Vuelta Castilla y León: Tondo time trials into overall lead
  October 22, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Saturday, April 16, 2011

Vuelta Castilla y León: Tondo time trials into overall lead

by Bjorn Haake at 11:14 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results, Castilla y León
 
Contador wins race against the clock; Mollema's honorable effort falls short

xavier tondoXavier Tondo is one day away from taking his biggest career win, with the overall of the Vuelta Castilla y León. Tondo overcame his three-second overall deficit against Bauke Mollema, finishing the individual time trial 12 seconds faster than the Mollema. Both riders were beaten on the day by Alberto Contador, who clocked a 13:42. Saxo Bank took a double victory, with Richie Porte finishing only one second behind teammate Contador. Igor Antón (Euskaltel-Euskadi) was sixth, 20 seconds back, and stayed in third place overall.

Contador had bad luck on the previous day, when mechanicals removed him from the overall chances. He was still happy with the way he presented himself and how the team rode for him. "They deserved a lot more, but this victory is for them," Contador said at the finish in Zamora.

The Spaniard shrugged off his  misfortune. "That's cycling. It is better that it happens here than in the Giro." He did say that his overall classification would have undoubtedly been better, had he not flatted. "But I don't want to think about it, really. I am just happy with today's result."

He was not too pleased with the parcours of the time trial. "I didn't like the cobbles too much in the race, because I don't weigh much and it throws me around a lot. Of course it is spectacular fore the spectators," Contador said.

Contador had taken antibiotics to get over some sickness. His next goal is Flèche Wallonne. "Now I have to rest, although if I am not on top form [on Wednesday] maybe I can help a teammate."

Mollema did a very good ride, but fell nine seconds short in the end. His directeur sportif, Jan Boven, was very pleased with the way Mollema rode. "He did a  superb time trial. Tondo was faster, as expected. A time trial is always honest."

Mollema felt that he became slower in the second part, but Boven disagreed. "In the second part he gained time even on riders like Contador and Anton. Bauke measured himself perfectly in this time trial. We had full confidence in Bauke and he didn't disappoint us."

Graeme Brown opened up the time trial, setting a 15'41. That time was shattered in the early part by Porte, who clocked a 13'43. This would have been a stage winning ride, wouldn't his teammate Contador bettered him by one second.

More interesting was the fight for the overall, with Anton setting off first and riding to a time off 14'02. Next was Tondo, who already showed at the intermediate timing that he was not far off Contador's time. His two-second deficit at the time check became three seconds in the end, with 13'45. Mollema tried hard, but was unable to match the Spaniard's pace. The Dutchman came in at 13'57.

With only one flat day remaining, Tondo looks set to take the overall. This would be an enormous win for the 2007 Volta a Portugal winner.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Vuelta A Castilla Y Leon, Spain (2.1) Stage 4 Review: Zamora to Zamora (11.2km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Alberto Contador Velasco (Saxo Bank-Sungard) 00:13:42
aus AUS 2 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) 00:00:01
esp ESP 3 Xavier Tondo Volpini (Movistar) 00:00:03
ned NED 4 Bauke Mollema (Rabobank) 00:00:15
gbr GBR 5 Alex Dowsett (Team Sky) 00:00:19
esp ESP 6 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) 00:00:20
col COL 7 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) 00:00:26
col COL 8 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:00:31
fra FRA 9 Jérome Coppel (Saur-Sojasun) 00:00:32
gbr GBR 10 Christopher Froome (Team Sky) 00:00:38
esp ESP 11 Juan Manuel Garate (Rabobank) s.t.
ita ITA 12 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:00:40
esp ESP 13 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:00:43
esp ESP 14 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) s.t.
col COL 15 Nairo Alexander Quintana Rojas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:44
col COL 16 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ned NED 17 Laurens Ten Dam (Rabobank) 00:00:45
ita ITA 18 Dario Cioni (Team Sky) 00:00:46
fra FRA 19 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) s.t.
esp ESP 20 Daniel Navarro Garcia (Saxo Bank-Sungard) 00:00:48
esp ESP 21 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 22 Egoitz García (Caja Rural) 00:00:49
CHI 23 Carlos Oyarzun (Movistar) s.t.
esp ESP 24 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:00:50
aus AUS 25 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
gbr GBR 26 Russell Downing (Team Sky) s.t.
blr BLR 27 Branislau Samoilau (Movistar) 00:00:51
col COL 28 Camilo Andres Suarez Albarracin (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:53
por POR 29 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 30 David De La Cruz (Caja Rural) 00:00:57
esp ESP 31 Carlos Sastre (Geox-TMC Transformers) 00:00:58
col COL 32 Alex Cano Ardila (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:59
gbr GBR 33 Peter Kennaugh (Team Sky) s.t.
ita ITA 34 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 35 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:01:00
ita ITA 36 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) s.t.
ned NED 37 Steven Kruijswijk (Rabobank) 00:01:01
esp ESP 38 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
fra FRA 39 Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) 00:01:02
ita ITA 40 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:01:03
esp ESP 41 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 42 Ludovic Turpin (Saur-Sojasun) 00:01:05
col COL 43 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) 00:01:06
esp ESP 44 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) s.t.
esp ESP 45 Sergio Pardilla Bellon (Movistar) 00:01:08
ned NED 46 Tom Jelte Slagter (Rabobank) 00:01:10
col COL 47 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
esp ESP 48 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:12
ukr UKR 49 Volodymyr Gustov (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 50 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar) s.t.
sui SUI 51 Marcel Wyss (Geox-TMC Transformers) 00:01:14
esp ESP 52 Pablo Lastras Garcia (Movistar) s.t.
ita ITA 53 Giampaolo Cheula (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 54 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:01:15
URU 55 Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
bel BEL 56 Serge Pauwels (Team Sky) 00:01:17
ita ITA 57 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) 00:01:18
fra FRA 58 Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) s.t.
esp ESP 59 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) 00:01:19
esp ESP 60 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 61 Juan Mauricio Soler (Movistar) s.t.
esp ESP 62 Jesús Hernández Blazquez (Saxo Bank-Sungard) 00:01:20
esp ESP 63 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) 00:01:21
esp ESP 64 Jorge Azanza Soto (Euskaltel - Euskadi) s.t.
col COL 65 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:24
ita ITA 66 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 67 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) s.t.
col COL 68 Darwin Atapuma Hurtado (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:25
fra FRA 69 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:01:27
fra FRA 70 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) s.t.
esp ESP 71 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 72 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:01:31
esp ESP 73 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:32
esp ESP 74 Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel - Euskadi) s.t.
slo SLO 75 Marko Kump (Geox-TMC Transformers) 00:01:34
esp ESP 76 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:01:35
esp ESP 77 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:01:36
esp ESP 78 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:01:38
aut AUT 79 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) s.t.
rsa RSA 80 Jacques Janse Van Rensburg (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:40
col COL 81 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 82 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) 00:01:42
por POR 83 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) 00:01:45
fra FRA 84 Pierre Cazaux (Euskaltel - Euskadi) 00:01:46
esp ESP 85 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:01:47
esp ESP 86 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:01:49
por POR 87 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) 00:01:50
ita ITA 88 Gianluca Brambilla (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 89 Javier Francisco Aramendia Lorente (Euskaltel - Euskadi) 00:01:52
gbr GBR 90 Ben Swift (Team Sky) 00:01:53
por POR 91 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:01:54
esp ESP 92 Diego Milan (Caja Rural) 00:01:56
esp ESP 93 Pascual Orengo Lopez (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:58
col COL 94 Hector Leonardo Paez Leon (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:59
aus AUS 95 Graeme Brown (Rabobank) s.t.
col COL 96 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:02:03
esp ESP 97 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) 00:02:05
esp ESP 98 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:02:06
esp ESP 99 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) 00:02:09
esp ESP 100 Aitor Galdos Alonso (Caja Rural) s.t.
esp ESP 101 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:02:10
por POR 102 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) 00:02:16
col COL 103 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) 00:02:19
esp ESP 104 Diego Gallego Arnaiz (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:02:20
ita ITA 105 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) 00:02:22
por POR 106 Carlos Baltazar (Barbot-Efapel) 00:02:24
esp ESP 107 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 00:02:29
esp ESP 108 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ned NED 109 Theo Bos (Rabobank) 00:02:30
esp ESP DNS Adrian Saez De Arregi (Orbea - Oreka SDA)  

General classification after stage 4:

Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Xavier Tondo Volpini (Movistar) 13:31:40
ned NED 2 Bauke Mollema (Rabobank) 00:00:09
esp ESP 3 Igor Anton Hernandez (Euskaltel - Euskadi) 00:00:17
ita ITA 4 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:00:40
fra FRA 5 Jérome Coppel (Saur-Sojasun) 00:00:47
col COL 6 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) s.t.
ita ITA 7 Dario Cioni (Team Sky) 00:00:54
esp ESP 8 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:00:58
esp ESP 9 Juan Manuel Garate (Rabobank) 00:00:59
ned NED 10 Laurens Ten Dam (Rabobank) 00:01:16
esp ESP 11 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
col COL 12 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:21
ned NED 13 Steven Kruijswijk (Rabobank) 00:01:22
col COL 14 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) 00:01:27
esp ESP 15 Sergio Pardilla Bellon (Movistar) 00:01:29
gbr GBR 16 Christopher Froome (Team Sky) 00:01:32
col COL 17 Nairo Alexander Quintana Rojas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:42
col COL 18 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:45
col COL 19 Darwin Atapuma Hurtado (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:46
fra FRA 20 Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) 00:02:00
ita ITA 21 Giampaolo Cheula (Geox-TMC Transformers) 00:02:12
esp ESP 22 Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel - Euskadi) 00:02:27
esp ESP 23 Alberto Contador Velasco (Saxo Bank-Sungard) 00:02:37
ita ITA 24 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) 00:02:47
col COL 25 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:03:06
ned NED 26 Tom Jelte Slagter (Rabobank) 00:03:27
esp ESP 27 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) 00:03:58
esp ESP 28 Jesús Hernández Blazquez (Saxo Bank-Sungard) 00:04:03
esp ESP 29 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) 00:04:43
por POR 30 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) 00:04:54
col COL 31 Hector Leonardo Paez Leon (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:05:03
ita ITA 32 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:05:10
esp ESP 33 Javier Francisco Aramendia Lorente (Euskaltel - Euskadi) 00:05:14
esp ESP 34 Pablo Lastras Garcia (Movistar) 00:05:15
col COL 35 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) 00:05:41
esp ESP 36 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:06:50
col COL 37 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:07:42
por POR 38 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) 00:08:46
esp ESP 39 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:09:03
col COL 40 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:09:49
col COL 41 Alex Cano Ardila (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:04
esp ESP 42 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) 00:10:20
col COL 43 Camilo Andres Suarez Albarracin (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:33
esp ESP 44 Egoitz García (Caja Rural) 00:11:59
gbr GBR 45 Russell Downing (Team Sky) 00:12:00
CHI 46 Carlos Oyarzun (Movistar) 00:12:05
ita ITA 47 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) 00:12:09
esp ESP 48 David De La Cruz (Caja Rural) 00:12:13
esp ESP 49 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 50 Carlos Sastre (Geox-TMC Transformers) 00:12:14
fra FRA 51 Ludovic Turpin (Saur-Sojasun) 00:12:15
gbr GBR 52 Peter Kennaugh (Team Sky) s.t.
esp ESP 53 Carlos Verona (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:12:28
URU 54 Fabricio Ferrari (Caja Rural) 00:12:31
fra FRA 55 Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) 00:12:34
aut AUT 56 Matthias Brandle (Geox-TMC Transformers) 00:12:54
rsa RSA 57 Jacques Janse Van Rensburg (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:12:56
esp ESP 58 Diego Gallego Arnaiz (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:13:36
esp ESP 59 Daniel Navarro Garcia (Saxo Bank-Sungard) 00:13:38
esp ESP 60 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 00:13:45
aus AUS 61 Richie Porte (Saxo Bank-Sungard) 00:13:47
esp ESP 62 Jorge Azanza Soto (Euskaltel - Euskadi) 00:14:11
gbr GBR 63 Ben Swift (Team Sky) 00:16:07
esp ESP 64 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar) 00:16:45
bel BEL 65 Serge Pauwels (Team Sky) 00:16:56
fra FRA 66 Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) 00:17:06
por POR 67 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) 00:17:18
gbr GBR 68 Alex Dowsett (Team Sky) 00:17:20
por POR 69 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:17:33
esp ESP 70 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:17:56
col COL 71 Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM) 00:17:58
esp ESP 72 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) 00:18:19
blr BLR 73 Branislau Samoilau (Movistar) 00:19:36
col COL 74 Juan Mauricio Soler (Movistar) 00:19:56
fra FRA 75 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:20:45
ita ITA 76 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) 00:00:13
sui SUI 77 Marcel Wyss (Geox-TMC Transformers) 00:00:27
ita ITA 78 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) 00:00:31
esp ESP 79 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) 00:00:32
esp ESP 80 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:00:42
fra FRA 81 Pierre Cazaux (Euskaltel - Euskadi) 00:00:53
por POR 82 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) 00:00:57
aus AUS 83 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) 00:00:58
esp ESP 84 Pascual Orengo Lopez (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:01:05
esp ESP 85 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) 00:01:12
esp ESP 86 Diego Milan (Caja Rural) 00:01:20
esp ESP 87 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) 00:01:27
slo SLO 88 Marko Kump (Geox-TMC Transformers) 00:01:46
esp ESP 89 Luis Guillermo Mas Bonet (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
ukr UKR 90 Volodymyr Gustov (Saxo Bank-Sungard) 00:01:57
esp ESP 91 Jon Aberasturi (Orbea - Oreka SDA) 00:02:17
esp ESP 92 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:02:18
esp ESP 93 Francisco Manuel Anton Martin (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:02:19
ita ITA 94 Gianluca Brambilla (Colnago-CSF Inox) 00:02:35
esp ESP 95 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:02:43
esp ESP 96 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:02:50
ita ITA 97 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:03:09
esp ESP 98 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 00:03:19
esp ESP 99 Aitor Galdos Alonso (Caja Rural) 00:03:36
esp ESP 100 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) 00:03:56
esp ESP 101 Aritz Etxebarria (Orbea - Oreka SDA) 00:04:14
esp ESP 102 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:05:06
fra FRA 103 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:05:10
ned NED 104 Theo Bos (Rabobank) 00:05:27
ita ITA 105 Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers) 00:06:01
esp ESP 106 Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi) 00:06:27
por POR 107 Carlos Baltazar (Barbot-Efapel) 00:06:35
esp ESP 108 Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:08:11
aus AUS 109 Graeme Brown (Rabobank) 00:08:43

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC