Vuelta Asturias: Victor Cabedo takes his first professional win in Oviedo
  April 16, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, May 01, 2011

Vuelta Asturias: Victor Cabedo takes his first professional win in Oviedo

by Jered Gruber at 12:14 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling
 
21 year old emerges from large break to win solo

Javier MorenoThe 21 year old rider Victor Cabedo of the modest Orbea Continental team took his first ever professional victory today in brilliant solo fashion in Oviedo.

The young Spaniard was part of the day's nine man break that formed only ten kilometers into today's penultimate stage of the Vuelta Asturias.

The break consisted of two Movistar riders Jose Ivan Gutierrez and Francisco Iriarte, and one each from the following teams: Ruben Perez (Euskaltel), Antonio Piedra (Andalucia), David Belda (Burgos 2016), Victor Cabedo (Orbea), Antonio Amori (Barbot), Rafael Infantino (EPM), and Rory Sutherland (UnitedHealthcare).

The large group was kept in check by the Caja Rural team of race leader Javier Moreno (pictured) and never got more than four minutes. The Caja Rural's efforts at the front were not enough to bring back the break in the closing moments of the stage though, so the nine hard working escapees were given a chance to settle the score amongst themselves.

It was young Cabedo who made the right move with UnitedHealthcare's Rory Sutherland in the finale, and it was Cabedo who followed that first effort with the race winning effort not long afterward. Jose Ivan Gutierrez followed over half a minute behind the two.

While Cabedo might not be a well known name in professional cycling, his 2011 season has already offered up its share of quiet success. Cabedo managed a fourth place in the mountains competition at the Ruta del Sol earlier this year along with a 5th place at the Klasika Primavera.

Tomorrow's final stage of the Vuelta Asturias will see riders over an arduous route - a familiar one at that. The concluding fifth stage follows the same course as the Subida al Naranco one day race, which wasn't able to find suitable funding to be run in 2011. Instead of fading into history, however, the organizers of the Subida al Naranco and the Vuelta Asturias found a solution in adding an extra day on to the Tour of Asturias.

It will certainly guarantee a fantastic final day in this year's 2.1 ranked event.

 

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Vuelta Asturias, Spain (2.1) Stage 5 Results: Cafes Toscafa to Oviedo (181 km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 04:38:23
aus AUS 2 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:11
esp ESP 3 José Ivan Gutierrez Palacios (Movistar) 00:00:38
esp ESP 4 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:00:41
col COL 5 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:00:43
rus RUS 6 Sergey Shilov () s.t.
por POR 7 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 8 Edgar Miguel Lemos Pinto (LA - Antarte) s.t.
esp ESP 9 Alejandro Manuel Marque Porto (Onda Boavista) s.t.
esp ESP 10 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche-Guerciotti ) s.t.
esp ESP 11 Javier Moreno Bazan (Caja Rural) s.t.
esp ESP 12 Vicente Garcia De Mateos (Caja Rural Amateur ) s.t.
rus RUS 13 Artur Ershov () s.t.
por POR 14 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 15 Hernani Broco (LA - Antarte) 00:00:48
esp ESP 16 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 17 Jose Luis Cano (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 18 Luis Rodriquez Pasamontes (Movistar) s.t.
CHI 19 Carlos Oyarzun (Movistar) s.t.
esp ESP 20 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) s.t.
ger GER 21 Stefan Schumacher (Miche-Guerciotti ) 00:00:52
esp ESP 22 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) 00:00:54
ita ITA 23 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 24 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 25 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 26 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 27 Marcos Garcia Fernandez (KTM-Murcia) s.t.
rus RUS 28 Sergey Chernestskiy () s.t.
esp ESP 29 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) s.t.
pol POL 30 Slawomir Kohut (Miche-Guerciotti ) s.t.
por POR 31 Hugo Sancho (LA - Antarte) s.t.
can CAN 32 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
rsa RSA 33 Christopher Jennings (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 34 Adrian Saez De Arregi (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 35 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
col COL 36 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) s.t.
rus RUS 37 Sergey Belykh () 00:01:00
esp ESP 38 Pablo Lechuga Rodriguez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
rus RUS 39 Alexander Rybakov () s.t.
ita ITA 40 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
esp ESP 41 Delio Fernandez Cruz (Onda Boavista) s.t.
col COL 42 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 43 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 44 Ricardo Vilela (Onda Boavista) s.t.
esp ESP 45 Alberto Gallego () s.t.
esp ESP 46 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) s.t.
rus RUS 47 Kirill Sveshnikov () s.t.
esp ESP 48 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) s.t.
col COL 49 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) 00:01:07
por POR 50 Helder Oliveira (Onda Boavista) s.t.
ukr UKR 51 Volodymyr Zagorodny (Miche-Guerciotti ) s.t.
esp ESP 52 Juan Javier Estrada Ruiz (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 53 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 54 Francisco Pérez () 00:01:09
esp ESP 55 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) 00:01:10
esp ESP 56 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 57 Jesus Del Pino (Caja Rural Amateur ) s.t.
por POR 58 Hugo Sabido (LA - Antarte) s.t.
por POR 59 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 60 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 61 Virgilio Martins Santos (LA - Antarte) s.t.
por POR 62 Daniel Silva (Onda Boavista) s.t.
rus RUS 63 Maxim Kozyrev () 00:01:14
usa USA 64 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
usa USA 65 Morgan Schmitt (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
col COL 66 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) 00:01:17
ven VEN 67 Francisco Colorado (UNE - EPM) s.t.
col COL 68 Stiver Edward Ortiz (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 69 Higinio Suarez Fernandez (Caja Rural) 00:01:21
ger GER 70 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
esp ESP 71 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:01:24
rus RUS 72 Evgeniy Shalunov () s.t.
esp ESP 73 Imanol Erviti Ollo (Movistar) s.t.
esp ESP 74 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 75 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) s.t.
por POR 76 Celio Sousa (Onda Boavista) s.t.
pol POL 77 Krzysztof Szczawinski (Miche-Guerciotti ) 00:01:27
esp ESP 78 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) 00:01:32
esp ESP 79 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 80 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) s.t.
gbr GBR 81 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
esp ESP 82 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Caja Rural) s.t.
esp ESP 83 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) s.t.
ita ITA 84 Pasquale Muto (Miche-Guerciotti ) 00:01:41
por POR 85 Cesar Fonte (Barbot-Efapel) s.t.
ita ITA 86 Roberto Cesaro (Miche-Guerciotti ) 00:03:59
por POR 87 Joao Cabreira (Onda Boavista) s.t.
esp ESP 88 Ruben Garcia () 00:05:41
esp ESP 89 Oscar Vicente Grau Jorda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:06:50
esp ESP 90 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
por POR 91 Bruno Silva (LA - Antarte) 00:08:58
esp ESP 92 Ion Pardo (Onda Boavista) s.t.
esp ESP 93 Miguel Angel Candil Delgado () s.t.
por POR 94 Marcio Barbosa (LA - Antarte) s.t.
esp ESP 95 Jon Garate () s.t.
esp ESP 96 Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) s.t.
esp ESP 97 Guillermo Lana Banquedano (Caja Rural) s.t.
esp ESP 98 Francisco Jose Pacheco Torres () 00:09:45
por POR 99 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 100 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 101 Daniel Plaza (Caja Rural Amateur ) 00:00:54
esp ESP DNF Javier Francisco Aramendia Lorente (Euskaltel - Euskadi)  

General classification:

Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Javier Moreno Bazan (Caja Rural) 17:02:23
esp ESP 2 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche-Guerciotti ) 00:00:13
por POR 3 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) 00:00:36
por POR 4 Hernani Broco (LA - Antarte) 00:00:52
esp ESP 5 Luis Rodriquez Pasamontes (Movistar) 00:01:45
col COL 6 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) 00:01:57
esp ESP 7 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) 00:02:22
can CAN 8 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:04:05
ger GER 9 Stefan Schumacher (Miche-Guerciotti ) 00:04:16
col COL 10 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) 00:04:24
esp ESP 11 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 00:04:44
esp ESP 12 Alejandro Manuel Marque Porto (Onda Boavista) s.t.
col COL 13 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:04:54
esp ESP 14 Santiago Perez (Barbot-Efapel) 00:05:06
esp ESP 15 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:05:23
col COL 16 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:07:49
rus RUS 17 Kirill Sveshnikov () 00:07:50
col COL 18 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) 00:08:52
por POR 19 Ricardo Vilela (Onda Boavista) 00:09:09
esp ESP 20 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) 00:09:13
esp ESP 21 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) 00:11:05
ita ITA 22 Pasquale Muto (Miche-Guerciotti ) 00:11:55
rus RUS 23 Artur Ershov () 00:11:56
rus RUS 24 Alexander Rybakov () 00:12:30
CHI 25 Carlos Oyarzun (Movistar) 00:12:56
esp ESP 26 Marcos Garcia Fernandez (KTM-Murcia) 00:13:09
esp ESP 27 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:13:30
aus AUS 28 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:13:38
usa USA 29 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:13:41
esp ESP 30 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:14:05
esp ESP 31 Imanol Erviti Ollo (Movistar) 00:14:07
esp ESP 32 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) 00:14:38
col COL 33 Stiver Edward Ortiz (UNE - EPM) 00:15:49
rus RUS 34 Evgeniy Shalunov () 00:16:02
por POR 35 Helder Oliveira (Onda Boavista) 00:17:38
por POR 36 Hugo Sabido (LA - Antarte) 00:18:06
esp ESP 37 José Ivan Gutierrez Palacios (Movistar) 00:18:49
rus RUS 38 Sergey Shilov () 00:19:02
rus RUS 39 Sergey Chernestskiy () 00:21:11
esp ESP 40 Adrian Saez De Arregi (Orbea - Oreka SDA) 00:22:05
esp ESP 41 Delio Fernandez Cruz (Onda Boavista) 00:22:08
por POR 42 Cesar Fonte (Barbot-Efapel) 00:22:43
esp ESP 43 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:23:51
esp ESP 44 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:24:08
por POR 45 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:24:09
por POR 46 Edgar Miguel Lemos Pinto (LA - Antarte) 00:24:25
esp ESP 47 Pablo Lechuga Rodriguez (Andalucia - Caja Granada) 00:25:45
por POR 48 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) 00:25:53
esp ESP 49 Vicente Garcia De Mateos (Caja Rural Amateur ) 00:26:03
esp ESP 50 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:27:01
por POR 51 Virgilio Martins Santos (LA - Antarte) 00:27:20
esp ESP 52 Higinio Suarez Fernandez (Caja Rural) 00:27:26
por POR 53 Hugo Sancho (LA - Antarte) s.t.
ita ITA 54 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:28:40
rsa RSA 55 Christopher Jennings (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:28:45
rus RUS 56 Sergey Belykh () 00:29:14
esp ESP 57 Francisco Pérez () 00:29:44
por POR 58 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 59 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:30:26
esp ESP 60 Jesus Del Pino (Caja Rural Amateur ) 00:30:47
esp ESP 61 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Caja Rural) 00:31:18
esp ESP 62 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:32:06
esp ESP 63 Alberto Gallego () 00:34:03
esp ESP 64 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:34:54
esp ESP 65 Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) 00:35:06
por POR 66 Bruno Silva (LA - Antarte) 00:37:00
esp ESP 67 Jose Luis Cano (Andalucia - Caja Granada) 00:37:10
gbr GBR 68 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:41:17
esp ESP 69 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) 00:41:29
usa USA 70 Morgan Schmitt (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:42:10
esp ESP 71 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) 00:42:30
ita ITA 72 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:43:56
por POR 73 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) 00:44:04
por POR 74 Celio Sousa (Onda Boavista) 00:44:24
por POR 75 Daniel Silva (Onda Boavista) 00:44:57
esp ESP 76 Daniel Plaza (Caja Rural Amateur ) 00:45:06
esp ESP 77 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:46:07
esp ESP 78 Juan Javier Estrada Ruiz (Andalucia - Caja Granada) 00:46:27
esp ESP 79 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) 00:47:13
esp ESP 80 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) s.t.
ita ITA 81 Roberto Cesaro (Miche-Guerciotti ) 00:49:23
rus RUS 82 Maxim Kozyrev () 00:49:57
ukr UKR 83 Volodymyr Zagorodny (Miche-Guerciotti ) 00:50:01
pol POL 84 Krzysztof Szczawinski (Miche-Guerciotti ) 00:50:54
ven VEN 85 Francisco Colorado (UNE - EPM) 00:53:51
col COL 86 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) 00:54:19
por POR 87 Joao Cabreira (Onda Boavista) 00:54:51
esp ESP 88 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:56:56
ger GER 89 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:58:52
por POR 90 Marcio Barbosa (LA - Antarte) 00:59:23
pol POL 91 Slawomir Kohut (Miche-Guerciotti ) 01:00:12
esp ESP 92 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) 01:00:44
esp ESP 93 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) 01:01:33
esp ESP 94 Miguel Angel Candil Delgado () 01:02:42
esp ESP 95 Ruben Garcia () 01:03:00
esp ESP 96 Ion Pardo (Onda Boavista) 01:05:44
esp ESP 97 Jon Garate () 01:06:42
esp ESP 98 Francisco Jose Pacheco Torres () 01:07:15
esp ESP 99 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 01:08:22
esp ESP 100 Oscar Vicente Grau Jorda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 01:08:38
esp ESP 101 Guillermo Lana Banquedano (Caja Rural) 01:10:52

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC