Denis Galimzyanov wins Paris-Brussels in mass sprint
  July 31, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, September 10, 2011

Denis Galimzyanov wins Paris-Brussels in mass sprint

by Shane Stokes at 1:12 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Success for Katusha team, McEwen misses out on sixth win

Denis GalimzyanovRussian sprinter Denis Galimzyanov proved quickest at the end of today’s Paris-Brussels semi-Classic, launching his sprint at the right moment and beating the Belarusian Yauheni Hutarovich (FDJ) and Frenchman Anthony Ravard (Ag2r La Mondiale) to the line.

“Today everything was perfect in quite a hard course,” he said. “We had to race for 220 kms, most of them with strong headwind. Fortunately, the team worked really well: my teammates always imposed the pace we wanted to on the race.”

Although the win is a very big one in its own right, part of his motivation is to prepare for a big target in two week’s time. “Let’s enjoy this important success, which gives us strong motivation for the next competitions, but from tomorrow on we’ll be back to hard training for the World Championships,” he promised.

Five time champion Robbie McEwen (RadioShack) was riding the race for the final time and was hoping to clock up another win. However the Australian missed out, explaining after the race that luck was not on his side. “Things went pear shaped at 2k to go, I nearly crashed,” he said on his Twitter feed. “I lost 40 places and tried to come back in last km. Ran out of rd to get amongst the prizes.” McEwen crossed the line twelfth.

He’ll continue to race next season but only do half the year as a rider with the new GreenEdge team, then switching to an advisory role with the squad.

Today’s break formed early on when Jonathan Hivert (Saur-Sojasun), Matthieu Sprick (Skil-Shimano), Jurgen van Goolen (Verandas Willems-Accent), Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli), Diego Caccia (Farnese Vini--Neri-Sottoli) and Daniele Ratto ( Geox-TMC Transformers) joined forces.

The six riders did what they could to fend off the chase behind but were reeled in approximately thirty kilometres from the line. A group of twenty riders then slipped clear, including Andre Greipel (Omega Pharma Lotto), but things came back together inside the final ten kilometres. Yoann Offredo (FDJ) remained out front, though, and was chased hard by Markus Burghardt (BMC Racing Team), who was hauled back before he could get across. Offredo was finally caught inside four kilometres to go.

From that point on the sprinters’ teams kept a tighter control on things and over 50 riders hurtled towards the finish together.

The Katusha team led things into the final kilometre for Galimzyanov, but were then overhauled by the Saxo Bank SunGard team, which was working hard to set up Lucas Sebastian Haedo. They appeared to go too early, though, and Haedo was swamped inside the final 200 metres, fading to 21st.

Directeur sportif Dan Frost said that they put in a good effort, but couldn’t quite finish it off. “I think the boys did a tremendous job in the finale where David (Tanner) was ready and vigilant and tried to go in several attempts. Closing in on the finish line, Luke (Roberts) and Baden (Cooke) supported Sebastian (Haedo) to the finish line and left him in a perfect position, but he simply lacked that tiny bit of strength needed in order to last all the way.”

Galimzyanov had no such problems, jumping later than Haedo and beating Hutarovich, Ravard, Stefan Van Dijk (Veranda's Willems – Accent) and Takashi Miyazawa ( Farnese Vini - Neri Sottoli) to the line. He added the race to the stage victories he took earlier this year in the Tour of Luxembourg and the Three Days of De Panne.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Paris-Brussels (2.HC) Results: Paris-Brussels (218.5)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
rus RUS 1 Denis Galimzyanov (Katusha) 04:51:35
blr BLR 2 Yauheni Hutarovich (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 3 Anthony Ravard (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ned NED 4 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
jpn JPN 5 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
slo SLO 6 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) s.t.
nor NOR 7 Alexander Kristoff (BMC Racing) s.t.
ita ITA 8 Daniele Colli (Geox-TMC Transformers) s.t.
bel BEL 9 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 10 Cyril Lemoine (Saur-Sojasun) s.t.
bel BEL 11 Kevyn Ista (Cofidis) s.t.
aus AUS 12 Robbie Mcewen (RadioShack) s.t.
bel BEL 13 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) s.t.
ger GER 14 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
ita ITA 15 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 16 Sven Vanthourenhout (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 17 Romain Feillu (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 18 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bel BEL 19 Kenneth Vanbilsen (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
bel BEL 20 Gaetan Bille (Wallonie - Bruxelles) s.t.
arg ARG 21 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 22 Xavier Florencio (Geox-TMC Transformers) s.t.
fra FRA 23 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 24 Pier Paolo De Negri (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
bel BEL 25 Geert Verheyen (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 26 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) s.t.
esp ESP 27 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 28 Marco Bandiera (Quick Step) s.t.
ger GER 29 Roger Kluge (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 30 Gael Malacarne (Bretagne Schuller) s.t.
aus AUS 31 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 32 Romain Delalot (Cofidis) s.t.
bel BEL 33 James Vanlandschoot (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ita ITA 34 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) s.t.
aus AUS 35 Baden Cooke (Saxo Bank-Sungard) s.t.
bel BEL 36 Jens Keukeleire (Cofidis) s.t.
ltu LTU 37 Aidis Kruopis (Landbouwkrediet) s.t.
aus AUS 38 David Tanner (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 39 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
bel BEL 40 Kurt Hovelijnck (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
bel BEL 41 Benjamin Verraes (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
bel BEL 42 Fabio Polazzi (Wallonie - Bruxelles) s.t.
fra FRA 43 Yuriy Krivtsov (Ag2r-La Mondiale) s.t.
bel BEL 44 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 45 Geert Steurs (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
slo SLO 46 Jan Tratnik (Quick Step) s.t.
bel BEL 47 Kevin Van Impe (Quick Step) 00:00:09
ned NED 48 Huub Duyn (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
fra FRA 49 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 50 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
slo SLO 51 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
rsa RSA 52 Daryl Impey (Team Netapp) s.t.
bel BEL 53 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
pol POL 54 Michal Golas (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 55 Julien Berard (Ag2r-La Mondiale) s.t.
slo SLO 56 Aldo Ino Ilesic (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
sui SUI 57 Simon Zahner (BMC Racing) 00:00:14
slo SLO 58 Marko Kump (Geox-TMC Transformers) s.t.
bel BEL 59 Gilles Devillers (Wallonie - Bruxelles) s.t.
sui SUI 60 Michael Schar (BMC Racing) 00:00:16
ned NED 61 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 62 Thomas Damuseau (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 63 Marcus Burghardt (BMC Racing) s.t.
bel BEL 64 Gorik Gardeyn (Vacansoleil-DCM) s.t.
ned NED 65 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 66 Yoann Offredo (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 67 Yannick Martinez (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ukr UKR 68 Valery Kobzarenko (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
sui SUI 69 Steve Morabito (BMC Racing) s.t.
fra FRA 70 Arnaud Demare (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 71 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 72 Vincent Jerome (Europcar) s.t.
fra FRA 73 Guillaume Le Floch (Europcar) s.t.
den DEN 74 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ltu LTU 75 Egidijus Juodvalkis (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 76 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
rus RUS 77 Vladimir Isaychev (Katusha) s.t.
bel BEL 78 Edwig Cammaerts (Landbouwkrediet) s.t.
bel BEL 79 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) 00:00:29
fra FRA 80 Eric Berthou (Bretagne Schuller) s.t.
ger GER 81 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
fra FRA 82 Arnaud Labbe (Cofidis) s.t.
usa USA 83 Chris Butler (BMC Racing) s.t.
bel BEL 84 Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 85 Martin Reimer (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 86 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
aus AUS 87 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 88 Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 89 Johan Le Bon (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 90 Florent Barle (Cofidis) s.t.
bel BEL 91 Wilfried Cretskens (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
bel BEL 92 Jelle Vanendert (Omega Pharma-Lotto ) 00:00:31
rus RUS 93 Alexander Porsev (Katusha) 00:00:33
bel BEL 94 Olivier Pardini (Wallonie - Bruxelles) s.t.
bel BEL 95 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:41
fra FRA 96 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) s.t.
usa USA 97 Chad Beyer (BMC Racing) s.t.
rus RUS 98 Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
rus RUS 99 Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
bel BEL 100 Steven De Neef (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
bel BEL 101 Olivier Chevalier (Wallonie - Bruxelles) s.t.
ita ITA 102 Francesco Ginanni (Androni Giocattoli) s.t.
bel BEL 103 Joaquim Durant (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
ita ITA 104 Thomas Bertolini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 105 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
bel BEL 106 Andy Cappelle (Quick Step) s.t.
fra FRA 107 Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
sui SUI 108 Rubens Bertogliati (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 109 Christophe Laborie (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 110 Mathieu Teychenne (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ita ITA 111 Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM) s.t.
ita ITA 112 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:00:49
rus RUS 113 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ger GER 114 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) 00:01:03
bel BEL 115 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 116 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) 00:01:07
fra FRA 117 Kevin Reza (Europcar) s.t.
lux LUX 118 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) 00:01:18
bel BEL 119 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 120 Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
bel BEL 121 Maxime Vantomme (Katusha) 00:01:30
fra FRA 122 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:04:00
bel BEL 123 Stijn Vandenbergh (Katusha) 00:04:10
lux LUX 124 Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ita ITA 125 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 126 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 127 Javier Mejias Leal (Team Type 1 - SANOFI) 00:05:00
bel BEL 128 Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:06:10
esp ESP 129 Ángel Vicioso Arcos (Androni Giocattoli) 00:07:15
fra FRA 130 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:08:00
ukr UKR 131 Yaroslav Popovych (RadioShack) 00:08:20
kaz KAZ 132 Dmitriy Muravyev (RadioShack) 00:11:00
fra FRA 133 Adrien Petit (Cofidis) 00:13:00
bel BEL 134 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 135 Kevin Van Dyck (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
usa USA 136 Bjorn Selander (RadioShack) s.t.
pol POL 137 Michal Kwiatkowski (RadioShack) s.t.
bel BEL 138 Kevin Verwaest (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
rus RUS 139 Alexander Mironov (Katusha) s.t.
rus RUS 140 Evgeniy Shalunov (RadioShack) s.t.
nzl NZL 141 Jesse Sergent (RadioShack) s.t.
fra FRA 142 David Boucher (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
BRA 143 Otavio Didier Bulgarelli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
fra FRA 144 Frédéric Guesdon (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 145 Sébastien Chavanel (Europcar) s.t.
fra FRA 146 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
bel BEL 147 Jeroen Lepla (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
bel BEL 148 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
sui SUI 149 Michael Baer (Team Netapp) s.t.
bel BEL 150 Koen Barbe (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 151 Giovanni Bernaudeau (Europcar) s.t.
usa USA 152 John Murphy (BMC Racing) s.t.
ita ITA 153 Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 154 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 155 Tomas Alberio (Geox-TMC Transformers) s.t.
ger GER 156 Alexander Gottfried (Team Netapp) s.t.
bel BEL 157 Christophe Premont (Wallonie - Bruxelles) s.t.
fra FRA 158 Florian Guillou (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 159 Stephane Bonsergent (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 160 Roberto De Patre (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
swe SWE 161 Tobias Ludvigsson (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 162 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) s.t.
bel BEL 163 Steve Schets (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
ned NED 164 Jens Mouris (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 165 Michael Vanderaerden (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
bel BEL 166 Sander Helven (Donckers Koffie - Jelly Belly Cycling ...) s.t.
bel BEL 167 Francesco Vancoppernolle (Jong Vlaanderen - Bauknecht) s.t.
bel BEL 168 Steven Caethoven (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 169 Guillaume Van Keirsbulck (Quick Step) s.t.
esp ESP 170 Ramon Domene Reyes (Androni Giocattoli) s.t.
ned NED 171 Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM) s.t.
bel BEL 172 Jonas Vangenechten (Wallonie - Bruxelles) s.t.
ita ITA 173 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
bel BEL 174 Frederik Willems (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 175 Daniele Ratto (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 176 Diego Caccia (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC