Red-hot Tiernan-Locke climbs to Haut Var stage two, overall victory
  October 01, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, February 19, 2012

Red-hot Tiernan-Locke climbs to Haut Var stage two, overall victory

by Kyle Moore at 1:29 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Brit gets third and fourth victory for Endura Racing

John Tiernan LockeIn his first big races for British team Endura Racing, Jonathan Tiernan-Locke is showing the poise and patience of a veteran. The 27-year-old today climbed to a brilliant statement win in the stage two finale of the Tour du Haut Var, taking the stage victory and the overall win in the process.

Julien El Fares (Team Type 1-Sanofil) was second after riding aggressively in the finale, and Julien Simon (Saur-Sojasun) was third.

The day’s action began to heat up as Bretagne-Schuller was leading the peloton in defense of yellow jersey wearer and yesterday’s stage winner Romain Hardy. The French team was trying to keep in check a breakaway of some 15 riders, though it had placed its own policeman in the break in Dimitri Champion.

On a day that would feature several escape attempts, the duo of Jérôme Cousin (Europcar) and Nicolas Edet (Cofidis) were the first to give it a go. Georg Preidler (Team Type 1-Sanofil) and Wesley Sulzberger (GreenEdge) gave chase from the break. But Bretagne-Schuller led a hungry peloton and the entirety of the breakaway was soon swallowed up as favourites Thomas Voeckler (Europcar) and Philippe Gilbert (BMC Racing) made their presence felt at the front.

Edet made another brief coup, as his team-mate David Moncoutie struggled with bike problems behind, but Europcar led the chase and finally pulled in the Cofidis rider.

With no break to chase and 30 kilometers still remaining, moves fired off the peloton from all directions, with riders from Ag2R, Europcar, Saur-Sojasun, and FDJ-BigMat all playing cards. With 25 kilometers remaining, a new group of eight was established, this one containing the increased power of Simon Gerrans (GreenEdge), Dmitriy Fofonov (Astana), Pierre Rolland (Europcar), Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun), John Degenkolb (Project 1t4i), Arnaud Gerard and Benoit Vaugrenard (FDJ-BigMat), and Pablo Lastras (Movistar).

Despite working well together, this group was also soon caught. Gerrans led an acceleration again with the peloton in sight, which Levarlet and Vaugrenard covered. The trio grabbed 17 seconds over the charging peloton, and Gerrans kept the pressure high as they made a left hand turn onto the lower slopes of the final climb.

But with obvious belief in Voeckler, Europcar soon brought everything together, and their star Frenchman danced off the front as the climb got steeper.

The final climb into Fayence was taken in two steps. An initial climb got steeper as it got higher, but a descent midway through allowed for some recovery, before the final steep ramps into town.

The steepness of the first pitch soon became too much for Voeckler’s early season form, and as he slipped back, Tiernan-Locke made his first appearance at the front. The move turned out to be just a test, and as he looked back, he would see covering moves coming from Movistar, Saur-Sojasun and Team Type 1’s El Fares.

Showing no signs of strain on his face, Tiernan-Locke continued trading little punches with a host of riders, but Saur-Sojasun came to the front as the first climb levelled off and the short descent began.

The flatter run-in to the final climb gave another escape group one final chance at glory. A chasing peloton of around 25 riders began to consolidate, including Gilbert and race leader Hardy. El Fares led a move off the front, taking Thibault Pinot (FDJ-BigMat), Simon Clarke (GreenEdge), and Julien Simon from Saur-Sojasun with him.

This quartet would push a slim lead on the peloton all the way to the final kilometer, and as the climb got steep again, Simon confidently pushed away. El Fares appeared exhausted and Simon’s lead grew.

But with an increasing difficulty reminiscent of the Fleche Wallone’s Mur de Huy, the climb into Fayence forced Simon into the red, and Tiernan-Locke once again appeared out of the hard-charging peloton.

El Fares recovered enough to hang on to Tiernan-Locke as he came by, but it was the British rider who climbed patiently and powerfully, eventually overtaking a fading Simon. Endura Racing’s new star had several seconds on El Fares as he crossed the line, adding two more to his stable of wins taken at the Tour of the Mediterranean.

 

 

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Tour du Haut Var (2.1) Stage 2 Results: Fréjus to Fayence (205.4km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
gbr GBR 1 Jonathan Tiernan-locke (Endura Racing) 05:23:13
fra FRA 2 Julien El Fares (Team Type 1 - SANOFI) 00:00:01
fra FRA 3 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:00:04
fra FRA 4 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:00:11
aus AUS 5 Simon Clarke (GreenEdge Cycling Team) 00:00:13
fra FRA 6 Pierrick Fedrigo (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:19
swe SWE 7 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) s.t.
fra FRA 8 Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 9 Christophe Le Mevel (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 10 Romain Hardy (Bretagne Schuller) s.t.
col COL 11 Alexander Rojas () 00:00:27
fra FRA 12 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:29
irl IRL 13 Daniel Martin (Garmin-Cervelo) 00:00:32
esp ESP 14 Daniel Navarro Garcia (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 15 Rémi Pauriol (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
bel BEL 16 Philippe Gilbert (BMC Racing) s.t.
aus AUS 17 Cameron Meyer (GreenEdge Cycling Team) 00:00:37
aut AUT 18 Stefan Denifl (Vacansoleil-DCM) 00:00:41
fra FRA 19 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) 00:00:43
fra FRA 20 Hubert Dupont (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 21 David Moncoutié (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:00:46
esp ESP 22 Jose Joaquin Rojas Gil (Movistar Team) 00:00:49
fra FRA 23 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) 00:00:52
kaz KAZ 24 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) 00:00:58
bel BEL 25 Staf Scheirlinckx (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:02:11
bel BEL 26 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) s.t.
rus RUS 27 Evgeni Petrov (Astana Pro Team) s.t.
esp ESP 28 Angel Ruiz Madrazo (Movistar Team) 00:02:14
ned NED 29 Wouter Mol (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 30 Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale) 00:02:20
fra FRA 31 Rémy Di Gregorio (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:02:25
ita ITA 32 Mirko Selvaggi (Vacansoleil-DCM) 00:02:26
den DEN 33 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:02:28
fra FRA 34 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) 00:02:30
bel BEL 35 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 36 Mauro Santambrogio (BMC Racing) s.t.
fra FRA 37 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
aus AUS 38 Simon Gerrans (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 39 Dimitri Le Boulch (Big Mat - Auber 93) 00:02:37
esp ESP 40 Pablo Lastras Garcia (Movistar Team) s.t.
fra FRA 41 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
fra FRA 42 Boris Zimine (Roubaix - Lille Métropole) 00:02:56
fra FRA 43 Clément Koretzky (La Pomme Marseille) s.t.
usa USA 44 Peter Stetina (Garmin-Cervelo) 00:03:09
fra FRA 45 Thomas Damuseau (1t4i) 00:03:17
lat LAT 46 Aleksejs Saramotins (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:03:27
ita ITA 47 Giovanni Visconti (Movistar Team) 00:03:47
fra FRA 48 Freddy Bichot (Team Véranda Rideau-U) 00:04:29
ita ITA 49 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) 00:04:31
pol POL 50 Jacek Morajko (Vacansoleil-DCM) 00:04:39
fra FRA 51 Julien Guay (Roubaix - Lille Métropole) 00:04:45
aus AUS 52 Jonathan Cantwell (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 53 Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 54 Guillaume Bonnafond (Ag2r-La Mondiale) s.t.
crc CRC 55 Andrey Amador Bakkazakova (Movistar Team) s.t.
fra FRA 56 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
nor NOR 57 Vegard Laengen Stake (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 58 Frederik Veuchelen (Vacansoleil-DCM) 00:04:49
fra FRA 59 Sébastien Turgot (Europcar) 00:04:51
bel BEL 60 Jens Keukeleire (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 61 Yohan Cauquil (La Pomme Marseille) 00:05:13
fra FRA 62 Cyril Bessy (Saur-Sojasun) 00:05:22
can CAN 63 Guillaume Boivin (SpiderTech powered by C10) 00:05:26
fra FRA 64 Dimitri Champion (Bretagne Schuller) 00:06:16
aut AUT 65 Georg Preidler (Team Type 1 - SANOFI) 00:06:40
sui SUI 66 Rubens Bertogliati (Team Type 1 - SANOFI) 00:06:42
ned NED 67 Tom Stamsnijder (1t4i) 00:06:44
fra FRA 68 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
gbr GBR 69 Rob Partridge (Endura Racing) 00:06:47
den DEN 70 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) 00:06:58
jpn JPN 71 Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
ita ITA 72 Manuel Quinziato (BMC Racing) s.t.
fra FRA 73 Benoit Vaugrenard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:07:01
bel BEL 74 Yannick Eijssen (BMC Racing) 00:07:04
sui SUI 75 Mathias Frank (BMC Racing) s.t.
fra FRA 76 Julien Antomarchi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 77 Florian Guillou (Bretagne Schuller) 00:07:12
ger GER 78 John Degenkolb (1t4i) 00:08:01
aus AUS 79 Adam Leigh Howard (GreenEdge Cycling Team) s.t.
esp ESP 80 Egoitz García Etxegibel (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
fra FRA 81 Arnaud Labbe (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
aus AUS 82 Wesley Sulzberger (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 83 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) s.t.
lux LUX 84 Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 85 Morgan Kneisky (Roubaix - Lille Métropole) s.t.
fra FRA 86 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
slo SLO 87 Borut Bozic (Astana Pro Team) s.t.
kaz KAZ 88 Andrey Kashechkin (Astana Pro Team) s.t.
nzl NZL 89 Jack Bauer (Garmin-Cervelo) 00:10:39
fra FRA 90 Florian Vachon (Bretagne Schuller) 00:11:22
fra FRA 91 Jean Marc Bideau (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 92 Grégoire Tarride (La Pomme Marseille) 00:12:18
pol POL 93 Michal Olejnik (Team Véranda Rideau-U) 00:14:37
fra FRA 94 Matthieu Sprick (1t4i) s.t.
fra FRA 95 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 96 Nicolas Edet (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:14:45
fra FRA 97 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 98 Pierre Luc Perichon (La Pomme Marseille) s.t.
can CAN 99 David Boily (SpiderTech powered by C10) 00:14:51
den DEN 100 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) s.t.
esp ESP 101 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA DNF Alexandre Blain (Endura Racing)  
fra FRA DNF Anthony Colin (Roubaix - Lille Métropole)  
fra FRA DNF Benoit Jarrier (Team Véranda Rideau-U)  
bel BEL DNF Bert De Backer (1t4i)  
ned NED DNF Bert-jan Lindeman (Vacansoleil-DCM)  
fra FRA DNF Cédric Pineau (Equipe Cycliste FDJ - BigMat)  
fra FRA DNS Damien Gaudin (Europcar)  
esp ESP DNF David Lopez Garcia (Movistar Team)  
can CAN DNF David Veilleux (Europcar)  
kaz KAZ DNF Dmitriy Muravyev (Astana Pro Team)  
bel BEL DNF Edwig Cammaerts (Cofidis - Le Credit En Ligne)  
fra FRA DNF Eric Berthou (Bretagne Schuller)  
ltu LTU DNF Evaldas Siskevicius (La Pomme Marseille)  
bel BEL DNF Evert Verbist (Accent.jobs – Willems Veranda’s)  
fra FRA DNF Flavien Dassonville (Big Mat - Auber 93)  
esp ESP DNF Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team)  
jpn JPN DNF Fumiyuki Beppu (GreenEdge Cycling Team)  
fra FRA DNF Guillaume Faucon (Big Mat - Auber 93)  
fra FRA DNF Guillaume Malle (Team Véranda Rideau-U)  
can CAN DNF Hugo Houle (SpiderTech powered by C10)  
gbr GBR DNF Ian Bibby (Endura Racing)  
gbr GBR DNF Ian Wilkinson (Endura Racing)  
ita ITA DNF Ivan Santaromita (BMC Racing)  
usa USA DNF Jacob Rathe (Garmin-Cervelo)  
ita ITA DNF Jacopo Guarnieri (Astana Pro Team)  
pol POL DNF Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank)  
fra FRA DNF Jean-christophe Peraud (Ag2r-La Mondiale)  
lux LUX DNF Jean-pierre Drucker (Accent.jobs – Willems Veranda’s)  
fra FRA DNF Johan Mombaerts (Big Mat - Auber 93)  
usa USA DNF Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10)  
fra FRA DNF Jonathan Thire (Big Mat - Auber 93)  
slo SLO DNF Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI)  
fra FRA DNF Justin Jules (Team Véranda Rideau-U)  
can CAN DNF Keven Lacombe (SpiderTech powered by C10)  
fra FRA DNF Kévin Denis (Team Véranda Rideau-U)  
fra FRA DNF Kevin Lalouette (Roubaix - Lille Métropole)  
bel BEL DNF Kevyn Ista (Accent.jobs – Willems Veranda’s)  
fra FRA DNF Loïc Desriac (Roubaix - Lille Métropole)  
can CAN DNF Martin Gilbert (SpiderTech powered by C10)  
den DEN DNF Martin Mortensen (Vacansoleil-DCM)  
sui SUI DNF Michael Albasini (GreenEdge Cycling Team)  
aus AUS DNF Nathan Haas (Garmin-Cervelo)  
fra FRA DNF Nicolas Rousseau (Big Mat - Auber 93)  
fra FRA DNF Pierre Rolland (Europcar)  
isr ISR DNF Ran Margaliot (Team Saxo Bank)  
ned NED DNF Raymond Kreder (Garmin-Cervelo)  
fra FRA DNF Renaud Dion (Bretagne Schuller)  
ita ITA DNF Rinaldo Nocentini (Ag2r-La Mondiale)  
fra FRA DNF Romain Bacon (Big Mat - Auber 93)  
bel BEL DNF Romain Zingle (Cofidis - Le Credit En Ligne)  
fra FRA DNF Ronan Racault (Big Mat - Auber 93)  
gbr GBR DNF Russell Downing (Endura Racing)  
gbr GBR DNF Scott Thwaites (Endura Racing)  
can CAN DNF Simon Lambert-lemay (SpiderTech powered by C10)  
bel BEL DNF Sjef De Wilde (Accent.jobs – Willems Veranda’s)  
fra FRA DNF Sylvain Georges (Ag2r-La Mondiale)  
fra FRA DNF Thierry Hupond (1t4i)  
aus AUS DNF Thimothy Roe (BMC Racing)  
ned NED DNF Thomas Dekker (Garmin-Cervelo)  
fra FRA DNF Thomas Vaubourzeix (La Pomme Marseille)  
nor NOR DNF Thor Hushovd (BMC Racing)  
ned NED DNF Tom Veelers (1t4i)  
lat LAT DNF Toms Skujins (La Pomme Marseille)  
fra FRA DNF Vincent Jerome (Europcar)  
bel BEL DNF Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s)  
fra FRA DNF Yannick Martinez (La Pomme Marseille)  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
gbr GBR 1 Jonathan Tiernan-locke (Endura Racing) 10:10:29
fra FRA 2 Julien El Fares (Team Type 1 - SANOFI) 00:00:06
fra FRA 3 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:00:09
fra FRA 4 Romain Hardy (Bretagne Schuller) 00:00:13
aus AUS 5 Simon Clarke (GreenEdge Cycling Team) 00:00:18
fra FRA 6 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:00:20
fra FRA 7 Christophe Le Mevel (Garmin-Cervelo) 00:00:24
fra FRA 8 Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) 00:00:28
swe SWE 9 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) s.t.
fra FRA 10 Pierrick Fedrigo (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 11 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:34
col COL 12 Alexander Rojas () 00:00:36
fra FRA 13 Rémi Pauriol (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:37
irl IRL 14 Daniel Martin (Garmin-Cervelo) 00:00:41
bel BEL 15 Philippe Gilbert (BMC Racing) s.t.
aus AUS 16 Cameron Meyer (GreenEdge Cycling Team) 00:00:46
aut AUT 17 Stefan Denifl (Vacansoleil-DCM) 00:00:50
fra FRA 18 Laurent Mangel (Saur-Sojasun) 00:00:52
fra FRA 19 Hubert Dupont (Ag2r-La Mondiale) s.t.
esp ESP 20 Jose Joaquin Rojas Gil (Movistar Team) 00:00:54
fra FRA 21 David Moncoutié (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:00:55
fra FRA 22 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) 00:00:57
esp ESP 23 Daniel Navarro Garcia (Team Saxo Bank) 00:01:01
kaz KAZ 24 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) 00:01:07
bel BEL 25 Staf Scheirlinckx (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:02:16
bel BEL 26 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:02:20
ned NED 27 Wouter Mol (Vacansoleil-DCM) 00:02:23
fra FRA 28 Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale) 00:02:29
fra FRA 29 Rémy Di Gregorio (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:02:34
ita ITA 30 Mirko Selvaggi (Vacansoleil-DCM) 00:02:35
den DEN 31 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:02:37
fra FRA 32 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) 00:02:39
fra FRA 33 Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
aus AUS 34 Simon Gerrans (GreenEdge Cycling Team) s.t.
bel BEL 35 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
fra FRA 36 Thomas Voeckler (Europcar) 00:02:42
rus RUS 37 Evgeni Petrov (Astana Pro Team) s.t.
fra FRA 38 Dimitri Le Boulch (Big Mat - Auber 93) 00:02:46
esp ESP 39 Pablo Lastras Garcia (Movistar Team) s.t.
fra FRA 40 Clément Koretzky (La Pomme Marseille) 00:02:50
fra FRA 41 Boris Zimine (Roubaix - Lille Métropole) 00:03:05
usa USA 42 Peter Stetina (Garmin-Cervelo) 00:03:18
ita ITA 43 Giovanni Visconti (Movistar Team) 00:03:56
lat LAT 44 Aleksejs Saramotins (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:04:00
ita ITA 45 Mauro Santambrogio (BMC Racing) s.t.
fra FRA 46 Julien Guay (Roubaix - Lille Métropole) 00:04:54
fra FRA 47 Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
crc CRC 48 Andrey Amador Bakkazakova (Movistar Team) s.t.
nor NOR 49 Vegard Laengen Stake (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 50 Frederik Veuchelen (Vacansoleil-DCM) 00:04:58
fra FRA 51 Sébastien Turgot (Europcar) 00:05:00
bel BEL 52 Jens Keukeleire (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 53 Guillaume Bonnafond (Ag2r-La Mondiale) 00:05:18
fra FRA 54 Yohan Cauquil (La Pomme Marseille) 00:05:22
aus AUS 55 Jonathan Cantwell (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 56 Cyril Bessy (Saur-Sojasun) 00:05:31
can CAN 57 Guillaume Boivin (SpiderTech powered by C10) 00:05:35
fra FRA 58 Freddy Bichot (Team Véranda Rideau-U) 00:05:57
pol POL 59 Jacek Morajko (Vacansoleil-DCM) 00:06:09
fra FRA 60 Dimitri Champion (Bretagne Schuller) 00:06:25
aut AUT 61 Georg Preidler (Team Type 1 - SANOFI) 00:06:49
fra FRA 62 Arnaud Gerard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:06:53
jpn JPN 63 Yukiya Arashiro (Europcar) 00:07:07
fra FRA 64 Benoit Vaugrenard (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:07:10
sui SUI 65 Mathias Frank (BMC Racing) 00:07:13
fra FRA 66 Julien Antomarchi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 67 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) 00:07:17
fra FRA 68 Florian Guillou (Bretagne Schuller) 00:07:21
gbr GBR 69 Rob Partridge (Endura Racing) 00:07:28
fra FRA 70 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) 00:08:10
aus AUS 71 Adam Leigh Howard (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 72 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
esp ESP 73 Egoitz García Etxegibel (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
ger GER 74 John Degenkolb (1t4i) s.t.
fra FRA 75 Arnaud Labbe (Cofidis - Le Credit En Ligne) s.t.
aus AUS 76 Wesley Sulzberger (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 77 Thomas Damuseau (1t4i) 00:08:21
ita ITA 78 Manuel Quinziato (BMC Racing) 00:08:28
slo SLO 79 Borut Bozic (Astana Pro Team) 00:08:34
bel BEL 80 Yannick Eijssen (BMC Racing) s.t.
ned NED 81 Tom Stamsnijder (1t4i) 00:09:16
lux LUX 82 Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale) 00:09:31
ita ITA 83 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) 00:09:35
esp ESP 84 Angel Ruiz Madrazo (Movistar Team) 00:09:58
fra FRA 85 Morgan Kneisky (Roubaix - Lille Métropole) 00:10:33
nzl NZL 86 Jack Bauer (Garmin-Cervelo) 00:11:07
fra FRA 87 Florian Vachon (Bretagne Schuller) 00:11:31
fra FRA 88 Jean Marc Bideau (Bretagne Schuller) s.t.
sui SUI 89 Rubens Bertogliati (Team Type 1 - SANOFI) 00:11:46
fra FRA 90 Grégoire Tarride (La Pomme Marseille) 00:13:20
den DEN 91 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) 00:13:26
kaz KAZ 92 Andrey Kashechkin (Astana Pro Team) 00:13:34
den DEN 93 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) 00:15:00
fra FRA 94 Pierre Luc Perichon (La Pomme Marseille) 00:15:18
fra FRA 95 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
fra FRA 96 Matthieu Sprick (1t4i) 00:15:23
fra FRA 97 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:16:07
pol POL 98 Michal Olejnik (Team Véranda Rideau-U) s.t.
esp ESP 99 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) 00:16:21
can CAN 100 David Boily (SpiderTech powered by C10) 00:19:55
fra FRA 101 Nicolas Edet (Cofidis - Le Credit En Ligne) 00:24:15

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC