Emilia Fahlin races to prologue victory in Tour de l’Ardeche
  July 28, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Tuesday, September 06, 2011

Emilia Fahlin races to prologue victory in Tour de l’Ardeche

by Shane Stokes at 5:39 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling
 
HTC Highroad rider picks up first individual UCI victory

Emilia FahlinHaving said in a video interview earlier this year that one of her big season goals was to grab her first big win, Swedish rider Emilia Fahlin achieved that target in yesterday’s prologue of the Tour d’Ardeche. The victory sees the HTC Highroad competitor hold the leader’s jersey heading into today’s 112 kilometre first stage to Beauchastel.

Fahlin covered the 2.4 kilometre course in Vallon Pont d'Arc in three minutes nine seconds, beating Leire Olaberria Dorronsoro (Debabarrena – Gipuzkoa) by hundredths of a second. Others such as world champion Emma Pooley (Garmin-Cervélo) were further back.

“She's really excited,” HTC Highroad directeur sportif Ronny Lauke said aferwards. “She started as one of the first riders and had to wait for another 80 finishers to find out if she won. It was nerve racking but she pulled it off and she's very happy.”

“For her it's a great confidence builder. The World Championships are coming up not far from her home and she has some great form.”

The 2.2 ranked race continues until Saturday. Fahlin promises to do what she can to hold on at the top. “We're going to try to keep the jersey as long as possible,” the 21 year old said. “I'm feeling pretty good and we have a good team here so we'll give it everything.”

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Tour de l'Ardeche (2.2) Prologue Results: Vallon Pont d'Arc to Vallon Pont d'Arc (2.4km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
swe SWE 1 Emilia Fahlin (Team HTC-Highroad Women) 00:03:09
esp ESP 2 Leire Olaberria Dorronsoro (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
sui SUI 3 Pascale Schnider () 00:00:01
ned NED 4 Iris Slappendel (Garmin-Cervelo) 00:00:02
fin FIN 5 Pia Sundstedt () 00:00:04
gbr GBR 6 Elizabeth Armitstead (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 7 Amber Neben (Team HTC-Highroad Women) 00:00:05
gbr GBR 8 Emma Pooley (Garmin-Cervelo) 00:00:06
usa USA 9 Amanda Miller (Team HTC-Highroad Women) s.t.
fra FRA 10 Christelle Ferrier-breneau (Gauss ) 00:00:07
fra FRA 11 Amelie Rivat () 00:00:08
lux LUX 12 Christine Majerus (Team GSD Gestion) 00:00:09
ger GER 13 Lina- Kristin Schink (Team GSD Gestion) s.t.
rus RUS 14 Larisa Pankova () 00:00:10
rus RUS 15 Julia Martisova (Gauss ) s.t.
fra FRA 16 Biannic Aude () 00:00:11
fra FRA 17 Mélodie Lesueur () s.t.
gbr GBR 18 Sharon Laws (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 19 Evelyn Stevens (Team HTC-Highroad Women) s.t.
fra FRA 20 Julie Krasniak (Rapha Racing) 00:00:12
nor NOR 21 Emilie Moberg (Team Hitec Products Uck ) 00:00:13
nor NOR 22 Lise Nøstvold (Team Hitec Products Uck ) s.t.
esp ESP 23 Irene San Sebastian Lasa (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
sui SUI 24 Patricia Schwager (Nederland Bloeit) 00:00:14
aus AUS 25 Carla Ryan (Garmin-Cervelo) s.t.
rsa RSA 26 Ashleigh Moolman (Lotto Honda Team) s.t.
gbr GBR 27 Claire Thomas (Horizon Fitness Racing Team) 00:00:15
bel BEL 28 Grace Verbeke (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
gbr GBR 29 Lucy Martin (Garmin-Cervelo) 00:00:16
fra FRA 30 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) s.t.
sui SUI 31 Doris Schweizer () s.t.
fra FRA 32 Melanie Bravard (Team GSD Gestion) 00:00:17
ukr UKR 33 Tetyana Riabchenko (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:18
fra FRA 34 Eugénie Mermillod (Team GSD Gestion) s.t.
cze CZE 35 Pavlina Sulcova () s.t.
fra FRA 36 Alna Burato () s.t.
ltu LTU 37 Svetlana Pauliukaite (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
bel BEL 38 Ann-sophie Duyck (Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W....) 00:00:19
sui SUI 39 Desiree Erhler () 00:00:20
nor NOR 40 Thea Thorsen (Ladies Cyclingteam Water, Land En Dijken) s.t.
nor NOR 41 Stine Anderson Borgli () 00:00:21
fra FRA 42 Beatrice Thomas (Asptt Dijon - Bourgogne) s.t.
rus RUS 43 Anna Potokina (Team Fenixs - Kuota) s.t.
swe SWE 44 Martina Thomasson (Rapha Racing) s.t.
ned NED 45 Linda Ringlever (Moving Ladies) s.t.
fra FRA 46 Elodie Hegoburu () s.t.
bel BEL 47 Ludivine Henrion (Lotto Honda Team) 00:00:22
ger GER 48 Stefanie Meizer () s.t.
ita ITA 49 Elena Cecchini (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
esp ESP 50 Ane Santesteban Gonzalez (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
bel BEL 51 Ine Beyen (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) 00:00:23
usa USA 52 Ally Stacher (Team HTC-Highroad Women) 00:00:24
sui SUI 53 Nicole Hanselmann () s.t.
lux LUX 54 Fabienne Schauss (Team GSD Gestion) s.t.
jpn JPN 55 Mayuko Hagiwara () s.t.
esp ESP 56 Dorleta Eskamendi Gil (Debabarrena - Gipuzkoa) 00:00:25
nor NOR 57 Froydis Waerstad (Team Hitec Products Uck ) s.t.
fra FRA 58 Ludivine Loze (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
irl IRL 59 Siobhan Horgan () 00:00:26
bel BEL 60 Laure Werner (Lotto Honda Team) s.t.
rsa RSA 61 Joanna Van De Winkel () s.t.
sui SUI 62 Emilie Aubry (Nederland Bloeit) s.t.
ger GER 63 Kathrin Hammes () 00:00:27
gbr GBR 64 Catherine Hare Williamson () s.t.
gbr GBR 65 Sarah Byrne (Rapha Racing) 00:00:28
fra FRA 66 Oriane Niay () s.t.
nor NOR 67 Cecilie Sateroy Johansen (Team Hitec Products Uck ) s.t.
BRA 68 Rosane Kirch (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:29
rus RUS 69 Yulia Blindyuk (Mcipollini-Giordana) 00:00:30
cze CZE 70 Veronika Blahova () s.t.
gbr GBR 71 Rohan Battison () s.t.
bel BEL 72 Lieselot Decroix (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
cze CZE 73 Tereza Trefná () s.t.
ger GER 74 Melanie Wotsch (Team Stuttgart) 00:00:31
BRA 75 Uenia Fernandes Souza (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:32
ger GER 76 Luisa Beck () s.t.
jpn JPN 77 Chino Mao () s.t.
ger GER 78 Jasmin Rebmann () s.t.
gbr GBR 79 Penny Rowson (Horizon Fitness Racing Team) 00:00:33
rus RUS 80 Tatiana Shamanova () s.t.
rus RUS 81 Marina Likhanova () s.t.
cze CZE 82 Katarína Hranaiova () 00:00:34
fra FRA 83 Alexia Muffat () s.t.
svk SVK 84 Monika Kadlecová () s.t.
bel BEL 85 Tessa De Moyer (Wielerclub De Sprinters Malderen) 00:00:35
bel BEL 86 Liesbeth Verbeeck (Wielerclub De Sprinters Malderen) 00:00:38
gbr GBR 87 Vicky Ware () 00:00:39

General classification:

Country Result Name Team Time
swe SWE 1 Emilia Fahlin (Team HTC-Highroad Women) 00:03:09
esp ESP 2 Leire Olaberria Dorronsoro (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
sui SUI 3 Pascale Schnider () 00:00:01
ned NED 4 Iris Slappendel (Garmin-Cervelo) 00:00:02
fin FIN 5 Pia Sundstedt () 00:00:04
gbr GBR 6 Elizabeth Armitstead (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 7 Amber Neben (Team HTC-Highroad Women) 00:00:05
gbr GBR 8 Emma Pooley (Garmin-Cervelo) 00:00:06
usa USA 9 Amanda Miller (Team HTC-Highroad Women) s.t.
fra FRA 10 Christelle Ferrier-breneau (Gauss ) 00:00:07
fra FRA 11 Amelie Rivat () 00:00:08
lux LUX 12 Christine Majerus (Team GSD Gestion) 00:00:09
ger GER 13 Lina- Kristin Schink (Team GSD Gestion) s.t.
rus RUS 14 Larisa Pankova () 00:00:10
rus RUS 15 Julia Martisova (Gauss ) s.t.
fra FRA 16 Biannic Aude () 00:00:11
fra FRA 17 Mélodie Lesueur () s.t.
gbr GBR 18 Sharon Laws (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 19 Evelyn Stevens (Team HTC-Highroad Women) s.t.
fra FRA 20 Julie Krasniak (Rapha Racing) 00:00:12
nor NOR 21 Emilie Moberg (Team Hitec Products Uck ) 00:00:13
nor NOR 22 Lise Nøstvold (Team Hitec Products Uck ) s.t.
esp ESP 23 Irene San Sebastian Lasa (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
sui SUI 24 Patricia Schwager (Nederland Bloeit) 00:00:14
aus AUS 25 Carla Ryan (Garmin-Cervelo) s.t.
rsa RSA 26 Ashleigh Moolman (Lotto Honda Team) s.t.
gbr GBR 27 Claire Thomas (Horizon Fitness Racing Team) 00:00:15
bel BEL 28 Grace Verbeke (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
gbr GBR 29 Lucy Martin (Garmin-Cervelo) 00:00:16
fra FRA 30 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) s.t.
sui SUI 31 Doris Schweizer () s.t.
fra FRA 32 Melanie Bravard (Team GSD Gestion) 00:00:17
ukr UKR 33 Tetyana Riabchenko (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:18
fra FRA 34 Eugénie Mermillod (Team GSD Gestion) s.t.
cze CZE 35 Pavlina Sulcova () s.t.
fra FRA 36 Alna Burato () s.t.
ltu LTU 37 Svetlana Pauliukaite (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
bel BEL 38 Ann-sophie Duyck (Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W....) 00:00:19
sui SUI 39 Desiree Erhler () 00:00:20
nor NOR 40 Thea Thorsen (Ladies Cyclingteam Water, Land En Dijken) s.t.
nor NOR 41 Stine Anderson Borgli () 00:00:21
fra FRA 42 Beatrice Thomas (Asptt Dijon - Bourgogne) s.t.
rus RUS 43 Anna Potokina (Team Fenixs - Kuota) s.t.
swe SWE 44 Martina Thomasson (Rapha Racing) s.t.
ned NED 45 Linda Ringlever (Moving Ladies) s.t.
fra FRA 46 Elodie Hegoburu () s.t.
bel BEL 47 Ludivine Henrion (Lotto Honda Team) 00:00:22
ger GER 48 Stefanie Meizer () s.t.
ita ITA 49 Elena Cecchini (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
esp ESP 50 Ane Santesteban Gonzalez (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
bel BEL 51 Ine Beyen (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) 00:00:23
usa USA 52 Ally Stacher (Team HTC-Highroad Women) 00:00:24
sui SUI 53 Nicole Hanselmann () s.t.
lux LUX 54 Fabienne Schauss (Team GSD Gestion) s.t.
jpn JPN 55 Mayuko Hagiwara () s.t.
esp ESP 56 Dorleta Eskamendi Gil (Debabarrena - Gipuzkoa) 00:00:25
nor NOR 57 Froydis Waerstad (Team Hitec Products Uck ) s.t.
fra FRA 58 Ludivine Loze (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
irl IRL 59 Siobhan Horgan () 00:00:26
bel BEL 60 Laure Werner (Lotto Honda Team) s.t.
rsa RSA 61 Joanna Van De Winkel () s.t.
sui SUI 62 Emilie Aubry (Nederland Bloeit) s.t.
ger GER 63 Kathrin Hammes () 00:00:27
gbr GBR 64 Catherine Hare Williamson () s.t.
gbr GBR 65 Sarah Byrne (Rapha Racing) 00:00:28
fra FRA 66 Oriane Niay () s.t.
nor NOR 67 Cecilie Sateroy Johansen (Team Hitec Products Uck ) s.t.
BRA 68 Rosane Kirch (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:29
rus RUS 69 Yulia Blindyuk (Mcipollini-Giordana) 00:00:30
cze CZE 70 Veronika Blahova () s.t.
gbr GBR 71 Rohan Battison () s.t.
bel BEL 72 Lieselot Decroix (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
cze CZE 73 Tereza Trefná () s.t.
ger GER 74 Melanie Wotsch (Team Stuttgart) 00:00:31
BRA 75 Uenia Fernandes Souza (Forno D’Asolo Colavita) 00:00:32
ger GER 76 Luisa Beck () s.t.
jpn JPN 77 Chino Mao () s.t.
ger GER 78 Jasmin Rebmann () s.t.
gbr GBR 79 Penny Rowson (Horizon Fitness Racing Team) 00:00:33
rus RUS 80 Tatiana Shamanova () s.t.
rus RUS 81 Marina Likhanova () s.t.
cze CZE 82 Katarína Hranaiova () 00:00:34
fra FRA 83 Alexia Muffat () s.t.
svk SVK 84 Monika Kadlecová () s.t.
bel BEL 85 Tessa De Moyer (Wielerclub De Sprinters Malderen) 00:00:35
bel BEL 86 Liesbeth Verbeeck (Wielerclub De Sprinters Malderen) 00:00:38
gbr GBR 87 Vicky Ware () 00:00:39

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC