Tour Down Under: Swift powers to stage six victory: Cameron Meyer holds on for overall victory
  December 12, 2017 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Sunday, January 23, 2011

Tour Down Under: Swift powers to stage six victory: Cameron Meyer holds on for overall victory

by Bjorn Haake at 6:12 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Tour Down Under
 
'Scrawny' rider takes his first UCI stage race - by two seconds

ben swiftBen Swift (Sky) took his second win in this year's Tour Down Under, sprinting faster than teammate Greg Henderson and HTC-Highroad's Matthew Goss. Swift's time bonus moved him up to third place overall but Cameron Meyer walked away with his most important win ever. Meyer kept a two-second bonus over Goss, whose racking up of time bonus seconds along the way ultimately fell short. Goss won the sprints classification, Luke Roberts the mountains ranking.

Meyer was in disbelief after jumping off his bike behind the finish line in Adelaide. "It hasn't sunk in quite yet," said the Australian. Three riders were within striking distance of taking the overall. "To race in front of tens of thousands of people all cheering my name, so many friends and family and supporters out there, was fantastic."

Even before securing the victory, Meyer felt a little at odds with the situation. "My brother [Travis] said, when we were looking at all the photos in the Hilton of the past winners, with Greipel and all that with big muscles, 'and now there's going to be little scrawny Cameron'," said Meyer. "It is going to look a little bit different."

Goss tried to win the race via the time bonuses on the line, with the winner receiving ten seconds. After also gaining two seconds on an intermediate sprint, Goss was six seconds behind as they wound up for the final sprint. To Meyer's relief Goss only managed to jump onto the podium, receiving four seconds for his efforts. This wasn't enough for Goss to reclaim the race lead, which he had already held after stages one and three.

Meyer knew that Goss would be one of the most dangerous competitors for the overall victory. "[Today] our plans were to go out hard and aggressive to put the pressure on HTC-Highroad," said Meyer. "It looks like they had to use their men up quite a lot and maybe Goss didn't quite have the train [in the end]."

Meyer continued where he left off last year, when he was named the Australian Cyclist of the Year. "I can't thank my team enough, it was fantastic," he said. "It's my first pro win and my first tour win, a great way to start the year for the team."

Swift had the luxury of a perfect leadout by experienced sprinter Greg Henderson to give Sky a double victory. "It's not just a stage race, it's a race within a race," said Swift. "I was struggling really bad half way through after the efforts of Willunga yesterday. [But my team] is just perfect, throughout the race they supported me, they made sure I was not on the outside or in the wind all day and Matt Hayman did an awesome job coming into the last corner."

Unlucky Goss may have lost race in stage two crash

Goss came very close, but had to settle for the runner-up spot in the end. "Two seconds off it. But [Mark] Renshaw was doing the perfect job; he has all week. I just went on the opposite side, I didn't want to take the risk of getting shut on the barrier again, it didn't work out, unfortunately.

"I guess it's a little bit of a disappointment, but it's also not a bad result, the team rode awesome all week and they completely supported me. I can't thank those guys enough."

Goss had lost precious seconds in a stage-two crash. "We had a great race, and if it wasn't for a couple of mishaps, maybe it would be different but that's bike riding," said Goss. "It just didn't really work out this year, but I will come back next year, I have a few years left here."

The top four in the young rider classification (under 26) was a repeat of the general classification, with Meyer taking the honors ahead of Goss, Swift and Matthews. At just 23 years of age, Meyer also is the second youngest to win the event behind Michael Rogers, who claimed the 2002 Tour when he was 22 years old.

cameron meyerThe final stage was a 20-lap circuit race in Adelaide, in front of over 100,000 supporters. Meyer's Garmin-Cervélo teammates went on the attack from the gun. That forced HTC-Highroad to the front of the peloton to counter early attacks from Matthew Wilson, Travis Meyer and Brett Lancaster.

HTC-Highroad brought it back together for the first intermediate sprint on the eighth lap (km36.0). Michael Matthews (Rabobank) outsprinted Goss for the three-second bonus, but Goss claimed two seconds. Germany's Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto) was third on the sprint.

At the first King of the Mountain contest over Montefiore Hill on lap ten (km42.5), Luke Roberts took maximum points Montefiore Hill on lap ten (42.5km) to confirm his mountains classification win.

In the second intermediate sprint Goss and Matthews marked each other, with neither rider receiving a point. Meyer was happy to see Jos Van Emden, Tom Leezer, and Allan Davis fight it out.

Stuart O'Grady (Saxo Bank Sungard) then led a breakaway of half a dozen riders, who contested the second climb with Roberts' team mate Mitch Docker first over the line. As the final lap approached the peloton hunted down the escapees, to bring the race back together and set up a final dramatic showdown.

Matthews unable to push back sprinters

The sprint with all the big guns in there was fought out hard, as Goss was still hoping to win the overall and Robbie McEwen trying to win a stage still. This left youngsters like Matthews quite impressed. "I just didn't have the experience that these guys have on the last lap of a big race like this," said Matthews. "Everyone was just pushing me everywhere, but I just didn't quite have the speed or the technique to get to the front.

"Being a little guy trying to sprint, it's a bit hard being pushed around by the big guys. I guess you've got to push them back and see how you go... I just couldn't quite push them back today."

Movistar won the teams classification, decided by the cumulative total of the times of the three best individual riders on each team. Vacansoleil-DCM was eight seconds back and AG2R La Mondiale ranked third at 25 seconds.

Goss took the Jayco Sprint category on 28 points ahead of Matthews (20pts) and Belgian Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) who ranked third, also with 20 points.

UniSA-Australia's Roberts was a clear winner in the Skoda King of Mountains classification with 60 points, almost double that of Ben Hermans (Radio Shack) (36pts) and Mitch Docker (UniSA-Australia) on 32 points.

For the third straight year Roberts also claimed the Tanya Denver Award for the highest placed South Australian with his tenth place overall, 28 seconds off Meyer's winning time.



----

Tour Down Under (UCI World Tour), January 16 – 23:

Stage 6, January 23: Adelaide:

1, Ben Swift (Team Sky) 90 kilometres in 1 hours 53 mins 47 secs
2, Greg Henderson (Team Sky
3, Matthew Goss (HTC-Highroad
4, Robbie McEwen (Team Radio Shack
5, Juan José Haedo (Saxo Bank Sungard
6, Allan Davis (Astana
7, André Greipel (Omega Pharma-Lotto
8, Romain Feillu (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9, Davide Vigano (Leopard Trek)
10, Jonathan Cantwell (UNI SA - Australia)
11, Michael Matthews (Rabobank Cycling Team)
12, Jose Joaquin Rojas (Movistar Team)
13, Denis Galimzyanov (Katusha Team)
14, Tyler Farrar (Team Garmin-Cervelo)
15, Elia Viviani (Liquigas-Cannondale)
16, Mark Renshaw (HTC-Highroad)
17, Manuele Mori (Lampre - ISD)
18, Luke Roberts (UNI SA - Australia)
19, Fabio Sabatini (Liquigas-Cannondale)
20, Cameron Meyer (Team Garmin-Cervelo)
21, Alessandro Ballan (BMC Racing Team)
22, Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi)
23, Kristof Goddaert (AG2R La Mondiale)
24, Francisco Ventoso (Movistar Team)
25, Blel Kadri (AG2R La Mondiale)
26, Robbie Hunter (Team Radio Shack)
27, Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi)
28, Nikolay Trusov (Katusha Team)
29, Laurens ten Dam (Rabobank Cycling Team)
30, Aitor Perez Arrieta (Lampre - ISD)
31, Jose Ivan Gutierrez (Movistar Team)
32, Sergey Lagutin (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team)
33, Addy Engels (Quick Step Cycling Team)
34, Luis Pasamontes (Movistar Team)
35, Julian Dean (Team Garmin-Cervelo)
36, Francesco Chicchi (Quick Step Cycling Team)
37, Simone Ponzi (Liquigas-Cannondale)
38, Sebastian Haedo (Saxo Bank Sungard)
39, Manuel Cardoso (Team Radio Shack)
40, Stijn Vandenbergh (Katusha Team) at 7 secs
41, Julien Vermote (Quick Step Cycling Team)
42, Simon Clarke (Astana)
43, David Lopez (Movistar Team)
44, Yuriy Krivtsov (AG2R La Mondiale)
45, Mirko Selvaggi (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team)
46, Jon Izaguirre (Euskaltel-Euskadi)
47, William Clarke (Leopard Trek)
48, Julien Loubet (AG2R La Mondiale)
49, Ivan Velasco (Euskaltel-Euskadi)
50, Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale)
51, Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi)
52, Baden Cooke (Saxo Bank Sungard)
53, Ben Hermans (Team Radio Shack)
54, Martin Kohler (BMC Racing Team)
55, Eduard Vorganov (Katusha Team)
56, Geraint Thomas (Team Sky) at 11 secs
57, Stefan Denifl (Leopard Trek)
58, Markel Irizar (Team Radio Shack)
59, Gregory Rast (Team Radio Shack)
60, Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale)
61, Mathieu Perget (AG2R La Mondiale)
62, Michael Rogers (Team Sky)
63, Steve Houanard (AG2R La Mondiale)
64, Maxim Gourov (Astana)
65, Rob Ruijgh (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team)
66, Alexander Kristoff (BMC Racing Team) at 16 secs
67, Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team)
68, Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto) at 18 secs
69, Vicente Reynes (Omega Pharma-Lotto) at 21 secs
70, Francesco Reda (Quick Step Cycling Team)
71, Michael Hepburn (UNI SA - Australia)
72, Jurgen Roelandts (Omega Pharma-Lotto)
73, Tanel Kangert (Astana)
74, Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto) at mins 29 secs
75, Juan Horrach (Katusha Team)
76, Vitaliy Buts (Lampre - ISD)
77, Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi)
78, Nicki Sörensen (Saxo Bank Sungard)
79, Daniel Sesma (Euskaltel-Euskadi)
80, Andriy Grivko (Astana)
81, Valentin Iglinskiy (Astana)
82, Wesley Sulzberger (UNI SA - Australia)
83, Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana)
84, David Tanner (Saxo Bank Sungard)
85, Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto)
86, Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale)
87, Luke Durbridge (UNI SA - Australia)
88, Timothy Roe (BMC Racing Team)
89, Brian Vandborg (Saxo Bank Sungard)
90, Angel Madrazo (Movistar Team)
91, Gerald Ciolek (Quick Step Cycling Team)
92, Martin Pedersen (Leopard Trek)
93, Mathew Hayman (Team Sky) at 36 secs
94, Amaël Moinard (BMC Racing Team)
95, Martin Mortensen (Leopard Trek)
96, Bruno Pires (Leopard Trek)
97, Brett Lancaster (Team Garmin-Cervelo)
98, John Murphy (BMC Racing Team)
99, Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) at 40 secs
100, Richie Porte (Saxo Bank Sungard) at 42 secs
101, Alfredo Balloni (Lampre - ISD)
102, Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 48 secs
103, Lance Armstrong (Team Radio Shack) at 58 secs
104, Daniele Righi (Lampre - ISD)
105, Jurgen Van De Walle (Omega Pharma-Lotto)
106, Kristijan Koren (Liquigas-Cannondale)
107, Mitchell Docker (UNI SA - Australia)
108, Stuart O'Grady (Leopard Trek) at 1 min 3 secs
109, Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 1 min 5 secs
110, Hayden Roulston (HTC-Highroad) at 1 min 15 secs
111, Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) at 1 min 18 secs
112, Serguei Ivanov (Katusha Team) at 1 min 20 secs
113, Simon Zahner (BMC Racing Team)
114, Matteo Bono (Lampre - ISD)
115, Matthew Wilson (Team Garmin-Cervelo) at 1 min 52 secs
116, Dimitri Champion (AG2R La Mondiale)
117, Travis Meyer (Team Garmin-Cervelo) at 1 min 54 secs
118, Bert Grabsch (HTC-Highroad) at 2 mins 0 secs
119, Danny Pate (HTC-Highroad) at 2 mins 25 secs
120, Mark Cavendish (HTC-Highroad)
121, Jack Bobridge (Team Garmin-Cervelo) at 2 mins 30 secs
122, Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) at 2 mins 32 secs
123, Davide Malacarne (Quick Step Cycling Team) at 2 mins 44 secs
124, Marco Bandiera (Quick Step Cycling Team)
125, Pieter Weening (Rabobank Cycling Team) at 2 mins 46 secs
126, Jos van Emden (Rabobank Cycling Team) at 4 mins 11 secs
127, Aleksandr Kuschynski (Katusha Team) at 4 mins 43 secs
128, Bernhard Eisel (HTC-Highroad) at 4 mins 45 secs
129, Coen Vermeltfoort (Rabobank Cycling Team) at 5 mins 28 secs

Teams:

1, Movistar, 5 hours 41 mins 21 secs
2, Radio Shack
3, Garmin-Cervelo
4, Liquigas-Cannondale
5, Katusha, at 7 secs
6, Vacansoleil-DCM
7, AG2R La Mondiale
8, Saxo Bank Sungard
9, Euskaltel-Euskadi
10, Quick Step

Intermediate sprint #1:

1, Michael Matthews (Rabobank Cycling Team) 6 pts
2, Matthew Goss (HTC-Highroad) 4
3, André Greipel (Omega Pharma-Lotto) 2

Intermediate sprint #2:

1, Jos van Emden (Rabobank Cycling Team) 6 pts
2, Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) 4
3, Allan Davis (Astana) 2


KOM prime #1:

1, Luke Roberts (UNI SA - Australia) 16 pts
2, Bruno Pires (Leopard Trek) 12
3, Juan Horrach (Katusha Team) 8
4, Alfredo Balloni (Lampre - ISD) 6
5, David Tanner (Saxo Bank Sungard) 4

KOM prime #2:

1, Mitchell Docker (UNI SA - Australia) 16 pts
2, Francesco Reda (Quick Step Cycling Team) 12
3, Simon Zahner (BMC Racing Team) 8
4, David Tanner (Saxo Bank Sungard) 6
5, Nicki Sörensen (Saxo Bank Sungard) 4

Final general classification:

1, Cameron Meyer (Team Garmin-Cervélo) 17 hours 54 mins 27 secs
2, Matthew Goss (HTC-Highroad) at 2 secs
3, Ben Swift (Team Sky) at 8 secs
4, Michael Matthews (Rabobank Cycling Team) at 9 secs
5, Laurens ten Dam (Rabobank Cycling Team) at 10 secs
6, Francisco Ventoso (Movistar Team) at 17 secs
7, André Greipel (Omega Pharma-Lotto) at 26 secs
8, Blel Kadri (AG2R La Mondiale)
9, Allan Davis (Astana) at 27 secs
10, Luke Roberts (UNI SA - Australia) at 28 secs
11, Alessandro Ballan (BMC Racing Team)
12, Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi)
13, Sergey Lagutin (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team)
14, Jose Joaquin Rojas (Movistar Team)
15, Ben Hermans (Team Radio Shack) at 35 secs
16, Manuele Mori (Lampre - ISD) at 39 secs
17, Jose Ivan Gutierrez (Movistar Team)
18, Simone Ponzi (Liquigas-Cannondale)
19, Romain Feillu (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 46 secs
20, Julien Loubet (AG2R La Mondiale)
21, Addy Engels (Quick Step Cycling Team)
22, Mirko Selvaggi (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 53 secs
23, Ivan Velasco (Euskaltel-Euskadi)
24, Mathieu Perget (AG2R La Mondiale) at 54 secs
25, Francesco Reda (Quick Step Cycling Team) at 1 min 7 secs
26, Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) at 1 min 27 secs
27, Jurgen Roelandts (Omega Pharma-Lotto) at 1 min 58 secs
28, Robbie McEwen (Team Radio Shack) at 2 mins 3 secs
29, Hayden Roulston (HTC-Highroad) at 2 mins 8 secs
30, Davide Vigano (Leopard Trek) at 2 mins 11 secs
31, Nicki Sörensen (Saxo Bank Sungard) at 2 mins 15 secs
32, Elia Viviani (Liquigas-Cannondale) at 2 mins 16 secs
33, Richie Porte (Saxo Bank Sungard) at 2 mins 22 secs
34, Baden Cooke (Saxo Bank Sungard) at 2 mins 23 secs
35, Stijn Vandenbergh (Katusha Team)
36, Serguei Ivanov (Katusha Team) at 2 mins 25 secs
37, Yuriy Krivtsov (AG2R La Mondiale) at 2 mins 28 secs
38, Angel Madrazo (Movistar Team)
39, Jonathan Cantwell (UNI SA - Australia) at 2 mins 29 secs
40, Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi)
41, Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi) at 2 mins 30 secs
42, David Lopez (Movistar Team)
43, Martin Kohler (BMC Racing Team) at 2 mins 36 secs
44, Rob Ruijgh (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 2 mins 40 secs
45, Julien Vermote (Quick Step Cycling Team) at 2 mins 45 secs
46, Tanel Kangert (Astana) at 2 mins 50 secs
47, Juan Horrach (Katusha Team) at 2 mins 57 secs
48, Mathew Hayman (Team Sky) at 2 mins 59 secs
49, Aitor Perez Arrieta (Lampre - ISD) at 3 mins 20 secs
50, Stuart O'Grady (Leopard Trek) at 3 mins 26 secs
51, Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi) at 3 mins 36 secs
52, Jack Bobridge (Team Garmin-Cervelo) at 3 mins 37 secs
53, Michael Rogers (Team Sky) at 3 mins 46 secs
54, Luis Pasamontes (Movistar Team) at 3 mins 49 secs
55, Kristijan Koren (Liquigas-Cannondale) at 4 mins 18 secs
56, Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 4 mins 22 secs
57, Robbie Hunter (Team Radio Shack) at 4 mins 27 secs
58, Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 4 mins 46 secs
59, Amaël Moinard (BMC Racing Team) at 4 mins 55 secs
60, Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto) at 4 mins 57 secs
61, Andriy Grivko (Astana) at 5 mins 27 secs
62, Luke Durbridge (UNI SA - Australia) at 5 mins 41 secs
63, Bruno Pires (Leopard Trek) at 5 mins 50 secs
64, Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto) at 6 mins 1 secs
65, Simon Clarke (Astana) at 6 mins 14 secs
66, Stefan Denifl (Leopard Trek)
67, Lance Armstrong (Team Radio Shack) at 6 mins 42 secs
68, Geraint Thomas (Team Sky) at 7 mins 7 secs
69, Timothy Roe (BMC Racing Team) at 7 mins 29 secs
70, Simon Zahner (BMC Racing Team) at 8 mins 7 secs
71, Travis Meyer (Team Garmin-Cervelo) at 8 mins 8 secs
72, Jon Izaguirre (Euskaltel-Euskadi) at 8 mins 9 secs
73, David Tanner (Saxo Bank Sungard) at 8 mins 18 secs
74, Gerald Ciolek (Quick Step Cycling Team) at 8 mins 22 secs
75, Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale) at 8 mins 25 secs
76, Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) at 8 mins 31 secs
77, Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto) at 8 mins 57 secs
78, Jurgen Van De Walle (Omega Pharma-Lotto) at 8 mins 59 secs
79, Alfredo Balloni (Lampre - ISD) at 9 mins 3 secs
80, Greg Henderson (Team Sky) at 9 mins 8 secs
81, Nikolay Trusov (Katusha Team) at 9 mins 10 secs
82, Mitchell Docker (UNI SA - Australia) at 9 mins 28 secs
83, Davide Cimolai (Liquigas-Cannondale) at 10 mins 13 secs
84, Davide Malacarne (Quick Step Cycling Team) at 10 mins 28 secs
85, Vitaliy Buts (Lampre - ISD) at 10 mins 35 secs
86, Fabio Sabatini (Liquigas-Cannondale) at 11 mins 7 secs
87, Eduard Vorganov (Katusha Team) at 11 mins 12 secs
88, Vicente Reynes (Omega Pharma-Lotto) at 11 mins 27 secs
89, Manuel Cardoso (Team Radio Shack) at 11 mins 35 secs
90, Wesley Sulzberger (UNI SA - Australia)
91, Marco Bandiera (Quick Step Cycling Team) at 11 mins 39 secs
92, Denis Galimzyanov (Katusha Team) at 11 mins 50 secs
93, Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) at 12 mins 13 secs
94, Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) at 12 mins 14 secs
95, Danny Pate (HTC-Highroad) at 12 mins 35 secs
96, Steve Houanard (AG2R La Mondiale) at 13 mins 5 secs
97, Brett Lancaster (Team Garmin-Cervelo) at 13 mins 24 secs
98, Markel Irizar (Team Radio Shack) at 13 mins 41 secs
99, Aleksandr Kuschynski (Katusha Team) at 13 mins 53 secs
100, Alexander Kristoff (BMC Racing Team) at 14 mins 31 secs
101, Sebastian Haedo (Saxo Bank Sungard) at 14 mins 53 secs
102, Gregory Rast (Team Radio Shack) at 15 mins 4 secs
103, Dimitri Champion (AG2R La Mondiale) at 15 mins 48 secs
104, William Clarke (Leopard Trek) at 15 mins 59 secs
105, Maxim Gourov (Astana) at 16 mins 19 secs
106, Kristof Goddaert (AG2R La Mondiale) at 17 mins 43 secs
107, Michael Hepburn (UNI SA - Australia) at 18 mins 38 secs
108, Matthew Wilson (Team Garmin-Cervelo) at 19 mins 21 secs
109, Daniel Sesma (Euskaltel-Euskadi) at 19 mins 26 secs
110, Pieter Weening (Rabobank Cycling Team) at 19 mins 28 secs
111, Mark Renshaw (HTC-Highroad) at 19 mins 40 secs
112, Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) at 20 mins 8 secs
113, Jos van Emden (Rabobank Cycling Team) at 21 mins 8 secs
114, Juan José Haedo (Saxo Bank Sungard) at 21 mins 13 secs
115, Martin Pedersen (Leopard Trek) at 21 mins 31 secs
116, Brian Vandborg (Saxo Bank Sungard) at 22 mins 14 secs
117, Julian Dean (Team Garmin-Cervelo) at 22 mins 34 secs
118, Tyler Farrar (Team Garmin-Cervelo) at 22 mins 44 secs
119, Martin Mortensen (Leopard Trek) at 23 mins 2 secs
120, Francesco Chicchi (Quick Step Cycling Team) at 23 mins 7 secs
121, Valentin Iglinskiy (Astana) at 23 mins 51 secs
122, Daniele Righi (Lampre - ISD) at 24 mins 9 secs
123, John Murphy (BMC Racing Team) at 25 mins 4 secs
124, Bert Grabsch (HTC-Highroad) at 25 mins 15 secs
125, Joost Van Leijen (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) at 25 mins 48 secs
126, Matteo Bono (Lampre - ISD) at 28 mins 16 secs
127, Bernhard Eisel (HTC-Highroad) at 30 mins 35 secs
128, Coen Vermeltfoort (Rabobank Cycling Team) at 31 mins 6 secs
129, Mark Cavendish (HTC-Highroad) at 33 mins 51 secs

Sprint classification:

1, Matthew Goss (HTC-Highroad) 28 pts
2, Michael Matthews (Rabobank Cycling Team) 20
3, Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) 20
4, Ben Swift (Team Sky) 16
5, Robbie McEwen (Team Radio Shack) 16
6, André Greipel (Omega Pharma-Lotto) 14
7, Aleksandr Kuschynski (Katusha Team) 12
8, Mitchell Docker (UNI SA - Australia) 12
9, Cameron Meyer (Team Garmin-Cervelo) 10
10, Francisco Ventoso (Movistar Team) 10
11, Davide Vigano (Leopard Trek) 10
12, David Tanner (Saxo Bank Sungard) 8
13, John Murphy (BMC Racing Team) 8
14, Mathieu Perget (AG2R La Mondiale) 6
15, Simon Zahner (BMC Racing Team) 6
16, Jos van Emden (Rabobank Cycling Team) 6
17, Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi) 6
18, Simon Clarke (Astana) 6
19, Greg Henderson (Team Sky) 6
20, Laurens ten Dam (Rabobank Cycling Team) 4
21, Blel Kadri (AG2R La Mondiale) 4
22, Yuriy Krivtsov (AG2R La Mondiale) 4
23, Tom Leezer (Rabobank Cycling Team) 4
24, Sebastian Haedo (Saxo Bank Sungard) 4
25, Graeme Brown (Rabobank Cycling Team) 4
26, Allan Davis (Astana) 2
27, Juan Horrach (Katusha Team) 2
28, Luis Pasamontes (Movistar Team) 2
29, Luke Durbridge (UNI SA - Australia) 2

Mountains classification:

1, Luke Roberts (UNI SA - Australia) 60 pts
2, Ben Hermans (Team Radio Shack) 36
3, Mitchell Docker (UNI SA - Australia) 32
4, David Tanner (Saxo Bank Sungard) 22
5, Richie Porte (Saxo Bank Sungard) 18
6, Simone Ponzi (Liquigas-Cannondale) 16
7, Luke Durbridge (UNI SA - Australia) 16
8, Jack Bobridge (Team Garmin-Cervelo) 16
9, Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi) 12
10, Francesco Reda (Quick Step Cycling Team) 12
11, Yuriy Krivtsov (AG2R La Mondiale) 12
12, Angel Madrazo (Movistar Team) 12
13, Luis Pasamontes (Movistar Team) 12
14, Bruno Pires (Leopard Trek) 12
15, Simon Zahner (BMC Racing Team) 12
16, Julien Loubet (AG2R La Mondiale) 8
17, Juan Horrach (Katusha Team) 8
18, Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) 8
19, Blel Kadri (AG2R La Mondiale) 6
20, Alfredo Balloni (Lampre - ISD) 6
21, Aleksandr Kuschynski (Katusha Team) 6
22, Alessandro Ballan (BMC Racing Team) 4
23, Mirko Selvaggi (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) 4
24, Nicki Sörensen (Saxo Bank Sungard) 4
25, Michael Rogers (Team Sky) 4
26, Timothy Roe (BMC Racing Team) 4

Final team classification:

1, Movistar, 53 hours 44 mins 56 secs
2, Vacansoleil-DCM, at 8 secs
3, AG2R La Mondiale, at 25 secs
4, Garmin-Cervélo, at 27 secs
5, Quick Step, at 56 secs
6, BMC, at 1 min 6 secs
7, Team Sky, at 1 min 10 secs
8, Rabobank,
9, Radio Shack, at 2 mins 8 secs
10, Euskaltel-Euskadi, at 2 mins 9 secs

 

      comments




Subscribe via RSS or daily email

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC