Linus Gerdemann’s Luxembourg win confirmed as Roman Feillu takes final stage
  September 02, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, June 05, 2011

Linus Gerdemann’s Luxembourg win confirmed as Roman Feillu takes final stage

by Ben Atkins at 9:18 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Tour de Luxembourg
 
French sprinter outpaces Luxembourg champion on his home turf

roman feilluLinus Gerdemann’s victory in the Tour of Luxembourg was confirmed today as the final stage between Mersch and the city of Luxembourg finished in another bunch sprint. Victory on the day was taken by French sprinter Roman Feillu (Vacansoleil-DCM), who outpaced Fränk Schleck (Leopard Trek) after a final kilometre attack from the Luxembourg champion. Pieter Vanspeybroeck (Topsport Vlaanderen-Mercator) was third a short way behind them.

“From the outside, this win might have looked easy,” said Gerdemann. “It wasn’t. It was tough work. The team dedicated themselves to winning, and I can’t thank them enough. We had such a strong team. It was probably the strongest team I’ve had in my whole career. Working together on all five stages made this possible, and I’m so happy it worked out for us.”

The 152.1km stage began with a 30.5km circuit, based on the steep climb of the Côte de Steinsel. Shortly after the climb Kurt Asle Arvesen (Team Sky), Arkimedes Arguelyes (Katusha), Antonio Piedra (Andalucia-Caja Granada) and Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) escaped. The four riders were allowed to build an advantage of 3’20” before the Leopard Trek team decided to begin to close them down.

As the leaders climbed the Seningerberg, with a little over 50km to go, Arvesen and Delaplace pulled away from the other two. Their lead over the peloton was down to 1’30” but, as the four of them got back together again, it increased to two minutes once more as they hit the five 7.7km finishing circuits.

“The circuit in the city was tricky. It was up and down the entire time,” explained Gerdemann. “The climb before the finish line was tough, and it made for a nervous finale.”

On the second of the five laps, the four breakaways were finally captured; Leopard Trek was still very much in control, but they were getting help from Liquigas-Cannondale and Vacansoleil-DCM.

On the penultimate lap there was an attack from Laurent Mangel (Saur-Sojasun), but he was never able to get far due to the pace set by Leopard Trek riders Fabian Cancellara and Jakob Fuglsang. The Frenchman was caught during the final lap and a sprint appeared to be on.

Fränk Schleck had other ideas though and, following the circuit’s short climb, he attacked in an attempt to take a solo victory in his Luxembourg champion’s jersey in front of his home crowd.

“If Fränk had won the stage, it would have been even better, but I think we’re all happy and relieved to have won the race,” says Gerdemann. “Everyone feels super motivated as we look forward to the next race. The most important part of the season begins now.”

It was not to be for Schleck though and he was caught by the sprinting Feillu just before he reached the line.

The overall victory is Gerdemann’s biggest victory since winning the 2008 Deutschland Tour, and is the Luxembourg team’s second stage race win of the season after Schleck’s Critérium International victory in March.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Skoda Tour de Luxembourg (2.HC), Stage 4 Results: Mersch to Luxembourg (152.1km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
fra FRA 1 Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) 03:42:06
lux LUX 2 Frank Schleck (Leopard-Trek) 00:00:06
bel BEL 3 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 4 Tony Gallopin (Cofidis) s.t.
ita ITA 5 Davide Appollonio (Team Sky) s.t.
bel BEL 6 Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
fra FRA 7 Julien El Fares (Cofidis) s.t.
fra FRA 8 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
ger GER 9 Linus Gerdemann (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 10 Jens Keukeleire (Cofidis) s.t.
fra FRA 11 Mickaël Delage (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 12 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 13 Sebastien Delfosse (Landbouwkrediet) s.t.
swe SWE 14 Jonas Ljungblad (Team Differdange) s.t.
ned NED 15 Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.
bel BEL 16 Laurens De Vreese (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 17 Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 18 Maxime Monfort (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 19 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 20 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) s.t.
rus RUS 21 Vladimir Isaychev (Katusha) s.t.
bel BEL 22 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
ger GER 23 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 24 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
pol POL 25 Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 26 Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) s.t.
bel BEL 27 Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
den DEN 28 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) s.t.
fra FRA 29 Arnaud Coyot (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 30 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 31 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 32 Thierry Hupond (Skil-Shimano) s.t.
esp ESP 33 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) s.t.
ger GER 34 Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
esp ESP 35 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) s.t.
fra FRA 36 Remi Cusin (Cofidis) s.t.
fra FRA 37 Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.
slo SLO 38 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 39 Anthony Charteau (Europcar) s.t.
fra FRA 40 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
fra FRA 41 Jean-marc Marino (Saur-Sojasun) s.t.
ita ITA 42 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) s.t.
bel BEL 43 Stijn Vandenbergh (Katusha) s.t.
ita ITA 44 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 45 Anthony Geslin (Française Des Jeux) 00:00:13
gbr GBR 46 Ian Stannard (Team Sky) 00:00:28
lux LUX 47 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
rsa RSA 48 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:00:37
ger GER 49 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 50 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 51 Andréas Klöden (RadioShack) s.t.
bel BEL 52 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 53 Sébastien Turgot (Europcar) 00:00:50
fra FRA 54 Saïd Haddou (Europcar) s.t.
fra FRA 55 Yohann Gene (Europcar) s.t.
fra FRA 56 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) s.t.
sui SUI 57 Gregory Rast (RadioShack) s.t.
por POR 58 Nelson Oliveira (RadioShack) s.t.
bel BEL 59 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) s.t.
aus AUS 60 Mathew Hayman (Team Sky) 00:00:06
ned NED 61 Wout Poels (Vacansoleil-DCM) 00:01:15
bel BEL 62 Stijn Devolder (Vacansoleil-DCM) 00:01:17
rus RUS 63 Nikolay Trusov (Katusha) 00:01:48
ita ITA 64 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) s.t.
lux LUX 65 Christian Poos (Team Differdange) s.t.
nor NOR 66 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) 00:02:03
fra FRA 67 Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) 00:02:07
fra FRA 68 Arnaud Labbe (Cofidis) 00:03:21
ned NED 69 Jens Mouris (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 70 Rudy Lesschaeve (Team Differdange) 00:03:38
ita ITA 71 Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale) s.t.
ltu LTU 72 Vytautas Kaupas (Team Differdange) s.t.
bel BEL 73 Gregory Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
lat LAT 74 Aleksejs Saramotins (Cofidis) s.t.
fra FRA 75 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) 00:06:10
fra FRA 76 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
ned NED 77 Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 78 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) s.t.
rus RUS 79 Denis Galimzyanov (Katusha) 00:07:38
rus RUS 80 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Katusha) s.t.
den DEN 81 Morten Knudsen (Team Differdange) s.t.
esp ESP 82 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 83 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 84 Paul Poux (Saur-Sojasun) s.t.
ger GER 85 Nico Schneider (Team Differdange) s.t.
nzl NZL 86 Sam Bewley (RadioShack) s.t.
bel BEL 87 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 88 Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) s.t.
nzl NZL 89 Jesse Sergent (RadioShack) s.t.
gbr GBR 90 Alex Dowsett (Team Sky) s.t.
rus RUS 91 Artem Ovechkin (Katusha) s.t.
esp ESP 92 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 93 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
gbr GBR 94 Christopher Froome (Team Sky) s.t.
aus AUS 95 Mitchell Docker (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 96 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
bel BEL 97 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 98 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 99 Jens Voigt (Leopard-Trek) 00:07:48
sui SUI 100 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) s.t.
esp ESP 101 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP DNF Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada)  
rus RUS DNS Alexander Porsev (Katusha)  
ita ITA DNF Daniel Oss (Liquigas-Cannondale)  
can CAN DNF David Veilleux (Europcar)  
fra FRA DNF Franck Bouyer (Europcar)  
bel BEL DNS Geert Verheyen (Landbouwkrediet)  
bel BEL DNF Gianni Meersman (Française Des Jeux)  
ita ITA DNF Jacopo Guarnieri (Liquigas-Cannondale)  
gbr GBR DNF Jeremy Hunt (Team Sky)  
fra FRA DNF Jimmy Casper (Saur-Sojasun)  
ned NED DNF Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM)  
esp ESP DNF Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers)  
esp ESP DNF Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada)  
den DEN DNF Martin Mortensen (Leopard-Trek)  
fra FRA DNF Mathieu Claude (Europcar)  
aut AUT DNF Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers)  
pol POL DNF Michal Kwiatkowski (RadioShack)  
rsa RSA DNF Robert Hunter (RadioShack)  
bel BEL DNF Steven Caethoven (Veranda's Willems - Accent)  
aus AUS DNF Stuart O' Grady (Leopard-Trek)  
fra FRA DNF Thomas Damuseau (Skil-Shimano)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
ger GER 1 Linus Gerdemann (Leopard-Trek) 18:35:32
fra FRA 2 Alexandre Geniez (Skil-Shimano) 00:00:02
fra FRA 3 Tony Gallopin (Cofidis) 00:00:03
bel BEL 4 Maxime Monfort (Leopard-Trek) 00:00:05
fra FRA 5 Mickaël Delage (Française Des Jeux) 00:00:08
fra FRA 6 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) 00:00:10
bel BEL 7 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) 00:00:11
fra FRA 8 Julien El Fares (Cofidis) s.t.
bel BEL 9 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) 00:00:12
ita ITA 10 Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale) 00:00:13
fra FRA 11 Arthur Vichot (Française Des Jeux) 00:00:14
fra FRA 12 Anthony Charteau (Europcar) 00:00:15
fra FRA 13 Jean-marc Marino (Saur-Sojasun) 00:00:18
fra FRA 14 Anthony Roux (Française Des Jeux) 00:00:55
bel BEL 15 Sebastien Delfosse (Landbouwkrediet) 00:00:57
bel BEL 16 Romain Zingle (Cofidis) 00:01:00
fra FRA 17 Damien Gaudin (Europcar) 00:01:41
aus AUS 18 Mathew Hayman (Team Sky) 00:01:47
ned NED 19 Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) 00:01:51
fra FRA 20 Remi Cusin (Cofidis) 00:01:53
lux LUX 21 Frank Schleck (Leopard-Trek) 00:01:55
bel BEL 22 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:56
den DEN 23 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) s.t.
ita ITA 24 Davide Appollonio (Team Sky) 00:01:57
ger GER 25 Simon Geschke (Skil-Shimano) 00:02:00
rus RUS 26 Vladimir Isaychev (Katusha) 00:02:03
ger GER 27 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:02:04
bel BEL 28 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
bel BEL 29 Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
esp ESP 30 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:02:05
fra FRA 31 Thierry Hupond (Skil-Shimano) 00:02:06
bel BEL 32 Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:08
bel BEL 33 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) 00:02:09
bel BEL 34 Laurens De Vreese (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:18
gbr GBR 35 Ian Stannard (Team Sky) 00:02:19
bel BEL 36 Stijn Vandenbergh (Katusha) 00:02:24
ger GER 37 Andréas Klöden (RadioShack) 00:02:32
fra FRA 38 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) 00:02:33
por POR 39 Nelson Oliveira (RadioShack) 00:02:50
fra FRA 40 Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) 00:03:02
bel BEL 41 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) 00:03:04
slo SLO 42 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) 00:03:06
swe SWE 43 Jonas Ljungblad (Team Differdange) 00:03:07
ita ITA 44 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:03:09
bel BEL 45 Jens Keukeleire (Cofidis) 00:03:18
pol POL 46 Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) 00:03:23
fra FRA 47 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) 00:04:00
ger GER 48 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) 00:04:04
fra FRA 49 Sébastien Turgot (Europcar) 00:04:07
fra FRA 50 Yohann Gene (Europcar) 00:04:14
fra FRA 51 Anthony Geslin (Française Des Jeux) 00:04:20
ned NED 52 Wout Poels (Vacansoleil-DCM) 00:04:38
ita ITA 53 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) 00:05:27
ita ITA 54 Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) 00:05:34
nor NOR 55 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) 00:06:07
lat LAT 56 Aleksejs Saramotins (Cofidis) 00:07:32
fra FRA 57 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) 00:08:00
fra FRA 58 Arnaud Coyot (Saur-Sojasun) 00:08:04
fra FRA 59 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) 00:08:12
esp ESP 60 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) 00:09:56
fra FRA 61 Saïd Haddou (Europcar) 00:10:06
gbr GBR 62 Alex Dowsett (Team Sky) 00:10:46
ger GER 63 Nico Schneider (Team Differdange) 00:11:24
rus RUS 64 Artem Ovechkin (Katusha) 00:11:50
lux LUX 65 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 00:13:34
esp ESP 66 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:13:42
sui SUI 67 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) 00:13:50
rsa RSA 68 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:13:55
sui SUI 69 Gregory Rast (RadioShack) s.t.
den DEN 70 Morten Knudsen (Team Differdange) 00:14:14
gbr GBR 71 Christopher Froome (Team Sky) 00:14:37
bel BEL 72 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) 00:15:13
ita ITA 73 Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) 00:15:24
bel BEL 74 Stijn Devolder (Vacansoleil-DCM) 00:15:53
rus RUS 75 Nikolay Trusov (Katusha) 00:16:16
fra FRA 76 Arnaud Labbe (Cofidis) 00:16:40
ita ITA 77 Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale) 00:17:06
ltu LTU 78 Vytautas Kaupas (Team Differdange) 00:17:44
fra FRA 79 Rudy Lesschaeve (Team Differdange) 00:19:05
bel BEL 80 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) 00:19:28
ned NED 81 Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) 00:20:04
nzl NZL 82 Sam Bewley (RadioShack) 00:20:48
bel BEL 83 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) 00:20:51
rus RUS 84 Denis Galimzyanov (Katusha) s.t.
nzl NZL 85 Jesse Sergent (RadioShack) 00:20:53
aus AUS 86 Mitchell Docker (Skil-Shimano) 00:20:59
lux LUX 87 Christian Poos (Team Differdange) 00:21:11
esp ESP 88 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:21:12
bel BEL 89 Gregory Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:21:29
fra FRA 90 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:21:30
bel BEL 91 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:21:36
bel BEL 92 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:21:39
esp ESP 93 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:22:17
bel BEL 94 Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) 00:22:19
esp ESP 95 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:22:23
ned NED 96 Jens Mouris (Vacansoleil-DCM) 00:22:51
fra FRA 97 Paul Poux (Saur-Sojasun) s.t.
bel BEL 98 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:23:10
rus RUS 99 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Katusha) 00:24:01
fra FRA 100 Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) 00:25:17
ger GER 101 Jens Voigt (Leopard-Trek) 00:35:08

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC