Tour du Limousin: Björn Leukemans holds overall lead as Matthieu Ladagnous wins stage three
  September 17, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, August 18, 2011

Tour du Limousin: Björn Leukemans holds overall lead as Matthieu Ladagnous wins stage three

by Ben Atkins at 3:29 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
A stage full of breakaways finishes in a bunch sprint

bjorn leukemansMatthieu Ladagnous completed a perfect day for FDJ – with Yauheni Hutarovich winning the Coppa Bernocchi – by taking the third stage of the Tour du Limousin, between Lanouaille and Saint Yrieix La Perche. The 26-year-old took his first victory of the season, ahead of Samuel Dumoulin (Cofidis) and Jérémie Galland (Saur-Sojasun) at the end of the 181.1km stage.

After a flurry of attempted breakaways Laszlo Bodrogi (Team Type 1-Sanofi-Aventis) and Frédéric Guesdon (FDJ) got away at the 20km point. The FDJ team was controlling the peloton, and was quite happy to allow its member to open up a lead, and by the mid point of the stage the duo were 4’20” ahead.

At that point the Vacansoleil-DCM team of race leader Björn Leukemans began the chase of the two fugitives and, with 7km to go and with the lead below three minutes, a counterattacking group formed. The group, made up of Anthony Geslin, Pierrick Fedrigo, Matthieu Ladagnous (all FDJ), Johnny Hoogerland Leukemans (both Vacansoleil-DCM), Ben Gastauer (AG2R La Mondiale) and Egoitz Garcia (Caja Rural), closed to within 25 seconds of the leaders with 63km to go. The peloton was in no mood to let Leukemans get away though and it was all brought together a few kilometres later.

With 51km to go, Bodrogi and Guesdon were also caught, only for Blel Kadri (AG2R La Mondiale), Anthony Geslin (FDJ), Sébastien Joly (Saur-Sojasun), Jonathan Thiré (Big Mat-Auber 93) and Loïc Desriac (Roubaix-Lille Metropole) to immediately attack.

The new quintet’s lead steadily grew to more than a minute and on the climb of the Côte des Cars, which topped out at 23km to go, Kadri attacked and tried to get away on his own. With 10km to go, the AG2R La Mondiale rider was 1’10” clear of the peloton, which had caught the other four riders, but the FDJ team was on the front with Cofidis; steadily they were pulling the lone rider back.

With just 5km to go Julien Simon (Saur-Sojasun) and Arnaud Gérard (FDJ) countered, and caught up with Kadri, but the peloton was all together at the 4km point. Ladagnous and Dumoulin approached the line side by side, and the FDJ rider managed to take his first victory since the Polymormande in August 2009.

After his brief appearance in the mid-stage counterattack, Leukemans finished safely in the peloton, holding onto his leader’s jersey by 9 seconds over Florian Guillou (Bretagne-Schuller), with bonus seconds lifting Ladagnous into third at 13 seconds.


      comments




Subscribe via RSS or daily email

Tour du Limousin (2.1) Stage 3 Results: Lanouaille to St Yrieix La Perche (181 km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
fra FRA 1 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) 04:42:32
fra FRA 2 Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
fra FRA 3 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
slo SLO 4 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
bel BEL 5 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 6 Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 7 Tony Gallopin (Cofidis) s.t.
fra FRA 8 Morgan Kneisky (Roubaix-Dalkia) s.t.
bel BEL 9 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 10 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) s.t.
bel BEL 11 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
esp ESP 12 Egoitz García (Caja Rural) s.t.
fra FRA 13 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93) s.t.
bel BEL 14 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) s.t.
jpn JPN 15 Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
bel BEL 16 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 17 Julien Guay (Roubaix-Dalkia) s.t.
bel BEL 18 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) s.t.
fra FRA 19 Anthony Geslin (Française Des Jeux) s.t.
col COL 20 Dalivier Ospina Navarro (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
bel BEL 21 Edwig Cammaerts (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 22 Maxime Mederel (Big Mat - Auber 93) s.t.
esp ESP 23 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 24 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
can CAN 25 Guillaume Boivin (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 26 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
fra FRA 27 Blel Kadri (Ag2r-La Mondiale) s.t.
bel BEL 28 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 29 Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 30 Mickael Cherel (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 31 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 32 Florian Guillou (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 33 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 34 Frédéric Guesdon (Française Des Jeux) s.t.
lux LUX 35 Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale) s.t.
ned NED 36 Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 37 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 38 Julien Loubet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 39 Renaud Dion (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 40 Pierrick Fedrigo (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 41 Jonathan Thire (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 42 Kevin Lalouette (Roubaix-Dalkia) s.t.
fra FRA 43 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) s.t.
ned NED 44 Reinier Honig (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 45 Cyril Bessy (Saur-Sojasun) 00:00:08
col COL 46 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 47 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
can CAN 48 Hugo Houle (SpiderTech powered by C10) s.t.
col COL 49 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 50 Yohann Gene (Europcar) s.t.
ned NED 51 Arnoud Van Groen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
can CAN 52 Zach Bell (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 53 Johan Mombaerts (Big Mat - Auber 93) s.t.
esp ESP 54 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) s.t.
fra FRA 55 Theo Vimpere (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 56 Sylvain Georges (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 57 Mickaël Delage (Française Des Jeux) s.t.
can CAN 58 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 59 Boris Zimine (Roubaix-Dalkia) s.t.
bel BEL 60 Davy Commeijne (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 61 Vincent Jerome (Europcar) s.t.
fra FRA 62 Florian Le Corre (Roubaix-Dalkia) s.t.
rsa RSA 63 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) s.t.
rus RUS 64 Alexander Ryabkin (Caja Rural) s.t.
ita ITA 65 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) 00:01:24
fra FRA 66 Franck Bouyer (Europcar) s.t.
col COL 67 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 68 Guillaume Le Floch (Europcar) 00:00:33
fra FRA 69 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 70 Jean Marc Bideau (Bretagne Schuller) s.t.
col COL 71 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:18
fra FRA 72 Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
ita ITA 73 Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM) 00:01:32
can CAN 74 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:01:38
fra FRA 75 Anthony Colin (Roubaix-Dalkia) s.t.
ita ITA 76 Rinaldo Nocentini (Ag2r-La Mondiale) s.t.
bel BEL 77 Koen Barbe (Landbouwkrediet) 00:02:01
fra FRA 78 Sébastien Joly (Saur-Sojasun) 00:02:02
col COL 79 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:05
bel BEL 80 Kevin Van Melsen (Veranda's Willems - Accent) s.t.
ned NED 81 Rob Ruijgh (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 82 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) s.t.
ita ITA 83 Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM) s.t.
fra FRA 84 Nicolas Rousseau (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 85 Cyril Lemoine (Saur-Sojasun) 00:02:09
can CAN 86 Dominique Rollin (Française Des Jeux) 00:03:07
fra FRA 87 Florent Barle (Cofidis) s.t.
fra FRA 88 Antoine Lavieu (Cofidis) s.t.
aus AUS 89 Benjamin King (Team Type 1 - SANOFI) 00:03:53
fra FRA 90 Loïc Desriac (Roubaix-Dalkia) 00:03:56
ita ITA 91 Andrea Grendene (Team Type 1 - SANOFI) 00:05:42
can CAN 92 Mark Batty (SpiderTech powered by C10) 00:06:09
rus RUS 93 Maxim Belkov (Vacansoleil-DCM) 00:07:02
bel BEL 94 Gorik Gardeyn (Vacansoleil-DCM) s.t.
esp ESP 95 Jonathan Perdiguero (Caja Rural) 00:15:31
fra FRA 96 Saïd Haddou (Europcar) s.t.
rus RUS 97 Alexey Shmidt (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
esp ESP 98 Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 99 Aitor Galdos Alonso (Caja Rural) s.t.
can CAN 100 Will Routley (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 101 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 102 Anthony Ravard (Ag2r-La Mondiale) s.t.

General Classification:

Country Result Name Team Time
bel BEL 1 Bjorn Leukemans (Vacansoleil-DCM) 13:42:40
fra FRA 2 Florian Guillou (Bretagne Schuller) 00:00:09
fra FRA 3 Matthieu Ladagnous (Française Des Jeux) 00:00:13
fra FRA 4 Tony Gallopin (Cofidis) 00:00:14
bel BEL 5 Thomas Degand (Veranda's Willems - Accent) 00:00:20
fra FRA 6 Anthony Geslin (Française Des Jeux) 00:00:22
jpn JPN 7 Yukiya Arashiro (Europcar) 00:00:26
fra FRA 8 Laszlo Bodrogi (Team Type 1 - SANOFI) s.t.
fra FRA 9 Frédéric Guesdon (Française Des Jeux) s.t.
slo SLO 10 Jure Kocjan (Team Type 1 - SANOFI) 00:00:27
fra FRA 11 Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 12 Jonathan Thire (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 13 Jean Marc Bideau (Bretagne Schuller) s.t.
fra FRA 14 Pierrick Fedrigo (Française Des Jeux) 00:00:28
fra FRA 15 Maxime Mederel (Big Mat - Auber 93) 00:00:29
fra FRA 16 Mickael Cherel (Ag2r-La Mondiale) s.t.
lux LUX 17 Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale) s.t.
esp ESP 18 Egoitz García (Caja Rural) 00:00:30
fra FRA 19 Blel Kadri (Ag2r-La Mondiale) 00:00:31
can CAN 20 Guillaume Boivin (SpiderTech powered by C10) s.t.
fra FRA 21 Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
bel BEL 22 Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
fra FRA 23 Julien Guay (Roubaix-Dalkia) s.t.
ned NED 24 Reinier Honig (Landbouwkrediet) s.t.
esp ESP 25 Ruben Reig Conejero (Caja Rural) s.t.
fra FRA 26 Kevin Lalouette (Roubaix-Dalkia) s.t.
fra FRA 27 Renaud Dion (Bretagne Schuller) s.t.
ned NED 28 Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM) s.t.
col COL 29 Dalivier Ospina Navarro (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 30 Anthony Roux (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 31 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 32 Julien Loubet (Ag2r-La Mondiale) s.t.
fra FRA 33 Sylvain Georges (Big Mat - Auber 93) 00:00:38
col COL 34 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:39
col COL 35 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 36 Cyril Bessy (Saur-Sojasun) s.t.
fra FRA 37 Yohann Gene (Europcar) s.t.
can CAN 38 Svein Tuft (SpiderTech powered by C10) s.t.
col COL 39 John Edibberto Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
fra FRA 40 Vincent Jerome (Europcar) s.t.
fra FRA 41 Theo Vimpere (Big Mat - Auber 93) s.t.
fra FRA 42 Florian Le Corre (Roubaix-Dalkia) 00:02:07
fra FRA 43 Sébastien Joly (Saur-Sojasun) 00:02:32
ned NED 44 Rob Ruijgh (Vacansoleil-DCM) 00:03:14
can CAN 45 Dominique Rollin (Française Des Jeux) 00:04:57
fra FRA 46 Jean Luc Delpech (Bretagne Schuller) 00:05:07
bel BEL 47 Gregory Habeaux (Veranda's Willems - Accent) 00:05:35
bel BEL 48 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent) s.t.
esp ESP 49 Arturo Ortiz Mora (Caja Rural) 00:05:43
fra FRA 50 Laurent Pichon (Bretagne Schuller) 00:06:27
ita ITA 51 Rinaldo Nocentini (Ag2r-La Mondiale) 00:07:39
fra FRA 52 Sebastien Duret (Bretagne Schuller) 00:08:32
col COL 53 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:09:19
fra FRA 54 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93) 00:14:15
rus RUS 55 Alexander Ryabkin (Caja Rural) 00:14:23
ita ITA 56 Alberto Ongarato (Vacansoleil-DCM) 00:15:16
bel BEL 57 Kevin Van Melsen (Veranda's Willems - Accent) 00:16:59
fra FRA 58 Morgan Kneisky (Roubaix-Dalkia) 00:17:26
bel BEL 59 Staf Scheirlinckx (Veranda's Willems - Accent) 00:17:29
can CAN 60 Hugo Houle (SpiderTech powered by C10) 00:17:37
fra FRA 61 Mickaël Delage (Française Des Jeux) 00:18:21
can CAN 62 Ryan Anderson (SpiderTech powered by C10) 00:19:07
bel BEL 63 Davy Commeijne (Landbouwkrediet) 00:19:27
fra FRA 64 Cyril Lemoine (Saur-Sojasun) 00:19:38
ned NED 65 Arnoud Van Groen (Veranda's Willems - Accent) 00:21:29
fra FRA 66 Johan Mombaerts (Big Mat - Auber 93) 00:21:32
col COL 67 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:22:16
fra FRA 68 Samuel Dumoulin (Cofidis) 00:22:33
fra FRA 69 Julien Simon (Saur-Sojasun) 00:23:32
fra FRA 70 Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) 00:23:36
fra FRA 71 Franck Bouyer (Europcar) 00:23:56
fra FRA 72 Perrig Quemeneur (Europcar) 00:23:57
fra FRA 73 Loïc Desriac (Roubaix-Dalkia) 00:24:07
fra FRA 74 Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) 00:24:23
fra FRA 75 Nicolas Rousseau (Big Mat - Auber 93) 00:24:44
fra FRA 76 Guillaume Le Floch (Europcar) 00:27:59
bel BEL 77 Joeri Stallaert (Landbouwkrediet) 00:28:38
can CAN 78 Zach Bell (SpiderTech powered by C10) 00:28:50
esp ESP 79 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) 00:29:47
col COL 80 Victor Hugo Pena (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:29:56
fra FRA 81 Anthony Colin (Roubaix-Dalkia) 00:30:16
fra FRA 82 Florent Barle (Cofidis) 00:30:33
bel BEL 83 Koen Barbe (Landbouwkrediet) 00:30:39
aus AUS 84 Benjamin King (Team Type 1 - SANOFI) 00:31:19
esp ESP 85 Jonathan Perdiguero (Caja Rural) 00:33:00
rsa RSA 86 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent) 00:33:10
bel BEL 87 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) 00:34:41
bel BEL 88 Edwig Cammaerts (Landbouwkrediet) s.t.
ita ITA 89 Alessandro Bazzana (Team Type 1 - SANOFI) 00:35:05
ita ITA 90 Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM) 00:35:36
bel BEL 91 Gorik Gardeyn (Vacansoleil-DCM) 00:35:40
can CAN 92 Will Routley (SpiderTech powered by C10) 00:36:54
rus RUS 93 Maxim Belkov (Vacansoleil-DCM) 00:37:21
fra FRA 94 Antoine Lavieu (Cofidis) 00:37:48
fra FRA 95 Boris Zimine (Roubaix-Dalkia) 00:40:46
can CAN 96 Mark Batty (SpiderTech powered by C10) 00:40:50
ita ITA 97 Andrea Grendene (Team Type 1 - SANOFI) 00:44:07
fra FRA 98 Anthony Ravard (Ag2r-La Mondiale) 00:47:34
fra FRA 99 Saïd Haddou (Europcar) 00:53:31
rus RUS 100 Alexey Shmidt (Team Type 1 - SANOFI) 00:56:09

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC