Linus Gerdemann solos to Luxembourg stage two win
  November 01, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Friday, June 03, 2011

Linus Gerdemann solos to Luxembourg stage two win

by Ben Atkins at 1:35 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Tour de Luxembourg
 
Leopard Trek rider takes over race lead from teammate Fabian Cancellara

linus gerdemannLinus Gerdemann (Leopard Trek) won the second stage of the Tour of Luxermbourg between Schifflange and Differdange, after escaping his breakaway companions on the second of three 9.4km finishing circuits. The German finshed nine seconds ahead of Arthur Vichot (FDJ) and Jérémie Galland (Saur-Sojasun) at the end of the 200.7km stage.

After several unsuccessful attempts to escape, Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) and Javier Ramirez (Andalucia-Caja Granada) finally managed to escape the peloton. They were soon joined by Luxembourg rider Christian Poos (Differdange-Magic-sportfood.de), who had featured in the previous day’s stage, but was now racing towards his team’s hometown.

The three riders were allowed to build up a lead of 6’20” by the 50km mark; it was to increase slightly to 6’30” soon afterwards before the Leopard Trek team of Fabian Cancellara began to pull them back. The deficit as quickly reduced to around three minutes at the stage’s mid point, and the Luxembourg team continued to close the gap until they were caught with around 40km to go.

On the climb to Lasauvage, with 32km to go, the peloton split into several pieces, with stage one winner Denis Galimzyanov (Katusha) among those left behind. As the front group, containing Cancellara, crossed the line for the first time, with 28.2km to go, there was more than a minute to the next group, whose race for the stage appeared to be over.

The finishing circuit contained the climb of the Col de l’Europe, whose short, steep slopes would provide opportunities for breakaway riders; sure enough, on the first of three ascents Gerdemann escaped in the company of Jurgen Van Goolen (Verandas Willems-Accent) and Anthony Charteau (Europcar). The three of them opened up a lead of more than a minute on the front of the peloton, with Gerdemann’s Leopard Trek team allowing him to go away; the German former wearer of the Tour de France yellow jersey was now provisionally wearing that of the Tour of Luxembourg.

The second time up the Col de l’Europe Gerdemann attacked the other two and managed to get away on his own; he crossed the line with one lap to go 15 seconds ahead of Van Goolen and Charteau, with a small group of riders, including Vichot and Galland, 13 seconds behind them.

Despite catching up with Van Goolen and Charteau on the final lap, the chasing group was unable to pull back Gerdemann and the German held out to finish alone. Vichot led the group over just nine seconds behind him and, with Cancellara finishing more than three minutes in arrears, Gerdemann takes the race lead.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Skoda Tour de Luxembourg stage two results

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ger GER 1 Linus Gerdemann (Leopard-Trek) 05:16:19
fra FRA 2 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 00:00:09
fra FRA 3 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 4 Mickaël Delage (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 5 Tony Gallopin (Cofidis) s.t.
fra FRA 6 Julien El Fares (Cofidis) s.t.
ita ITA 7 Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 8 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) s.t.
gbr GBR 9 Christopher Froome (Team Sky) s.t.
bel BEL 10 Maxime Monfort (Leopard-Trek) s.t.
fra FRA 11 Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 12 Jean-marc Marino (Saur-Sojasun) s.t.
bel BEL 13 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 14 Anthony Charteau (Europcar) s.t.
fra FRA 15 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:01:00
bel BEL 16 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
bel BEL 17 Sebastien Delfosse (Landbouwkrediet) s.t.
ita ITA 18 Davide Appollonio (Team Sky) 00:01:58
gbr GBR 19 Ian Stannard (Team Sky) s.t.
bel BEL 20 Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
ger GER 21 Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 22 Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 23 Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 24 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 25 Laurens De Vreese (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 26 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 27 Thierry Hupond (Skil-Shimano) s.t.
rus RUS 28 Vladimir Isaychev (Katusha) s.t.
esp ESP 29 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 30 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
esp ESP 31 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
lux LUX 32 Frank Schleck (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 33 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) s.t.
den DEN 34 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 35 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 36 Anthony Geslin (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 37 Geert Verheyen (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 38 Remi Cusin (Cofidis) s.t.
bel BEL 39 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 40 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
aus AUS 41 Mathew Hayman (Team Sky) s.t.
fra FRA 42 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) s.t.
ger GER 43 Andréas Klöden (RadioShack) s.t.
ned NED 44 Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.
por POR 45 Nelson Oliveira (RadioShack) s.t.
nor NOR 46 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) s.t.
lat LAT 47 Aleksejs Saramotins (Cofidis) s.t.
fra FRA 48 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) s.t.
rus RUS 49 Artem Ovechkin (Katusha) s.t.
esp ESP 50 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 51 Stijn Vandenbergh (Katusha) 00:02:16
ita ITA 52 Daniel Oss (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 53 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:03:13
swe SWE 54 Jonas Ljungblad (Team Differdange) s.t.
den DEN 55 Morten Knudsen (Team Differdange) s.t.
can CAN 56 David Veilleux (Europcar) s.t.
fra FRA 57 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
fra FRA 58 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) s.t.
gbr GBR 59 Alex Dowsett (Team Sky) s.t.
fra FRA 60 Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) s.t.
ita ITA 61 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 62 Thomas Damuseau (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 63 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) s.t.
sui SUI 64 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) 00:03:17
pol POL 65 Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) s.t.
ned NED 66 Wout Poels (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 67 Jens Keukeleire (Cofidis) s.t.
ita ITA 68 Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 69 Yohann Gene (Europcar) s.t.
fra FRA 70 Arnaud Coyot (Saur-Sojasun) s.t.
slo SLO 71 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) s.t.
ger GER 72 Nico Schneider (Team Differdange) 00:03:30
rsa RSA 73 Robert Hunter (RadioShack) 00:09:01
fra FRA 74 Saïd Haddou (Europcar) s.t.
fra FRA 75 Jimmy Casper (Saur-Sojasun) 00:13:09
aus AUS 76 Stuart O' Grady (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 77 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 78 Gregory Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 79 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:12
bel BEL 80 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) s.t.
ita ITA 81 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) s.t.
esp ESP 82 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 83 Gianni Meersman (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 84 Rudy Lesschaeve (Team Differdange) s.t.
ltu LTU 85 Vytautas Kaupas (Team Differdange) s.t.
fra FRA 86 Arnaud Labbe (Cofidis) s.t.
fra FRA 87 Paul Poux (Saur-Sojasun) s.t.
nzl NZL 88 Sam Bewley (RadioShack) s.t.
ita ITA 89 Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 90 Jacopo Guarnieri (Liquigas-Cannondale) s.t.
esp ESP 91 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ger GER 92 Jens Voigt (Leopard-Trek) s.t.
den DEN 93 Martin Mortensen (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 94 Stijn Devolder (Vacansoleil-DCM) s.t.
pol POL 95 Michal Kwiatkowski (RadioShack) s.t.
bel BEL 96 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 97 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) s.t.
esp ESP 98 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 99 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
rus RUS 100 Nikolay Trusov (Katusha) s.t.
esp ESP 101 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) s.t.
bel BEL 102 Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) s.t.
nzl NZL 103 Jesse Sergent (RadioShack) s.t.
nzl NZL 104 Gregory Henderson (Team Sky) s.t.
bel BEL 105 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
lux LUX 106 Christian Poos (Team Differdange) s.t.
sui SUI 107 Gregory Rast (RadioShack) s.t.
lux LUX 108 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 109 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 110 Yoann Bagot (Cofidis) s.t.
rus RUS 111 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Katusha) s.t.
esp ESP 112 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 113 Mathieu Claude (Europcar) s.t.
aut AUT 114 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 115 Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
ned NED 116 Jens Mouris (Vacansoleil-DCM) s.t.
ned NED 117 Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) s.t.
rus RUS 118 Alexander Porsev (Katusha) s.t.
rus RUS 119 Denis Galimzyanov (Katusha) s.t.
rsa RSA 120 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
aus AUS 121 Mitchell Docker (Skil-Shimano) s.t.
bel BEL 122 Steven Caethoven (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 123 Franck Bouyer (Europcar) s.t.
esp ESP 124 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) s.t.
gbr GBR 125 Jeremy Hunt (Team Sky) s.t.
ned NED DNF Bram Schmitz (Veranda's Willems - Accent)  
lux LUX DNF Cyrille Heymans (Team Differdange)  
ltu LTU DNF Gediminas Kaupas (Team Differdange)  
fra FRA DNF Geoffrey Soupe (Française Des Jeux)  
esp ESP DNF Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada)  
sui SUI DNF Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers)  
bel BEL DNF Sebastien Rosseler (RadioShack)  
fra FRA DNF Steve Chainel (Française Des Jeux)  
bel BEL DNF Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen - Mercator)  

General Classification following stage two

Country Result Name Team Time
ger GER 1 Linus Gerdemann (Leopard-Trek) 10:08:55
fra FRA 2 Alexandre Geniez (Skil-Shimano) 00:00:02
fra FRA 3 Tony Gallopin (Cofidis) 00:00:03
bel BEL 4 Maxime Monfort (Leopard-Trek) 00:00:05
fra FRA 5 Mickaël Delage (Française Des Jeux) 00:00:08
fra FRA 6 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) 00:00:10
bel BEL 7 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) 00:00:11
fra FRA 8 Julien El Fares (Cofidis) s.t.
bel BEL 9 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) 00:00:12
ita ITA 10 Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale) 00:00:13
fra FRA 11 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 00:00:14
fra FRA 12 Anthony Charteau (Europcar) 00:00:15
fra FRA 13 Jean-marc Marino (Saur-Sojasun) 00:00:18
fra FRA 14 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:00:55
bel BEL 15 Sebastien Delfosse (Landbouwkrediet) 00:00:57
bel BEL 16 Romain Zingle (Cofidis) 00:01:00
fra FRA 17 Damien Gaudin (Europcar) 00:01:41
aus AUS 18 Mathew Hayman (Team Sky) 00:01:47
fra FRA 19 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) 00:01:50
gbr GBR 20 Ian Stannard (Team Sky) 00:01:51
lat LAT 21 Aleksejs Saramotins (Cofidis) s.t.
ned NED 22 Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM) s.t.
ned NED 23 Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 24 Remi Cusin (Cofidis) 00:01:53
lux LUX 25 Frank Schleck (Leopard-Trek) 00:01:55
ger GER 26 Andréas Klöden (RadioShack) s.t.
bel BEL 27 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:56
den DEN 28 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) s.t.
fra FRA 29 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 30 Davide Appollonio (Team Sky) 00:01:57
por POR 31 Nelson Oliveira (RadioShack) 00:02:00
ger GER 32 Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
nor NOR 33 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) 00:02:01
fra FRA 34 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) 00:02:02
rus RUS 35 Vladimir Isaychev (Katusha) 00:02:03
ger GER 36 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:02:04
bel BEL 37 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
bel BEL 38 Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
fra FRA 39 Anthony Geslin (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 40 Geert Verheyen (Landbouwkrediet) 00:02:05
esp ESP 41 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 42 Thierry Hupond (Skil-Shimano) 00:02:06
bel BEL 43 Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:08
esp ESP 44 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 45 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) 00:02:09
rus RUS 46 Artem Ovechkin (Katusha) s.t.
esp ESP 47 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:02:12
bel BEL 48 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) 00:02:14
ita ITA 49 Daniel Oss (Liquigas-Cannondale) 00:02:15
bel BEL 50 Laurens De Vreese (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:18
bel BEL 51 Stijn Vandenbergh (Katusha) 00:02:24
sui SUI 52 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) 00:02:55
fra FRA 53 Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) 00:03:02
slo SLO 54 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) 00:03:06
swe SWE 55 Jonas Ljungblad (Team Differdange) 00:03:07
gbr GBR 56 Alex Dowsett (Team Sky) 00:03:08
ita ITA 57 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:03:09
fra FRA 58 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) 00:03:10
can CAN 59 David Veilleux (Europcar) 00:03:11
fra FRA 60 Sébastien Turgot (Europcar) 00:03:17
bel BEL 61 Jens Keukeleire (Cofidis) 00:03:18
ned NED 62 Wout Poels (Vacansoleil-DCM) 00:03:23
pol POL 63 Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 64 Yohann Gene (Europcar) 00:03:24
fra FRA 65 Thomas Damuseau (Skil-Shimano) 00:03:25
ger GER 66 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) 00:03:27
den DEN 67 Morten Knudsen (Team Differdange) 00:03:29
fra FRA 68 Arnaud Coyot (Saur-Sojasun) s.t.
ita ITA 69 Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) 00:03:31
ita ITA 70 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) 00:03:39
ger GER 71 Nico Schneider (Team Differdange) 00:03:46
gbr GBR 72 Christopher Froome (Team Sky) 00:05:51
rsa RSA 73 Robert Hunter (RadioShack) 00:09:02
fra FRA 74 Saïd Haddou (Europcar) 00:09:16
fra FRA 75 Jimmy Casper (Saur-Sojasun) 00:12:58
den DEN 76 Martin Mortensen (Leopard-Trek) 00:13:04
sui SUI 77 Gregory Rast (RadioShack) 00:13:05
lux LUX 78 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 00:13:06
aut AUT 79 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) 00:13:08
bel BEL 80 Gianni Meersman (Française Des Jeux) s.t.
rus RUS 81 Alexander Porsev (Katusha) 00:13:09
fra FRA 82 Paul Poux (Saur-Sojasun) 00:13:10
nzl NZL 83 Sam Bewley (RadioShack) s.t.
nzl NZL 84 Gregory Henderson (Team Sky) s.t.
esp ESP 85 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) s.t.
gbr GBR 86 Jeremy Hunt (Team Sky) 00:13:12
bel BEL 87 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) 00:13:13
rus RUS 88 Denis Galimzyanov (Katusha) s.t.
ned NED 89 Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) s.t.
rus RUS 90 Nikolay Trusov (Katusha) s.t.
bel BEL 91 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 92 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) 00:13:14
nzl NZL 93 Jesse Sergent (RadioShack) 00:13:15
bel BEL 94 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:16
bel BEL 95 Gregory Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
rus RUS 96 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Katusha) s.t.
bel BEL 97 Steven Caethoven (Veranda's Willems - Accent) 00:13:17
rsa RSA 98 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:13:18
fra FRA 99 Franck Bouyer (Europcar) s.t.
fra FRA 100 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 101 Jacopo Guarnieri (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 102 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 103 Arnaud Labbe (Cofidis) 00:13:19
fra FRA 104 Yoann Bagot (Cofidis) 00:13:20
bel BEL 105 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) 00:13:21
ltu LTU 106 Vytautas Kaupas (Team Differdange) s.t.
ita ITA 107 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) s.t.
aus AUS 108 Mitchell Docker (Skil-Shimano) s.t.
pol POL 109 Michal Kwiatkowski (RadioShack) s.t.
bel BEL 110 Stijn Devolder (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 111 Mathieu Claude (Europcar) 00:13:24
esp ESP 112 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 113 Rudy Lesschaeve (Team Differdange) s.t.
esp ESP 114 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 115 Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) 00:13:26
ita ITA 116 Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale) 00:13:28
bel BEL 117 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:29
esp ESP 118 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:13:30
esp ESP 119 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:13:34
esp ESP 120 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:13:42
lux LUX 121 Christian Poos (Team Differdange) 00:17:20
aus AUS 122 Stuart O' Grady (Leopard-Trek) 00:18:44
ned NED 123 Jens Mouris (Vacansoleil-DCM) 00:18:49
fra FRA 124 Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) 00:20:03
ger GER 125 Jens Voigt (Leopard-Trek) 00:24:13

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC