Diego Ulissi doubles up in Coppi e Bartali stage four
  December 20, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Friday, March 23, 2012

Diego Ulissi doubles up in Coppi e Bartali stage four

by Ben Atkins at 4:11 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Bartosz Hutarski keeps the lead in Team NetApp hands as final climb splits the pack

diego ulissiDiego Ulissi (Lampre-ISD) took his second straight stage victory on the Settimana Coppi e Bartali, outsprinting a select group at the tough finish in Pavuillo nel Frignano. The 22-year-old Tuscan narrowly beat Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) in the lunge for the line, after having torn a group of six riders free on the final climb with just 9km to go.

In third place was Bartosz Huzarski (Team NetApp) who started the day in second place overall, but moved into the race lead after teammate Cesare Benedetti lost more than four minutes.

"Today I was convinced that I could do well, and thanks to the contribution of my superlative teammates I managed to arrive at the final climb with ease,” explained Ulissi. “The climb was difficult especially in the last five or six kilometres; I've had to use 39x25, at the appropriate time I tried to make a difference and I did.

“At first, no opponent managed to stay with me during my acceleration, then a group of 5 riders joined me and we came the to last kilometre together,” he explained. “[Josè] Rujano tried to surprise us but Huzarski reacted, personally taking us back to the Androni Giocattoli-Venezuela rider; at about 500 metres from the finish I launched my sprint and resisted the come back of Di Luca. Tomorrow we expect the final time trial, in which i will try to do my best and to ride a good test.”

After a few early attempts, a five-man group got away 16km into the 159km stage, consisting of: Yevgeny Nepomnyachsi (Astana), Dalivier Ospina (Colombia-Coldeportes) Filippo Baggio (Utensilnord-Named), Philip Deignan (Unitedhealthcare) and Ruslan Karimov (Team Idea). After 74km the quintet’s lead reached its maximum of five minutes, as the race approached the foot of the main climb of the day.

As they took on the climb the group began to split up, with Baggio, and then Nepomnyachsi being dropped. As Deignan led over the top, after 85km, the Acqua & Sapone-led peloton was 3’23” back; Benedetti had already been dropped however, with his grip on the lead slipping.

With the Androni Giocattoli-Venezuela team taking over the chase, the gap to the leaders began to fall rapidly, and they were eventually reeled in after 111km, with 48km still to race. Androni Giocattoli-Venezuela kept the pace high, preventing any meaningful attacks; Giuseppe De Maria (Team Idea) managed to get a few seconds clear but was pulled back long before the final climb began.

As the climb began Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) tried to attack and, as he was pulled back, Ulissi launched his own move. He managed to force a gap, but was soon joined by Di Luca, Josè Serpa (Androni Giocattoli-Venezuela) and Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox); Rujano and Huzarski fought their way across soon afterwards.

Rujano tried a late attack, but he was pulled back and Ulissi was the strongest of the six in the sprint.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Settimana Coppi E Bartali, Italy (2.1) Stage 4 Result: Pavullo to Pavullo, 159 km:

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Diego Ulissi (Lampre - ISD) 04:06:15
ita ITA 2 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
pol POL 3 Bartosz Huzarski (Team NetApp) s.t.
col COL 4 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
ven VEN 5 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 6 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) 00:00:01
ger GER 7 Paul Voss (Endura Racing) 00:00:07
ita ITA 8 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) s.t.
cro CRO 9 Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 10 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) s.t.
bel BEL 11 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
cze CZE 12 Jan Barta (Team NetApp) s.t.
ita ITA 13 Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 14 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 15 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
aho AHO 16 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
slo SLO 17 Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 18 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 19 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 20 Fabio Felline (Androni - Venezuela) 00:01:21
ita ITA 21 Henry Frusto (Team Nippo) s.t.
ita ITA 22 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) 00:01:34
ita ITA 23 Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 24 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
aut AUT 25 Matthias Brandle (Team NetApp) s.t.
col COL 26 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) s.t.
col COL 27 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) s.t.
est EST 28 Tanel Kangert (Astana Pro Team) s.t.
usa USA 29 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) s.t.
ita ITA 30 Alessandro Bisolti (Team Idea) s.t.
col COL 31 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
esp ESP 32 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) s.t.
bel BEL 33 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) s.t.
col COL 34 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) 00:01:37
irl IRL 35 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 36 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) s.t.
ita ITA 37 Christian Cominelli (Team Idea) 00:03:10
ita ITA 38 Simone Ponzi (Astana Pro Team) s.t.
kaz KAZ 39 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 00:03:38
est EST 40 René Mandri (Endura Racing) s.t.
ven VEN 41 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) s.t.
aus AUS 42 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:03:45
rus RUS 43 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) 00:04:19
sui SUI 44 Marcel Wyss (Team NetApp) s.t.
ita ITA 45 Cesare Benedetti (Team NetApp) s.t.
ita ITA 46 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
nor NOR 47 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) s.t.
ita ITA 48 Luca Barla (Team Idea) s.t.
ita ITA 49 Adriano Malori (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 50 Daniele Righi (Lampre - ISD) s.t.
col COL 51 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) s.t.
cro CRO 52 Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 53 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) 00:04:51
ita ITA 54 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) s.t.
slo SLO 55 Kristjan Fajt (Adria Mobil) 00:06:13
esp ESP 56 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) 00:07:22
rus RUS 57 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) s.t.
usa USA 58 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
can CAN 59 David Boily (Spidertech Powered By C10) s.t.
ita ITA 60 Marco Frapporti (Team Idea) s.t.
mda MDA 61 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 62 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) s.t.
slo SLO 63 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
ven VEN 64 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 65 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 66 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) s.t.
ita ITA 67 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) s.t.
col COL 68 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) s.t.
ita ITA 69 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 70 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:12:18
swe SWE 71 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) s.t.
kaz KAZ 72 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 73 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) s.t.
slo SLO 74 Simon Pavlin (Adria Mobil) 00:14:04
ita ITA 75 Simone Boifava (Team Idea) s.t.
bel BEL 76 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
bel BEL 77 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
rus RUS 78 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) s.t.
uzb UZB 79 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:16:14
ita ITA 80 Andrea Palini (Team Idea) s.t.
gbr GBR 81 Russell Downing (Endura Racing) 00:17:29
rus RUS 82 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) s.t.
rus RUS 83 Alexander Zdanov (Team Nippo) s.t.
aut AUT 84 Daniel Schorn (Team NetApp) s.t.
sui SUI 85 Andreas Dietziker (Team NetApp) s.t.
kaz KAZ 86 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) s.t.
pol POL 87 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) s.t.
ita ITA 88 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) s.t.
col COL 89 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) s.t.
ita ITA 90 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 91 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) s.t.
jpn JPN 92 Kohei Uchima (Team Nippo) s.t.
kaz KAZ 93 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) s.t.
ukr UKR 94 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 95 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) s.t.
aus AUS 96 Zakkari Dempster (Endura Racing) s.t.
usa USA 97 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
bel BEL 98 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
arg ARG 99 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) s.t.
ita ITA 100 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:19:59
ita ITA 101 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
ita ITA 102 Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 103 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) s.t.
ita ITA 104 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
ukr UKR 105 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) s.t.
col COL 106 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) s.t.
nor NOR 107 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) s.t.
bel BEL 108 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
nor NOR 109 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) s.t.
rus RUS 110 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) s.t.
nor NOR 111 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) s.t.
ukr UKR 112 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) s.t.
cze CZE 113 Leopold Konig (Team NetApp) s.t.
swe SWE 114 Alexander Wetterhal (Endura Racing) s.t.
nor NOR 115 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) s.t.
usa USA 116 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) s.t.
ita ITA 117 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) s.t.
col COL 118 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) s.t.
can CAN 119 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) s.t.
ger GER 120 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
arg ARG 121 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) s.t.
aus AUS 122 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
bel BEL 123 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) s.t.
ita ITA DNS Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Selle Italia)  
aus AUS DNS Dean Windsor (Endura Racing)  
gbr GBR DNS Jonathan Tiernan-locke (Endura Racing)  
rus RUS DNS Kirill Baranov (Itera - Katusha)  
ita ITA DNF Matteo Fedi (Utensilnord - Named)  

General classification after stage 4:

Country Result Name Team Time
pol POL 1 Bartosz Huzarski (Team NetApp) 13:43:22
ita ITA 2 Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 00:00:10
ita ITA 3 Diego Ulissi (Lampre - ISD) 00:00:11
cze CZE 4 Jan Barta (Team NetApp) 00:00:13
ger GER 5 Paul Voss (Endura Racing) 00:00:21
col COL 6 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni - Venezuela) s.t.
ven VEN 7 José Humberto Rujano Guillen (Androni - Venezuela) s.t.
col COL 8 Miguel Angel Chavez Rubiano (Androni - Venezuela) 00:00:28
ita ITA 9 Francesco Reda (Acqua & Sapone) 00:00:29
ita ITA 10 Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 11 Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Bardiani) 00:00:34
ita ITA 12 Moreno Moser (Liquigas - Cannondale) 00:00:35
ita ITA 13 Damiano Caruso (Liquigas - Cannondale) 00:00:37
ita ITA 14 Gianluca Brambilla (Colnago CSF Bardiani) 00:00:40
ita ITA 15 Francesco Failli (Farnese Vini - Selle Italia) 00:00:52
aho AHO 16 Marc De Maar (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:57
bel BEL 17 Pieter Serry (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:01:00
slo SLO 18 Tomaz Nose (Adria Mobil) 00:01:01
cro CRO 19 Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 20 Fabio Felline (Androni - Venezuela) 00:01:42
ita ITA 21 Massimo Codol (Acqua & Sapone) 00:01:56
col COL 22 Carlos Alberto Betancurt Gomez (Acqua & Sapone) s.t.
ita ITA 23 Paolo Bailetti (Utensilnord - Named) 00:02:05
esp ESP 24 Francisco Javier Vila Errandonea (Utensilnord - Named) s.t.
est EST 25 Tanel Kangert (Astana Pro Team) 00:02:07
ita ITA 26 Alessandro Bisolti (Team Idea) 00:02:13
aut AUT 27 Matthias Brandle (Team NetApp) s.t.
irl IRL 28 Philip Deignan (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:02:51
col COL 29 Michael Rodriguez (Colombia - Coldeportes) 00:03:06
usa USA 30 Lucas Euser (Spidertech Powered By C10) 00:03:14
col COL 31 Dalivier Ospina Navarro (Colombia - Coldeportes) 00:03:27
ita ITA 32 Simone Ponzi (Astana Pro Team) 00:03:41
ita ITA 33 Henry Frusto (Team Nippo) 00:03:48
ita ITA 34 Christian Cominelli (Team Idea) 00:03:49
ven VEN 35 Carlos José Ochoa (Androni - Venezuela) 00:03:59
ita ITA 36 Cesare Benedetti (Team NetApp) 00:04:19
est EST 37 René Mandri (Endura Racing) 00:04:23
aus AUS 38 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:04:27
bel BEL 39 Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) 00:04:34
ita ITA 40 Daniele Ratto (Liquigas - Cannondale) 00:04:47
ita ITA 41 Adriano Malori (Lampre - ISD) 00:04:52
rus RUS 42 Ilnur Zakarin (Itera - Katusha) 00:04:54
ita ITA 43 Matteo Rabottini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:05:01
cro CRO 44 Radoslav Rogina (Adria Mobil) 00:05:13
kaz KAZ 45 Andrey Zeits (Astana Pro Team) 00:05:18
ita ITA 46 Luca Barla (Team Idea) 00:05:45
ita ITA 47 Stefano Locatelli (Colnago CSF Bardiani) 00:05:57
col COL 48 Javier Gonzalez Barrera (Colombia - Coldeportes) 00:06:16
col COL 49 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Liquigas - Cannondale) 00:07:20
esp ESP 50 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) 00:07:36
ita ITA 51 Alessandro De Marchi (Androni - Venezuela) 00:07:43
ita ITA 52 Daniele Righi (Lampre - ISD) 00:07:47
ita ITA 53 Enrico Battaglin (Colnago CSF Bardiani) 00:07:51
rus RUS 54 Pavel Kochetkov (Itera - Katusha) 00:07:57
ven VEN 55 Jackson Rodriguez (Androni - Venezuela) 00:08:23
ita ITA 56 Federico Canuti (Liquigas - Cannondale) 00:09:26
usa USA 57 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:11:13
slo SLO 58 Kristjan Fajt (Adria Mobil) 00:12:17
slo SLO 59 Matej Gnezda (Adria Mobil) 00:13:26
ita ITA 60 Giuseppe De Maria (Team Idea) 00:13:29
swe SWE 61 Fredrik Kessiakoff (Astana Pro Team) 00:13:38
ita ITA 62 Stefano Agostini (Liquigas - Cannondale) 00:14:09
ita ITA 63 Emanuele Sella (Androni - Venezuela) 00:14:59
bel BEL 64 Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:15:01
mda MDA 65 Oleg Berdos (Utensilnord - Named) 00:16:00
can CAN 66 David Boily (Spidertech Powered By C10) 00:16:25
ita ITA 67 Marco Frapporti (Team Idea) 00:16:49
ita ITA 68 Alessandro Donati (Acqua & Sapone) 00:17:38
col COL 69 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia - Coldeportes) 00:17:42
nor NOR 70 Frederik Strand Galta (Oster Hus - Ridley) 00:18:02
sui SUI 71 Marcel Wyss (Team NetApp) 00:18:23
ita ITA 72 Angelo Pagani (Colnago CSF Bardiani) 00:18:27
col COL 73 Julian Arredondo Moreno (Team Nippo) s.t.
kaz KAZ 74 Alexandre Vinokourov (Astana Pro Team) 00:19:32
rus RUS 75 Sergey Rudaskov (Itera - Katusha) 00:20:35
bel BEL 76 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:20:57
usa USA 77 Jeff Louder (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:21:06
ita ITA 78 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Selle Italia) 00:21:21
arg ARG 79 Maximiliano Ariel Richeze (Team Nippo) 00:22:35
aus AUS 80 Zakkari Dempster (Endura Racing) 00:24:00
aut AUT 81 Daniel Schorn (Team NetApp) 00:24:51
ita ITA 82 Simone Boifava (Team Idea) 00:25:16
ita ITA 83 Andrea Palini (Team Idea) 00:25:31
sui SUI 84 Andreas Dietziker (Team NetApp) 00:26:23
ita ITA 85 Gabriele Bosisio (Utensilnord - Named) 00:26:47
usa USA 86 Caleb Fairly (Spidertech Powered By C10) 00:26:49
gbr GBR 87 Russell Downing (Endura Racing) 00:27:17
jpn JPN 88 Kohei Uchima (Team Nippo) 00:29:07
rus RUS 89 Alexander Rybakov (Itera - Katusha) 00:30:30
ita ITA 90 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) 00:30:32
bel BEL 91 Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:30:52
rus RUS 92 Alexander Zdanov (Team Nippo) 00:31:47
ukr UKR 93 Oleksandr Kvachuk (Lampre - ISD) 00:32:00
uzb UZB 94 Ruslan Karimov (Team Idea) 00:32:01
slo SLO 95 Simon Pavlin (Adria Mobil) 00:32:10
ita ITA 96 Vincenzo Garofolo (Team Nippo) 00:32:25
nor NOR 97 Havard Blikra (Oster Hus - Ridley) 00:32:50
aus AUS 98 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:33:15
swe SWE 99 Alexander Wetterhal (Endura Racing) 00:34:11
rus RUS 100 Dmitry Mokrov (Itera - Katusha) 00:34:13
ita ITA 101 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 00:34:26
col COL 102 Juan Pablo Suarez (Colombia - Coldeportes) 00:35:29
kaz KAZ 103 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Astana Pro Team) 00:35:51
kaz KAZ 104 Dmitriy Fofonov (Astana Pro Team) s.t.
ita ITA 105 Filippo Baggio (Utensilnord - Named) 00:35:56
ita ITA 106 Christian Delle Stelle (Colnago CSF Bardiani) 00:36:03
ita ITA 107 Alessandro Spezialetti (Lampre - ISD) 00:37:17
bel BEL 108 Kevin De Jonghe (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:37:21
ukr UKR 109 Dmytro Krivtsov (Lampre - ISD) 00:37:44
ukr UKR 110 Oleksander Sheydyk (Lampre - ISD) s.t.
ita ITA 111 Omar Lombardi (Colnago CSF Bardiani) 00:38:21
ita ITA 112 Andrea Guardini (Farnese Vini - Selle Italia) 00:38:33
ita ITA 113 Cristiano Benenati (Farnese Vini - Selle Italia) s.t.
can CAN 114 Ryan Roth (Spidertech Powered By C10) 00:38:41
nor NOR 115 Filip Eidshiem (Oster Hus - Ridley) 00:39:05
pol POL 116 Adrian Kurek (Utensilnord - Named) 00:39:06
cze CZE 117 Leopold Konig (Team NetApp) 00:41:38
col COL 118 Franck Osorio (Colombia - Coldeportes) 00:41:54
arg ARG 119 Mauro Abel Richeze (Team Nippo) 00:42:03
bel BEL 120 Tim Mertens (Topsport Vlaanderen - Mercator) 00:42:07
ger GER 121 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:43:16
nor NOR 122 Martin Olmehim Ole (Oster Hus - Ridley) 00:44:37
nor NOR 123 Johan Fredrik Ziesler (Oster Hus - Ridley) 00:45:44

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC