in a big gallop.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey (2.HC) Stage 7 Results: Tekirova to Manavgat (135 km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 03:05:37
ned NED 2 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
usa USA 3 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) s.t.
ger GER 4 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 5 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) s.t.
arg ARG 6 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ned NED 7 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 8 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 9 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
aus AUS 10 Allan Davis (Astana) s.t.
ger GER 11 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
ita ITA 12 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
col COL 13 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 14 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
slo SLO 15 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
svk SVK 16 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
esp ESP 17 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
ita ITA 18 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
ita ITA 19 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 20 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
ita ITA 21 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
TUR 22 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
TUR 23 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) s.t.
bel BEL 24 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
ned NED 25 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
esp ESP 26 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 27 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
fra FRA 28 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
fra FRA 29 Julien Fouchard (Cofidis) s.t.
ita ITA 30 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
bel BEL 31 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
jpn JPN 32 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
kaz KAZ 33 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
ukr UKR 34 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
rus RUS 35 Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 36 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
slo SLO 37 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
den DEN 38 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 39 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
kaz KAZ 40 Roman Kireyev (Astana) s.t.
kaz KAZ 41 Andrey Zeits (Astana) s.t.
esp ESP 42 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 43 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
usa USA 44 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
usa USA 45 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
can CAN 46 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) s.t.
aus AUS 47 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
ukr UKR 48 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
ltu LTU 49 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
lux LUX 50 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ukr UKR 51 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
bel BEL 52 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
hun HUN 53 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) s.t.
pol POL 54 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
col COL 55 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
kaz KAZ 56 Sergey Renev (Astana) s.t.
esp ESP 57 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
cze CZE 58 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 59 Damien Monier (Cofidis) s.t.
aus AUS 60 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
BUL 61 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ned NED 62 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
can CAN 63 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) s.t.
ita ITA 64 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
fra FRA 65 Francis Mourey (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 66 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
swe SWE 67 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
col COL 68 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 69 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 70 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
aus AUS 71 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) s.t.
bel BEL 72 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) s.t.
col COL 73 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
BUL 74 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
sui SUI 75 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
kaz KAZ 76 Assan Bazayev (Astana) s.t.
aus AUS 77 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 78 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ukr UKR 79 Oleg Chuzhda (Caja Rural) s.t.
usa USA 80 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
esp ESP 81 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 82 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
TUR 83 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ukr UKR 84 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
slo SLO 85 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 86 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
cze CZE 87 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
esp ESP 88 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) s.t.
bel BEL 89 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
col COL 90 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:15
fra FRA 91 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
kaz KAZ 92 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
kaz KAZ 93 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
bel BEL 94 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
esp ESP 95 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 96 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 97 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
rsa RSA 98 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:00:19
ita ITA 99 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
nzl NZL 100 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 101 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 102 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) s.t.
ned NED 103 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
BUL 104 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:00:26
esp ESP 105 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 106 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 107 Andreas Schillinger (Team Netapp) 00:00:27
ita ITA 108 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:00:30
TUR 109 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) 00:00:32
TUR 110 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
bel BEL 111 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
rus RUS 112 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
ger GER 113 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
fra FRA 114 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:00:38
esp ESP 115 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:00:40
svk SVK 116 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 117 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
cze CZE 118 Jan Barta (Team Netapp) s.t.
bel BEL 119 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
esp ESP 120 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 121 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 122 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 123 Yoann Bagot (Cofidis) s.t.
pol POL 124 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) s.t.
BRA 125 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) s.t.
ita ITA 126 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 127 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
ita ITA 128 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
ukr UKR 129 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 130 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
usa USA 131 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) s.t.
ned NED 132 Albert Timmer (Skil-Shimano) 00:01:00
ita ITA 133 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 134 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) s.t.
ned NED 135 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:01:11
fra FRA 136 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 137 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
bel BEL 138 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 00:01:18
ita ITA 139 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:01:20
can CAN 140 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 00:01:32
CHN 141 Feng Han (Skil-Shimano) 00:02:10
den DEN 142 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) 00:02:28
ita ITA DNS Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli)  

General classification after stage 7:

Country Result Name Team Time
rus RUS 1 Alexander Efimkin (Team Type 1) 30:22:49
kaz KAZ 2 Andrey Zeits (Astana) 00:01:13
fra FRA 3 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:01:33
usa USA 4 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) 00:01:50
aus AUS 5 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:02:17
pol POL 6 Bartosz Huzarski (Team Netapp) 00:11:12
esp ESP 7 Egoitz García (Caja Rural) 00:11:17
aus AUS 8 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:11:19
ita ITA 9 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) 00:11:23
fra FRA 10 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
bel BEL 11 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 12 Damien Monier (Cofidis) s.t.
esp ESP 13 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) 00:11:29
cze CZE 14 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
usa USA 15 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
sui SUI 16 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:11:39
fra FRA 17 Sandy Casar (Française Des Jeux) 00:11:43
kaz KAZ 18 Assan Bazayev (Astana) 00:11:49
esp ESP 19 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 20 Sergey Renev (Astana) 00:12:08
kaz KAZ 21 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
ita ITA 22 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:16
fra FRA 23 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:12:33
ita ITA 24 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:13:15
esp ESP 25 Jesus Del Nero (Team Netapp) 00:13:42
ltu LTU 26 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
aus AUS 27 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) 00:13:48
BUL 28 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:14:08
fra FRA 29 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:14:20
ita ITA 30 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:14:32
col COL 31 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:14:39
esp ESP 32 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:17:30
bel BEL 33 Romain Zingle (Cofidis) 00:30:34
swe SWE 34 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) 00:30:40
nzl NZL 35 Jeremy Yates (Team Manisaspor) 00:30:59
can CAN 36 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) 00:31:02
fra FRA 37 Julien Fouchard (Cofidis) 00:31:10
ita ITA 38 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 00:31:17
rsa RSA 39 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:31:31
ita ITA 40 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:31:45
col COL 41 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:32:07
can CAN 42 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:32:54
ukr UKR 43 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) 00:33:25
BRA 44 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) 00:33:29
fra FRA 45 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) 00:34:42
fra FRA 46 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:36:14
esp ESP 47 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:38:56
cze CZE 48 Jan Barta (Team Netapp) 00:43:43
pol POL 49 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:43:51
ned NED 50 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:50:46
ger GER 51 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) 00:58:06
den DEN 52 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) 00:58:57
fra FRA 53 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:59:09
esp ESP 54 Diego Milan (Caja Rural) 01:02:19
bel BEL 55 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 01:05:50
usa USA 56 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) 01:06:21
fra FRA 57 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 01:07:32
fra FRA 58 Yoann Bagot (Cofidis) 01:07:47
esp ESP 59 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 01:08:26
ita ITA 60 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 01:10:21
slo SLO 61 Andi Bajc (Team Manisaspor) 01:10:36
ita ITA 62 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:10:42
svk SVK 63 Marek Canecky (Team Manisaspor) 01:12:16
hun HUN 64 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) 01:14:39
ita ITA 65 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:15:00
ned NED 66 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) 01:17:27
ita ITA 67 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 68 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 69 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) 01:17:33
ger GER 70 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) 01:17:40
ita ITA 71 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 01:17:42
ukr UKR 72 Oleg Chuzhda (Caja Rural) 01:17:43
esp ESP 73 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) 01:17:48
bel BEL 74 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
kaz KAZ 75 Valentin Iglinskiy (Astana) 01:17:59
ukr UKR 76 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) 01:18:05
esp ESP 77 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) 01:18:07
ukr UKR 78 Valery Kobzarenko (Team Type 1) 01:18:08
aus AUS 79 Allan Davis (Astana) 01:18:16
kaz KAZ 80 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) 01:18:20
esp ESP 81 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 01:18:25
BUL 82 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:18:30
ned NED 83 Albert Timmer (Skil-Shimano) 01:18:33
ita ITA 84 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 85 Nicolas Vogondy (Cofidis) 01:18:52
col COL 86 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:00
ukr UKR 87 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
kaz KAZ 88 Roman Kireyev (Astana) s.t.
usa USA 89 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 90 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:20
ita ITA 91 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 92 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) 01:19:26
TUR 93 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) 01:19:32
bel BEL 94 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) 01:19:40
fra FRA 95 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) 01:19:55
esp ESP 96 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) 01:20:00
rus RUS 97 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 01:20:03
usa USA 98 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) 01:20:33
den DEN 99 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) 01:20:37
svk SVK 100 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 01:20:43
ita ITA 101 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 01:21:38
ukr UKR 102 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) 01:22:38
aus AUS 103 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) 01:23:39
bel BEL 104 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 01:23:48
arg ARG 105 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) 01:25:09
fra FRA 106 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) 01:25:43
lux LUX 107 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 01:25:49
BUL 108 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 109 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:26:40
bel BEL 110 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 01:26:44
ned NED 111 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) 01:26:57
esp ESP 112 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 01:26:58
TUR 113 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) 01:27:08
ger GER 114 Andreas Schillinger (Team Netapp) 01:27:21
esp ESP 115 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 01:27:51
col COL 116 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:28:20
esp ESP 117 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 01:30:22
ita ITA 118 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:30:57
CHN 119 Feng Han (Skil-Shimano) 01:31:03
ita ITA 120 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 01:34:27
ned NED 121 Tom Veelers (Skil-Shimano) 01:35:24
ita ITA 122 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:35:34
cze CZE 123 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:35:44
can CAN 124 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 01:36:05
jpn JPN 125 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:36:21
slo SLO 126 Dean Podgornik (Team Manisaspor) 01:36:44
ita ITA 127 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) 01:36:59
slo SLO 128 Jure Kocjan (Team Type 1) 01:37:17
bel BEL 129 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) 01:37:55
ita ITA 130 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 01:39:55
bel BEL 131 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 01:40:10
ger GER 132 Timo Seubert (Team Netapp) 01:42:26
ned NED 133 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 01:44:52
ita ITA 134 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:45:02
ger GER 135 Eric Baumann (Team Netapp) 01:45:12
TUR 136 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 137 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 138 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
TUR 139 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) 01:45:24
TUR 140 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:45:32
ita ITA 141 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:46:10
ita ITA 142 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:48:42


WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC