Fahlin caps off strong Tour de l’Ardèche campaign with fourth stage win
  October 01, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, September 10, 2011

Fahlin caps off strong Tour de l’Ardèche campaign with fourth stage win

by Shane Stokes at 9:43 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling
 
Emma Pooley takes overall classification

Emilia FahlinYoung Swedish rider Emilia Fahlin secured the 107th victory for the women’s HTC Highroad team this year when she raced to a final stage win in the Tour Cycliste Féminin International de l'Ardèche on Saturday.

The victory on the 73 kilometre final leg was her fourth of the race and further highlights the 21 year old’s current superb form. She beat team-mate Amanda Miller to the line, with the latter taking the best young rider’s jersey in the event. .

Both were part of a 15 rider break with went clear with 30 kilometres remaining, as was their team-mate Ally Stacher and race leader Emma Pooley (Garmin-Cervélo)

Directeur sportif Ronny Lauke explained how things played out. “Emilia attacked with five kilometres to go,” he said. “Emma Pooley chased her down before counter attacking."

"By one kilometre to go, Pooley and Emilia got caught before Emilia and Miller made their move. Amanda took second today, and the best young rider's jersey.”

Pooley ended the race a full two minutes 20 seconds clear of Ashleigh Moolman (Mix 2) and a further ahead of Christelle Ferrier Bruneau. Her form is building well towards the world championship road race.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Tour Cycliste Féminin International De L'ardeche (2.2) Stage 7 Results: Saint Just d'Ardeche to Bourg Saint Andéol (72.5km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
swe SWE 1 Emilia Fahlin (Team HTC-Highroad Women) 02:06:27
usa USA 2 Amanda Miller (Team HTC-Highroad Women) s.t.
fra FRA 3 Christelle Ferrier-breneau (Gauss ) s.t.
rsa RSA 4 Ashleigh Moolman (Lotto Honda Team) s.t.
fra FRA 5 Biannic Aude () s.t.
bel BEL 6 Ludivine Henrion (Lotto Honda Team) s.t.
gbr GBR 7 Emma Pooley (Garmin-Cervelo) s.t.
fin FIN 8 Pia Sundstedt () s.t.
nor NOR 9 Lise Nøstvold (Team Hitec Products Uck ) s.t.
jpn JPN 10 Mayuko Hagiwara () 00:00:53
rus RUS 11 Anna Potokina (Team Fenixs - Kuota) 00:00:55
rsa RSA 12 Joanna Van De Winkel () 00:00:58
nor NOR 13 Froydis Waerstad (Team Hitec Products Uck ) s.t.
rus RUS 14 Julia Martisova (Gauss ) s.t.
fra FRA 15 Julie Krasniak (Rapha Racing) 00:02:09
aus AUS 16 Carla Ryan (Garmin-Cervelo) s.t.
swe SWE 17 Martina Thomasson (Rapha Racing) s.t.
esp ESP 18 Ane Santesteban Gonzalez (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
sui SUI 19 Doris Schweizer () s.t.
usa USA 20 Ally Stacher (Team HTC-Highroad Women) s.t.
bel BEL 21 Grace Verbeke (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
ger GER 22 Kathrin Hammes () s.t.
rus RUS 23 Marina Likhanova () s.t.
cze CZE 24 Pavlina Sulcova () 00:03:19
esp ESP 25 Irene San Sebastian Lasa (Debabarrena - Gipuzkoa) s.t.
gbr GBR 26 Catherine Hare Williamson () s.t.
nor NOR 27 Emilie Moberg (Team Hitec Products Uck ) s.t.
irl IRL 28 Siobhan Horgan () 00:04:20
ned NED 29 Linda Ringlever (Moving Ladies) 00:05:38
rus RUS 30 Yulia Blindyuk (Mcipollini-Giordana) 00:06:27
fra FRA 31 Elodie Hegoburu () s.t.
gbr GBR 32 Claire Thomas (Horizon Fitness Racing Team) 00:07:21
jpn JPN 33 Chino Mao () 00:12:22
cze CZE 34 Katarína Hranaiova () s.t.
nor NOR 35 Thea Thorsen (Ladies Cyclingteam Water, Land En Dijken) s.t.
BRA 36 Uenia Fernandes Souza (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
fra FRA 37 Beatrice Thomas (Asptt Dijon - Bourgogne) s.t.
fra FRA 38 Eugénie Mermillod (Team GSD Gestion) s.t.
fra FRA 39 Melanie Bravard (Team GSD Gestion) s.t.
fra FRA 40 Amelie Rivat () s.t.
fra FRA 41 Oriane Niay () s.t.
fra FRA 42 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) s.t.
fra FRA 43 Alna Burato () s.t.
sui SUI 44 Desiree Erhler () s.t.
fra FRA 45 Mélodie Lesueur () s.t.
gbr GBR 46 Lucy Martin (Garmin-Cervelo) s.t.
nor NOR 47 Cecilie Sateroy Johansen (Team Hitec Products Uck ) s.t.
bel BEL 48 Laure Werner (Lotto Honda Team) s.t.
bel BEL 49 Ann-sophie Duyck (Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W....) s.t.
rus RUS 50 Tatiana Shamanova () s.t.
fra FRA 51 Alexia Muffat () s.t.
gbr GBR 52 Sarah Byrne (Rapha Racing) s.t.
bel BEL 53 Lieselot Decroix (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) s.t.
ned NED 54 Iris Slappendel (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 55 Amber Neben (Team HTC-Highroad Women) s.t.
sui SUI 56 Nicole Hanselmann () s.t.
ger GER 57 Lina- Kristin Schink (Team GSD Gestion) 00:12:47
cze CZE 58 Tereza Trefná () 00:14:59
BRA 59 Rosane Kirch (Forno D’Asolo Colavita) s.t.
gbr GBR 60 Penny Rowson (Horizon Fitness Racing Team) s.t.
sui SUI 61 Emilie Aubry (Nederland Bloeit) 00:15:41
ger GER 62 Stefanie Meizer () 00:20:00
cze CZE 63 Veronika Blahova () 00:20:37
svk SVK 64 Monika Kadlecová () s.t.
bel BEL 65 Tessa De Moyer (Wielerclub De Sprinters Malderen) s.t.
bel BEL DNF Ine Beyen (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012)  
sui SUI DNF Patricia Schwager (Nederland Bloeit)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
gbr GBR 1 Emma Pooley (Garmin-Cervelo) 15:05:19
rsa RSA 2 Ashleigh Moolman (Lotto Honda Team) 00:02:20
fra FRA 3 Christelle Ferrier-breneau (Gauss ) 00:02:21
usa USA 4 Amanda Miller (Team HTC-Highroad Women) 00:02:22
bel BEL 5 Ludivine Henrion (Lotto Honda Team) 00:03:01
fin FIN 6 Pia Sundstedt () 00:03:54
fra FRA 7 Biannic Aude () 00:04:13
rus RUS 8 Julia Martisova (Gauss ) s.t.
nor NOR 9 Lise Nøstvold (Team Hitec Products Uck ) 00:05:52
rsa RSA 10 Joanna Van De Winkel () 00:09:16
bel BEL 11 Grace Verbeke (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) 00:10:00
fra FRA 12 Julie Krasniak (Rapha Racing) 00:10:04
nor NOR 13 Froydis Waerstad (Team Hitec Products Uck ) 00:10:09
aus AUS 14 Carla Ryan (Garmin-Cervelo) 00:10:25
swe SWE 15 Emilia Fahlin (Team HTC-Highroad Women) 00:10:37
rus RUS 16 Anna Potokina (Team Fenixs - Kuota) 00:10:56
esp ESP 17 Ane Santesteban Gonzalez (Debabarrena - Gipuzkoa) 00:12:11
gbr GBR 18 Catherine Hare Williamson () 00:13:05
jpn JPN 19 Mayuko Hagiwara () 00:16:32
rus RUS 20 Marina Likhanova () 00:16:45
cze CZE 21 Pavlina Sulcova () 00:18:37
esp ESP 22 Irene San Sebastian Lasa (Debabarrena - Gipuzkoa) 00:18:43
swe SWE 23 Martina Thomasson (Rapha Racing) 00:19:00
ger GER 24 Kathrin Hammes () 00:19:24
usa USA 25 Ally Stacher (Team HTC-Highroad Women) 00:19:33
irl IRL 26 Siobhan Horgan () 00:19:43
usa USA 27 Amber Neben (Team HTC-Highroad Women) 00:20:04
rus RUS 28 Yulia Blindyuk (Mcipollini-Giordana) 00:20:58
fra FRA 29 Elodie Hegoburu () 00:21:51
sui SUI 30 Doris Schweizer () 00:22:27
nor NOR 31 Emilie Moberg (Team Hitec Products Uck ) 00:23:23
gbr GBR 32 Claire Thomas (Horizon Fitness Racing Team) 00:23:58
bel BEL 33 Laure Werner (Lotto Honda Team) 00:28:35
fra FRA 34 Melanie Bravard (Team GSD Gestion) 00:29:15
fra FRA 35 Eugénie Mermillod (Team GSD Gestion) 00:29:41
fra FRA 36 Amelie Rivat () 00:29:58
fra FRA 37 Alexia Muffat () 00:30:06
bel BEL 38 Lieselot Decroix (Topsport Vlaanderen - Ridley 2012) 00:30:31
fra FRA 39 Beatrice Thomas (Asptt Dijon - Bourgogne) 00:32:07
fra FRA 40 Mélodie Lesueur () 00:32:37
jpn JPN 41 Chino Mao () 00:33:13
BRA 42 Uenia Fernandes Souza (Forno D’Asolo Colavita) 00:33:34
ned NED 43 Linda Ringlever (Moving Ladies) 00:33:52
ned NED 44 Iris Slappendel (Garmin-Cervelo) 00:34:26
fra FRA 45 Oriane Niay () 00:36:08
fra FRA 46 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) 00:37:03
gbr GBR 47 Lucy Martin (Garmin-Cervelo) 00:38:59
gbr GBR 48 Sarah Byrne (Rapha Racing) 00:42:09
sui SUI 49 Nicole Hanselmann () 00:44:30
gbr GBR 50 Penny Rowson (Horizon Fitness Racing Team) 00:47:58
ger GER 51 Lina- Kristin Schink (Team GSD Gestion) 00:48:10
sui SUI 52 Emilie Aubry (Nederland Bloeit) 00:52:32
nor NOR 53 Thea Thorsen (Ladies Cyclingteam Water, Land En Dijken) 00:52:59
fra FRA 54 Alna Burato () 00:53:45
bel BEL 55 Ann-sophie Duyck (Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W....) 00:54:08
cze CZE 56 Katarína Hranaiova () 00:54:31
nor NOR 57 Cecilie Sateroy Johansen (Team Hitec Products Uck ) 00:57:33
sui SUI 58 Desiree Erhler () 00:58:34
rus RUS 59 Tatiana Shamanova () 00:59:45
ger GER 60 Stefanie Meizer () 01:01:31
cze CZE 61 Tereza Trefná () 01:03:20
cze CZE 62 Veronika Blahova () 01:08:35
BRA 63 Rosane Kirch (Forno D’Asolo Colavita) 01:15:54
bel BEL 64 Tessa De Moyer (Wielerclub De Sprinters Malderen) 01:20:37
svk SVK 65 Monika Kadlecová () 01:28:43

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC