Tour of Turkey: Alessandro Petacchi times it perfectly to win stage 4
  October 25, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Wednesday, April 27, 2011

Tour of Turkey: Alessandro Petacchi times it perfectly to win stage 4

by Ben Atkins at 9:30 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Ale-Jet just pips Bartosz Huzarski on the line but the Pole takes the race lead

alessandro petacchiAlessandro Petacchi (Lampre-ISD) won the fourth, and toughest, stage of the Tour of Turkey between Marmaris and Pamukkale with a late sprint to the line. The Italian Ale-Jet passed Bartosz Huzarski (NetApp) right on the line, when the Pole thought he might have got it himself, as he burst from the chasing pack. Alexander Efimkin (Team Type 1-Sanofi Aventis) finished third, not far behind.

"In the early stages of the Tour of Turkey something went always wrong and so I could not achieve a victory, but today I was willing to give value to the support that I always receive by my team mates," said Petacchi afterwards. "So, I made sure I started my sprint at the best moment and, since the characteristics of the road in the last kilometers were suitable for me, I could perform a very good sprint."

After a flurry of early attacks the high speed of the race saw the peloton split into four pieces before it had even reached the first category Sakar Pass, after 36km. The front section, numbering less than fifty riders, began to pull away from the rest and the gap opened wider, and wider over the hilly parcours.

Midway through the 209km course Thibau Pinot (FDJ) and Andrey Zeits (Astana) escaped from the front group, and before long they were joined by Tom Peterson (Garmin-Cervélo), Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale), Aleaxandr Dyachenko (Astana), Julien Fouchard (Cofidis), Francis Mourey (FDJ) and Rubens Bertogliati (Team Type 1-Sanofi Aventis).

The eight riders managed to open up a lead of two minutes with 55km to go, but several teams had missed the break and were working to bring them back. Lampre-ISD was one of the hardest working teams, with Petacchi himself aiding the chase.

With 32km to go Fouchard attacked the lead group and set off alone; meanwhile, behind him, Svein Tuft (Spidertech p/b C10) broke clear of the chasing group on a downhill section and joined up with the remains of the front group. A few kilometres later, when it was plain that the chasing group was soon to catch up with the breakaway, Pinot also attacked and tried to make it across to Fouchard.

Tuft, having only just joined the lead group, went with the FDJ rider and, when Pinot was unable to carry on, the Canadian made it across to the lone Cofidis rider.

The rest of the breakaway was soon absorbed by the chasers, leaving just Fouchard and Tuft ahead; with 20km to go on the stage, the two riders led the chasers, now led by Astana, by 1’10”, and managed to hold that advantage, only losing two seconds in the next 10km; with 10km to go their advantage was still 1’08”, but the chase now began with earnest.

With 5km to go the duo had just 30 seconds advantage over the FDJ-led pack. At 4km to go it had fallen to 23 seconds Fouchard attacked, but Tuft was the fresher of the two riders and managed to pull him back without too much difficulty.

With just over 1km to go, and with the chasing group breathing down their necks, Fouchard went again. This time Tuft could not respond but, on the sharp drag to the line, the peloton now had them and the breakaway was all but over.

As Fouchard was about to be caught Anthony Roux (FDJ) burst out of the front of the pack; the Frenchman looked like he may have done it, but with a few hundred metres still to go Huzarski made his move, with Efimkin just behind him and went past with just 200m remaining

In the final 100 metres Petacchi shot from the front of the group and bore down on Huzarski as he approached the line. Just short the Polish rider looked over his right shoulder to check that there was no one on his tail; Petacchi was only his left though and went past just as Huzarski was about to cross the line.

Huzarski did not quite lift his arms in mistaken triumph, but was definitely surprised to see the blue-fuchsia jersey of the Italian sprinter go by, and he banged his bars in frustration as he saw his victory disappear.

Efimkin crossed the line just a second behind the two of them, with the rest of the front group crossing in his wake.

Vataliy Buts (Lampre-ISD) eventually led the main peloton home, to take 53rd place, 46’54” behind. Technically this should have meant that two-thirds of the riders in the race were eliminated, but by virtue of strength in numbers they will all be allowed to start in the morning.

Despite losing out on the stage victory by so narrow a margin, Huzarski does have the consolation of taking the race lead.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Presidential Tour of Turkey Stage 4 results: Marmaris to Pamukkale (209 km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 03:36:26
pol POL 2 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
rus RUS 3 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:00:01
ltu LTU 4 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
sui SUI 5 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
esp ESP 6 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
ita ITA 7 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
fra FRA 8 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
aus AUS 9 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
aus AUS 10 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bel BEL 11 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
fra FRA 12 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 13 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
kaz KAZ 14 Assan Bazayev (Astana) s.t.
bel BEL 15 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 16 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
ita ITA 17 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
bul BUL 18 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
esp ESP 19 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
cze CZE 20 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
esp ESP 21 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
usa USA 22 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
usa USA 23 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
swe SWE 24 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 25 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
col COL 26 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 27 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 28 Ruben Martinez (Caja Rural) s.t.
nzl NZL 29 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
rsa RSA 30 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
col COL 31 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 32 Damien Monier (Cofidis) s.t.
aus AUS 33 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:00:22
ita ITA 34 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:00:26
can CAN 35 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) 00:00:29
kaz KAZ 36 Alexandr Dyachenko (Astana) 00:00:31
fra FRA 37 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:00:33
fra FRA 38 Julien Fouchard (Cofidis) 00:00:37
kaz KAZ 39 Sergey Renev (Astana) 00:00:40
can CAN 40 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:00:48
fra FRA 41 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:00:51
bra BRA 42 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) 00:00:55
cze CZE 43 Jan Barta (Team Netapp) 00:01:19
kaz KAZ 44 Andrey Zeits (Astana) s.t.
ukr UKR 45 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 46 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:01:57
fra FRA 47 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) 00:03:50
esp ESP 48 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:04:35
bel BEL 49 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 00:25:33
pol POL 50 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:31:36
esp ESP 51 Diego Milan (Caja Rural) s.t.
aus AUS 52 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) 00:38:09
ukr UKR 53 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) 00:46:54
esp ESP 54 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ukr UKR 55 Oleg Chuzhda (Caja Rural) s.t.
esp ESP 56 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 57 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 58 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
esp ESP 59 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
bel BEL 60 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
esp ESP 61 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 62 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ned NED 63 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) s.t.
tur TUR 64 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 65 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
ita ITA 66 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ukr UKR 67 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
ukr UKR 68 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 69 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 70 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ita ITA 71 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 72 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
kaz KAZ 73 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
kaz KAZ 74 Roman Kireyev (Astana) s.t.
kaz KAZ 75 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
ita ITA 76 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 77 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
bel BEL 78 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 79 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ger GER 80 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
svk SVK 81 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
bul BUL 82 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ger GER 83 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bul BUL 84 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
col COL 85 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
bel BEL 86 Sven Vandousselaere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
bel BEL 87 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 88 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
tur TUR 89 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 90 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 91 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
ned NED 92 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
bel BEL 93 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ukr UKR 94 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
svk SVK 95 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
hun HUN 96 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 97 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
tur TUR 98 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) s.t.
ned NED 99 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 100 Andreas Schillinger (Team Netapp) s.t.
ned NED 101 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) s.t.
bel BEL 102 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) s.t.
jpn JPN 103 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 104 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
den DEN 105 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
chn CHN 106 Feng Han (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 107 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 108 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
cze CZE 109 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 110 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
hun HUN 111 Balint Szeghalmi (Lampre-ISD) s.t.
col COL 112 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 113 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
ned NED 114 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 115 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) s.t.
usa USA 116 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) s.t.
lux LUX 117 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ned NED 118 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 119 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
lux LUX 120 Laurent Didier (Saxo Bank-Sungard) s.t.
slo SLO 121 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
esp ESP 122 Vicente Reynes Mimo (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 123 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
tur TUR 124 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ger GER 125 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
slo SLO 126 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
aus AUS 127 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) s.t.
ger GER 128 Timo Seubert (Team Netapp) s.t.
col COL 129 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
aus AUS 130 Allan Davis (Astana) s.t.
ita ITA 131 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 132 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 133 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 134 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 135 Omar Lombardi (Colnago-CSF Inox) s.t.
slo SLO 136 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
rus RUS 137 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
usa USA 138 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) s.t.
arg ARG 139 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) s.t.
den DEN 140 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 141 Yoann Bagot (Cofidis) s.t.
fra FRA 142 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
ita ITA 143 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 144 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) s.t.
tur TUR 145 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
can CAN 146 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
usa USA 147 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 148 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 149 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 00:47:12
bul BUL 150 Vladimir Koev (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:47:15
ita ITA 151 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 00:47:22
ita ITA DNF Andrea Grendene (Team Type 1)  
can CAN DNF Bruno Langlois (SpiderTech powered by C10)  
bul BUL DNF Daniel Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo)  
ita ITA DNF Elia Viviani (Liquigas-Cannondale)  
ita ITA DNF Francesco Ginanni (Androni Giocattoli)  
can CAN DNF Francois Parisien (SpiderTech powered by C10)  
col COL DNF Hector Leonardo Paez Leon (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion)  
col COL DNF Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion)  
col COL DNF Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion)  
ita ITA DNF Luca Solari (Androni Giocattoli)  
ita ITA DNF Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox)  
ita ITA DNF Marco Frapporti (Colnago-CSF Inox)  
tur TUR DNF Mustafa Sayar (Torquay Sheker Konya Vivelo)  

General classification following stage four

Country Result Name Team Time
pol POL 1 Bartosz Huzarski (Team Netapp) 16:58:06
aus AUS 2 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:00:03
ita ITA 3 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) 00:00:07
esp ESP 4 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
esp ESP 5 Jesus Del Nero (Team Netapp) s.t.
fra FRA 6 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
ltu LTU 7 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
bul BUL 8 Danial Andonov Petrov (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
bel BEL 9 Romain Zingle (Cofidis) s.t.
fra FRA 10 Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
sui SUI 11 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
bel BEL 12 Jurgen Van Goolen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
usa USA 13 Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 14 Damien Monier (Cofidis) s.t.
fra FRA 15 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
esp ESP 16 Ruben Martinez (Caja Rural) 00:00:13
kaz KAZ 17 Assan Bazayev (Astana) s.t.
cze CZE 18 Leopold Konig (Team Netapp) s.t.
aus AUS 19 Adam Hansen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
esp ESP 20 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
usa USA 21 Jonathan Patrick Mccarty (SpiderTech powered by C10) s.t.
esp ESP 22 Adrian Palomares Villaplana (Andalucia - Caja Granada) s.t.
swe SWE 23 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank-Sungard) s.t.
nzl NZL 24 Jeremy Yates (Team Manisaspor) s.t.
ita ITA 25 Andrea Noe (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:00:20
ita ITA 26 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:00:27
aus AUS 27 Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale) 00:00:34
can CAN 28 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) 00:00:35
kaz KAZ 29 Alexandr Dyachenko (Astana) 00:00:37
ita ITA 30 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) 00:00:38
fra FRA 31 Julien Fouchard (Cofidis) 00:00:43
rus RUS 32 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:00:45
rsa RSA 33 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ita ITA 34 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:00:49
ita ITA 35 Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 00:00:50
kaz KAZ 36 Sergey Renev (Astana) 00:00:52
fra FRA 37 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:00:57
kaz KAZ 38 Andrey Zeits (Astana) 00:01:38
col COL 39 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:40
bra BRA 40 Murilo Antonio Fischer (Garmin-Cervelo) 00:01:43
fra FRA 41 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:02:09
can CAN 42 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:02:27
ukr UKR 43 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) 00:02:58
cze CZE 44 Jan Barta (Team Netapp) s.t.
col COL 45 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:03:23
fra FRA 46 Rémi Pauriol (Française Des Jeux) 00:03:56
fra FRA 47 Yann Huguet (Skil-Shimano) 00:04:20
esp ESP 48 Aitor Perez Arrieta (Lampre-ISD) 00:06:14
bel BEL 49 Sep Vanmarcke (Garmin-Cervelo) 00:27:15
pol POL 50 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:31:48
esp ESP 51 Diego Milan (Caja Rural) 00:31:52
ned NED 52 Stefan Van Dijk (Veranda's Willems - Accent) 00:47:00
esp ESP 53 José Alberto Roman Benitez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
ita ITA 54 Daniele Callegarin (Team Type 1) s.t.
slo SLO 55 Andi Bajc (Team Manisaspor) s.t.
fra FRA 56 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 57 Luca Barla (Androni Giocattoli) s.t.
ger GER 58 Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
lux LUX 59 Laurent Didier (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ita ITA 60 Oscar Gatto (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
esp ESP 61 Manuel Ortega Ocana (Andalucia - Caja Granada) 00:47:06
esp ESP 62 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
ita ITA 63 Damiano Margutti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
lux LUX 64 Jempy Drucker (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bul BUL 65 Evgeni Gerganov Balev (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
bel BEL 66 Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
usa USA 67 Lucas Euser (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 68 Thomas Bonnin (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 69 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 70 Angelo Pagani (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 71 Nicolas Vogondy (Cofidis) s.t.
ita ITA 72 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 00:47:12
bul BUL 73 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Torquay Sheker Konya Vivelo) 00:47:13
ger GER 74 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 75 Sacha Modolo (Colnago-CSF Inox) 00:47:15
ukr UKR 76 Oleg Chuzhda (Caja Rural) 00:47:16
kaz KAZ 77 Valentin Iglinskiy (Astana) 00:47:32
esp ESP 78 David Bernabeu Armengol (Andalucia - Caja Granada) 00:47:35
ned NED 79 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
ita ITA 80 Omar Lombardi (Colnago-CSF Inox) s.t.
ukr UKR 81 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) 00:47:38
fra FRA 82 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
kaz KAZ 83 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana) s.t.
ita ITA 84 Gianfranco Visconti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
den DEN 85 Jonas Aaen Jorgensen (Saxo Bank-Sungard) 00:47:41
ukr UKR 86 Valery Kobzarenko (Team Type 1) s.t.
ger GER 87 Andreas Schillinger (Team Netapp) s.t.
ita ITA 88 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:47:42
ned NED 89 Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano) s.t.
can CAN 90 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
den DEN 91 Kasper Larsen Klostergaard (Saxo Bank-Sungard) s.t.
aus AUS 92 Allan Davis (Astana) 00:47:49
esp ESP 93 Jose Luis Carmona Roldan (Andalucia - Caja Granada) 00:47:58
tur TUR 94 Ahmet Akdilek (Team Manisaspor) 00:48:33
col COL 95 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ukr UKR 96 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
ned NED 97 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
kaz KAZ 98 Roman Kireyev (Astana) s.t.
ita ITA 99 Sergio Lagana (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 100 Eloy Ruiz Pinto (Andalucia - Caja Granada) s.t.
col COL 101 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
esp ESP 102 Igor Romero Etxebarria (Caja Rural) s.t.
tur TUR 103 Bunyamin Ozdemir (Team Manisaspor) s.t.
cze CZE 104 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
bel BEL 105 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto ) s.t.
ita ITA 106 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
usa USA 107 Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale) s.t.
rus RUS 108 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 00:48:40
ita ITA 109 Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:48:53
esp ESP 110 Vicente Reynes Mimo (Omega Pharma-Lotto ) 00:49:07
esp ESP 111 Juan Jose Lobato Del Valle (Andalucia - Caja Granada) 00:49:08
col COL 112 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:49:22
jpn JPN 113 Takashi Miyazawa (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:49:30
chn CHN 114 Feng Han (Skil-Shimano) 00:49:49
usa USA 115 Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) 00:50:10
ita ITA 116 Elia Favilli (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:50:12
svk SVK 117 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 00:50:16
slo SLO 118 Jure Kocjan (Team Type 1) 00:50:26
hun HUN 119 Gabor Kazsa (Team Manisaspor) 00:51:03
ita ITA 120 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 00:51:11
esp ESP 121 Antonio Cabello Baena (Andalucia - Caja Granada) 00:51:14
ita ITA 122 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 00:51:31
ukr UKR 123 Vitaliy Kondrut (Lampre-ISD) s.t.
hun HUN 124 Balint Szeghalmi (Lampre-ISD) 00:51:45
aus AUS 125 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) 00:53:12
bel BEL 126 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto ) 00:53:21
aus AUS 127 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) 00:53:42
arg ARG 128 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) 00:54:42
ger GER 129 Timo Seubert (Team Netapp) 00:54:43
ita ITA 130 Paolo Locatelli (Colnago-CSF Inox) 00:55:12
fra FRA 131 Yoann Bagot (Cofidis) 00:55:27
fra FRA 132 Arthur Vichot (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 133 Sven Vandousselaere (Omega Pharma-Lotto ) 00:55:57
bel BEL 134 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) 00:56:17
ger GER 135 Eric Baumann (Team Netapp) 00:58:01
ita ITA 136 Giorgio Brambilla (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
tur TUR 137 Mirac Kal (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ned NED 138 Martijn Verschoor (Team Type 1) s.t.
ita ITA 139 Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
bel BEL 140 Rob Goris (Veranda's Willems - Accent) s.t.
slo SLO 141 Dean Podgornik (Team Manisaspor) s.t.
tur TUR 142 Fatik Harmanci (Team Manisaspor) s.t.
svk SVK 143 Marek Canecky (Team Manisaspor) s.t.
ned NED 144 Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 00:58:07
ita ITA 145 Christiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:58:21
tur TUR 146 Meyup Karayobek (Torquay Sheker Konya Vivelo) s.t.
ita ITA 147 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 00:58:29
ita ITA 148 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:58:59
bel BEL 149 Wim De Vocht (Veranda's Willems - Accent) 01:00:09
ita ITA 150 Andrea Guardini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 01:02:01
bul BUL 151 Vladimir Koev (Torquay Sheker Konya Vivelo) 01:02:19

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC