Sacha Modolo takes second straight Turkish victory for Colnago-CSF Inox in stage six
  October 25, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Friday, April 27, 2012

Sacha Modolo takes second straight Turkish victory for Colnago-CSF Inox in stage six

by VeloNation Press at 10:19 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Presidential Tour of Turkey
 
Italian sprinter profits after late attack from teammate Enrico Battaglin; second place number four for Matt Goss

sacha modoloSacha Modolo (Colnago-CSF Inox) took the second victory in two days for the Italian Pro Continental team, as he outsprinted the peloton at the end of stage six between Bodrum and Kusadasi. The Italian profited from a fast lead out from the GreenEdge and Rabobank teams, as they chased down a late attack from his Colnago-CSF Inox teammate Enrico Battaglin, then launched his sprint late and crossed the line well clear.

Modolo’s sprint condemned points competition leader Matt Goss (GreenEdge) to a fourth second place finish of the race so far, with ANZAC day winner Mark Renshaw (Rabobank) in third.

“It was about time to clinch the first win of the season,” Modolo said, talking about opening up his palmares. “Personally, I came here to do well and to win. I didn’t come to prepare for the Giro.

“I’ve been coming to Turkey for the past three years and I’ve seen the race grow and improve. It has all the qualities to become a World Tour race. It’s well organised and the accommodation is almost too good! I always come here to win.”

Goss told VeloNation prior to the start that he and the team were determined to keep trying to get him his own first win of the year. As was the case on stages one, two, four and six, he was beaten to the line by another rider.

The disappointment was clear after the finish, but he had recovered somewhat by the time the podium presentation took place.

“It was a hard day. I was in the front all day, except in the group of fifteen that went away,” he said. “We had a good run down the final hill but Modolo did a very good sprint! I’m not close to the win today.”

The sprint finish came after a day dominated by constant attacks, which began with a twenty-strong group escaping after the first 50 kilometres. From this group three riders pushed forward, namely Maxim Belkov (Katusha), Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) and Philip Deignan (UnitedHealthcare), and rode very strongly together to resist the chase from behind for much of the remainder of the stage.

The trio was however overhauled with eight kilometres to go, paving the way for a big gallop and Modolo’s win.

Goss’ fellow Australian Mark Renshaw had been determined to pick up his second win of the race but was frustrated by a tactical mistake in the final kilometre.

“I was hoping for Matt Goss to go early but we were forced to go from far out,” he said. “A team-mate heard “left” instead of “right” and it opened the door for these guys [Goss and Modolo], so the sprint was over before we started.”

Aggressive racing throughout the stage:

A total of 178 riders lined out for the stage, but very soon after the start in Bodrum this number dropped by two when Leonardo Giordani (Farnese Vini Selle Italia) and Assan Bazayev (Astana) crashed out.

A lot of hard racing followed, with echelons splitting the bunch for some time prior to things settling down again. The day’s second category climb came 54 kilometres after the start and was won by Fabio Duarte (Colombia Coldeportes), who beat Marco Bandiera (Omega Pharma Quick Step). The points picked up by the latter saw him inherit the lead in the mountains classification from Ivailo Gabrovski (Konya Torku Seker Spor).

Once over the top, six riders clipped away, amongst them the same three who would be out front later on: Deignan, Belkov and Golas.

They were joined by nine others, amongst them the race leader Ivailo Gabrovski, his closest rival Alexandr Dyachenko (Astana) and Ag2r La Mondiale’s France’s Romain Bardet, who had started the day fifth overall.

This naturally caused panic amongst the other contenders, and so Dainal Petrov Andonov (Caja Rural, third overall) and Adrian Palomares (Andalucia) jumped across, followed by almost all of the other riders in the top ten. A twenty-man group was consequently clear at kilometre 65, although Spidertech’s Will Routley was absent.

The leading group racing onwards towards the Didim, where it would contest the Turkish Beauty Sprint in front of the ancient – and stunning - Temple of Apollo. However prior to the prime line, Belkov, Golas and Deignan clipped away and built a good lead. The others eventually slipped back to the main bunch.

The trio worked hard and established a two minute lead sixty kilometres from the line. Concerned at the lack of cohesion in the bunch behind, Andre Greipel (Lotto Belisol) attacked ten kilometres later, along with his team-mate Sander Coordel, Andrew Fenn (Omega Pharma Quick Step), Astana’s Marco Haller, and Mickael Pichon (Bretagne Schuller).

Greipel subsequently surged again and reduced the group to three inside the final 30 kilometres, although the two who went with him – Haller and Fenn – didn’t cooperate.

The move fizzled out, while subsequent attacks by riders such as Fabio Duarte (Colombia Coldeportes), Bardet and Alexandre Vinokourov (Astana) also went the same way.

The constant accelerations eventually saw the three leaders caught with eight kilometres left, bringing their long escape to an end.

Last-gasp attacks:

A bunch sprint seemed destined, but Michal Golas (Omega Pharma Quick Step) tried to change that. He attacked with Thierry Hupond (Argos Shimano) was caught, then Enrico Battaglin (Colnago CSF Inox) bridged across and pushed ahead alone.

He had fourteen seconds’ lead with two kilometres left, but the bunch was closing fast.

When his attack was hauled back 500 metres from the line, his team-mate Modolo was able to swoop and ensure that the Italian squad took victory for the second day running.

The outcome means that Gabrovski once again keeps the jersey. He’s now got just two days to go until the end of the race, and is becoming increasingly confident.

“I was attacked close to the finish line but I followed all the well-placed riders for the GC,” he said. “Today was the hardest day, especially because of the heat. We’re getting closer. A lot of riders thought today was their last chance to oust me. I believe it too. If I keep the turquoise jersey tomorrow, I’ll sleep well until Sunday.”

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey (2.HC) Stage 6 Result: Bodrum to Kusadasi, 181 km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) 04:34:00
aus AUS 2 Matthew Goss (GreenEdge Cycling Team) s.t.
aus AUS 3 Mark Renshaw (Rabobank Cycling Team) s.t.
arg ARG 4 Lucas Sebastian Haedo (Team Saxo Bank) s.t.
rus RUS 5 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) s.t.
bra BRA 6 Rafael Andriato De Mattas (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 7 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 8 Davide Vigano (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 9 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) s.t.
slo SLO 10 Blaz Jarc (Team NetApp) s.t.
fra FRA 11 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
ger GER 12 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
esp ESP 13 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 14 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ned NED 15 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
srb SRB 16 Ivan Stevic (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
fra FRA 17 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 18 Florian Vachon (Bretagne Schuller) s.t.
lux LUX 19 Jean-pierre Drucker (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
slo SLO 20 Andi Bajc (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
bel BEL 21 Nikolas Maes (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ita ITA 22 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) s.t.
bel BEL 23 James Vanlandschoot (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
pol POL 24 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) s.t.
esp ESP 25 Jordi Simón (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 26 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
usa USA 27 Kiel Reijnen (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ita ITA 28 Massimo Graziato (Lampre - ISD) s.t.
bul BUL 29 Danail Andonov Petrov (Caja Rural) s.t.
por POR 30 Andre Cardoso (Caja Rural) s.t.
jpn JPN 31 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) s.t.
kaz KAZ 32 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) s.t.
ukr UKR 33 Denys Kostyuk (Lampre - ISD) s.t.
rus RUS 34 Vladimir Gusev (Katusha Team) s.t.
fra FRA 35 Romain Hardy (Bretagne Schuller) s.t.
rus RUS 36 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
pol POL 37 Michal Golas (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
fra FRA 38 Florian Guillou (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 39 Romain Bardet (Ag2R - La Mondiale) s.t.
esp ESP 40 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
kaz KAZ 41 Andrey Zeits (Astana Pro Team) s.t.
bul BUL 42 Ivailo Gabrovski (Konya Torku Seker Sport) s.t.
esp ESP 43 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 44 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) s.t.
col COL 45 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 46 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) s.t.
esp ESP 47 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
fra FRA 48 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
aus AUS 49 Brett Lancaster (GreenEdge Cycling Team) s.t.
eri ERI 50 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) s.t.
can CAN 51 Will Routley (Spidertech Powered By C10) 00:00:09
bel BEL 52 Jerome Baugnies (Team NetApp) s.t.
swe SWE 53 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 54 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ukr UKR 55 Vitaliy Buts (Lampre - ISD) s.t.
tun TUN 56 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
srb SRB 57 Gabor Kasa (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
ger GER 58 Bjorn Thurau (Europcar) s.t.
fra FRA 59 Geoffroy Lequatre (Bretagne Schuller) s.t.
bel BEL 60 Olivier Kaisen (Lotto - Belisol Team) s.t.
uru URU 61 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
bel BEL 62 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
bel BEL 63 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 64 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) s.t.
fra FRA 65 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) s.t.
kaz KAZ 66 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) s.t.
ukr UKR 67 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) s.t.
aus AUS 68 Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) 00:00:20
kaz KAZ 69 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:00:24
ukr UKR 70 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) s.t.
irl IRL 71 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
den DEN 72 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) s.t.
ned NED 73 Albert Timmer (Argos-Shimano) s.t.
aus AUS 74 Cameron Meyer (GreenEdge Cycling Team) 00:00:31
esp ESP 75 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:00:33
ita ITA 76 Diego Caccia (Farnese Vini - Selle Italia) 00:01:05
ita ITA 77 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
esp ESP 78 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
rus RUS 79 Maxim Belkov (Katusha Team) 00:01:33
ned NED 80 Dennis Van Winden (Rabobank Cycling Team) 00:04:46
aut AUT 81 Marco Haller (Katusha Team) 00:09:28
col COL 82 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) s.t.
col COL 83 Wilson Alexander Marentes Torres (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 84 Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
ned NED 85 Ronan Van Zandbeek (Argos-Shimano) s.t.
ita ITA 86 Filippo Fortin (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
ned NED 87 Ramon Sinkeldam (Argos-Shimano) s.t.
fra FRA 88 Romain Lemarchand (Ag2R - La Mondiale) s.t.
usa USA 89 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
aus AUS 90 Robbie Mcewen (GreenEdge Cycling Team) s.t.
fra FRA 91 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 92 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
ger GER 93 Marcel Kittel (Argos-Shimano) s.t.
pol POL 94 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) s.t.
ned NED 95 Tom Veelers (Argos-Shimano) s.t.
can CAN 96 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) s.t.
por POR 97 Manuel Antonio Leal Cardoso (Caja Rural) s.t.
kaz KAZ 98 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) s.t.
rus RUS 99 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) s.t.
rus RUS 100 Alexander Porsev (Katusha Team) s.t.
ned NED 101 Theo Bos (Rabobank Cycling Team) s.t.
aus AUS 102 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
col COL 103 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
can CAN 104 David Veilleux (Europcar) s.t.
ned NED 105 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) s.t.
bel BEL 106 Iljo Keisse (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ita ITA 107 Marco Bandiera (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ita ITA 108 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) s.t.
ukr UKR 109 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) s.t.
aus AUS 110 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ukr UKR 111 Yuri Metlushenko (Konya Torku Seker Sport) s.t.
ukr UKR 112 Volodymyr Bileka (Konya Torku Seker Sport) s.t.
bel BEL 113 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
arg ARG 114 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) s.t.
den DEN 115 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) s.t.
aus AUS 116 Luke Roberts (Team Saxo Bank) s.t.
ger GER 117 Timo Seubert (Team NetApp) s.t.
ger GER 118 Andreas Schillinger (Team NetApp) s.t.
ita ITA 119 Matteo Trentin (Omega Pharma - Quickstep) 00:09:39
ita ITA 120 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) s.t.
gbr GBR 121 Andrew Fenn (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
fra FRA 122 Tony Hurel (Europcar) s.t.
fra FRA 123 Jérôme Cousin (Europcar) 00:09:43
fra FRA 124 Damien Gaudin (Europcar) s.t.
ger GER 125 Andre Greipel (Lotto - Belisol Team) 00:15:09
bel BEL 126 Sander Cordeel (Lotto - Belisol Team) s.t.
esp ESP 127 Gustavo Cesar Veloso (Andalucia - Caja Granada) 00:15:22
ita ITA 128 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 00:15:33
usa USA 129 Jonathan Patrick Mccarty (Spidertech Powered By C10) s.t.
arg ARG 130 Enzo Josue Moyano (Caja Rural) s.t.
ita ITA 131 Francesco Lasca (Caja Rural) s.t.
kaz KAZ 132 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 133 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ukr UKR 134 Serhy Hrechyn (Konya Torku Seker Sport) s.t.
rsa RSA 135 Jay Robert Thomson (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:26:05
aus AUS 136 Michael Hepburn (GreenEdge Cycling Team) s.t.
ita ITA 137 Francesco Chicchi (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ita ITA 138 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
iri IRI 139 Mehdi Sohrabi (Lotto - Belisol Team) s.t.
iri IRI 140 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) s.t.
usa USA 141 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 142 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 143 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ned NED 144 Stefan Van Dijk (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 145 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
tur TUR 146 Hüseyin Özcan (Konya Torku Seker Sport) s.t.
bel BEL 147 Jonas Van Genechten (Lotto - Belisol Team) s.t.
bel BEL 148 Andy Cappelle (Accent.jobs – Willems Veranda’s) s.t.
ita ITA 149 Gianfranco Visconti (Utensilnord - Named) s.t.
ned NED 150 Boy Van Poppel (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 151 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) s.t.
tur TUR 152 Bunyamin Ozdemir (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
tur TUR 153 Ahmet Akdylek (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
tur TUR 154 Fatih Harmanci (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
chn CHN 155 Ji Cheng (Argos-Shimano) s.t.
ita ITA 156 Marco Zanotti (Utensilnord - Named) s.t.
can CAN 157 Hugo Houle (Spidertech Powered By C10) s.t.
ita ITA 158 Stiven Fanelli (Utensilnord - Named) s.t.
can CAN 159 Simon Lambert-lemay (Spidertech Powered By C10) s.t.
rus RUS 160 Vladimir Isaychev (Katusha Team) s.t.
ned NED 161 Jens Mouris (GreenEdge Cycling Team) s.t.
tur TUR 162 Mustafa Sayar (Konya Torku Seker Sport) s.t.
pol POL 163 Karol Domagalski (Caja Rural) s.t.
svk SVK 164 Marek Canecky (Salcano Manisaspor Cycling Team) s.t.
tur TUR 165 Mirac Kal (Konya Torku Seker Sport) s.t.
can CAN 166 Martin Gilbert (Spidertech Powered By C10) s.t.
ned NED 167 Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) s.t.
ned NED 168 Jetse Bol (Rabobank Cycling Team) s.t.
usa USA 169 Joey Rosskopf (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
cze CZE 170 Frantisek Rabon (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
aus AUS DNF Adam Hansen (Lotto - Belisol Team)  
kaz KAZ DNF Assan Bazayev (Astana Pro Team)  
rus RUS DNF Boris Shpilevsky (Ag2R - La Mondiale)  
fra FRA DNF Jimmy Casper (Ag2R - La Mondiale)  
col COL DNF Johan Esteban Cháves Rubio (Colombia - Coldeportes)  
ita ITA DNF Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia)  
fra FRA DNF Sylvain Georges (Ag2R - La Mondiale)  
ita ITA DNF Thomas Bertolini (Farnese Vini - Selle Italia)  

General classification after stage 6:

Country Result Name Team Time
bul BUL 1 Ivailo Gabrovski (Konya Torku Seker Sport) 23:22:57
kaz KAZ 2 Alexandr Dyachenko (Astana Pro Team) 00:01:33
bul BUL 3 Danail Andonov Petrov (Caja Rural) 00:01:38
esp ESP 4 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:01:44
fra FRA 5 Romain Bardet (Ag2R - La Mondiale) 00:02:01
rus RUS 6 Alexander Efimkin (Team Type 1 - SANOFI) 00:02:23
fra FRA 7 Florian Guillou (Bretagne Schuller) 00:02:29
ita ITA 8 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:02:58
pol POL 9 Michal Golas (Omega Pharma - Quickstep) 00:03:02
can CAN 10 Will Routley (Spidertech Powered By C10) 00:03:14
por POR 11 Andre Cardoso (Caja Rural) 00:03:23
rus RUS 12 Vladimir Gusev (Katusha Team) 00:03:46
kaz KAZ 13 Andrey Zeits (Astana Pro Team) s.t.
esp ESP 14 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) 00:03:52
eri ERI 15 Daniel Teklehaymanot (GreenEdge Cycling Team) 00:03:56
bel BEL 16 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:04:10
kaz KAZ 17 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:04:25
fra FRA 18 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) 00:04:41
fra FRA 19 Geoffroy Lequatre (Bretagne Schuller) 00:05:06
uru URU 20 Fabricio Ferrari (Caja Rural) 00:05:11
fra FRA 21 Thierry Hupond (Argos-Shimano) 00:05:28
irl IRL 22 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:05:32
esp ESP 23 Jordi Simón (Andalucia - Caja Granada) 00:05:58
tun TUN 24 Rafaa Chtioui (Europcar) 00:06:05
col COL 25 Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia - Coldeportes) 00:07:24
bel BEL 26 Nikolas Maes (Omega Pharma - Quickstep) 00:07:29
fra FRA 27 Armindo Fonseca (Bretagne Schuller) 00:07:53
ger GER 28 Bjorn Thurau (Europcar) 00:08:02
srb SRB 29 Gabor Kasa (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:08:07
bel BEL 30 Leif Hoste (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:08:16
ukr UKR 31 Vitaliy Buts (Lampre - ISD) 00:09:26
rus RUS 32 Maxim Belkov (Katusha Team) 00:09:37
usa USA 33 Kiel Reijnen (Team Type 1 - SANOFI) 00:10:13
ukr UKR 34 Denys Kostyuk (Lampre - ISD) 00:10:59
slo SLO 35 Andi Bajc (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:11:12
aus AUS 36 Cameron Meyer (GreenEdge Cycling Team) 00:13:45
fra FRA 37 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) 00:14:35
esp ESP 38 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) 00:14:50
esp ESP 39 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:14:52
aus AUS 40 Matthew Goss (GreenEdge Cycling Team) 00:14:58
ita ITA 41 Daniele Colli (Team Type 1 - SANOFI) 00:15:04
ita ITA 42 Davide Vigano (Lampre - ISD) 00:15:08
aus AUS 43 Mark Renshaw (Rabobank Cycling Team) 00:15:17
arg ARG 44 Lucas Sebastian Haedo (Team Saxo Bank) 00:15:28
fra FRA 45 Florian Vachon (Bretagne Schuller) 00:15:57
slo SLO 46 Blaz Jarc (Team NetApp) 00:16:50
bra BRA 47 Rafael Andriato De Mattas (Farnese Vini - Selle Italia) 00:17:36
ita ITA 48 Diego Caccia (Farnese Vini - Selle Italia) 00:18:46
esp ESP 49 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:18:51
ned NED 50 Dennis Van Winden (Rabobank Cycling Team) 00:19:55
col COL 51 Victor Hugo Pena (Colombia - Coldeportes) 00:19:57
rus RUS 52 Alexey Tsatevitch (Katusha Team) 00:20:28
fra FRA 53 Sébastien Turgot (Europcar) 00:20:50
ita ITA 54 Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) 00:21:26
can CAN 55 David Veilleux (Europcar) 00:21:59
fra FRA 56 Jérôme Cousin (Europcar) 00:22:03
ned NED 57 Albert Timmer (Argos-Shimano) 00:22:40
ger GER 58 Andreas Schillinger (Team NetApp) 00:24:36
ita ITA 59 Andrea Pasqualon (Colnago CSF Bardiani) 00:25:19
fra FRA 60 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) 00:25:25
aus AUS 61 Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) 00:26:14
ukr UKR 62 Volodymyr Bileka (Konya Torku Seker Sport) 00:26:35
col COL 63 Wilson Alexander Marentes Torres (Colombia - Coldeportes) 00:26:42
ita ITA 64 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:28:12
kaz KAZ 65 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team) 00:28:44
fra FRA 66 Romain Lemarchand (Ag2R - La Mondiale) 00:28:45
swe SWE 67 Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano) 00:28:59
pol POL 68 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) 00:29:19
ukr UKR 69 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:29:32
kaz KAZ 70 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) 00:29:57
ita ITA 71 Marco Coledan (Colnago CSF Bardiani) 00:29:59
esp ESP 72 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:30:18
aus AUS 73 Luke Roberts (Team Saxo Bank) 00:31:07
srb SRB 74 Ivan Stevic (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:31:11
ita ITA 75 Marco Canola (Colnago CSF Bardiani) s.t.
bel BEL 76 James Vanlandschoot (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:31:17
den DEN 77 Jonas Aaen Jorgensen (Team Saxo Bank) 00:33:13
ita ITA 78 Marco Bandiera (Omega Pharma - Quickstep) 00:33:17
por POR 79 Manuel Antonio Leal Cardoso (Caja Rural) 00:33:31
esp ESP 80 Gustavo Cesar Veloso (Andalucia - Caja Granada) 00:33:40
ita ITA 81 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:34:07
rus RUS 82 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:34:19
den DEN 83 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:34:47
gbr GBR 84 Andrew Fenn (Omega Pharma - Quickstep) 00:35:24
ukr UKR 85 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) 00:35:40
ger GER 86 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:35:44
ita ITA 87 Edoardo Girardi (Utensilnord - Named) 00:35:48
ger GER 88 Andre Greipel (Lotto - Belisol Team) 00:36:02
svk SVK 89 Marek Canecky (Salcano Manisaspor Cycling Team) 00:36:54
fra FRA 90 Tony Hurel (Europcar) 00:37:49
bel BEL 91 Olivier Kaisen (Lotto - Belisol Team) 00:37:51
ned NED 92 Stefan Van Dijk (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:38:00
aus AUS 93 Brett Lancaster (GreenEdge Cycling Team) 00:38:13
col COL 94 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes) 00:38:21
ita ITA 95 Andrea Di Corrado (Colnago CSF Bardiani) 00:38:31
aus AUS 96 Robbie Mcewen (GreenEdge Cycling Team) 00:39:05
rus RUS 97 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) 00:39:28
bel BEL 98 Jurgen Van Goolen (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:40:12
usa USA 99 Joey Rosskopf (Team Type 1 - SANOFI) 00:40:55
pol POL 100 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:40:57
usa USA 101 Adrian Hegyvari (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:41:15
fra FRA 102 Romain Hardy (Bretagne Schuller) 00:42:02
ned NED 103 Boy Van Poppel (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:42:20
fra FRA 104 Damien Gaudin (Europcar) 00:42:42
ita ITA 105 Matteo Trentin (Omega Pharma - Quickstep) 00:42:46
iri IRI 106 Amir Zargari (Ag2R - La Mondiale) 00:42:48
ukr UKR 107 Serhy Hrechyn (Konya Torku Seker Sport) 00:45:21
ita ITA 108 Paolo Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:46:30
arg ARG 109 Enzo Josue Moyano (Caja Rural) 00:46:50
ger GER 110 Timo Seubert (Team NetApp) 00:47:21
rus RUS 111 Vladimir Isaychev (Katusha Team) 00:47:30
col COL 112 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) 00:47:41
can CAN 113 Hugo Houle (Spidertech Powered By C10) 00:48:05
ned NED 114 Jos Van Emden (Rabobank Cycling Team) 00:48:10
aus AUS 115 Karl Menzies (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:49:31
bel BEL 116 Iljo Keisse (Omega Pharma - Quickstep) s.t.
ned NED 117 Ramon Sinkeldam (Argos-Shimano) s.t.
ned NED 118 Tom Veelers (Argos-Shimano) 00:50:03
ger GER 119 Marcel Kittel (Argos-Shimano) 00:50:09
can CAN 120 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:50:25
ita ITA 121 Massimo Graziato (Lampre - ISD) 00:50:31
ned NED 122 Martijn Verschoor (Team Type 1 - SANOFI) 00:52:51
fra FRA 123 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
ukr UKR 124 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) 00:52:53
jpn JPN 125 Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) 00:52:57
esp ESP 126 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:53:35
lux LUX 127 Jean-pierre Drucker (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 00:53:40
ukr UKR 128 Yuri Metlushenko (Konya Torku Seker Sport) 00:53:52
aus AUS 129 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:53:58
pol POL 130 Karol Domagalski (Caja Rural) 00:54:11
arg ARG 131 Juan Jose Haedo (Team Saxo Bank) 00:54:30
cze CZE 132 Frantisek Rabon (Omega Pharma - Quickstep) 00:55:27
ned NED 133 Theo Bos (Rabobank Cycling Team) 00:59:30
ita ITA 134 Francesco Lasca (Caja Rural) 00:59:45
ita ITA 135 Stiven Fanelli (Utensilnord - Named) 01:00:19
tur TUR 136 Fatih Harmanci (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:02:06
ita ITA 137 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 01:02:19
aut AUT 138 Marco Haller (Katusha Team) 01:02:25
ita ITA 139 Filippo Fortin (Team Type 1 - SANOFI) 01:03:03
rsa RSA 140 Jay Robert Thomson (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 01:03:13
ned NED 141 Ronan Van Zandbeek (Argos-Shimano) 01:03:24
ita ITA 142 Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia) 01:03:50
ned NED 143 Jetse Bol (Rabobank Cycling Team) 01:04:22
ita ITA 144 Gianfranco Visconti (Utensilnord - Named) 01:05:52
ned NED 145 Jens Mouris (GreenEdge Cycling Team) 01:06:08
ita ITA 146 Marco Zanotti (Utensilnord - Named) 01:06:48
bel BEL 147 Wim De Vocht (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 01:07:30
kaz KAZ 148 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team) 01:07:45
bel BEL 149 Sander Cordeel (Lotto - Belisol Team) 01:08:06
chn CHN 150 Ji Cheng (Argos-Shimano) 01:08:15
usa USA 151 Jonathan Patrick Mccarty (Spidertech Powered By C10) 01:09:52
ita ITA 152 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 01:13:19
tur TUR 153 Ahmet Akdylek (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:13:55
bel BEL 154 Andy Cappelle (Accent.jobs – Willems Veranda’s) 01:14:44
ita ITA 155 Matteo Pelucchi (Europcar) 01:16:53
iri IRI 156 Mehdi Sohrabi (Lotto - Belisol Team) 01:19:02
can CAN 157 Martin Gilbert (Spidertech Powered By C10) 01:19:35
usa USA 158 Jacob Keough (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 01:19:39
ita ITA 159 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 01:20:35
bel BEL 160 Jonas Van Genechten (Lotto - Belisol Team) s.t.
ita ITA 161 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) 01:21:07
ita ITA 162 Francesco Chicchi (Omega Pharma - Quickstep) 01:22:51
tur TUR 163 Bunyamin Ozdemir (Salcano Manisaspor Cycling Team) 01:23:11
ita ITA 164 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) 01:23:30
aus AUS 165 Michael Hepburn (GreenEdge Cycling Team) 01:24:13
can CAN 166 Simon Lambert-lemay (Spidertech Powered By C10) 01:25:19
ned NED 167 Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) 01:25:28
tur TUR 168 Mustafa Sayar (Konya Torku Seker Sport) 01:34:07
tur TUR 169 Hüseyin Özcan (Konya Torku Seker Sport) 01:49:47
tur TUR 170 Mirac Kal (Konya Torku Seker Sport) 01:54:02

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC