Adriano Malori takes Coppi-Bartali stage 4 time trial
  October 22, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Friday, March 25, 2011

Adriano Malori takes Coppi-Bartali stage 4 time trial

by Ben Atkins at 10:48 AM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Emanuale Sella does just enough to hold on to race lead

adriano maloriAdriano Malori (Lampre-ISD) won the stage 4 time trial of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali in Crevalcore. The 23-year-old Italian completed the 14.3km course in a time of 16’37”, at an average speed of 51.635kph, to finish 8 seconds faster than Luca Ascani (D'Angelo & Antenucci-Nippo) in second place; Australian Rory Sutherland (Unitedhealthcare) was third, a further second behind.

“This is one of the best days of my life, I was thrilled in this way only when I won the World title,” said Malori afterwards. “After the training, sport director Piovani and Tebaldi told me that the second part of the course would have been perfect for me, so I saved my energy in the early part of the race and then I gave my best after the intermediate [timing].

“The victory is marvellous, I think it could be a starting point in a course of improvement that will bring me, I hope, to the level of the World’s best time triallists.”

Robert Förster (UnitedHealthcare) was the first rider to set a potentially winning time; off at number 28, the German posted a time of 17'07", at an average speed of just over 50kph over the 14.3km course.

Förster’s time was to hold for more than an hour, but was finally beaten when Rubens Bertogliati (Team Type 1-Sanofi Aventis) finished in exactly 17 minutes. Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) came within 13 seconds of the Swiss rider just a few minutes later, but cold only slot into provisional third behind Förster.

Suddenly though, as the race’s top riders began to take the start, the best time began to tumble. Laszlo Bodrogi (Team Type 1-Sanofi Aventis) went 8 seconds faster than teammate Bertogliati, then Ascani posted 16’45”.

Malori though, the 2008 under-23 World time trial champion, was on the top of his game though, and his time of 16’37” would not be approached by the remaining riders.

Sutherland was the closest, but could only finish 9 seconds short of the Italian.

With the stage apparently decided, there remained the matter of how well the riders at the top of the overall classification, who are mostly climbers, would fare against one another.

Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri Sottoli) finished in a time of 16'56", putting pressure on those ahead of him; the Italian road champion’s performance saw him leapfrog several riders to move into sixth place overall. Domenico Pozzovivo (Colnago Csf Inox) was one of those to lose out, posting a relatively slow 17'21".

Unsurprisingly, Venezuelan José Rujano (Androni Giocattoli) finished more than a minute slower than Malori with 17'48", which saw him slip several places down the standings.

Gianni Meersman (FDJ) managed 17'14", and Angel Vicioso (Androni Giocattoli) 17'24", but both lost out to Malori, who was steadily climbing up the standings; Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli), another Venezuelan mountain man unsurprisingly could only manage 17'44" and he too slipped down the order.

Finally, one of the top riders put some pressure on the race leader, as third placed Diego Ulissi (Lampre-ISD) posted 16'54". Stefano Pirazzi’s (Colnago Csf Inox) 17'18" meant that the two riders would switch places in the classification.

Race leader Emanuele Sella (Androni Giocattoli) completed the course in 17'38", losing time to most of his rivals in the overall classification, but doing enough to take the red jersey into tomorrow’s final stage.

The big winners on the day were Malori, Sutherland and Visconti, who rose to fourth, fifth and sixth respectively.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Settimana Internazionale Coppi e Bartali, Italy (2.1): Stage 4, Crevalcore ITT (14.3km)

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Adriano Malori (Lampre-ISD) 00:16:37
ita ITA 2 Luca Ascani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:00:08
aus AUS 3 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:09
ger GER 4 Stefan Schumacher (Miche ) 00:00:15
fra FRA 5 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
ita ITA 6 Diego Ulissi (Lampre-ISD) 00:00:17
ita ITA 7 Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:00:19
sui SUI 8 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:00:23
ger GER 9 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:30
ita ITA 10 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) 00:00:36
bel BEL 11 Gianni Meersman (Française Des Jeux) 00:00:37
esp ESP 12 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) 00:00:38
ita ITA 13 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:00:41
ita ITA 14 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:00:42
esp ESP 15 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) s.t.
ita ITA 16 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:00:44
col COL 17 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:00:46
esp ESP 18 Ángel Vicioso Arcos (Androni Giocattoli) 00:00:47
fra FRA 19 Sandy Casar (Française Des Jeux) 00:00:50
ita ITA 20 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 21 Mauro Finetto (Liquigas-Cannondale) s.t.
fra FRA 22 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) 00:00:51
gbr GBR 23 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:52
fra FRA 24 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) s.t.
fra FRA 25 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) 00:00:53
ita ITA 26 Daniele Ratto (Geox-TMC Transformers) 00:00:57
ned NED 27 Maarten De Jonge (Endura Racing) 00:00:58
est EST 28 René Mandri (Endura Racing) s.t.
ita ITA 29 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) 00:00:59
ita ITA 30 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 31 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
ita ITA 32 Stefano Borchi (De Rosa - Ceramica Flaminia) s.t.
ita ITA 33 Emanuele Sella (Androni Giocattoli) 00:01:01
col COL 34 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:02
col COL 35 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:03
ita ITA 36 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) s.t.
ger GER 37 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:01:04
TUN 38 Rafaa Chtioui (Acqua E Sapone) 00:01:05
usa USA 39 Bradley White (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:06
col COL 40 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:07
ven VEN 41 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
sui SUI 42 Reto Hollenstein (Team Vorarlberg) 00:01:08
esp ESP 43 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche ) 00:01:09
slo SLO 44 Mitja Mahoric (Adria Mobil) 00:01:10
esp ESP 45 Francisco Javier Vila Errandonea (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:11
ven VEN 46 José Humberto Rujano Guillen (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 47 Luca Fioretti (Ora Hotels) 00:01:12
slo SLO 48 Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
gbr GBR 49 Rob Partridge (Endura Racing) 00:01:13
ita ITA 50 Pasquale Muto (Miche ) s.t.
ita ITA 51 Paolo Bailetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:14
ita ITA 52 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) s.t.
col COL 53 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 54 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 00:01:15
ita ITA 55 Daniele Righi (Lampre-ISD) s.t.
aut AUT 56 Dominik Brandle (Team Vorarlberg) 00:01:16
ger GER 57 Philipp Mamos (Amore & Vita - Conad) s.t.
ita ITA 58 Paolo Longho Borghini (Liquigas-Cannondale) s.t.
svk SVK 59 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 00:01:17
ukr UKR 60 Volodymyr Zagorodny (Miche ) 00:01:18
col COL 61 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni Giocattoli) s.t.
rus RUS 62 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:01:19
esp ESP 63 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) s.t.
pol POL 64 Slawomir Kohut (Miche ) 00:01:20
usa USA 65 Scott Stewart (Team Type 1) 00:01:23
col COL 66 Carlo Alberto Betancurt (Acqua E Sapone) 00:01:24
usa USA 67 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:01:26
ita ITA 68 Alessandro Malaguti (Ora Hotels) 00:01:28
ita ITA 69 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
ita ITA 70 Matteo Fedi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:30
slo SLO 71 Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
sui SUI 72 Bernhard Oberholzer (Price Your Bike) 00:01:31
ven VEN 73 Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) s.t.
fra FRA 74 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) 00:01:32
usa USA 75 Max Jenkins (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
fra FRA 76 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:01:34
ita ITA 77 Giuseppe Muraglia (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
esp ESP 78 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) s.t.
ita ITA 79 Federico Rocchetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:37
ita ITA 80 Walter Proch (Ora Hotels) s.t.
sui SUI 81 Marcel Aregger (Price Your Bike) s.t.
ita ITA 82 Francesco Di Paolo (Acqua E Sapone) 00:01:38
aut AUT 83 Josef Benetseder (Team Vorarlberg) s.t.
can CAN 84 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
nor NOR 85 Roy Hegreberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:01:40
aus AUS 86 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) s.t.
slo SLO 87 Blaz Furdi (Adria Mobil) 00:01:41
esp ESP 88 Javier Mejias Leal (Team Type 1) s.t.
ita ITA 89 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 00:01:42
sui SUI 90 Loïc Aubert (Price Your Bike) 00:01:43
arg ARG 91 Roberto Antonio Richeze (Ora Hotels) 00:01:44
ita ITA 92 Edoardo Girardi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:01:45
jpn JPN 93 Kohei Uchima (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:01:46
ita ITA 94 Aristide Ratti (WIT) s.t.
sui SUI 95 Daniel Henggeler (Price Your Bike) 00:01:47
arg ARG 96 Maximiliano Ariel Richeze (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:01:48
ita ITA 97 Gianluca Mirenda (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 98 Andrea Grendene (Team Type 1) s.t.
ukr UKR 99 Volodymyr Bileka (Amore & Vita - Conad) 00:01:51
ita ITA 100 Fortunato Baliani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:01:53
pol POL 101 Krzysztof Szczawinski (Miche ) s.t.
ita ITA 102 Ruggero Marzoli (Acqua E Sapone) 00:01:54
col COL 103 Johan Esteban Cháves Rubio (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:01:55
ita ITA 104 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:01:56
ita ITA 105 Emmanuele Vona (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:01:58
ita ITA 106 Fausto Fognini (WIT) s.t.
gbr GBR 107 Evan Oliphant (Endura Racing) 00:02:00
ita ITA 108 Ermano Capelli (Team Vorarlberg) s.t.
col COL 109 Jahir Wilmar Perez Munoz (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:02:01
sui SUI 110 Patrick Schelling (Price Your Bike) s.t.
ita ITA 111 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:02:02
col COL 112 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Acqua E Sapone) 00:02:03
aut AUT 113 Dominik Hrinkow (Team Vorarlberg) s.t.
ita ITA 114 Marco Stefani (WIT) s.t.
ita ITA 115 Claudio Corioni (Acqua E Sapone) 00:02:04
ita ITA 116 Cristiano Fumagalli (Miche ) 00:02:05
ukr UKR 117 Oleksandr Kvachuk (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 118 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) s.t.
ita ITA 119 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:02:07
ita ITA 120 Emanuele Rizza (Ora Hotels) 00:02:08
sui SUI 121 Elias Schmaeh (Price Your Bike) 00:02:11
col COL 122 Diego Alejandro Tamayo Martinez (WIT) 00:02:17
ita ITA 123 Simone Campagnaro (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) s.t.
gbr GBR 124 David Clarke (Endura Racing) 00:02:26
cze CZE 125 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ISR 126 Niv Libner (Amore & Vita - Conad) 00:02:27
slo SLO 127 Jure Kocjan (Team Type 1) 00:02:35
swe SWE 128 Patrik Moren (Amore & Vita - Conad) 00:02:38
nor NOR 129 Frode Solberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:02:42
sui SUI 130 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) 00:02:49
gbr GBR 131 James Moss (Endura Racing) 00:02:51
rus RUS 132 Sergey Kolesnikov (Amore & Vita - Conad) 00:03:07
ita ITA 133 Simone Boifava (Ora Hotels) 00:03:13
col COL 134 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:03:30
ita ITA 135 Carlo Scognamiglio (Team Vorarlberg) 00:03:57
usa USA DNS Edward King (Liquigas-Cannondale)  

General classification after stage 4:

Country Result Name Team Time
ita ITA 1 Emanuele Sella (Androni Giocattoli) 10:49:10
ita ITA 2 Diego Ulissi (Lampre-ISD) 00:00:30
ita ITA 3 Stefano Pirazzi (Colnago-CSF Inox) 00:00:32
ita ITA 4 Adriano Malori (Lampre-ISD) 00:00:43
aus AUS 5 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:46
ita ITA 6 Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:00:48
bel BEL 7 Gianni Meersman (Française Des Jeux) 00:01:03
ger GER 8 Stefan Schumacher (Miche ) 00:01:05
esp ESP 9 Ángel Vicioso Arcos (Androni Giocattoli) 00:01:08
ita ITA 10 Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF Inox) 00:01:11
ven VEN 11 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) 00:01:28
ven VEN 12 José Humberto Rujano Guillen (Androni Giocattoli) 00:01:38
fra FRA 13 Laszlo Bodrogi (Team Type 1) 00:01:46
ita ITA 14 Luca Ascani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:01:47
ita ITA 15 Simone Stortoni (Colnago-CSF Inox) 00:01:48
slo SLO 16 Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
ita ITA 17 Pasquale Muto (Miche ) 00:01:50
esp ESP 18 Francisco Javier Vila Errandonea (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:02:02
esp ESP 19 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:02:09
esp ESP 20 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche ) 00:02:31
aus AUS 21 Wesley Sulzberger (Française Des Jeux) 00:02:56
ita ITA 22 Leonardo Bertagnolli (Lampre-ISD) 00:03:14
est EST 23 René Mandri (Endura Racing) 00:03:36
ita ITA 24 Paolo Bailetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:03:44
ita ITA 25 Mauro Finetto (Liquigas-Cannondale) 00:03:48
ita ITA 26 Francesco Bellotti (Liquigas-Cannondale) 00:03:57
ita ITA 27 Fortunato Baliani (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:04:13
sui SUI 28 Reto Hollenstein (Team Vorarlberg) 00:04:16
col COL 29 Jarlinson Pantano (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:06:10
ita ITA 30 Carlo Scognamiglio (Team Vorarlberg) 00:06:17
ukr UKR 31 Volodymyr Bileka (Amore & Vita - Conad) 00:06:44
col COL 32 Jose Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Acqua E Sapone) 00:06:46
ger GER 33 Dominik Nerz (Liquigas-Cannondale) 00:07:11
ita ITA 34 Ermano Capelli (Team Vorarlberg) 00:07:24
sui SUI 35 Rubens Bertogliati (Team Type 1) 00:07:30
ita ITA 36 Federico Canuti (Colnago-CSF Inox) 00:07:33
fra FRA 37 Sandy Casar (Française Des Jeux) 00:07:39
fra FRA 38 Thibaut Pinot (Française Des Jeux) 00:07:41
ita ITA 39 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:07:49
esp ESP 40 Iker Camano Ortuzar (Endura Racing) 00:08:02
ita ITA 41 Daniele Righi (Lampre-ISD) 00:08:04
col COL 42 Luis Felipe Laverde Jimenez (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:08:19
rus RUS 43 Alexander Efimkin (Team Type 1) 00:08:26
slo SLO 44 Matej Gnezda (Adria Mobil) 00:08:29
gbr GBR 45 Rob Partridge (Endura Racing) 00:08:33
col COL 46 Carlo Alberto Betancurt (Acqua E Sapone) s.t.
slo SLO 47 Blaz Furdi (Adria Mobil) 00:08:40
esp ESP 48 Juan Jose Cobo Acebo (Geox-TMC Transformers) 00:08:41
esp ESP 49 Javier Mejias Leal (Team Type 1) 00:08:48
usa USA 50 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:08:50
ita ITA 51 Edoardo Girardi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:08:53
ita ITA 52 Ruggero Marzoli (Acqua E Sapone) 00:09:03
ger GER 53 Philipp Mamos (Amore & Vita - Conad) 00:09:13
ita ITA 54 Alessandro Bisolti (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:09:17
ita ITA 55 Cristiano Fumagalli (Miche ) 00:09:18
ita ITA 56 Giuseppe Muraglia (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:09:25
col COL 57 Johan Esteban Cháves Rubio (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:09:28
sui SUI 58 Marcel Aregger (Price Your Bike) 00:09:29
pol POL 59 Krzysztof Szczawinski (Miche ) 00:09:33
ita ITA 60 Aristide Ratti (WIT) 00:09:52
aut AUT 61 Dominik Hrinkow (Team Vorarlberg) 00:09:57
sui SUI 62 Elias Schmaeh (Price Your Bike) 00:10:03
ita ITA 63 Enrico Magazzini (Lampre-ISD) 00:10:17
ita ITA 64 Paolo Longho Borghini (Liquigas-Cannondale) 00:10:37
col COL 65 Jahir Wilmar Perez Munoz (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:10:39
ita ITA 66 Federico Rocchetti (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:11:07
col COL 67 Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni Giocattoli) 00:11:20
fra FRA 68 Arnaud Gerard (Française Des Jeux) 00:13:07
ven VEN 69 Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) 00:13:40
ita ITA 70 Andrea Pasqualon (Colnago-CSF Inox) 00:14:04
can CAN 71 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:14:15
slo SLO 72 Mitja Mahoric (Adria Mobil) 00:14:46
aut AUT 73 Josef Benetseder (Team Vorarlberg) 00:14:53
usa USA 74 Scott Stewart (Team Type 1) 00:15:07
ita ITA 75 Daniele Ratto (Geox-TMC Transformers) 00:15:27
gbr GBR 76 Evan Oliphant (Endura Racing) 00:15:57
swe SWE 77 Patrik Moren (Amore & Vita - Conad) 00:16:00
fra FRA 78 Francis Mourey (Française Des Jeux) 00:16:15
sui SUI 79 Daniel Henggeler (Price Your Bike) 00:16:16
nor NOR 80 Roy Hegreberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:16:17
fra FRA 81 Benoit Vaugrenard (Française Des Jeux) 00:16:31
esp ESP 82 Arkaitz Aroca Duran (Geox-TMC Transformers) 00:16:36
ita ITA 83 Filippo Savini (Colnago-CSF Inox) 00:16:38
ita ITA 84 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) 00:16:39
ita ITA 85 Marco Stefani (WIT) 00:16:46
gbr GBR 86 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:16:55
col COL 87 Diego Alejandro Tamayo Martinez (WIT) 00:17:00
TUN 88 Rafaa Chtioui (Acqua E Sapone) 00:17:05
ned NED 89 Maarten De Jonge (Endura Racing) 00:17:09
ukr UKR 90 Volodymyr Zagorodny (Miche ) 00:17:22
pol POL 91 Slawomir Kohut (Miche ) 00:17:24
ita ITA 92 Matteo Fedi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:17:26
ita ITA 93 Francesco Di Paolo (Acqua E Sapone) 00:17:38
ukr UKR 94 Oleksandr Kvachuk (Lampre-ISD) 00:17:45
ita ITA 95 Claudio Corioni (Acqua E Sapone) 00:17:54
sui SUI 96 Noe Gianetti (Geox-TMC Transformers) 00:18:04
ita ITA 97 Emmanuele Vona (Farnese Vini-Neri-Sottoli) s.t.
ita ITA 98 Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
slo SLO 99 Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
ita ITA 100 Gianluca Mirenda (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:18:51
sui SUI 101 Loïc Aubert (Price Your Bike) s.t.
ita ITA 102 Simone Boifava (Ora Hotels) s.t.
gbr GBR 103 David Clarke (Endura Racing) s.t.
ger GER 104 Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
ita ITA 105 Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) s.t.
ita ITA 106 Manuel Belletti (Colnago-CSF Inox) s.t.
fra FRA 107 Nacer Bouhanni (Française Des Jeux) s.t.
usa USA 108 Bradley White (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
col COL 109 Juan Pablo Forero Carreno (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
col COL 110 Sebastián Salazar (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
usa USA 111 Max Jenkins (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
col COL 112 Juan Villegas (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) s.t.
ita ITA 113 Stefano Borchi (De Rosa - Ceramica Flaminia) 00:22:57
ita ITA 114 Andrea Grendene (Team Type 1) 00:22:58
ita ITA 115 Luca Fioretti (Ora Hotels) 00:23:03
aut AUT 116 Dominik Brandle (Team Vorarlberg) 00:23:13
ita ITA 117 Matteo Rabottini (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:23:18
ita ITA 118 Alessandro Malaguti (Ora Hotels) 00:23:19
ita ITA 119 Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:23:26
ita ITA 120 Walter Proch (Ora Hotels) 00:23:28
sui SUI 121 Bernhard Oberholzer (Price Your Bike) 00:23:30
arg ARG 122 Roberto Antonio Richeze (Ora Hotels) 00:23:35
jpn JPN 123 Kohei Uchima (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:23:44
arg ARG 124 Maximiliano Ariel Richeze (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:23:46
ita ITA 125 Emanuele Rizza (Ora Hotels) 00:23:59
sui SUI 126 Patrick Schelling (Price Your Bike) 00:24:00
ita ITA 127 Fausto Fognini (WIT) 00:24:11
ita ITA 128 Simone Campagnaro (D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation) 00:24:15
svk SVK 129 Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) 00:24:45
nor NOR 130 Frode Solberg (SparebankenVest - Ridley ) 00:25:07
col COL 131 Carlos Andres Martinez Montero (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion) 00:25:10
rus RUS 132 Sergey Kolesnikov (Amore & Vita - Conad) 00:25:11
cze CZE 133 Lubos Pelanek (Farnese Vini-Neri-Sottoli) 00:26:50
gbr GBR 134 James Moss (Endura Racing) 00:27:19
ISR 135 Niv Libner (Amore & Vita - Conad) 00:30:01

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC