Diego Ulissi takes uphill sprint in third Coppi e Bartali stage
  September 23, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, March 22, 2012

Diego Ulissi takes uphill sprint in third Coppi e Bartali stage

by Ben Atkins at 1:54 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Cesare Benedetti holds on to lead despite a split in the peloton

diego ulissiDiego Ulissi (Lampre-ISD) won the third stage of the Settimana Coppi e Bartali between Fiorano Modenese and Levizzano in an uphill sprint to the line. The 22-year-old Tuscan finished several lengths clear of Rory Sutherland (UnitedHealthcare) and Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) at the head of a multiple rider battle.

“Today I have to thank the whole team who believed in me and put me in the best position to achieve the maximum result,” said Ulissi afterwards. “I am happy that my condition is improving more and more signs that the work done has been valuable and beginning to bear fruit. The race today was very well managed by the Team in all, I was escorted into the ideal position by my companions and then I gave my best to win.”

With virtually the entire peloton finishing in the same time, despite the sometimes steep drag to the line, Cesare Benedetti (Team NetApp) held on to the lead with two stages to go.

The 151km stage, consisting of two circuits of a 49.2km route, followed by five 11km laps, was dominated by a breakaway from Emanuele Sella (Androni Giocattoli) and Dimitry Fofonov (Astana). The duo escaped after 29km, with Marco Frapporti (Team Idea) and Gabriele Bosisio (Utensilnord-Named) giving chase a few kilometres later; Bosisio was taken back by the peloton, but Frapporti managed to make it up to the two leaders after 44km.

The three riders’ lead peaked at 2’53” after 55km, but the pace set on the font of the peloton by race leader Cesare Benedetti’s Team NetApp saw the gap steadily close. As the breakaway trio scaled the unclassified climb to Puianello, in the mid part of the second long circuit, Frapporti lost contact with the other two once again.

As Sella and Fofonov entered the finishing circuit after 103km, their lead had been cut to just 1’20”, but as they crossed the finish line for the first time - with Sella taking the maximum mountain points - it had stretched a little to 1’25”. The second time across the line, which was not classified as a climb this time, the duo’s lead was down to 1’10”; a few kilometres later, Sella dropped his companion and continued alone.

As Sella crossed the line alone, to take the second and last mountain prize with two laps to go, he was just two seconds ahead of the peloton, which was led over by Kevin Seeldraeyers (Astana). Just three kilometres into the penultimate lap, the little climber was recaptured, with just 19km to go.

There was an attack from Fabio Felline (Androni Giocattoli), with Matteo Rabottini (Farnese Vini-Selle Italia) and Fredrik Kessiakoff (Astana), as they approached the bell, but the peloton neutralised the attempted break before they had reached the line; briefly putting Alexandre Vinokourov (Astana) in trouble.

There were several escape attempts in the final lap, including one from Tanel Kangert (Astana) and Luca Barla (Team Idea), but several teams were keen on the race ending in an uphill sprint, including Di Luca’s Acqua & Sapone.

On the drag to the line it was Ulissi that came out the strongest however, with the 2011 Giro d’Italia stage winner taking his team’s first victory of the season.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Settimana Coppi e Bartali Stage 3 Result: Fiarono Modenese to Levizzano (151km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Diego Ulissi (Lampre - ISD) 03:43:04
aus AUS 2 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 3 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 4 Simone Ponzi (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 5 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 6 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) s.t.
pol POL 7 Bartosz Huzarski (Team NetApp) s.t.
col COL 8 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) 00:00:02
ger GER 9 Paul Voss (Endura Racing) s.t.
ita ITA 10 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 11 Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 12 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 13 Christian Cominelli (Team Idea) s.t.
ita ITA 14 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 15 Alessandro Bisolti (Team Idea) s.t.
ita ITA 16 Fabio Felline (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 17 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 18 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
cro CRO 19 Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 20 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 21 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) s.t.
slo SLO 22 Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
esp ESP 23 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) s.t.
est EST 24 Tanel Kangert (Astana Pro Team) s.t.
rus RUS 25 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) s.t.
ita ITA 26 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) s.t.
esp ESP 27 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) s.t.
cro CRO 28 Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
aho AHO 29 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 30 Henry Frusto (Team Nippo) s.t.
ita ITA 31 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 32 Cesare Benedetti (Team NetApp) s.t.
bel BEL 33 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 34 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 35 Adriano Malori (Lampre - ISD) s.t.
slo SLO 36 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
col COL 37 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) s.t.
rus RUS 38 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) s.t.
col COL 39 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
cze CZE 40 Jan Barta (Team NetApp) s.t.
ven VEN 41 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) s.t.
ven VEN 42 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) s.t.
bel BEL 43 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
col COL 44 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) s.t.
slo SLO 45 Kristjan Fajt (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 46 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:00:14
col COL 47 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) 00:00:20
irl IRL 48 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:26
ita ITA 49 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:00:27
col COL 50 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) s.t.
est EST 51 René Mandri (Endura Racing) 00:00:33
aut AUT 52 Matthias Brandle (Team NetApp) 00:00:35
ita ITA 53 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ven VEN 54 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 00:00:42
rus RUS 55 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) 00:00:48
bel BEL 56 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 57 Luca Barla (Team Idea) 00:00:49
swe SWE 58 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) s.t.
usa USA 59 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) s.t.
usa USA 60 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) s.t.
kaz KAZ 61 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 00:01:09
gbr GBR 62 Russell Downing (Endura Racing) s.t.
aus AUS 63 Zakkari Dempster (Endura Racing) s.t.
ita ITA 64 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) 00:01:36
ita ITA 65 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 66 Simone Boifava (Team Idea) 00:02:08
gbr GBR 67 Jonathan Tiernan-locke (Endura Racing) 00:02:15
jpn JPN 68 Kohei Uchima (Team Nippo) s.t.
bel BEL 69 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:02:29
ita ITA 70 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) 00:02:41
ita ITA 71 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) 00:02:43
ita ITA 72 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:02:44
usa USA 73 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 74 Daniele Righi (Lampre - ISD) 00:02:57
mda MDA 75 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) 00:02:59
can CAN 76 David Boily (Spidertech Powered By C10) 00:03:02
usa USA 77 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:03:03
arg ARG 78 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) 00:04:14
nor NOR 79 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) 00:06:26
uzb UZB 80 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:06:43
kaz KAZ 81 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) s.t.
rus RUS 82 Alexander Zdanov (Team Nippo) s.t.
ita ITA 83 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) s.t.
bel BEL 84 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:06:51
ita ITA 85 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 00:07:18
ita ITA 86 Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) s.t.
nor NOR 87 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) s.t.
rus RUS 88 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) s.t.
aut AUT 89 Daniel Schorn (Team NetApp) s.t.
bel BEL 90 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA 91 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) s.t.
rus RUS 92 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) s.t.
aus AUS 93 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ukr UKR 94 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) 00:08:47
ukr UKR 95 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) s.t.
slo SLO 96 Simon Pavlin (Adria Mobil) s.t.
aus AUS 97 Dean Windsor (Endura Racing) 00:08:50
swe SWE 98 Alexander Wetterhal (Endura Racing) s.t.
ita ITA 99 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 100 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 101 Marco Frapporti (Team Idea) s.t.
sui SUI 102 Andreas Dietziker (Team NetApp) s.t.
sui SUI 103 Marcel Wyss (Team NetApp) s.t.
ukr UKR 104 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 105 Andrea Palini (Team Idea) s.t.
ita ITA 106 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) s.t.
col COL 107 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 108 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) s.t.
col COL 109 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 110 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) s.t.
cze CZE 111 Leopold Konig (Team NetApp) 00:09:08
ita ITA 112 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:09:17
ita ITA 113 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:12:41
ita ITA 114 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
nor NOR 115 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) s.t.
nor NOR 116 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) s.t.
arg ARG 117 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) s.t.
kaz KAZ 118 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) s.t.
pol POL 119 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 120 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
col COL 121 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) s.t.
nor NOR 122 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) s.t.
ita ITA 123 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
kaz KAZ 124 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) s.t.
ger GER 125 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
can CAN 126 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) s.t.
rus RUS 127 Kirill Baranov (Itera - Katusha) 00:12:46
bel BEL 128 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA DNF Alfredo Balloni (Farnese Vini - Selle Italia)  
aus AUS DNF Benjamin Day (UnitedHealthcare Presented By Maxxis)  
usa USA DNF Bjorn Selander (Spidertech Powered By C10)  
ita ITA DNS Elia Viviani (Liquigas - Cannondale)  
MEX DNF Flavio De Luna (Spidertech Powered By C10)  
nor NOR DNF Frans-leonard Markasgard Mustaparta (Oster Hus - Ridley)  
rsa RSA DNF John Lee Augustyn (Utensilnord - Named)  
col COL DNF Juan Pablo Forero Carreno (Colombia - Coldeportes)  
nor NOR DNF Kristian Dyrnes (Oster Hus - Ridley)  
ita ITA DNF Roberto De Patre (Farnese Vini - Selle Italia)  
nor NOR DNS Sven Erik Bystrom (Oster Hus - Ridley)  
can CAN DNF Will Routley (Spidertech Powered By C10)  

General classification after three stages:

Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Cesare Benedetti (Team NetApp) 09:37:07
pol POL 2 Bartosz Huzarski (Team NetApp) 00:00:04
cze CZE 3 Jan Barta (Team NetApp) 00:00:06
esp ESP 4 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) 00:00:14
ger GER 5 Paul Voss (Endura Racing) s.t.
ita ITA 6 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 00:00:16
ita ITA 7 Diego Ulissi (Lampre - ISD) 00:00:21
ita ITA 8 Fabio Felline (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 9 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 10 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
ven VEN 11 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 12 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) s.t.
ven VEN 13 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 14 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:22
ita ITA 15 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 16 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 17 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 18 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) 00:00:28
ita ITA 19 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:00:29
ita ITA 20 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) 00:00:30
ita ITA 21 Simone Ponzi (Astana Pro Team) 00:00:31
ita ITA 22 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) s.t.
esp ESP 23 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 24 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) 00:00:33
ita ITA 25 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 26 Adriano Malori (Lampre - ISD) s.t.
est EST 27 Tanel Kangert (Astana Pro Team) s.t.
rus RUS 28 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) 00:00:35
rus RUS 29 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) s.t.
ita ITA 30 Christian Cominelli (Team Idea) 00:00:39
ita ITA 31 Alessandro Bisolti (Team Idea) s.t.
aut AUT 32 Matthias Brandle (Team NetApp) s.t.
aus AUS 33 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:42
ita ITA 34 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) 00:00:45
est EST 35 René Mandri (Endura Racing) s.t.
aho AHO 36 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:50
bel BEL 37 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:53
slo SLO 38 Tomaz Nose (Adria Mobil) 00:00:54
cro CRO 39 Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
cro CRO 40 Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
bel BEL 41 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:00:57
ita ITA 42 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:00:58
col COL 43 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) s.t.
ven VEN 44 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 00:01:01
ita ITA 45 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:01:06
ita ITA 46 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:01:11
irl IRL 47 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:14
swe SWE 48 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) 00:01:20
ita ITA 49 Luca Barla (Team Idea) 00:01:26
col COL 50 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) 00:01:32
kaz KAZ 51 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 00:01:40
usa USA 52 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) s.t.
col COL 53 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) 00:01:50
col COL 54 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:01:57
ita ITA 55 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) 00:02:04
gbr GBR 56 Jonathan Tiernan-locke (Endura Racing) 00:02:27
ita ITA 57 Henry Frusto (Team Nippo) s.t.
bel BEL 58 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:03:00
ita ITA 59 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) 00:03:10
ita ITA 60 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:03:27
ita ITA 61 Daniele Righi (Lampre - ISD) 00:03:28
usa USA 62 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:03:37
usa USA 63 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:03:51
arg ARG 64 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) 00:05:06
col COL 65 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) 00:05:46
slo SLO 66 Matej Gnezda (Adria Mobil) 00:06:04
slo SLO 67 Kristjan Fajt (Adria Mobil) s.t.
aus AUS 68 Zakkari Dempster (Endura Racing) 00:06:31
rus RUS 69 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) s.t.
usa USA 70 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) 00:06:50
bel BEL 71 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:06:53
kaz KAZ 72 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:07:14
aut AUT 73 Daniel Schorn (Team NetApp) 00:07:22
ita ITA 74 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) 00:07:37
mda MDA 75 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) 00:08:38
sui SUI 76 Andreas Dietziker (Team NetApp) 00:08:54
can CAN 77 David Boily (Spidertech Powered By C10) 00:09:03
ita ITA 78 Andrea Palini (Team Idea) 00:09:17
ita ITA 79 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) 00:09:18
ita ITA 80 Marco Frapporti (Team Idea) 00:09:27
gbr GBR 81 Russell Downing (Endura Racing) 00:09:48
ita ITA 82 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) 00:10:16
col COL 83 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) 00:10:20
ita ITA 84 Simone Boifava (Team Idea) 00:11:12
jpn JPN 85 Kohei Uchima (Team Nippo) 00:11:38
nor NOR 86 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) 00:12:51
rus RUS 87 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) 00:13:01
ita ITA 88 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) 00:13:03
aus AUS 89 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:13:16
bel BEL 90 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:13:23
nor NOR 91 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) 00:13:43
sui SUI 92 Marcel Wyss (Team NetApp) 00:14:04
swe SWE 93 Alexander Wetterhal (Endura Racing) 00:14:12
rus RUS 94 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) 00:14:14
rus RUS 95 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:14:18
ita ITA 96 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 00:14:27
ita ITA 97 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:14:29
ukr UKR 98 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:14:31
ita ITA 99 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) 00:14:56
col COL 100 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) 00:15:30
uzb UZB 101 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:15:47
ita ITA 102 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 00:16:04
ita ITA 103 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) 00:17:02
ita ITA 104 Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) 00:17:18
bel BEL 105 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:17:22
ukr UKR 106 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) 00:17:45
ukr UKR 107 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) s.t.
slo SLO 108 Simon Pavlin (Adria Mobil) 00:18:06
ita ITA 109 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) 00:18:22
kaz KAZ 110 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) s.t.
kaz KAZ 111 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) s.t.
aus AUS 112 Dean Windsor (Endura Racing) 00:18:26
ita ITA 113 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 00:18:27
ita ITA 114 Matteo Fedi (Utensilnord - Named) 00:18:33
ita ITA 115 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:18:34
ita ITA 116 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
can CAN 117 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:18:42
nor NOR 118 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) 00:19:06
pol POL 119 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:21:37
cze CZE 120 Leopold Konig (Team NetApp) 00:21:39
rus RUS 121 Kirill Baranov (Itera - Katusha) 00:21:46
col COL 122 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) 00:21:55
arg ARG 123 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:22:04
bel BEL 124 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:22:08
ger GER 125 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:23:17
nor NOR 126 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) 00:24:38
nor NOR 127 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) 00:25:45
ita ITA 128 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia) 00:26:14

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC