Emanuele Sella seizes back Coppi-Bartali lead on hilltop Gaggio Montano finish
  August 21, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Thursday, March 24, 2011

Emanuele Sella seizes back Coppi-Bartali lead on hilltop Gaggio Montano finish

by Ben Atkins at 11:42 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Italian climber retakes jersey with dominant solo victory

emanuele sellaEmanuele Sella (Androni Giocattoli) seized back control of the Settimana Coppi e Bartali with a dominant solo victory in stage 3 between Casalecchio di Reno and Gaggio Montano. The climber from Vicenza escaped breakaway companion Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) on the second of three 8.1km finishing circuits, based on the steep climb to the finish on Gaggio Montano. Pirazzi held on to take second place on the stage, 35 seconds behind Sella, with Italian champion Goiovanni Visconti (Farnese Vini-Neri Sottoli) crossing the line 53 seconds back, just ahead of a group of three riders.

After 45km of the 155km stage, Matteo Fedi (De Rosa-Ceramica Flaminia), Christian Meier (UnitedHealthcare), Juan Villegas (Colombia es Pasion-Cafe de Colombia) and Simone Campagnaro (D'Angelo & Antenucci-Nippo) got away. The four riders quickly managed to build an advantage of 3’40” over the lethargic peloton

After 100km, on the climb to the intermediate sprint in Montese, Angel Vicioso (Androni Giocattoli), Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) and Fortunato Baliani (D'Angelo & Antenucci-Nippo) escaped in pursuit of the leaders. Meanwhile, up front, Campagnaro found the pace set by his companions too hot and dropped away from the lead group.

Baliani and Vicioso dropped Savini, and within a few kilometres had caught up with the three remaining leaders. They now led the peloton by just 53 seconds though, and they were caught with just over 25km to go.

As the race entered the finishing circuit Jose Rujano attacked on the first climb to the line at Gaggio Montano; the Colnago-CSF Inox team led the peloton led the chase, 12 seconds behind the Venezuelan.

On the first circuit though, Sella and Pirazzi got clear and the peloton was unable to stop them from drawing away. Sella did not need his companion for long though and dropped Pirazzi on the climb to the finish line.

As he crossed it for the third time, with 1 lap to go, Sella led Pirazzi by 8 seconds; Rujano led the rest over the line 1’01” behind his teammate. During the final lap Sella increased his advantage over Pirazzi, while the much reduced peloton made a little progress on the breakaways.

Sella crossed the line alone, with Pirazzi 35 seconds behind him and Visconti a further 28 seconds back.

With his stage victory Sella takes back the race lead that he lost to teammate Roberto Ferrari in yesterday’s sprint stage.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Settimana Internazionale Coppi E Bartali, Italy (2.1) Stage 3: Casalecchio de Reno - Gaggio Montano (155.5km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Emanuele Sella (Androni Giocattoli) 03:56:47
ita ITA 2 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:00:35
ita ITA 3 Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:00:53
ita ITA 4 Diego Ulissi (Lampre-ISD) 00:00:59
ita ITA 5 Pasquale Muto (Miche ) s.t.
aus AUS 6 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:00
ita ITA 7 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:01:05
ita ITA 8 Mauro Finetto (Liquigas-Cannondale) 00:01:12
esp ESP 9 Ángel Vicioso Arcos (Androni Giocattoli) s.t.
ger GER 10 Stefan Schumacher (Miche ) s.t.
ita ITA 11 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 12 Fortunato Baliani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
slo SLO 13 Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
bel BEL 14 Gianni Meersman (Française Des Jeux) s.t.
ven VEN 15 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 16 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) s.t.
esp ESP 17 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:01:18
ven VEN 18 José Humberto Rujano Guillen (Androni Giocattoli) s.t.
esp ESP 19 Francisco Javier Vila Errandonea (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 20 Luca Ascani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:01:23
ita ITA 21 Adriano Malori (Lampre-ISD) 00:01:29
esp ESP 22 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche ) 00:01:44
fra FRA 23 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:01:59
aus AUS 24 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:02:02
ita ITA 25 Carlo Scognamiglio (Team Vorarlberg) 00:02:05
ger GER 26 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:02:07
est EST 27 René Mandri (Endura Racing) 00:02:53
sui SUI 28 Reto Hollenstein (Team Vorarlberg) s.t.
ita ITA 29 Paolo Bailetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:02:57
ita ITA 30 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) s.t.
ukr UKR 31 Volodymyr Bileka (Amore & Vita - Conad) 00:04:33
col COL 32 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Acqua E Sapone) 00:05:09
ita ITA 33 Ermano Capelli (Team Vorarlberg) s.t.
col COL 34 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
sui SUI 35 Marcel Aregger (Price Your Bike) 00:07:35
ger GER 36 Philipp Mamos (Amore & Vita - Conad) s.t.
pol POL 37 Krzysztof Szczawinski (Miche ) s.t.
ita ITA 38 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 39 Federico Rocchetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 40 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 41 Ruggero Marzoli (Acqua E Sapone) s.t.
ita ITA 42 Edoardo Girardi (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
esp ESP 43 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) s.t.
esp ESP 44 Javier Mejias Leal (Team Type 1) s.t.
col COL 45 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 46 Cristiano Fumagalli (Miche ) s.t.
col COL 47 Johan Esteban Cháves Rubio (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 48 Aristide Ratti (WIT) s.t.
col COL 49 Jahir Wilmar Perez Munoz (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
slo SLO 50 Blaz Furdi (Adria Mobil) s.t.
slo SLO 51 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
usa USA 52 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
fra FRA 53 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 54 Paolo Longho Borghini (Liquigas-Cannondale) s.t.
col COL 55 Carlo Alberto Betancurt (Acqua E Sapone) s.t.
rus RUS 56 Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
sui SUI 57 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
sui SUI 58 Elias Schmaeh (Price Your Bike) s.t.
ita ITA 59 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) s.t.
aut AUT 60 Dominik Hrinkow (Team Vorarlberg) s.t.
gbr GBR 61 Rob Partridge (Endura Racing) s.t.
ita ITA 62 Daniele Righi (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 63 Giuseppe Muraglia (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
usa USA 64 Edward King (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 65 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 66 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 67 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
col COL 68 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni Giocattoli) 00:10:53
ita ITA 69 Daniele Ratto (Geox-TMC Transformers) 00:12:41
ita ITA 70 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 00:13:00
sui SUI 71 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) s.t.
ven VEN 72 Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) s.t.
can CAN 73 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
aut AUT 74 Josef Benetseder (Team Vorarlberg) s.t.
fra FRA 75 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) s.t.
swe SWE 76 Patrik Moren (Amore & Vita - Conad) s.t.
fra FRA 77 Francis Mourey (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 78 Simone Boifava (Ora Hotels) 00:14:10
sui SUI 79 Daniel Henggeler (Price Your Bike) 00:14:12
ita ITA 80 Matteo Fedi (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
slo SLO 81 Mitja Mahoric (Adria Mobil) s.t.
slo SLO 82 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
nor NOR 83 Roy Hegreberg (SparebankenVest - Ridley ) s.t.
col COL 84 Diego Alejandro Tamayo Martinez (WIT) s.t.
ita ITA 85 Marco Stefani (WIT) s.t.
gbr GBR 86 Evan Oliphant (Endura Racing) s.t.
usa USA 87 Scott Stewart (Team Type 1) s.t.
ita ITA 88 Gianluca Mirenda (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:16:26
ita ITA 89 Emmanuele Vona (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
pol POL 90 Slawomir Kohut (Miche ) s.t.
ukr UKR 91 Volodymyr Zagorodny (Miche ) s.t.
ita ITA 92 Claudio Corioni (Acqua E Sapone) s.t.
ita ITA 93 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 94 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) s.t.
gbr GBR 95 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
gbr GBR 96 David Clarke (Endura Racing) s.t.
ita ITA 97 Stefano Borchi (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ukr UKR 98 Oleksandr Kvachuk (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 99 Francesco Di Paolo (Acqua E Sapone) s.t.
fra FRA 100 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) s.t.
TUN 101 Rafaa Chtioui (Acqua E Sapone) s.t.
ned NED 102 Maarten De Jonge (Endura Racing) s.t.
esp ESP 103 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) s.t.
sui SUI 104 Loïc Aubert (Price Your Bike) 00:17:24
ita ITA 105 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) 00:17:39
ita ITA 106 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) 00:21:42
ita ITA 107 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) s.t.
fra FRA 108 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
ISR 109 Niv Libner (Amore & Vita - Conad) s.t.
jpn JPN 110 Kohei Uchima (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
col COL 111 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ger GER 112 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
nor NOR 113 Frode Solberg (SparebankenVest - Ridley ) s.t.
usa USA 114 Max Jenkins (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
svk SVK 115 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 116 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 117 Simone Campagnaro (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
arg ARG 118 Maximiliano Ariel Richeze (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
col COL 119 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 120 Fausto Fognini (WIT) s.t.
aut AUT 121 Dominik Brandle (Team Vorarlberg) s.t.
cze CZE 122 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 123 Alessandro Malaguti (Ora Hotels) s.t.
rus RUS 124 Sergey Kolesnikov (Amore & Vita - Conad) s.t.
sui SUI 125 Bernhard Oberholzer (Price Your Bike) s.t.
gbr GBR 126 James Moss (Endura Racing) s.t.
sui SUI 127 Patrick Schelling (Price Your Bike) s.t.
usa USA 128 Bradley White (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 129 Andrea Grendene (Team Type 1) s.t.
col COL 130 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 131 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
arg ARG 132 Roberto Antonio Richeze (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 133 Walter Proch (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 134 Emanuele Rizza (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 135 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 136 Luca Fioretti (Ora Hotels) s.t.
ita ITA DNF Daniel Oss (Liquigas-Cannondale)  
ita ITA DNS Gianluca Randazzo (Miche )  
nor NOR DNF Havard Blikra (SparebankenVest - Ridley )  
sui SUI DNF Joel Eglin (Price Your Bike)  
slo SLO DNF Kristjan Fajt (Adria Mobil)  
slo SLO DNF Matic Strgar (Team Vorarlberg)  
ita ITA DNF Matteo Pelucchi (Geox-TMC Transformers)  
sui SUI DNS Nicolas Schnyder (Price Your Bike)  
ita ITA DNF Simone Masciarelli (Acqua E Sapone)  

General classification after stage 3:

Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Emanuele Sella (Androni Giocattoli) 10:31:32
ita ITA 2 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:00:52
ita ITA 3 Diego Ulissi (Lampre-ISD) 00:01:14
ven VEN 4 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) 00:01:22
esp ESP 5 Ángel Vicioso Arcos (Androni Giocattoli) s.t.
bel BEL 6 Gianni Meersman (Française Des Jeux) 00:01:27
ven VEN 7 José Humberto Rujano Guillen (Androni Giocattoli) 00:01:28
ita ITA 8 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 9 Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:01:30
ita ITA 10 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) 00:01:35
slo SLO 11 Tomaz Nose (Adria Mobil) 00:01:37
aus AUS 12 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:38
ita ITA 13 Pasquale Muto (Miche ) s.t.
ita ITA 14 Adriano Malori (Lampre-ISD) 00:01:44
ger GER 15 Stefan Schumacher (Miche ) 00:01:51
esp ESP 16 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) s.t.
esp ESP 17 Francisco Javier Vila Errandonea (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:52
aus AUS 18 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:02:17
esp ESP 19 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche ) 00:02:23
fra FRA 20 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:02:32
ita ITA 21 Luca Ascani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:02:40
ita ITA 22 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) 00:03:12
ita ITA 23 Fortunato Baliani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:03:21
ita ITA 24 Carlo Scognamiglio (Team Vorarlberg) s.t.
ita ITA 25 Paolo Bailetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:03:31
est EST 26 René Mandri (Endura Racing) 00:03:39
ita ITA 27 Mauro Finetto (Liquigas-Cannondale) 00:03:59
ita ITA 28 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
sui SUI 29 Reto Hollenstein (Team Vorarlberg) 00:04:09
col COL 30 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Acqua E Sapone) 00:05:44
ukr UKR 31 Volodymyr Bileka (Amore & Vita - Conad) 00:05:54
col COL 32 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:06:08
ita ITA 33 Ermano Capelli (Team Vorarlberg) 00:06:25
ger GER 34 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:07:08
ita ITA 35 Daniele Righi (Lampre-ISD) 00:07:50
fra FRA 36 Sandy Casar (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 37 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 38 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) 00:07:58
slo SLO 39 Blaz Furdi (Adria Mobil) 00:08:00
slo SLO 40 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
rus RUS 41 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:08:08
sui SUI 42 Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
esp ESP 43 Javier Mejias Leal (Team Type 1) s.t.
esp ESP 44 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 45 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 46 Edoardo Girardi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:08:09
col COL 47 Carlo Alberto Betancurt (Acqua E Sapone) 00:08:10
ita ITA 48 Ruggero Marzoli (Acqua E Sapone) s.t.
ita ITA 49 Cristiano Fumagalli (Miche ) 00:08:14
ita ITA 50 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:08:16
gbr GBR 51 Rob Partridge (Endura Racing) 00:08:21
esp ESP 52 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) s.t.
usa USA 53 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:08:25
col COL 54 Johan Esteban Cháves Rubio (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:08:34
col COL 55 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
pol POL 56 Krzysztof Szczawinski (Miche ) 00:08:41
ita ITA 57 Giuseppe Muraglia (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:08:52
sui SUI 58 Marcel Aregger (Price Your Bike) 00:08:53
sui SUI 59 Elias Schmaeh (Price Your Bike) s.t.
aut AUT 60 Dominik Hrinkow (Team Vorarlberg) 00:08:55
ger GER 61 Philipp Mamos (Amore & Vita - Conad) 00:08:58
ita ITA 62 Aristide Ratti (WIT) 00:09:07
ita ITA 63 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 00:09:13
col COL 64 Jahir Wilmar Perez Munoz (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:09:39
ita ITA 65 Paolo Longho Borghini (Liquigas-Cannondale) 00:10:22
usa USA 66 Edward King (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 67 Federico Rocchetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:10:31
col COL 68 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni Giocattoli) 00:11:03
ven VEN 69 Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) 00:13:10
fra FRA 70 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) 00:13:15
ita ITA 71 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 00:13:23
can CAN 72 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:13:38
aut AUT 73 Josef Benetseder (Team Vorarlberg) 00:14:16
swe SWE 74 Patrik Moren (Amore & Vita - Conad) 00:14:23
slo SLO 75 Mitja Mahoric (Adria Mobil) 00:14:37
usa USA 76 Scott Stewart (Team Type 1) 00:14:45
gbr GBR 77 Evan Oliphant (Endura Racing) 00:14:58
sui SUI 78 Daniel Henggeler (Price Your Bike) 00:15:30
ita ITA 79 Daniele Ratto (Geox-TMC Transformers) 00:15:31
nor NOR 80 Roy Hegreberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:15:38
fra FRA 81 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:15:42
col COL 82 Diego Alejandro Tamayo Martinez (WIT) 00:15:44
ita ITA 83 Marco Stefani (WIT) s.t.
sui SUI 84 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) 00:16:16
slo SLO 85 Jure Kocjan (Team Type 1) 00:16:40
ukr UKR 86 Oleksandr Kvachuk (Lampre-ISD) 00:16:41
ita ITA 87 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) s.t.
fra FRA 88 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) s.t.
ita ITA 89 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) 00:16:49
ita ITA 90 Claudio Corioni (Acqua E Sapone) 00:16:51
ita ITA 91 Matteo Fedi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:16:57
esp ESP 92 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) 00:16:59
TUN 93 Rafaa Chtioui (Acqua E Sapone) 00:17:01
ita ITA 94 Francesco Di Paolo (Acqua E Sapone) s.t.
gbr GBR 95 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:17:04
pol POL 96 Slawomir Kohut (Miche ) 00:17:05
ukr UKR 97 Volodymyr Zagorodny (Miche ) s.t.
ita ITA 98 Emmanuele Vona (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:17:07
ned NED 99 Maarten De Jonge (Endura Racing) 00:17:12
ita ITA 100 Simone Boifava (Ora Hotels) 00:17:35
ita ITA 101 Gianluca Mirenda (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:18:04
ita ITA 102 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) 00:18:16
sui SUI 103 Loïc Aubert (Price Your Bike) 00:18:42
gbr GBR 104 David Clarke (Endura Racing) 00:20:09
ita ITA 105 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 00:21:48
fra FRA 106 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) 00:21:57
ita ITA 107 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) 00:21:59
ita ITA 108 Andrea Grendene (Team Type 1) 00:22:11
ger GER 109 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:22:20
usa USA 110 Max Jenkins (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 111 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 112 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:22:23
usa USA 113 Bradley White (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:22:27
col COL 114 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:22:41
col COL 115 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 116 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 117 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 118 Alessandro Malaguti (Ora Hotels) 00:22:52
arg ARG 119 Roberto Antonio Richeze (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 120 Emanuele Rizza (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 121 Walter Proch (Ora Hotels) s.t.
ita ITA 122 Luca Fioretti (Ora Hotels) s.t.
aut AUT 123 Dominik Brandle (Team Vorarlberg) 00:22:58
arg ARG 124 Maximiliano Ariel Richeze (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:22:59
ita ITA 125 Simone Campagnaro (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
jpn JPN 126 Kohei Uchima (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
ita ITA 127 Stefano Borchi (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
sui SUI 128 Patrick Schelling (Price Your Bike) 00:23:00
sui SUI 129 Bernhard Oberholzer (Price Your Bike) s.t.
rus RUS 130 Sergey Kolesnikov (Amore & Vita - Conad) 00:23:05
ita ITA 131 Fausto Fognini (WIT) 00:23:14
nor NOR 132 Frode Solberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:23:26
svk SVK 133 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 00:24:29
cze CZE 134 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:25:25
gbr GBR 135 James Moss (Endura Racing) 00:25:29
ISR 136 Niv Libner (Amore & Vita - Conad) 00:28:35

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC