Vuelta a Asturias: Javier Moreno leaves final stage to Zaballa as he secures the overall
  November 29, 2014 Login  

Current Articles    |   Archives    |   RSS Feeds    |   Search

Monday, May 02, 2011

Vuelta a Asturias: Javier Moreno leaves final stage to Zaballa as he secures the overall

by Ben Atkins at 1:48 PM EST   comments
Categories: Pro Cycling, Race Reports and Results
 
Race’s leading pair finishes together on final mountain stage

javier morenoJavier Moreno (Caja Rural) secured his overall victory on the final stage of the Vuelta a Asturias, between Oviedo and the Alto del Naranco, but was secure enough in the overall standings to allow the summit finish to be taken by overall standings rival Constantino Zaballa (Miche-Guerciotti).

The two riders escaped on the final climb to the finish, with the rest of the race’s overall contenders crossing the line in ones and twos behind them; British climber Charly Wegelius (UnitedHelathcare) was third, 4 seconds behind the leading pair.

“It was a difficult day,” Moreno told biciciclismo.com after the stage. “They have attacked us uphill and downhill, whenever they could, but the team has always been attentive and has proven to be the strongest by far.

“I felt good,” he said, “but it helps you see a teammates there, for what José Herrada did for me in the final stretch was amazing; I’m sure the others were almost afraid of the rhythm that he was putting down.”

The almost inevitable breakaway came when Gorka Izaguirre (Euskaltel-Euskadi), Rafael Infantino (EPM-UNE) and Kirill Sveshnikov (Russia) escaped early in the stage. As neither was any threat to Moreno’s overall lead the Caja Rural team allowed them to get away, but policed the gap, which was only allowed to get a maximum of two minutes.

As the pace in the peloton increased towards the end of the stage, the three riders were eventually picked up as they began the third category climb to El Violeo with just under 12km to go.

The pace set by Herrada was such that the front group was soon down to just the overall favourites, but over the top of the climb Zaballa, who began the day just 13 seconds behind Moreno, attacked and only Moreno was able to follow him.

On the 3.8km climb to the finish Wegelius managed to make contact with the two Spanish leaders, but Zaballa attacked once more. Moreno was able to go with his rival but was unable to match the Miche-Guerciotti rider in the sprint.

      comments




Subscribe via RSS or daily email

Vuelta Asturias, Spain (2.1) Stage Six Results: Tartiere Auto to Alto de Naranja (176 km):

  Click on the arrowsat the top of the column to sort the race results.
Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche-Guerciotti ) 04:29:40
esp ESP 2 Javier Moreno Bazan (Caja Rural) s.t.
gbr GBR 3 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:04
esp ESP 4 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) 00:00:14
can CAN 5 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:00:16
por POR 6 Hernani Broco (LA - Antarte) 00:00:18
esp ESP 7 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) 00:00:19
esp ESP 8 Luis Rodriquez Pasamontes (Movistar) s.t.
rus RUS 9 Sergey Belykh (Russian Federation) 00:00:21
por POR 10 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 11 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:00:31
esp ESP 12 Marcos Garcia Fernandez (KTM-Murcia) 00:00:33
esp ESP 13 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) s.t.
esp ESP 14 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:00:36
esp ESP 15 Alejandro Manuel Marque Porto (Onda Boavista) s.t.
col COL 16 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) 00:00:44
esp ESP 17 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:00:51
rus RUS 18 Sergey Chernestskiy (Russian Federation) 00:00:55
ger GER 19 Stefan Schumacher (Miche-Guerciotti ) 00:01:12
ita ITA 20 Pasquale Muto (Miche-Guerciotti ) 00:01:16
esp ESP 21 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:01:42
col COL 22 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:01:50
col COL 23 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) s.t.
col COL 24 Stiver Edward Ortiz (UNE - EPM) s.t.
esp ESP 25 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) s.t.
por POR 26 Ricardo Vilela (Onda Boavista) s.t.
rsa RSA 27 Christopher Jennings (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
por POR 28 Edgar Miguel Lemos Pinto (LA - Antarte) s.t.
esp ESP 29 Imanol Erviti Ollo (Movistar) 00:02:00
ita ITA 30 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:02:21
usa USA 31 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:02:31
esp ESP 32 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) 00:03:02
esp ESP 33 Alberto Gallego (Spain) s.t.
esp ESP 34 Jesus Del Pino (Caja Rural Amateur ) s.t.
por POR 35 Hugo Sabido (LA - Antarte) 00:03:13
rus RUS 36 Evgeniy Shalunov (Russian Federation) 00:03:29
rus RUS 37 Alexander Rybakov (Russian Federation) s.t.
por POR 38 Bruno Silva (LA - Antarte) 00:03:34
por POR 39 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:03:37
esp ESP 40 Santiago Perez (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 41 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:03:40
por POR 42 Hugo Sancho (LA - Antarte) 00:03:54
esp ESP 43 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:04:28
esp ESP 44 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) s.t.
esp ESP 45 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 46 Delio Fernandez Cruz (Onda Boavista) s.t.
por POR 47 Virgilio Martins Santos (LA - Antarte) s.t.
esp ESP 48 Juan Javier Estrada Ruiz (Andalucia - Caja Granada) 00:07:37
esp ESP 49 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 50 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) s.t.
esp ESP 51 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) s.t.
usa USA 52 Morgan Schmitt (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) s.t.
aus AUS 53 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:07:40
ven VEN 54 Francisco Colorado (UNE - EPM) 00:08:17
esp ESP 55 Francisco Pérez (Spain) s.t.
por POR 56 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) s.t.
col COL 57 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) s.t.
col COL 58 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) s.t.
rus RUS 59 Kirill Sveshnikov (Russian Federation) s.t.
esp ESP 60 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) s.t.
esp ESP 61 José Ivan Gutierrez Palacios (Movistar) s.t.
por POR 62 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 63 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) s.t.
rus RUS 64 Sergey Shilov (Russian Federation) s.t.
ita ITA 65 Roberto Cesaro (Miche-Guerciotti ) s.t.
esp ESP 66 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
esp ESP 67 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) s.t.
por POR 68 Marcio Barbosa (LA - Antarte) s.t.
rus RUS 69 Maxim Kozyrev (Russian Federation) s.t.
esp ESP 70 Adrian Saez De Arregi (Orbea - Oreka SDA) s.t.
por POR 71 Cesar Fonte (Barbot-Efapel) s.t.
esp ESP 72 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) s.t.
esp ESP 73 Higinio Suarez Fernandez (Caja Rural) 00:10:35
esp ESP 74 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Caja Rural) 00:15:08
esp ESP 75 Jon Garate (Spain) s.t.
esp ESP 76 Ion Pardo (Onda Boavista) s.t.
esp ESP 77 Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) 00:15:10
rus RUS DNF Artur Ershov (Russian Federation)  
CHI DNF Carlos Oyarzun (Movistar)  
por POR DNF Celio Sousa (Onda Boavista)  
esp ESP DNF Daniel Plaza (Caja Rural Amateur )  
esp ESP DNF Daniel Sesma (Euskaltel - Euskadi)  
por POR DNF Daniel Silva (Onda Boavista)  
ita ITA DNF Davide Frattini (UnitedHealthcare Presented By Maxxis)  
esp ESP DNF Francisco Jose Pacheco Torres (Spain)  
esp ESP DNF Guillermo Lana Banquedano (Caja Rural)  
por POR DNF Helder Oliveira (Onda Boavista)  
col COL DNF Jaime Alberto Castaneda Ortega (UNE - EPM)  
por POR DNF Joao Cabreira (Onda Boavista)  
esp ESP DNF Joaquin Sobrino Martinez (Caja Rural)  
esp ESP DNF Jose Luis Cano (Andalucia - Caja Granada)  
pol POL DNF Krzysztof Szczawinski (Miche-Guerciotti )  
esp ESP DNF Miguel Angel Candil Delgado (Spain)  
esp ESP DNF Oscar Vicente Grau Jorda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon)  
esp ESP DNF Pablo Lechuga Rodriguez (Andalucia - Caja Granada)  
ger GER DNF Robert Förster (UnitedHealthcare Presented By Maxxis)  
esp ESP DNF Ruben Garcia (Spain)  
esp ESP DNF Ruben Jimenez Ventosa (Burgos 2016 - Castilla Y Leon)  
pol POL DNF Slawomir Kohut (Miche-Guerciotti )  
esp ESP DNF Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural)  
ukr UKR DNF Volodymyr Zagorodny (Miche-Guerciotti )  

Final general classification:

Country Result Name Team Time
esp ESP 1 Javier Moreno Bazan (Caja Rural) 21:31:57
esp ESP 2 Constantino Zaballa Gutierrez (Miche-Guerciotti ) 00:00:09
por POR 3 Sergio Sousa (Barbot-Efapel) 00:01:03
por POR 4 Hernani Broco (LA - Antarte) 00:01:16
esp ESP 5 Luis Rodriquez Pasamontes (Movistar) 00:02:10
esp ESP 6 Jose Herrada Lopez (Caja Rural) 00:02:42
col COL 7 Juan Pablo Suarez (UNE - EPM) 00:03:53
can CAN 8 Christian Meier (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:04:27
col COL 9 Giovanni Manuel Baez Alvarez (UNE - EPM) 00:05:14
esp ESP 10 Alejandro Manuel Marque Porto (Onda Boavista) 00:05:26
ger GER 11 Stefan Schumacher (Miche-Guerciotti ) 00:05:34
esp ESP 12 Raul Alarcon Garcia (Barbot-Efapel) 00:06:05
col COL 13 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (UNE - EPM) 00:06:50
esp ESP 14 Santiago Perez (Barbot-Efapel) 00:08:49
esp ESP 15 Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel - Euskadi) 00:09:15
esp ESP 16 Jose Vicente Toribio (Andalucia - Caja Granada) 00:09:36
por POR 17 Ricardo Vilela (Onda Boavista) 00:11:05
esp ESP 18 Víctor De La Parte Gonzalez (Caja Rural) 00:11:44
ita ITA 19 Pasquale Muto (Miche-Guerciotti ) 00:13:17
esp ESP 20 Marcos Garcia Fernandez (KTM-Murcia) 00:13:48
esp ESP 21 Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi) 00:15:26
rus RUS 22 Alexander Rybakov (Russian Federation) 00:16:05
col COL 23 Rafael Infantino Abreu (UNE - EPM) 00:16:10
rus RUS 24 Kirill Sveshnikov (Russian Federation) 00:16:12
esp ESP 25 Imanol Erviti Ollo (Movistar) 00:16:13
usa USA 26 Chris Jones (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:16:18
col COL 27 Walter Fernando Pedraza Morales (UNE - EPM) 00:17:15
col COL 28 Stiver Edward Ortiz (UNE - EPM) 00:17:45
esp ESP 29 Ricardo Garcia Ambroa (Orbea - Oreka SDA) 00:17:51
esp ESP 30 Francisco Javier Iriarte Garro (Movistar) 00:19:12
rus RUS 31 Evgeniy Shalunov (Russian Federation) 00:19:31
aus AUS 32 Rory Sutherland (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:21:24
por POR 33 Hugo Sabido (LA - Antarte) 00:21:25
rus RUS 34 Sergey Chernestskiy (Russian Federation) 00:22:12
esp ESP 35 David Blanco Rodiguez (Geox-TMC Transformers) 00:24:28
esp ESP 36 David Gutiérrez Gutiérrez (Geox-TMC Transformers) 00:25:03
por POR 37 Edgar Miguel Lemos Pinto (LA - Antarte) 00:26:21
esp ESP 38 Delio Fernandez Cruz (Onda Boavista) 00:26:42
esp ESP 39 José Ivan Gutierrez Palacios (Movistar) 00:27:12
rus RUS 40 Sergey Shilov (Russian Federation) 00:27:25
por POR 41 Rui Miguel Sousa Barbosa (Barbot-Efapel) 00:27:52
rus RUS 42 Sergey Belykh (Russian Federation) 00:29:41
esp ESP 43 Adrian Saez De Arregi (Orbea - Oreka SDA) 00:30:28
rsa RSA 44 Christopher Jennings (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:30:41
por POR 45 Cesar Fonte (Barbot-Efapel) 00:31:06
ita ITA 46 Fabio Felline (Geox-TMC Transformers) 00:31:07
por POR 47 Hugo Sancho (LA - Antarte) 00:31:26
por POR 48 Virgilio Martins Santos (LA - Antarte) 00:31:54
esp ESP 49 Victor Cabedo Carda (Orbea - Oreka SDA) 00:32:13
esp ESP 50 Jesus Del Pino (Caja Rural Amateur ) 00:33:55
por POR 51 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Barbot-Efapel) 00:34:16
esp ESP 52 David Belda (Burgos 2016 - Castilla Y Leon) 00:35:24
esp ESP 53 Jesus Rosendo Prado (Andalucia - Caja Granada) 00:36:40
esp ESP 54 Alberto Gallego (Spain) 00:37:11
esp ESP 55 Higinio Suarez Fernandez (Caja Rural) 00:38:07
esp ESP 56 Francisco Pérez (Spain) s.t.
por POR 57 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Barbot-Efapel) s.t.
por POR 58 Bruno Silva (LA - Antarte) 00:40:40
gbr GBR 59 Charles Wegelius (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:41:23
esp ESP 60 Pablo Urtasun Perez (Euskaltel - Euskadi) 00:43:16
esp ESP 61 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Caja Rural) 00:46:32
usa USA 62 Morgan Schmitt (UnitedHealthcare Presented By Maxxis) 00:49:53
esp ESP 63 Antonio Piedra Perez (Andalucia - Caja Granada) 00:50:13
esp ESP 64 Aritz Bagües (Orbea - Oreka SDA) 00:50:21
esp ESP 65 Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) 00:50:22
por POR 66 Filipe Duarte Sousa Cardoso (Barbot-Efapel) 00:52:27
esp ESP 67 Mikel Bizkarra (Orbea - Oreka SDA) 00:53:50
esp ESP 68 Juan Javier Estrada Ruiz (Andalucia - Caja Granada) 00:54:10
esp ESP 69 Xabier Zabalo (Orbea - Oreka SDA) 00:54:56
ita ITA 70 Roberto Cesaro (Miche-Guerciotti ) 00:57:46
rus RUS 71 Maxim Kozyrev (Russian Federation) 00:58:20
ven VEN 72 Francisco Colorado (UNE - EPM) 01:02:14
esp ESP 73 Javier Ramirez Abeja (Andalucia - Caja Granada) 01:05:19
por POR 74 Marcio Barbosa (LA - Antarte) 01:07:46
esp ESP 75 Noel Martín Infante (Orbea - Oreka SDA) 01:09:07
esp ESP 76 Ion Pardo (Onda Boavista) 01:20:58
esp ESP 77 Jon Garate () 01:21:56

WHAT'S HAPPENING RIGHT NOW
  Terms and Conditions | Privacy Policy  Copyright 2008-2013 by VeloNation LLC