Degenkolb takes stage two of Bayern Rundfarht
  July 27, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, May 26, 2011

Degenkolb takes stage two of Bayern Rundfarht

by Shane Stokes at 6:35 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Boasson Hagen third, retains leader’s jersey

John DeenkolgLast year’s world under 23 road race championship runner-up John Degenkolb provided further proof that he’s set for a successful pro career when he triumphed on today’s second stage of the Bayern Rundfarht.

The HTC Highroad rider followed up on his recent win in the recent Rund um dn Finanzplatz Eschborn-Frankfurt by beating Marcel Kittel (Skil-Shimano) and Edvald Boasson Hagen (Sky Procycling) to the line in Bad Gogging. A total of 99 riders finished in the same time and yesterday’s stage victor Boasson Hagen retained his leader’s jersey.

"I have said in advance that this race means to me a lot because Bavaria is also my home,” he said afterwards. “I am very happy and really want to say thanks to my teammates, because they rode really well.

“After Frankfurt this is my greatest victory, because this is a high quality competition at the start and so you have to regard the victory as important.”

Directeur sportif Jan Schaffrath underlined the importance of the result. “It's a great victory for John, just in his first year as a pro. And to take a stage win in Germany's biggest stage race is very important for a local rider,” he stated. “He's always very motivated but today on home soil he was giving it more than 100 percent.”

The stage featured the inevitable long distance break. Today’s adventurers were NSP rider Markus Eichler, Gatis Smukulis (HTC-Highroad) and Matthias Bertling (Team Eddy Merckx Indeland), who clipped away in the first 20 kilometres. Eichler became race leader on the road, but cracked towards the end. He was caught first, then the other two succumbed to the chase 175 kilometres in.

Smukulis was in a determined mood and he fired off another attack. He was however caught by Thomas Voeckler (Europcar) and Dimitri Claeys (NetApp), who themselves were hauled back very close to the line. A big bunch sprint followed, and Degenkolb’s victory.

"John was ready to go for the bunch sprint,” said Schaffrath. “We'd told him yesterday that he had to stay close to the front and he was exactly in the right position to go for it when it mattered.”

Boasson Hagen would have liked to win, but saw the bright side. “The most important thing is that I'm further ahead and I will continue to try everything, but we have also lost two riders. Therefore, it becomes more difficult, but we will keep fighting.”

Both Serge Pauwels and Michael Rogers packed the race today due to stomach issues. The Bayern Rundfaht continues tomorrow with a tough 180.8 kilometre stage from Bad Gögging to Aichach. It runs until Sunday.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Bayern-Rundfahrt, Germany, Stage 2 Results: Freystadt to Bad Gögging (2.HC):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ger GER 1 John Degenkolb (HTC-Highroad) 05:10:03
ger GER 2 Marcel Kittel (Skil-Shimano) s.t.
nor NOR 3 Edvald Boasson Hagen (Team Sky) s.t.
ger GER 4 Roger Kluge (Skil-Shimano) s.t.
slo SLO 5 Grega Bole (Lampre-ISD) s.t.
pol POL 6 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 7 Eric Baumann (Team Netapp) s.t.
esp ESP 8 Koldo Fernandez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 9 Lloyd Mondory (Ag2r-La Mondiale) s.t.
esp ESP 10 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
aus AUS 11 Christopher Sutton (Team Sky) s.t.
ltu LTU 12 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
kaz KAZ 13 Andrey Kashechkin (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 14 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ukr UKR 15 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 16 Fabian Wegmann (Leopard-Trek) s.t.
gbr GBR 17 Geraint Thomas (Team Sky) s.t.
ger GER 18 Timo Thomel (Team Nsp) s.t.
irl IRL 19 Matthew Brammeier (HTC-Highroad) s.t.
ger GER 20 Philipp Ries (Team Heizomat Mapei) s.t.
fra FRA 21 Olivier Bonnaire (Française Des Jeux) s.t.
rsa RSA 22 Daryl Impey (Team Netapp) s.t.
aut AUT 23 Daniel Schorn (Team Netapp) s.t.
fra FRA 24 Jérôme Cousin (Europcar) s.t.
aus AUS 25 Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) s.t.
ger GER 26 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
aus AUS 27 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
gbr GBR 28 Bradley Wiggins (Team Sky) s.t.
esp ESP 29 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 30 Grischa Janorschke (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
bel BEL 31 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 32 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 33 Emmanuel Van Ruitenbeek (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ned NED 34 Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 35 Markus Fothen (Team Nsp) s.t.
aus AUS 36 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
ger GER 37 Alexander Krieger (Team Heizomat Mapei) s.t.
ned NED 38 Luc Hagenaars (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 39 Julian Hellmann (Team Heizomat Mapei) s.t.
fra FRA 40 Tony Hurel (Europcar) s.t.
nzl NZL 41 Julian Dean (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 42 Blel Kadri (Ag2r-La Mondiale) s.t.
sui SUI 43 Michael Albasini (HTC-Highroad) s.t.
bel BEL 44 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
por POR 45 José Joao Pimenta Costa Mendes (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
sui SUI 46 David Loosli (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 47 Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
ned NED 48 Joost Posthuma (Leopard-Trek) s.t.
esp ESP 49 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) s.t.
fra FRA 50 Frédéric Guesdon (Française Des Jeux) s.t.
sui SUI 51 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) s.t.
ukr UKR 52 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 53 Christophe Kern (Europcar) s.t.
den DEN 54 Nicki Sörensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
pol POL 55 Marek Rutkiewicz (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
sui SUI 56 Martin Elmiger (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 57 Christophe Riblon (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ita ITA 58 Adriano Malori (Lampre-ISD) s.t.
gbr GBR 59 Roger Hammond (Garmin-Cervelo) s.t.
ger GER 60 Andreas Klier (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 61 Yoann Offredo (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 62 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) s.t.
pol POL 63 Lukasz Bodnar (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
aus AUS 64 Stuart O' Grady (Leopard-Trek) s.t.
pol POL 65 Tomasz Marczynski (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
pol POL 66 Mariusz Witecki (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
ita ITA 67 Cesare Benedetti (Team Netapp) s.t.
bel BEL 68 Stijn Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 69 Cédric Pineau (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 70 Sébastien Minard (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ger GER 71 Bjorn Schröder (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
gbr GBR 72 Daniel Lloyd (Garmin-Cervelo) s.t.
ger GER 73 Lucas Schadlich (Team Nsp) s.t.
fra FRA 74 Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
bel BEL 75 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 76 Mathieu Perget (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ger GER 77 Bert Grabsch (HTC-Highroad) s.t.
esp ESP 78 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 79 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 80 Christian Mager (Team Heizomat Mapei) s.t.
ger GER 81 Christian Knees (Team Sky) s.t.
bel BEL 82 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
den DEN 83 Mads Christensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
bel BEL 84 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 85 Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
ger GER 86 Andre Schulze (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
ger GER 87 Patrick Bercz (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
esp ESP 88 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 89 Nils Plotner (Team Heizomat Mapei) s.t.
pol POL 90 Jacek Morajko (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
fra FRA 91 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
ger GER 92 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 93 Bjorn Thurau (Team Nsp) s.t.
fra FRA 94 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 95 Vincent Jerome (Europcar) s.t.
fra FRA 96 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 97 Jerome Baugnies (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 98 Steffen Radochla (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
bel BEL 99 Jan Ghyselinck (HTC-Highroad) s.t.
ger GER 100 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:00:18
ger GER 101 Martin Reimer (Skil-Shimano) 00:01:17
bel BEL 102 Dimitri Claeys (Team Netapp) 00:02:24
ger GER 103 Michael Schwarzmann (Team Netapp) s.t.
lat LAT 104 Gatis Smukulis (HTC-Highroad) 00:02:34
aus AUS 105 David Tanner (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 106 Sergej Fuchs (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ita ITA 107 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 108 Markus Eichler (Team Nsp) 00:03:50
ger GER 109 Benjamin Sydlik (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ita ITA 110 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) s.t.
sui SUI 111 Michael Baer (Team Netapp) s.t.
fra FRA 112 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
ger GER 113 Matthias Bertling (Eddy Merckx - Indeland ) 00:00:45
ger GER 114 Marcel Meisen (Eddy Merckx - Indeland ) 00:04:57
ger GER 115 Robert Wagner (Leopard-Trek) s.t.
ita ITA 116 Giacomo Nizzolo (Leopard-Trek) s.t.
ger GER 117 Jacob Fiedler (Team Nsp) 00:01:08
aus AUS 118 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) 00:09:48
ger GER 119 Rene Obst (Team Nsp) s.t.
ger GER 120 Jannick Geisler (Team Heizomat Mapei) s.t.

General classification after stage 2:

Country Result Name Team Time
nor NOR 1 Edvald Boasson Hagen (Team Sky) 10:30:15
ger GER 2 John Degenkolb (HTC-Highroad) 00:00:04
ger GER 3 Marcel Kittel (Skil-Shimano) 00:00:08
ger GER 4 Andre Schulze (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
bel BEL 5 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:09
fra FRA 6 Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
aus AUS 7 Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) 00:00:10
pol POL 8 Jaroslaw Marycz (Saxo Bank-Sungard) 00:00:11
fra FRA 9 Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
ger GER 10 Fabian Wegmann (Leopard-Trek) 00:00:12
ger GER 11 Johannes Frohlinger (Skil-Shimano) 00:00:13
ger GER 12 Andreas Klier (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 13 Lloyd Mondory (Ag2r-La Mondiale) 00:00:14
slo SLO 14 Grega Bole (Lampre-ISD) s.t.
aus AUS 15 Christopher Sutton (Team Sky) s.t.
ukr UKR 16 Denys Kostyuk (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 17 Philipp Ries (Team Heizomat Mapei) s.t.
SPA 18 Koldo Fernandez (Euskaltel Euskadi) s.t.
ger GER 19 Eric Baumann (Team Netapp) 00:00:14
ger GER 20 Grischa Janorschke (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 21 Roger Kluge (Skil-Shimano) s.t.
aus AUS 22 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
ger GER 23 Timo Thomel (Team Nsp) s.t.
fra FRA 24 Jérôme Cousin (Europcar) s.t.
gbr GBR 25 Bradley Wiggins (Team Sky) s.t.
aut AUT 26 Daniel Schorn (Team Netapp) s.t.
ger GER 27 Dirk Muller (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ned NED 28 Emmanuel Van Ruitenbeek (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
kaz KAZ 29 Andrey Kashechkin (Lampre-ISD) s.t.
ltu LTU 30 Ramunas Navardauskas (Garmin-Cervelo) s.t.
bel BEL 31 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ned NED 32 Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
esp ESP 33 Alan Lezaun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 34 Stefan Ganser (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
nzl NZL 35 Julian Dean (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 36 Tony Hurel (Europcar) s.t.
ukr UKR 37 Dmytro Krivtsov (Lampre-ISD) s.t.
esp ESP 38 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
ger GER 39 Markus Fothen (Team Nsp) s.t.
ger GER 40 Alexander Krieger (Team Heizomat Mapei) s.t.
gbr GBR 41 Geraint Thomas (Team Sky) s.t.
ger GER 42 Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
fra FRA 43 Olivier Bonnaire (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 44 Yoann Offredo (Française Des Jeux) s.t.
aus AUS 45 Stuart O' Grady (Leopard-Trek) s.t.
ned NED 46 Luc Hagenaars (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
bel BEL 47 Stijn Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
aus AUS 48 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
ger GER 49 Julian Hellmann (Team Heizomat Mapei) s.t.
fra FRA 50 Sébastien Minard (Ag2r-La Mondiale) s.t.
sui SUI 51 Fabian Cancellara (Leopard-Trek) s.t.
sui SUI 52 Martin Elmiger (Ag2r-La Mondiale) s.t.
por POR 53 José Joao Pimenta Costa Mendes (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
ger GER 54 Patrick Bercz (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
fra FRA 55 Blel Kadri (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ned NED 56 Joost Posthuma (Leopard-Trek) s.t.
fra FRA 57 Frédéric Guesdon (Française Des Jeux) s.t.
sui SUI 58 Michael Albasini (HTC-Highroad) s.t.
ita ITA 59 Adriano Malori (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 60 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) s.t.
gbr GBR 61 Daniel Lloyd (Garmin-Cervelo) s.t.
fra FRA 62 Christophe Riblon (Ag2r-La Mondiale) s.t.
den DEN 63 Nicki Sörensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 64 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
rsa RSA 65 Daryl Impey (Team Netapp) s.t.
fra FRA 66 Christophe Kern (Europcar) s.t.
irl IRL 67 Matthew Brammeier (HTC-Highroad) s.t.
pol POL 68 Marek Rutkiewicz (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
fra FRA 69 Cédric Pineau (Française Des Jeux) s.t.
sui SUI 70 David Loosli (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 71 Bjorn Schröder (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
pol POL 72 Tomasz Marczynski (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
bel BEL 73 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 74 Christian Mager (Team Heizomat Mapei) s.t.
pol POL 75 Lukasz Bodnar (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
ita ITA 76 Cesare Benedetti (Team Netapp) s.t.
fra FRA 77 Mathieu Perget (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ger GER 78 Bjorn Thurau (Team Nsp) s.t.
pol POL 79 Mariusz Witecki (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
ger GER 80 Steffen Radochla (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ger GER 81 Christian Knees (Team Sky) s.t.
esp ESP 82 Benjamin Gonzalez Noval (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 83 Mikel Landa Meana (Euskaltel - Euskadi) s.t.
den DEN 84 Mads Christensen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
fra FRA 85 Vincent Jerome (Europcar) s.t.
bel BEL 86 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 87 Nils Plotner (Team Heizomat Mapei) s.t.
ger GER 88 Bert Grabsch (HTC-Highroad) s.t.
fra FRA 89 Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
ger GER 90 Lucas Schadlich (Team Nsp) s.t.
pol POL 91 Jacek Morajko (Ccc - Polsat - Polkowice) s.t.
bel BEL 92 Johan Coenen (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ger GER 93 Daniel Westmattelman (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
fra FRA 94 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
bel BEL 95 Jerome Baugnies (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
fra FRA 96 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
ger GER 97 Michael Schwarzmann (Team Netapp) 00:00:38
aus AUS 98 David Tanner (Saxo Bank-Sungard) 00:00:48
ger GER 99 Sergej Fuchs (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
ita ITA 100 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) s.t.
esp ESP 101 Pello Bilbao Lopez De Armienta (Euskaltel - Euskadi) 00:00:53
ger GER 102 Markus Eichler (Team Nsp) s.t.
sui SUI 103 Michael Baer (Team Netapp) 00:00:04
ger GER 104 Benjamin Sydlik (Team Nutrixxion Sparkasse) s.t.
fra FRA 105 Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
ger GER 106 Matthias Bertling (Eddy Merckx - Indeland ) 00:00:14
ita ITA 107 Giacomo Nizzolo (Leopard-Trek) 00:00:11
ger GER 108 Robert Wagner (Leopard-Trek) s.t.
ger GER 109 Marcel Meisen (Eddy Merckx - Indeland ) s.t.
ger GER 110 Jacob Fiedler (Team Nsp) 00:00:22
gbr GBR 111 Roger Hammond (Garmin-Cervelo) 00:00:40
bel BEL 112 Jan Ghyselinck (HTC-Highroad) s.t.
ger GER 113 Michael Schweizer (Team Nutrixxion Sparkasse) 00:00:48
ger GER 114 Martin Reimer (Skil-Shimano) 00:00:55
ger GER 115 Rene Obst (Team Nsp) 00:00:02
bel BEL 116 Dimitri Claeys (Team Netapp) s.t.
lat LAT 117 Gatis Smukulis (HTC-Highroad) 00:00:11
ita ITA 118 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) 00:00:30
aus AUS 119 Travis Meyer (Garmin-Cervelo) 00:00:28
ger GER 120 Jannick Geisler (Team Heizomat Mapei) s.t.

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC