Tour of Denmark: Matti Breschel takes race lead with second straight runner up spot
  April 18, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, August 04, 2011

Tour of Denmark: Matti Breschel takes race lead with second straight runner up spot

by Ben Atkins at 3:10 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Remy Cusin outsprints local rider in late two-man breakaway

matti breschelRemy Cusin (Cofidis) took his first ever professional victory in the second stage of the Tour of Denmark, between Strandvejen and Århus. Beaten into second place for a second successive day though, was Matti Breschel (Rabobank), who took over the race lead. The two riders escaped the peloton on the last of three finishing circuits around Denmark’s second city, holding on to cross the line and foil the sprinters by two seconds.

The stage was dominated by a break from Kurt Asle Arvesen (Team Sky), Michael Reihs (Christina Watches-Onfone) and Lasse Bøchman (Glud & Marstrand-LRØ) which got away after 37km. The threesome was later joined by Christopher Juul Jensen (Glud & Marstrand-LRØ) and Jack Bobridge (Garmin-Cervelo), who successfully bridged across.

40km from the finish Leopard Trek duo Jakob Fuglsang and Martin Mortensen jumped across to the leaders. They were just 45 seconds ahead of the peloton by now though, and were pulled back, thanks to work from the Saxo Bank-SunGard team, with 20km to go, just before they reached the finishing circuit.

There were numerous attacks on the three 4.7km laps, from riders including Sébastien Turgot (Europcar) and Steven Kruijswijk (Rabobank), but it was not until the final three kilometres that Cusin managed to get a decisive gap. The 25-year-old Frenchman was followed by Breschel and, at the top of a rise with two kilometres to go they had a lead of ten seconds.

The peloton managed to close the gap, but not enough to catch the pair and Cusin outsprinted Breschel to take the victory. The Danish rider was disappointed to miss out of victory for the second consecutive stage, but has the consolation of taking the yellow jersey from stage one winner Sacha Modolo (Colnago-CSF) by four seconds.


      comments




Subscribe via RSS or daily email

Tour of Denmark (2.HC) Stage 2 Results: Grindstead to Århus (189 km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
fra FRA 1 Remi Cusin (Cofidis) 04:34:19
den DEN 2 Matti Breschel (Rabobank) s.t.
ita ITA 3 Daniele Bennati (Leopard-Trek) 00:00:02
ita ITA 4 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 5 Daniele Colli (Geox-TMC Transformers) s.t.
slo SLO 6 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 7 Angelo Furlan (Christina Watches-Onfone) s.t.
bel BEL 8 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 9 Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 10 Adrien Petit (Cofidis) s.t.
ned NED 11 Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 12 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
ita ITA 13 Davide Appollonio (Team Sky) s.t.
gbr GBR 14 Roger Hammond (Garmin-Cervelo) s.t.
ita ITA 15 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 16 Sébastien Chavanel (Europcar) s.t.
den DEN 17 Thomas Kvist (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
ita ITA 18 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
den DEN 19 Sebastian Lander (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
bel BEL 20 Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 21 Mathieu Claude (Europcar) s.t.
bel BEL 22 Gorik Gardeyn (Vacansoleil-DCM) s.t.
den DEN 23 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
gbr GBR 24 Daniel Lloyd (Garmin-Cervelo) s.t.
aus AUS 25 Christopher Sutton (Team Sky) s.t.
den DEN 26 Troels Ronning Vinther (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
fra FRA 27 Tristan Valentin (Cofidis) s.t.
ita ITA 28 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
esp ESP 29 Oscar Gomez Freire (Rabobank) s.t.
den DEN 30 Asbjørn Andersen () s.t.
ned NED 31 Wouter Mol (Vacansoleil-DCM) s.t.
ita ITA 32 Santo Anza (Vacansoleil-DCM) s.t.
den DEN 33 Michael Morkov (Saxo Bank-Sungard) s.t.
gbr GBR 34 Alex Dowsett (Team Sky) s.t.
ned NED 35 Bert-jan Lindeman (Vacansoleil-DCM) s.t.
aus AUS 36 Simon Gerrans (Team Sky) s.t.
den DEN 37 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) s.t.
den DEN 38 Lasse Bochman (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
gbr GBR 39 Russell Downing (Team Sky) s.t.
fra FRA 40 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
den DEN 41 Michael Rasmussen (Christina Watches-Onfone) s.t.
den DEN 42 Jesper Hansen (Energi Fyn) s.t.
ita ITA 43 Dario Cioni (Team Sky) s.t.
den DEN 44 Rene Joergensen (Christina Watches-Onfone) s.t.
can CAN 45 David Veilleux (Europcar) s.t.
est EST 46 Kalle Kriit (Cofidis) s.t.
ita ITA 47 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
den DEN 48 Andreas Frisch (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
ned NED 49 Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
ita ITA 50 Tomas Alberio (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 51 Romain Delalot (Cofidis) s.t.
ita ITA 52 Sonny Colbrelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
ned NED 53 Pieter Weening (Rabobank) s.t.
fra FRA 54 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 55 Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
rus RUS 56 Dmitry Kozontchuk (Geox-TMC Transformers) s.t.
aus AUS 57 Cameron Meyer (Garmin-Cervelo) s.t.
den DEN 58 Jesper Odgaard Nielsen (Christina Watches-Onfone) s.t.
fra FRA 59 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
ger GER 60 Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
fra FRA 61 Jean-eudes Demaret (Cofidis) s.t.
den DEN 62 Daniel Foder Holm (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
den DEN 63 Nikola Aistrup (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
bel BEL 64 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
swe SWE 65 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
den DEN 66 Kasper Linde Jorgensen (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
den DEN 67 Niki Ostergaard (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
den DEN 68 Mikkel Mortensen (Team Bonnat 91) s.t.
aut AUT 69 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 70 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) s.t.
den DEN 71 Anders Lund (Leopard-Trek) s.t.
nor NOR 72 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) s.t.
sui SUI 73 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) s.t.
aut AUT 74 Stefan Denifl (Leopard-Trek) s.t.
den DEN 75 Andre Steensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
bel BEL 76 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
den DEN 77 Rolf Broge () s.t.
den DEN 78 Martin Mortensen (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 79 Stijn Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
den DEN 80 Kristian Sobota (Christina Watches-Onfone) s.t.
ned NED 81 Jetse Bol (Rabobank Continental Team) s.t.
bel BEL 82 Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 83 Jérôme Cousin (Europcar) s.t.
ita ITA 84 Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM) 00:00:14
ita ITA 85 Davide Vigano (Leopard-Trek) 00:00:18
den DEN 86 Thomas Nybo Riis () s.t.
ned NED 87 Theo Bos (Rabobank) 00:00:02
rus RUS 88 Maxim Belkov (Vacansoleil-DCM) 00:01:22
den DEN 89 Kasper Jebjerg (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) 00:03:29
den DEN 90 Martin Pedersen (Leopard-Trek) 00:04:03
ger GER 91 Rüdiger Seelig (Leopard-Trek) s.t.
ita ITA 92 Christian Delle Stelle (Colnago-CSF Inox) 00:04:54
den DEN 93 Lasse Normann Hansen (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
den DEN 94 Christopher Juul-jensen (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
bel BEL 95 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:06:14
ita ITA 96 Andrea Piechele (Colnago-CSF Inox) 00:07:20
aus AUS 97 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) s.t.
den DEN 98 Michael Reihs (Christina Watches-Onfone) s.t.
ned NED 99 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) 00:10:06
ita ITA 100 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) s.t.
den DEN 101 Chris Anker Sorensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
den DEN 102 Brian Vandborg (Saxo Bank-Sungard) s.t.
aus AUS 103 Benjamin King (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 104 Casper Degn Larsen () s.t.
den DEN 105 Thomas Guldhammer (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
den DEN 106 Philip Nicholas Nielsen (Blois Cac 41) s.t.
den DEN 107 Rasmus Guldhammer (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
ita ITA 108 Andrea Grendene (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 109 Jens-erik Madsen (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
slo SLO 110 Aldo Ino Ilesic (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 111 Benjamin Justesen () s.t.
fra FRA 112 Morgan Lamoisson (Vendée U) s.t.
aus AUS 113 Jack Bobridge (Garmin-Cervelo) s.t.
ned NED 114 Coen Vermeltfoort (Rabobank) s.t.
den DEN 115 Christian Rasmus Quaade (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
den DEN 116 Marc Hester (Christina Watches-Onfone) s.t.
gbr GBR 117 Jeremy Hunt (Team Sky) s.t.
usa USA 118 Joe Eldridge (Team Type 1 - SANOFI) 00:34:28
nor NOR DNF Gabriel Rasch (Garmin-Cervelo)  
slo SLO DNF Marko Kump (Geox-TMC Transformers)  
ita ITA DNF Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox)  
ltu LTU DNF Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo)  

General classification after stage 2:

Country Result Name Team Time
den DEN 1 Matti Breschel (Rabobank) 08:33:28
ita ITA 2 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 00:00:04
den DEN 3 Michael Morkov (Saxo Bank-Sungard) 00:00:07
ita ITA 4 Daniele Bennati (Leopard-Trek) 00:00:10
den DEN 5 Nikola Aistrup (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) 00:00:11
den DEN 6 Rene Joergensen (Christina Watches-Onfone) 00:00:12
bel BEL 7 Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ned NED 8 Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM) 00:00:13
ned NED 9 Bert-jan Lindeman (Vacansoleil-DCM) s.t.
ita ITA 10 Daniele Colli (Geox-TMC Transformers) 00:00:14
ita ITA 11 Angelo Furlan (Christina Watches-Onfone) s.t.
bel BEL 12 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 13 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
gbr GBR 14 Roger Hammond (Garmin-Cervelo) s.t.
den DEN 15 Thomas Kvist (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
bel BEL 16 Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
esp ESP 17 Oscar Gomez Freire (Rabobank) s.t.
gbr GBR 18 Daniel Lloyd (Garmin-Cervelo) s.t.
den DEN 19 Troels Ronning Vinther (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
ned NED 20 Wouter Mol (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 21 Sébastien Chavanel (Europcar) s.t.
aus AUS 22 Simon Gerrans (Team Sky) s.t.
fra FRA 23 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
ita ITA 24 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 25 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 26 Tomas Alberio (Geox-TMC Transformers) s.t.
gbr GBR 27 Alex Dowsett (Team Sky) s.t.
fra FRA 28 Tristan Valentin (Cofidis) s.t.
fra FRA 29 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
den DEN 30 Niki Ostergaard (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
bel BEL 31 Gorik Gardeyn (Vacansoleil-DCM) s.t.
den DEN 32 Anders Lund (Leopard-Trek) s.t.
ita ITA 33 Dario Cioni (Team Sky) s.t.
ned NED 34 Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
ger GER 35 Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
den DEN 36 Andre Steensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 37 Jérôme Cousin (Europcar) s.t.
ned NED 38 Jetse Bol (Rabobank Continental Team) s.t.
bel BEL 39 Stijn Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
den DEN 40 Kasper Linde Jorgensen (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) 00:00:28
ita ITA 41 Davide Vigano (Leopard-Trek) 00:00:45
fra FRA 42 Remi Cusin (Cofidis) 00:01:36
den DEN 43 Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) 00:01:45
fra FRA 44 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 45 Lasse Bochman (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) 00:01:46
den DEN 46 Martin Mortensen (Leopard-Trek) 00:01:47
ita ITA 47 Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM) 00:01:48
den DEN 48 Asbjørn Andersen () s.t.
den DEN 49 Sebastian Lander (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
fra FRA 50 Mathieu Claude (Europcar) s.t.
den DEN 51 Daniel Foder Holm (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) s.t.
den DEN 52 Jesper Hansen (Energi Fyn) s.t.
ita ITA 53 Santo Anza (Vacansoleil-DCM) s.t.
slo SLO 54 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
nor NOR 55 Kurt-asle Arvesen (Team Sky) s.t.
swe SWE 56 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
den DEN 57 Andreas Frisch (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
can CAN 58 David Veilleux (Europcar) s.t.
den DEN 59 Michael Rasmussen (Christina Watches-Onfone) s.t.
fra FRA 60 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
den DEN 61 Rolf Broge () s.t.
sui SUI 62 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 63 Romain Delalot (Cofidis) s.t.
ned NED 64 Theo Bos (Rabobank) s.t.
ita ITA 65 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
aut AUT 66 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 67 Marco Corti (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 68 Sonny Colbrelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
rus RUS 69 Dmitry Kozontchuk (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 70 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
aut AUT 71 Stefan Denifl (Leopard-Trek) s.t.
bel BEL 72 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 73 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 74 Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
est EST 75 Kalle Kriit (Cofidis) s.t.
ned NED 76 Pieter Weening (Rabobank) s.t.
aus AUS 77 Cameron Meyer (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 78 Jean-eudes Demaret (Cofidis) s.t.
den DEN 79 Jesper Odgaard Nielsen (Christina Watches-Onfone) s.t.
den DEN 80 Kristian Sobota (Christina Watches-Onfone) s.t.
ita ITA 81 Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM) 00:02:00
den DEN 82 Thomas Nybo Riis () 00:02:04
rus RUS 83 Maxim Belkov (Vacansoleil-DCM) 00:03:08
den DEN 84 Kasper Jebjerg (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) 00:03:41
ita ITA 85 Davide Appollonio (Team Sky) 00:04:06
aus AUS 86 Christopher Sutton (Team Sky) s.t.
gbr GBR 87 Russell Downing (Team Sky) s.t.
den DEN 88 Christopher Juul-jensen (Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning) 00:06:40
ita ITA 89 Christian Delle Stelle (Colnago-CSF Inox) s.t.
den DEN 90 Lasse Normann Hansen (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
den DEN 91 Michael Reihs (Christina Watches-Onfone) 00:07:32
ita ITA 92 Andrea Piechele (Colnago-CSF Inox) s.t.
bel BEL 93 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:08:00
ger GER 94 Rüdiger Seelig (Leopard-Trek) 00:08:31
den DEN 95 Martin Pedersen (Leopard-Trek) 00:08:33
aus AUS 96 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) 00:09:06
ned NED 97 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) 00:10:18
gbr GBR 98 Jeremy Hunt (Team Sky) s.t.
fra FRA 99 Adrien Petit (Cofidis) 00:10:21
den DEN 100 Mikkel Mortensen (Team Bonnat 91) s.t.
den DEN 101 Marc Hester (Christina Watches-Onfone) 00:10:42
fra FRA 102 Morgan Lamoisson (Vendée U) 00:11:20
den DEN 103 Brian Vandborg (Saxo Bank-Sungard) 00:11:52
den DEN 104 Casper Degn Larsen () s.t.
den DEN 105 Chris Anker Sorensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 106 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 107 Andrea Grendene (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 108 Christian Rasmus Quaade (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) 00:14:01
slo SLO 109 Aldo Ino Ilesic (Team Type 1 - SANOFI) 00:16:05
den DEN 110 Philip Nicholas Nielsen (Blois Cac 41) 00:19:30
den DEN 111 Jens-erik Madsen (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) 00:20:25
den DEN 112 Rasmus Guldhammer (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
den DEN 113 Thomas Guldhammer (Team Concordia Forsinkring - Himmerland) s.t.
aus AUS 114 Jack Bobridge (Garmin-Cervelo) s.t.
aus AUS 115 Benjamin King (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
den DEN 116 Benjamin Justesen () s.t.
ned NED 117 Coen Vermeltfoort (Rabobank) s.t.
usa USA 118 Joe Eldridge (Team Type 1 - SANOFI) 00:44:47

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC