Van Hummel beats Greipel and Petacchi in final Tour of Turkey sprint
  October 25, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, May 01, 2011

Van Hummel beats Greipel and Petacchi in final Tour of Turkey sprint

by Bjorn Haake at 8:56 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Alexander Efimkin gives Team Type 1 big boost with overall win

kenny van hummelIn a true photofinish sprint, Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) beat André Greipel (Omega-Pharma Lotto) and Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) on the final day in the Tour of Turkey. Tyler Farrar (Garmin - Cervélo) was fourth. Alexander Efimkin gave Team Type 1 - Sanofi Aventis the overall victory and a strong boost for the American team.

The sprint was a close one. "I thought I had won, " Van Hummel explained after the stage, according to Radsport News. "But when Greipel celebrated, I was somewhat insecure." It turned out that Greipel had prematurely raised his arms, with the photofinish showing van Hummel slightly ahead.  Van Hummel was satisfied with the work of his mates. "The team put me in a perfect position for the sprint. I am really happy with this victory."


Efimkin came home with the peloton and was awarded the same time. That gave him the overall victory in the week-long stage race.  Efimkin was 1'13 ahead of  Astana's Andrey Zeits and 1'33 over Thibaut Pinot  (Française des Jeux).

Efimkin praised his teammates for helping him achieve the general classification win. "We're a strong team and every day in Turkey we got stronger. To have these gladiator monsters pulling for me and protecting the leader's jersey has made me a very happy man, and I feel we have strong momentum for the next two months of racing," said Aleksandr Efimkin.

General Manager Vassili Davidenko reminded everyone on the recent hardship for the team. "A few weeks ago at Coppi e Bartali all of our bikes were stolen. Everything. We lost wheels, we lost tools, we lost time trial positions built in to the framesets. But we took the right measures to build back up, and everybody on the team, riders, staff, management - all put in overtime to get back to where we were. Winning the Tour of Turkey this year is a great honor for us, and a great reflection of the program we have built," said Davidenko.

Team Type 1 CEO and Founder Phil . is very proud of where the team stands today. "What started as a bet between two type 1 cyclists in American collegiate racing has turned into a global mission to inspire people with diabetes around the world. Aleksandr's victory today helps us spread this message of hope, that diabetes can be managed and controlled, that a normal life can be lived, and that a dream can be achieved," Southerland said.

The first break developed at kilometer eight, when Giairo Ermeti (Androni), Rob Goris (Willems), Timon Seubert (NetApp), Sergio Lagana (De Rosa), Ruben Martinez (Caja Rural), Manuel Ortega (Andalucia) and Ahmet Akdilek (Manisaspor Cycling Team) took off. They were quickly replaced by a move of seven that included Petacchi. But everything was back together for the first print, won by Eric Baumann (NetApp), ahead of Ronan Van Zandbeek (Skil) and Adrian Palomares (Andalucia Caja Granada).

At kilometer 80, the first break that had a substantial lead, developed. Kenny De Haes (Omega Pharma-Lotto), Jean-Pierre Drucker (    Veranda's Willems-Accent), Cristian Benenati (De Rosa), Yann Huguet (Skil), Andi Bajc (Manisaspor) and Danail Andonov (Konya - Torku Seker Spor - Vivelo) had 1'32 after one of five finishing laps. Each lap measured 17 kilometers.

The maximum lead for the break was 1'43, but with three laps to go, the gap was reduced to 1'20. De Haes won the Turkish beauty sprint at km 127, ahead of Drucker and Bajc. With one lap or 17km to go, the gap was reduced to 30 seconds. The same three of the sprint also jumped off the front group with 14km to go. Drucker, Huguet, Bajc tried hard, but with 11km to go, the teams of the sprinters had it glued back together.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey (2.HC) Stage 8 Results: Side to Alanya (km 157.8):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ned NED 1 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 03:22:59
ger GER 2 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 3 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) s.t.
usa USA 4 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) s.t.
col COL 5 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
aus AUS 6 Allan Davis (Astana) s.t.
ned NED 7 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ita ITA 8 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 9 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
esp ESP 10 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
ita ITA 11 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 12 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 13 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ger GER 14 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
den DEN 15 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
kaz KAZ 16 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
slo SLO 17 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 18 Julien Fouchard (Cofidis) s.t.
TUR 19 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) s.t.
esp ESP 20 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 21 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 22 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 23 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 24 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
bel BEL 25 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
ukr UKR 26 Oleg Chuzhda (Caja Rural) s.t.
ita ITA 27 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
esp ESP 28 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
aus AUS 29 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
arg ARG 30 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
bel BEL 31 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 32 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 33 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
pol POL 34 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
ukr UKR 35 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
ltu LTU 36 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
kaz KAZ 37 Andrey Zeits (Astana) s.t.
pol POL 38 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) s.t.
aus AUS 39 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 40 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
usa USA 41 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 42 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
bel BEL 43 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) s.t.
esp ESP 44 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
nzl NZL 45 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
ukr UKR 46 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
esp ESP 47 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 48 Roman Kireyev (Astana) s.t.
fra FRA 49 Damien Monier (Cofidis) s.t.
col COL 50 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
cze CZE 51 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
fra FRA 52 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
kaz KAZ 53 Assan Bazayev (Astana) s.t.
ger GER 54 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 55 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 56 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 57 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
aus AUS 58 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) s.t.
ita ITA 59 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
fra FRA 60 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
esp ESP 61 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 62 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
rus RUS 63 Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
col COL 64 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
kaz KAZ 65 Sergey Renev (Astana) s.t.
esp ESP 66 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) s.t.
esp ESP 67 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
ita ITA 68 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 69 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 70 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 71 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
TUR 72 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) s.t.
BUL 73 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
BUL 74 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 75 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
kaz KAZ 76 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
fra FRA 77 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
ukr UKR 78 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
ned NED 79 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 80 Andreas Schillinger (Team Netapp) s.t.
ger GER 81 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
esp ESP 82 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 83 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 84 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 85 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
ned NED 86 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
CHN 87 Feng Han (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 88 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 89 Francis Mourey (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 90 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 91 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
slo SLO 92 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
svk SVK 93 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 94 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 95 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
col COL 96 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
swe SWE 97 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
col COL 98 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
rus RUS 99 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
rsa RSA 100 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ita ITA 101 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 102 Yoann Bagot (Cofidis) s.t.
bel BEL 103 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bel BEL 104 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
usa USA 105 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 106 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ukr UKR 107 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
ukr UKR 108 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
aus AUS 109 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
slo SLO 110 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
fra FRA 111 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
BUL 112 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 113 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 114 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 115 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
sui SUI 116 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
bel BEL 117 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) s.t.
lux LUX 118 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
can CAN 119 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) s.t.
can CAN 120 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
ita ITA 121 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 122 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 123 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) s.t.
svk SVK 124 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
ned NED 125 Albert Timmer (Skil-Shimano) 00:02:48
den DEN 126 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) 00:02:58
TUR 127 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
TUR 128 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
TUR 129 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 130 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:03:28
hun HUN 131 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 132 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 133 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
cze CZE 134 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
jpn JPN 135 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 136 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:04:34
ita ITA 137 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:09:34
cze CZE DNS Jan Barta (Team Netapp)  
usa USA DNS Lucas Euser (SpiderTech powered by C10)  
BRA DNS Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo)  
fra FRA DNS Rémi Pauriol (Française Des Jeux)  
can CAN DNS Svein Tuft (SpiderTech powered by C10)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
rus RUS 1 Alexander Efimkin (Team Type 1) 33:45:48
kaz KAZ 2 Andrey Zeits (Astana) 00:01:13
fra FRA 3 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:01:33
usa USA 4 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) 00:01:50
aus AUS 5 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:02:17
pol POL 6 Bartosz Huzarski (Team Netapp) 00:11:12
esp ESP 7 Egoitz García (Caja Rural) 00:11:17
aus AUS 8 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:11:19
ita ITA 9 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) 00:11:23
fra FRA 10 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
bel BEL 11 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 12 Damien Monier (Cofidis) s.t.
esp ESP 13 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) 00:11:29
cze CZE 14 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
usa USA 15 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
sui SUI 16 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:11:39
fra FRA 17 Sandy Casar (Française Des Jeux) 00:11:43
kaz KAZ 18 Assan Bazayev (Astana) 00:11:49
esp ESP 19 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 20 Sergey Renev (Astana) 00:12:08
kaz KAZ 21 Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
ita ITA 22 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:12:16
fra FRA 23 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:12:33
ltu LTU 24 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) 00:13:42
esp ESP 25 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
aus AUS 26 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) 00:13:48
BUL 27 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:14:08
fra FRA 28 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:14:20
ita ITA 29 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:14:32
col COL 30 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:14:39
esp ESP 31 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:17:30
ita ITA 32 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:22:49
bel BEL 33 Romain Zingle (Cofidis) 00:30:34
swe SWE 34 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) 00:30:40
nzl NZL 35 Jeremy Yates (Team Manisaspor) 00:30:59
fra FRA 36 Julien Fouchard (Cofidis) 00:31:10
ita ITA 37 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 00:31:13
rsa RSA 38 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:31:31
ita ITA 39 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:31:45
col COL 40 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:32:07
can CAN 41 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:32:54
ukr UKR 42 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) 00:33:25
esp ESP 43 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:38:56
fra FRA 44 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:40:48
pol POL 45 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:43:51
ned NED 46 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) 00:50:46
ger GER 47 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) 00:58:00
den DEN 48 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) 00:58:57
fra FRA 49 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:59:09
esp ESP 50 Diego Milan (Caja Rural) 01:02:19
bel BEL 51 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 01:05:50
fra FRA 52 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 01:07:32
fra FRA 53 Yoann Bagot (Cofidis) 01:07:47
esp ESP 54 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 01:08:26
ita ITA 55 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 01:10:21
slo SLO 56 Andi Bajc (Team Manisaspor) 01:10:36
ita ITA 57 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:10:42
svk SVK 58 Marek Canecky (Team Manisaspor) 01:12:16
hun HUN 59 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) 01:14:39
ita ITA 60 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:15:00
ned NED 61 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) 01:17:27
ita ITA 62 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 63 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
esp ESP 64 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) 01:17:33
ger GER 65 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) 01:17:40
ita ITA 66 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 01:17:42
ukr UKR 67 Oleg Chuzhda (Caja Rural) 01:17:43
esp ESP 68 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) 01:17:48
bel BEL 69 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
kaz KAZ 70 Valentin Iglinskiy (Astana) 01:17:59
ukr UKR 71 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) 01:18:05
esp ESP 72 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) 01:18:07
ukr UKR 73 Valery Kobzarenko (Team Type 1) 01:18:08
aus AUS 74 Allan Davis (Astana) 01:18:16
kaz KAZ 75 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) 01:18:20
esp ESP 76 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 01:18:25
BUL 77 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:18:30
ita ITA 78 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) 01:18:33
fra FRA 79 Nicolas Vogondy (Cofidis) 01:18:52
col COL 80 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:00
ukr UKR 81 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
kaz KAZ 82 Roman Kireyev (Astana) s.t.
usa USA 83 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 84 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:19:20
ita ITA 85 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 86 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
ita ITA 87 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) 01:19:26
TUR 88 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) 01:19:32
bel BEL 89 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) 01:19:40
fra FRA 90 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) 01:19:55
rus RUS 91 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 01:20:03
usa USA 92 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) 01:20:33
svk SVK 93 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 01:20:43
ned NED 94 Albert Timmer (Skil-Shimano) 01:21:21
ita ITA 95 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 01:21:38
ukr UKR 96 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) 01:22:38
den DEN 97 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) 01:23:35
aus AUS 98 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) 01:23:39
bel BEL 99 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 01:23:48
arg ARG 100 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) 01:25:09
fra FRA 101 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) 01:25:43
lux LUX 102 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 01:25:49
BUL 103 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 104 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:26:40
bel BEL 105 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 01:26:44
ned NED 106 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) 01:26:57
esp ESP 107 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 01:26:58
TUR 108 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) 01:27:08
ger GER 109 Andreas Schillinger (Team Netapp) 01:27:21
esp ESP 110 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 01:27:51
col COL 111 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 01:28:20
esp ESP 112 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 01:30:22
ita ITA 113 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:30:57
CHN 114 Feng Han (Skil-Shimano) 01:31:03
ned NED 115 Tom Veelers (Skil-Shimano) 01:35:24
ita ITA 116 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:35:34
cze CZE 117 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:35:44
can CAN 118 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 01:36:05
jpn JPN 119 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:36:21
slo SLO 120 Dean Podgornik (Team Manisaspor) 01:36:44
ita ITA 121 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) 01:36:59
slo SLO 122 Jure Kocjan (Team Type 1) 01:37:17
bel BEL 123 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) 01:37:55
ita ITA 124 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 125 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 01:39:55
bel BEL 126 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 01:40:10
ger GER 127 Timo Seubert (Team Netapp) 01:42:26
ned NED 128 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 01:44:42
ita ITA 129 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:45:02
ger GER 130 Eric Baumann (Team Netapp) 01:45:12
TUR 131 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 132 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ned NED 133 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
TUR 134 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) 01:45:24
TUR 135 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:45:32
ita ITA 136 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) 01:46:10
ita ITA 137 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:48:42

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC