Bayern-Rundfahrt: Michael Rogers consolidates lead with TT victory
  December 19, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, May 26, 2012

Bayern-Rundfahrt: Michael Rogers consolidates lead with TT victory

by Ben Atkins at 3:08 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Former three-time World champion shows his class against the clock

michael rogersMichael Rogers (Team Sky) extended his overall lead in the Bayern-Rundfahrt with a powerful display in the stage four time trial in Feuchtwangen. The former three-time World time trial champion completed the rolling 26.4km course in a time of 31’14”, four seconds faster than compatriot and Sky teammate Richie Porte, and 16 seconds ahead of Jérôme Coppel (Saur-Sojasun).

The Australian, who had taken the race lead after his breakaway victory in the second stage, started last and, with Porte’s time to aim at, took his second win in the race.

“I was really happy with my performance and I was able to get out a good time trial and hold onto the lead,” said Rogers afterwards. “I was a little bit more motivated with the yellow on the back. That always brings the best out and I’m really happy.
 
“Richie had a really good ride. Luckily I was able to just duck under him there by a few seconds. The whole team did well really with Kosta [Siutsou] fifth and Christian [Knees] seventh.”

Rogers extended his overall lead, with Coppel jumping to second overall, 25 seconds back, with Vladimir Gusev (Katusha) slipping to third.
 
“Obviously we’re going to be aiming for it to end in a bunch sprint tomorrow,” Rogers explained. “First and foremost we have to keep it together. We haven’t got any sprinters here so our goal is solely to maintain the jersey.

“The sprinters can do their thing and we can just duck and weave hopefully.”

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Bayern Rundfarht (2.HC) Stage 4 Results: Feuchtwangen to Feuchtwangen TT, 26.4km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
aus AUS 1 Michael Rogers (Sky Procycling) 00:31:14
aus AUS 2 Richie Porte (Sky Procycling) 00:00:05
fra FRA 3 Jérome Coppel (Saur - Sojasun) 00:00:16
rus RUS 4 Vladimir Gusev (Katusha Team) 00:00:25
blr BLR 5 Kanstantsin Siutsou (Sky Procycling) 00:00:35
fra FRA 6 Tony Gallopin (RadioShack - Nissan) 00:00:37
ger GER 7 Christian Knees (Sky Procycling) 00:00:41
ned NED 8 Joost Posthuma (RadioShack - Nissan) 00:00:46
ned NED 9 Jens Mouris (Orica - GreenEDGE) 00:00:50
fra FRA 10 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:00:54
ger GER 11 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) 00:01:02
gbr GBR 12 David Millar (Garmin - Barracuda) 00:01:06
ned NED 13 Thomas Dekker (Garmin - Barracuda) 00:01:09
sui SUI 14 Fabian Cancellara (RadioShack - Nissan) 00:01:16
pol POL 15 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) s.t.
sui SUI 16 Michael Albasini (Orica - GreenEDGE) s.t.
esp ESP 17 Haimar Zubeldia Agirre (RadioShack - Nissan) 00:01:20
swe SWE 18 Thomas Löfkvist (Sky Procycling) s.t.
fra FRA 19 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) 00:01:24
fra FRA 20 Anthony Roux (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:26
lux LUX 21 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) 00:01:29
cze CZE 22 Leopold Konig (Team NetApp) s.t.
fra FRA 23 Paul Poux (Saur - Sojasun) 00:01:31
rus RUS 24 Vladimir Isaychev (Katusha Team) 00:01:34
ger GER 25 John Degenkolb (Argos-Shimano) 00:01:35
tun TUN 26 Rafaa Chtioui (Europcar) s.t.
fra FRA 27 Christophe Kern (Europcar) 00:01:36
den DEN 28 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:01:37
ukr UKR 29 Yaroslav Popovych (RadioShack - Nissan) 00:01:42
fra FRA 30 David Boucher (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:46
fra FRA 31 David Lelay (Saur - Sojasun) s.t.
usa USA 32 Danny Pate (Sky Procycling) 00:01:47
esp ESP 33 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 00:01:49
ger GER 34 Jakob Steigmiller (Thuringer Energie Team) 00:01:50
bel BEL 35 Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:55
fra FRA 36 Anthony Charteau (Europcar) 00:01:56
bel BEL 37 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:58
aus AUS 38 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) 00:01:59
fra FRA 39 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) 00:02:00
bel BEL 40 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:01
slo SLO 41 Blaz Jarc (Team NetApp) 00:02:05
ned NED 42 Sebastian Langeveld (Orica - GreenEDGE) 00:02:07
fra FRA 43 Yuriy Krivtsov (Lampre - ISD) 00:02:08
esp ESP 44 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
aus AUS 45 Stuart O' Grady (Orica - GreenEDGE) 00:02:09
ger GER 46 Bjorn Thurau (Europcar) s.t.
ger GER 47 Markus Fothen (Team NSP - Ghost) 00:02:11
ger GER 48 Jasha Sütterlin (Thuringer Energie Team) s.t.
ger GER 49 Danilo Hondo (Lampre - ISD) 00:02:12
esp ESP 50 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) 00:02:13
ger GER 51 Fabian Thiel (Thuringer Energie Team) 00:02:14
aus AUS 52 David Tanner (Team Saxo Bank) 00:02:15
fra FRA 53 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) 00:02:25
esp ESP 54 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) 00:02:26
bel BEL 55 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:02:28
fra FRA 56 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:02:30
fra FRA 57 Cédric Pineau (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:02:34
fra FRA 58 Alexandre Pichot (Europcar) 00:02:37
ger GER 59 Alexander Nordhoff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:02:42
fra FRA 60 Christophe Le Mevel (Garmin - Barracuda) 00:02:43
den DEN 61 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) 00:02:44
nzl NZL 62 Sam Bewley (Orica - GreenEDGE) 00:02:45
ita ITA 63 Manuele Mori (Lampre - ISD) 00:02:47
ita ITA 64 Davide Malacarne (Europcar) 00:02:49
esp ESP 65 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:02:50
esp ESP 66 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:02:51
bel BEL 67 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:56
ger GER 68 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:02:58
fra FRA 69 Thomas Voeckler (Europcar) 00:03:05
ita ITA 70 Giampaolo Caruso (Katusha Team) 00:03:06
fra FRA 71 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
esp ESP 72 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 73 Ralf Matzka (Thuringer Energie Team) s.t.
bel BEL 74 Johan Vansummeren (Garmin - Barracuda) 00:03:08
ger GER 75 Raphael Freienstein (Team Heizomat) 00:03:09
ger GER 76 Michael Schwarzmann (Team NetApp) 00:03:11
fra FRA 77 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun) 00:03:12
fra FRA 78 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
bel BEL 79 Sven Vandousselaere (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:03:13
esp ESP 80 Koldo Fernández De Larrea (Garmin - Barracuda) 00:03:14
ita ITA 81 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 00:03:15
ger GER 82 Fabian Wegmann (Garmin - Barracuda) s.t.
rus RUS 83 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:03:16
ger GER 84 Alex Schmitt (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:03:18
esp ESP 85 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 86 Marius Jessenberger (Team Heizomat) 00:03:20
bel BEL 87 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:03:24
ita ITA 88 Davide Cimolai (Lampre - ISD) 00:03:28
ger GER 89 Maximilian Werda (Thuringer Energie Team) 00:03:34
ger GER 90 Andreas Klier (Garmin - Barracuda) s.t.
ned NED 91 Karsten Kroon (Team Saxo Bank) 00:03:39
ger GER 92 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:03:44
slo SLO 93 Grega Bole (Lampre - ISD) s.t.
fra FRA 94 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) 00:03:49
esp ESP 95 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) 00:03:52
ger GER 96 Alexander Krieger (Team Heizomat) 00:03:56
ger GER 97 Jonas Schmeiser (Team NSP - Ghost) 00:04:07
bel BEL 98 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 99 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:04:08
ger GER 100 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) 00:04:15
ger GER 101 Rüdiger Selig (Katusha Team) 00:04:16
ger GER 102 Holger Burkhardt (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:04:18
ned NED 103 Rene Hooghiemster (Team NSP - Ghost) 00:04:21
ger GER 104 Markus Eichler (Team NetApp) 00:04:23
ita ITA 105 Davide Vigano (Lampre - ISD) 00:04:26
blr BLR 106 Yauheni Hutarovich (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
aut AUT 107 Marco Haller (Katusha Team) 00:04:29
ger GER 108 Tino Thomel (Team NSP - Ghost) s.t.
ger GER 109 Fabian Bruno (Team Heizomat) 00:04:32
ger GER 110 Steffen Radochla (Team NSP - Ghost) 00:04:36
ger GER 111 Andre Benoit (Team Heizomat) 00:04:47
ger GER 112 Christian Mager (Team Heizomat) 00:04:53
ger GER 113 Dominik Klemme (Argos-Shimano) 00:04:58
ger GER 114 Rene Obst (Team NSP - Ghost) 00:05:00
isr ISR 115 Ran Margaliot (Team Saxo Bank) 00:05:04
ger GER 116 Benjamin Dietrich (Thuringer Energie Team) 00:05:09
ger GER 117 Jannick Geisler (Team Heizomat) s.t.
ger GER 118 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) 00:05:10
ger GER 119 Jacob Fiedler (Team NSP - Ghost) 00:05:19
ger GER 120 Michael Kurth (Eddy Merckx - Indeland ) 00:05:30
ger GER 121 Bastian Bürgel (Thuringer Energie Team) 00:05:32
aus AUS 122 Baden Cooke (Orica - GreenEDGE) 00:05:44
ger GER 123 Sebastian Körber (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:05:51
fra FRA 124 Thomas Bonnin (Argos-Shimano) 00:06:01
ger GER 125 Andre Schulze (Team NetApp) 00:06:10
ger GER 126 Robert Retschke (Eddy Merckx - Indeland ) 00:06:12
ger GER 127 Andreas Stauff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:06:26
ger GER 128 Florian Frank Monreal (Eddy Merckx - Indeland ) 00:06:33

General classification after stage 3:

Country Result Name Team Time
aus AUS 1 Michael Rogers (Sky Procycling) 15:38:14
fra FRA 2 Jérome Coppel (Saur - Sojasun) 00:00:25
rus RUS 3 Vladimir Gusev (Katusha Team) 00:00:30
aus AUS 4 Richie Porte (Sky Procycling) 00:00:41
blr BLR 5 Kanstantsin Siutsou (Sky Procycling) 00:00:47
fra FRA 6 Tony Gallopin (RadioShack - Nissan) 00:01:13
ger GER 7 Christian Knees (Sky Procycling) 00:01:17
ned NED 8 Joost Posthuma (RadioShack - Nissan) 00:01:22
fra FRA 9 Jérémy Roy (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:01:30
esp ESP 10 Haimar Zubeldia Agirre (RadioShack - Nissan) 00:01:33
ger GER 11 Patrick Gretsch (Argos-Shimano) 00:01:38
gbr GBR 12 David Millar (Garmin - Barracuda) 00:01:42
ned NED 13 Thomas Dekker (Garmin - Barracuda) 00:01:45
pol POL 14 Jaroslaw Marycz (Team Saxo Bank) 00:01:52
sui SUI 15 Michael Albasini (Orica - GreenEDGE) s.t.
swe SWE 16 Thomas Löfkvist (Sky Procycling) 00:01:56
fra FRA 17 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun) 00:02:00
lux LUX 18 Laurent Didier (RadioShack - Nissan) 00:02:05
cze CZE 19 Leopold Konig (Team NetApp) s.t.
ger GER 20 John Degenkolb (Argos-Shimano) 00:02:07
fra FRA 21 Paul Poux (Saur - Sojasun) s.t.
tun TUN 22 Rafaa Chtioui (Europcar) 00:02:11
fra FRA 23 Christophe Kern (Europcar) 00:02:12
den DEN 24 Christopher Juul-jensen (Team Saxo Bank) 00:02:13
ukr UKR 25 Yaroslav Popovych (RadioShack - Nissan) 00:02:18
fra FRA 26 David Lelay (Saur - Sojasun) 00:02:22
esp ESP 27 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 00:02:25
ger GER 28 Jakob Steigmiller (Thuringer Energie Team) 00:02:26
aus AUS 29 Allan Davis (Orica - GreenEDGE) 00:02:29
bel BEL 30 Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:31
fra FRA 31 Anthony Charteau (Europcar) 00:02:32
bel BEL 32 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:34
bel BEL 33 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:02:37
slo SLO 34 Blaz Jarc (Team NetApp) 00:02:41
ned NED 35 Sebastian Langeveld (Orica - GreenEDGE) 00:02:43
ger GER 36 Markus Fothen (Team NSP - Ghost) 00:02:44
esp ESP 37 Benjamin Gonzalez Noval (Team Saxo Bank) s.t.
ger GER 38 Danilo Hondo (Lampre - ISD) 00:02:48
esp ESP 39 Ricardo Garcia Ambroa (Euskaltel - Euskadi) 00:02:49
aus AUS 40 David Tanner (Team Saxo Bank) 00:02:51
fra FRA 41 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun) 00:03:01
esp ESP 42 Xabier Zandio Echaide (Sky Procycling) 00:03:02
fra FRA 43 Kenny Elissonde (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:03:06
fra FRA 44 Cédric Pineau (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:03:10
fra FRA 45 Alexandre Pichot (Europcar) 00:03:13
fra FRA 46 Christophe Le Mevel (Garmin - Barracuda) 00:03:19
ita ITA 47 Manuele Mori (Lampre - ISD) 00:03:23
ita ITA 48 Davide Malacarne (Europcar) 00:03:25
esp ESP 49 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:03:27
ita ITA 50 Alessandro Petacchi (Lampre - ISD) 00:03:31
bel BEL 51 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:03:32
ger GER 52 Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) 00:03:34
ita ITA 53 Giampaolo Caruso (Katusha Team) 00:03:42
bel BEL 54 Johan Vansummeren (Garmin - Barracuda) 00:03:44
ger GER 55 Michael Schwarzmann (Team NetApp) 00:03:45
fra FRA 56 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun) 00:03:48
fra FRA 57 Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
esp ESP 58 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) 00:03:54
slo SLO 59 Grega Bole (Lampre - ISD) 00:04:20
esp ESP 60 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) 00:04:28
ger GER 61 Alexander Krieger (Team Heizomat) 00:04:32
aut AUT 62 Marco Haller (Katusha Team) 00:05:05
ned NED 63 Karsten Kroon (Team Saxo Bank) 00:05:07
bel BEL 64 Jerome Baugnies (Team NetApp) 00:06:02
fra FRA 65 Thibaut Pinot (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:06:09
ita ITA 66 Davide Vigano (Lampre - ISD) 00:06:18
ger GER 67 Fabian Wegmann (Garmin - Barracuda) 00:07:13
ger GER 68 Bjorn Thurau (Europcar) 00:07:31
fra FRA 69 Anthony Roux (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:08:00
ned NED 70 Jens Mouris (Orica - GreenEDGE) 00:08:30
fra FRA 71 Yuriy Krivtsov (Lampre - ISD) 00:08:42
ger GER 72 Fabian Thiel (Thuringer Energie Team) 00:08:48
ita ITA 73 Davide Cimolai (Lampre - ISD) 00:09:23
esp ESP 74 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:09:24
den DEN 75 Troels Ronning Vinther (Team Saxo Bank) 00:09:35
ger GER 76 Ralf Matzka (Thuringer Energie Team) 00:09:40
ger GER 77 Raphael Freienstein (Team Heizomat) 00:09:43
bel BEL 78 Sven Vandousselaere (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:09:47
nzl NZL 79 Sam Bewley (Orica - GreenEDGE) 00:09:53
bel BEL 80 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:09:58
ger GER 81 Andreas Klier (Garmin - Barracuda) 00:10:08
fra FRA 82 Stéphane Poulhies (Saur - Sojasun) 00:10:23
fra FRA 83 Thomas Voeckler (Europcar) 00:10:50
blr BLR 84 Yauheni Hutarovich (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) s.t.
rus RUS 85 Vladimir Isaychev (Katusha Team) 00:11:06
ger GER 86 Rüdiger Selig (Katusha Team) 00:11:07
usa USA 87 Danny Pate (Sky Procycling) 00:11:19
ger GER 88 Christian Mager (Team Heizomat) 00:11:23
ger GER 89 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:11:34
ger GER 90 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) 00:11:44
sui SUI 91 Fabian Cancellara (RadioShack - Nissan) 00:12:03
aus AUS 92 Baden Cooke (Orica - GreenEDGE) 00:12:18
ger GER 93 Alexander Nordhoff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:12:33
esp ESP 94 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:12:34
rus RUS 95 Alexander Porsev (Katusha Team) 00:12:44
ger GER 96 Jasha Sütterlin (Thuringer Energie Team) 00:12:53
ger GER 97 Jacob Fiedler (Team NSP - Ghost) 00:13:24
esp ESP 98 Koldo Fernández De Larrea (Garmin - Barracuda) 00:13:33
bel BEL 99 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:55
ger GER 100 Steffen Radochla (Team NSP - Ghost) 00:14:02
ger GER 101 Markus Eichler (Team NetApp) 00:14:08
fra FRA 102 Matthieu Sprick (Argos-Shimano) 00:14:26
ger GER 103 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) 00:14:54
ger GER 104 Bastian Bürgel (Thuringer Energie Team) 00:15:01
aus AUS 105 Stuart O' Grady (Orica - GreenEDGE) 00:15:12
ger GER 106 Robert Retschke (Eddy Merckx - Indeland ) 00:15:40
ger GER 107 Andreas Stauff (Eddy Merckx - Indeland ) 00:15:54
ger GER 108 Maximilian Werda (Thuringer Energie Team) 00:16:00
ger GER 109 Marius Jessenberger (Team Heizomat) 00:16:05
fra FRA 110 David Boucher (Equipe Cycliste FDJ - BigMat) 00:16:58
ger GER 111 Dominik Klemme (Argos-Shimano) 00:18:01
ned NED 112 Rene Hooghiemster (Team NSP - Ghost) 00:19:30
ger GER 113 Holger Burkhardt (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:19:46
ger GER 114 Jonas Schmeiser (Team NSP - Ghost) 00:20:04
ger GER 115 Jannick Geisler (Team Heizomat) 00:21:06
ger GER 116 Alex Schmitt (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:22:13
ger GER 117 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:23:06
ger GER 118 Tino Thomel (Team NSP - Ghost) 00:23:27
fra FRA 119 Thomas Bonnin (Argos-Shimano) 00:23:35
ger GER 120 Michael Kurth (Eddy Merckx - Indeland ) 00:24:28
ger GER 121 Benjamin Dietrich (Thuringer Energie Team) 00:24:50
ger GER 122 Andre Schulze (Team NetApp) 00:25:18
ger GER 123 Andre Benoit (Team Heizomat) 00:26:02
ger GER 124 Fabian Bruno (Team Heizomat) 00:26:19
isr ISR 125 Ran Margaliot (Team Saxo Bank) 00:27:00
ger GER 126 Sebastian Körber (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:27:47
ger GER 127 Rene Obst (Team NSP - Ghost) 00:30:12
ger GER 128 Florian Frank Monreal (Eddy Merckx - Indeland ) 00:36:12

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC