Serpa beats Nino Corridor to take Genting Highlands stage and yellow jersey
  October 22, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Wednesday, February 29, 2012

Serpa beats Nino Corridor to take Genting Highlands stage and yellow jersey

by Shane Stokes at 3:54 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Tour de Langkawi
 
Tour de Langkawi classification shaken up

Jose SerpaIt was expected to be a showdown between Jose Rujano and Tom Danielson (Garmin Barricuda) but, in the end, Rujano’s Androni Giocattoli – Venezuela team-mate Jose Serpa was man of the moment on the ferocious climb of Genting Highlands.

Serpa won yesterday’s stage, then made it back-to-back victories today when he powered away from Victor Nino Corridor (Azad University Cross) in the final 200 metres.

The 32 year old Colombian beat his 38 year old compatriot by two seconds, with Rujano finishing 46 seconds back in third. Alexandr Dyachenko (Astana) and Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli – Venezuela) completed the top five.

The climb to the casinos had a clear effect on the general classification, with the riders in first (Darren Lapthorne) and second (Danielson) overall both struggling on the climb. They finished 59th and 74th respectively, with the American telling VeloNation afterwards that his crash on stage three to Parit Sulong had taken more out of him than he had thought.

In contrast, Serpa’s dominance and Rujano’s solid ride saw them end the day first and second overall in the overall standings, thirty seconds apart, with Nino Corridor a further 26 seconds back in third.

Dyachenko and Rodriguez are fourth and fifth.

The race continues with four flatter stages, where this year’s triple stage winner Andrea Guardini (Farnese Vini – Selle Italia) is expected to add to his tally. Serpa is likely to come under attack, although it will be a difficult task for any of his rivals to get back into the frame.


Longer report and quotes to follow shortly, plus videos later on…



Tour de Langkawi (2.HC), Stage 6: Proton Shah Alam to Genting Highlands:


1 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) 03:09:37
2 Niño Victor Corredor (Azad University Iran) 00:02
3 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) 00:46
4 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) 02:32
5 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 02:53
6 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) zt.
7 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 03:25
8 Chris Butler (Champion System) 03:26
9 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 03:28
10 Dennis Van Niekerk (Team MTN Qhubeka) 03:35
11 Jai Crawford (RTS Racing Team) 03:51
12 Ghader Mizbani Iranagh (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 04:04
13 Thomas Peterson (Team Garmin - Barracuda) 04:19
14 Michael Torckler (New Zealand) 04:29
15 Nathan Haas (Team Garmin - Barracuda) 04:41
16 Mohammad Saufi Mat Senan (Terengganu Cycling Team) 05:06
17 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 05:15
18 Jonathan Monsalve (Androni - Venezuela) zt.
19 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) 05:17
20 Jani Tewelde Weldegaber (Team MTN Qhubeka) 05:29
21 Muhamad Adiq Husaine Othman (Champion System) 05:47
22 Craig Lewis (Champion System) 05:51
23 Artem Ovechkin (Team Rusvelo) 06:19
24 Joseph Cooper (New Zealand) 06:21
25 Hossein Askari (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 06:49
26 Jung Hwan Youm (Seoul Cycling) zt.
27 Jacques Janse Van Rensburg (Team MTN Qhubeka) 07:47
28 Adrien Niyonshuti (Team MTN Qhubeka) zt.
29 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) 08:07
30 Dadi Suryadi () 08:33
31 Anthony Charteau (Europcar) 09:44
32 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) 09:56
33 Abbas Saeidi Tanha (Azad University Iran) 10:07
34 Sergey Klimov (Team Rusvelo) 10:13
35 Ramin Mizan Maleki (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 10:18
36 Ting Deng (Max Success Sports) zt.
37 Mohd Shahrul Mat Amin (Terengganu Cycling Team) 10:42
38 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) 10:55
39 Kenichi Suzuki () zt.
40 Pengfei Qi (Max Success Sports) zt.
41 Dmitry Kozontchuk (Team Rusvelo) 11:18
42 Shinichi Fukushima (Terengganu Cycling Team) 11:57
43 Alex Coutts (RTS Racing Team) 12:02
44 Jae Won Lee (Seoul Cycling) 12:22
45 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi () 12:28
46 James Williamson () 12:29
47 Loh Sea Keong (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 12:52
48 Kevin Reza (Europcar) 13:06
49 Amir Rusli (Drapac Cycling Team) 13:26
50 Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Azad University Iran) 13:47
51 Masakazu Ito () zt.
52 Agung Ali Syahbana () 14:00
53 Alexander Khatuntsev (Team Rusvelo) 14:14
54 Lee Rodgers (RTS Racing Team) 14:35
55 Miguel Angel Nino Corredor (Azad University Iran) 14:55
56 Taiji Nishitani () zt.
57 David Mc Cann (RTS Racing Team) 14:57
58 Adam Semple (Drapac Cycling Team) 15:01
59 Darren Lapthorne (Drapac Cycling Team) zt.
60 Misbah Rauf Nur () 15:08
61 Chan Jae Jang (Terengganu Cycling Team) 15:26
62 Endra Wijaya () 16:11
63 Tesfay Habtemariam (Team MTN Qhubeka) 16:20
64 Suhardi Hassan () 16:42
65 Alireza Haghi (Azad University Iran) 17:04
66 Jun Rong Ho (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) zt.
67 Xue Ming Xing (Max Success Sports) 17:10
68 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) zt.
69 Jae Won Lee (Seoul Cycling) 17:18
70 Assan Bazayev (Astana Pro Team) zt.
71 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) 18:02
72 Joon Yong Seo (Seoul Cycling) 18:13
73 Floris Goesinnen (Hoornse Ren En Toerclub) 18:17
74 Thomas Danielson (Team Garmin - Barracuda) zt.
75 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) 18:23
76 Valery Valynin (Team Rusvelo) 19:11
77 Masahiro Shinagawa () zt.
78 Ahmad Fallanie Ali () 19:28
79 Christophe Kern (Europcar) zt.
80 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 20:33
81 Choon Huat Goh (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 20:34
82 Meran Russom (Team MTN Qhubeka) 20:50
83 Aaron Kemps (Champion System) 20:55
84 Mathieu Claude (Europcar) 22:02
85 Yohann Gene (Europcar) zt.
86 Mohamed Rizuan Zainal () 23:20
87 Raymond Kreder (Team Garmin - Barracuda) zt.
88 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 23:24
89 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) zt.
90 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) zt.
91 Alex Howes (Team Garmin - Barracuda) zt.
92 Yasuharu Nakajima () zt.
93 Chin Lung Huang (RTS Racing Team) zt.
94 Jun Bin Kim (Seoul Cycling) 23:53
95 Behnam Khalilikhosroshahi (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 24:50:00
96 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 25:15:00
97 Parno Parno () 25:56:00
98 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) 26:02:00
99 Nicholas Francesco Squillari (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 26:27:00
100 David Zabriskie (Team Garmin - Barracuda) 26:41:00
101 Sukho Kang (Seoul Cycling) 26:55:00
102 Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 27:11:00
103 Anuar Manan (Champion System) 27:12:00
104 Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) zt.
105 Thomas Bertolini (Farnese Vini - Selle Italia) zt.
106 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) zt.
107 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) zt.
108 Yong Li Ng (Azad University Iran) zt.
109 Mohammed Zamri Saleh (Terengganu Cycling Team) zt.
110 Louis Crosby () zt.
111 Christiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) zt.
112 Matteo Pelucchi (Europcar) zt.
113 Kazuhiro Mori () zt.
114 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) zt.
115 Iwan Setiawan () zt.
116 Roman Van Uden () zt.
117 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 27:17:00
118 Rhys Pollock (Drapac Cycling Team) 27:18:00
119 Malcom Rudolph (Drapac Cycling Team) 27:26:00
120 Chin Lung Huang (RTS Racing Team) 28:19:00
121 Jaan Kirsipuu (Champion System) 31:06:00
122 Arin Iswana () 34:22:00
123 Hao Liu (Max Success Sports) 37:38:00
DNF Hossein Alizadeh (Tabriz Petrochemical Cycling Team)


General classification after six stages:


1 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) 20:11:11
2 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) 00:30
3 Niño Victor Corredor (Azad University Iran) 00:56
4 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) 02:20
5 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 03:43
6 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 04:15
7 Ghader Mizbani Iranagh (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 04:23
8 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 04:28
9 Dennis Van Niekerk (Team MTN Qhubeka) 04:33
10 Chris Butler (Champion System) 05:09
11 Thomas Peterson (Team Garmin - Barracuda) 05:17
12 Jai Crawford (RTS Racing Team) 05:18
13 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) 05:53
14 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 06:02
15 Craig Lewis (Champion System) 06:10
16 Jonathan Monsalve (Androni - Venezuela) 06:13
17 Joseph Cooper () 06:14
18 Jani Tewelde Weldegaber (Team MTN Qhubeka) 06:21
19 Artem Ovechkin (Team Rusvelo) 06:32
20 Muhamad Adiq Husaine Othman (Champion System) 06:49
21 Mohammad Saufi Mat Senan (Terengganu Cycling Team) 07:25
22 Hossein Askari (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 07:35
23 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 07:47
24 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) 08:29
25 Jacques Janse Van Rensburg (Team MTN Qhubeka) 08:32
26 Jung Hwan Youm (Seoul Cycling) 08:47
27 Michael Torckler () 09:22
28 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) 10:50
29 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) 11:33
30 Ramin Mizan Maleki (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 11:37
31 Dadi Suryadi () 11:52
32 Adrien Niyonshuti (Team MTN Qhubeka) 11:53
33 Anthony Charteau (Europcar) 12:04
34 Dmitry Kozontchuk (Team Rusvelo) 12:17
35 Sergey Klimov (Team Rusvelo) 12:18
36 Abbas Saeidi Tanha (Azad University Iran) 12:23
37 Kenichi Suzuki () 13:12
38 Darren Lapthorne (Drapac Cycling Team) 14:03
39 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi () 14:07
40 Mohd Shahrul Mat Amin (Terengganu Cycling Team) 14:17
41 Jae Won Lee (Seoul Cycling) 14:56
42 Alex Coutts (RTS Racing Team) 15:26
43 Masakazu Ito () 15:30
44 Kevin Reza (Europcar) 15:34
45 Nathan Haas (Team Garmin - Barracuda) 15:37
46 Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Azad University Iran) 15:38
47 Amir Rusli (Drapac Cycling Team) 16:03
48 Adam Semple (Drapac Cycling Team) 16:28
49 Ting Deng (Max Success Sports) 16:36
50 Taiji Nishitani () 16:47
51 Alexander Khatuntsev (Team Rusvelo) 17:00
52 Agung Ali Syahbana () 17:25
53 Thomas Danielson (Team Garmin - Barracuda) 17:56
54 Xue Ming Xing (Max Success Sports) 18:24
55 Chan Jae Jang (Terengganu Cycling Team) 18:45
56 Tesfay Habtemariam (Team MTN Qhubeka) 18:55
57 Sonny Colbrelli (Colnago CSF Bardiani) 19:38
58 Misbah Rauf Nur () 19:40
59 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) 19:58
60 Endra Wijaya () 20:25
61 David Mc Cann (RTS Racing Team) 20:51
62 Jun Rong Ho (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 20:54
63 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 21:37
64 Yohann Gene (Europcar) 22:16
65 Floris Goesinnen (Hoornse Ren En Toerclub) 23:05
66 Suhardi Hassan () 23:16
67 Aaron Kemps (Champion System) 23:46
68 Mathieu Claude (Europcar) 25:30:00
69 James Williamson () 25:41:00
70 Meran Russom (Team MTN Qhubeka) 25:56:00
71 Shinichi Fukushima (Terengganu Cycling Team) 26:14:00
72 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) 26:21:00
73 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 26:48:00
74 Pengfei Qi (Max Success Sports) 26:52:00
75 Ahmad Fallanie Ali () 27:10:00
76 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 27:47:00
77 Lee Rodgers (RTS Racing Team) 27:59:00
78 Mohamed Rizuan Zainal () 28:20:00
79 Roman Van Uden () 28:53:00
80 Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 29:20:00
81 Alireza Haghi (Azad University Iran) 29:21:00
82 Assan Bazayev (Astana Pro Team) 29:22:00
83 Jae Won Lee (Seoul Cycling) 29:30:00
84 Thomas Bertolini (Farnese Vini - Selle Italia) 29:49:00
85 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 30:08:00
86 Jun Bin Kim (Seoul Cycling) 30:46:00
87 Miguel Angel Nino Corredor (Azad University Iran) 30:52:00
88 Joon Yong Seo (Seoul Cycling) 31:20:00
89 Masahiro Shinagawa () 32:26:00
90 Loh Sea Keong (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 32:36:00
91 Matteo Pelucchi (Europcar) 33:27:00
92 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 33:52:00
93 Christiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) 33:55:00
94 Valery Valynin (Team Rusvelo) 34:23:00
95 Yong Li Ng (Azad University Iran) 34:24:00)
96 Christophe Kern (Europcar) 35:25:00
97 Choon Huat Goh (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) zt.
98 Behnam Khalilikhosroshahi (Tabriz Petrochemical Cycling Team) 35:50:00
99 Yasuharu Nakajima () 37:00:00
100 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 37:14:00
101 Arin Iswana () 38:18:00
102 Alex Howes (Team Garmin - Barracuda) 38:47:00
103 Malcom Rudolph (Drapac Cycling Team) 38:53:00
104 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) 39:07:00
105 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 39:39:00
106 Mohammed Zamri Saleh (Terengganu Cycling Team) 39:41:00
107 Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) 39:42:00
108 Rhys Pollock (Drapac Cycling Team) 39:47:00
109 Kazuhiro Mori () 40:09:00
110 Anuar Manan (Champion System) 40:34:00
111 Parno Parno () 41:15:00
112 Iwan Setiawan () 41:21:00
113 Hao Liu (Max Success Sports) 43:03:00
114 Chin Lung Huang (RTS Racing Team) 43:32:00
115 Sukho Kang (Seoul Cycling) 43:38:00
116 David Zabriskie (Team Garmin - Barracuda) 44:14:00
117 Nicholas Francesco Squillari (Ocbc Singapore Continental Cycling Team) 44:22:00
118 Raymond Kreder (Team Garmin - Barracuda) 45:09:00
119 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 45:18:00
120 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 46:47:00
121 Jaan Kirsipuu (Champion System) 48:47:00
122 Louis Crosby () 49:05:00
123 Chin Lung Huang (RTS Racing Team) 49:07:00

Sprint classification:

1, Andrea Guardini (Farnese Vini Selle Italia) 45 points
2, Jacobe Keough (United Health Care) 41
3, Sonny Colbrelli (Colnago CSF Inox) 36

Mountains classification:

1, Jose Serpa (Androni Giocattoli – Venezuela) 27 points
2, Matteo Rabottini (Farnese Vini) 24
3, Jose Rujano (Androni Giocattoli – Venezuela) 24

Asian rider:

1, Alexandr Dyachenko (Astana) 20 hours 13 mins 31 secs
2, Ghader Mizbani (Tabriz Petrochemicals) at 2 mins 3 secs
3, Andrey Zeits (Astana) at 2 mins 8 secs

      comments




Subscribe via RSS or daily email

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC